Urmareste-ne pe Facebook

Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

pentru KOMY :

sa stii ca de data asta ai nota 10 ! bravo !

bai frate, tu nici acum nu intelegi ca tot ce ai facut acolo mie personal nu imi place ?

daca te apuci de un lucru de ce nu i-l faci intr-un mod cat mai profesionist ?

te cred la partea cu " asa a dorit proprietarul", dar prietene daca tii la eticheta faci un lucru care sa i-ti placa mai intai tie si totodata proprietarului , dar mai ales la viitorii posibili clienti !
    cand am avut si eu meseriasi in casa pentru diferite lucrari, in momentul cand i-am cerut sa treaca cu vederea peste un mic detaliu stii ce mi-a zis ? eu nu fac asa ceva nici daca ma platesti dublu, pentru ca dupa mine vine un vecin sau un prieten si zice " cine ti-a facut frate lucrarea?" tu zici " x-ulescu" daca i-i place i-ti cere referinte despre mine, un nr de telefon, ceva, dupa care observa si acel detaliu peste care tu ai trecut cu vederea, asta doar in cazul in care mai este interesat sa faca si el ceva lucrari "profesioniste" in acel domeniu !

nu sustin ca ma pricep la electrica dar la partea cu estetica lucrarii esti departe de a fi rezonabil ! ( tot nota 4)

doua tablouri diferite , nealiniate, unul dintre ele fara o "chestie", supradimensionat .... si multe altele !

ce faci daca dai peste un proprietar de vila cu 10 camere ? care vrea sa puna protectie diferentiala pe fiecare priza, numai pentru ca el este incapatanat si a auzit el ca este bine sa puna "dalea" ca sa nu se curenteze copii ?

sau poate te-am considerat prea aproape de treapta profesionistilor, profesionisti care mai mult ca sigur lucreaza dupa un plan, proiect....
    ce ai realizat dumneata acolo este o lucrare de , scuze, " gigei" !

si scuze, dar cred ca tu doar ai incasat banii ( nu putini) si altcineva s-a ocupat de "lucrare" !?

daca am avut unele scapari la limba romana scuze dar, eu am si alte preocupari si numai cand imi permite timpul si cand gasesc liber la calculator mai ma delectez pe net !

dar ce sa faci asta este Romanica noastra cu oameni buni si mai putin buni, mai priceputi si si mai priceputi la toate !

in rest, sa auzim numai de bine !

Comentariu

1. ceea ce am facut nu ma intereseaza daca iti place sau nu;
      2. te rog sa precizezi partea neprofesionista facuta de mine;
      3. daca recunosti ca nu te pricepi la electrica.. ranunta in a face comentarii;
      4. ce fac alti mesteri NU MA INTERESEAZA! Eu sunt ELECTRICIAN nu "mester"! Asta pentru clarificare.
      5. Cat despre "doua tablouri diferite , nealiniate, unul dintre ele fara o "chestie", supradimensionat" - astea au fost materialele puse la dispozitie de client. NU AM AVUT ALTE MATERIALE LA DISPOZITIE;
      6. Daca ceea ce VREA proprietarul este LEGAL(si anume in tablou siguranta diferentiala pentru fiecare priza... cazul spus de tine ) EU FAC FARA PROBLEME. Dorintele proprietarului sunt LEGE PENTRU MINE. Mai dau un exemplu. Daca pentru o priza dubla proprietarul doreste sa vin cu 2 cabluri separate si eventual 2 sigurante diferentiale, EU ASA FAC.
      Cat timp este LEGAL si omul asa DORESTE, intotdeauna voi asculta de proprietar(daca sunt platit).
      7. Ceea ce consideri tu despre lucrarea mea, pentru ca nu esti profesionist - NU MA INTERESEAZA!

Si cu asta am incheiat caci vad ca nu prea am cu cine.

Numai bine.
      Imi place lumina!

Comentariu

Eu zic ca ideea initiala a postului nu ar trebui sa se piarda. Intalnim sunt sigur o multime de cazuri in care clientii stau de ani de zile cu diverse ciudatenii si "totul este perfect". Personal nu am postat si poze cu tablourile facute de mine tocmai ca sa nu ajung la polemici si alte discutii neconstructive. In aceasta meserie, ce imi place mie poate nu ii place lui X sau Y. Am intalnit situatii in care remarcile au venit de la tipul sigurantelor folosite pana la ce conductor am folosit in instalatie. Daca erau ABB de ce nu am bagat Hager, etc, etc. Atata timp cat eu garantez ptr o instalatie electrica consider ca nu trebuie sa ascult de X sau Y. Eu am facut-o, eu raspund. Cat despre partea estetica..aici lucrurile stau altfel. Din nefericire, de cele mai multe ori munca noastra e ca Ana lui Manole...ingropata. La ce tin cu adevarat e ca intrerupatoarele si prizele sa fie montate drept, tabloul la fel si in general lucrarea sa ma reprezinte. Si ce este mai important, daca nu am ce trebuie la o lucrare nu ma apuc de acea lucrare. Acuma..depinde de cine se uita. Astept in continuare si alte poze cu tablouri ciudate sau exemple de instalatii electrice mai "deosebite". Stima tuturor!
        Sanatate maxima si efort minim!

Comentariu

tablou electric

Cateva anomalii la tablourile electrice...
          Cu respect ... Ovi
          Fișiere atașate
          Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

Comentariu

Ultimele parca sunt facute cu furca....in ciuda depanatorilor, te apuca nervii cand repari ceva la un tablou din asta.
            Baga cabluri si sigurante acolo frate, daca merge restu' nu conteaza....
            ratzele se trag din camioane

Comentariu

Astea fac parte din categoria " cine vine baga un cablu". Si ce te omoara cel mai mult e atitudinea clientului..." dar de ce trebuie inlocuit? ca mergea bine pana sa veniti dvs...".

Comentariu

Nici eu nu stiu cum de mai functioneaza unele "anomalii". Cert este ca multi clienti sunt de mentalitatea spusa de raducu_ilie:"Mergea inainte sa veniti dumneavoastra".

Numai bine
                Imi place lumina!

Comentariu

Postat în original de komy
                  Nici eu nu stiu cum de mai functioneaza unele "anomalii". Cert este ca multi clienti sunt de mentalitatea spusa de raducu_ilie:"Mergea inainte sa veniti dumneavoastra".

Numai bine
                  Asta e la fel ca "mitul electronistului" - daca merge nu il sterge de praf....
                  ratzele se trag din camioane

Comentariu

Postat în original de komy

Numai bine
                    Asa e , multi nu inteleg ca sigurantele trebuie sa protejeze circuitul respectiv , iar in mintea multora daca sare siguranta de vina e meseriasul nu consumatorul sau alte accidente ce pot provoca depasirea intensitatii pe circuitul respectiv . Am intalnit si cazuri cand electricieni zidari au realizat la o casa P+etaj+ mansarda doar un singur circuit de priza si unul de lumini . Omul avea in casa pe acel circuit masina de splat , 3 x aer conditionate , cuptor electric de 3200W , aparat de cafea , cuptor microunde s.a. cineva ma recomandat pentru a vedea de ce sare siguranta de la prize care era de 32 amperi iar cea de lumini de 20 amperi . . El vroia sa schimb siguranta cu una de valoare mai mare , bineinteles lucru pe care nu l-am facut .

P.S.

De sigurante diferentiale nu mai vorbesc , degeaba ii explici omului cum lucreaza aceste sigurante , atunci cand sare datorita unei scurgeri de curent cauzate de masina de spalat defecta (de exemplu) el spune ca nu e siguranta buna , iar cand te duci sa vezi despre ce e vorba te bate la cap ca a dat o "caruta" de bani pe ea si nu e buna de nimic .

Comentariu

Atata vreme cat orice fufa care defileaza pe podium sau la tv, sau orice descarcator sau agent de vanari va castiga la fel de bine ca un electrician, atunci sa nu ne mai miram.

Rasul curcilor cand auzi asa ceva mai ales de la unii care cica au terminat liceul. Eu zic sa va respectati meseria si sa-l lasati asa (balta).

Eu sunt programator si cam asa le fac, mai ales cand vad multi b*i pe post de manageri. Vitele cred ca asa cum pacalesc ei pe cumparatori, asa incercam noi sa-i pacalim pe ei. Degeaba le explici ca un fir de 2.5 nu poate tine decat atat, ca "nu poti sa negociezi cu el"

Multumesc Lui Dumnezeu ca mi-a dat atata minte astfel incat sa nu ma tocmesc cu mesterii sa-mi traga basculanta cu ata de cusut.

Comentariu

Astazi am inlocuit acest tablou. M-a distrat la culme "generalul". Lucrarea a fost facuta de respectivul/ii in 2007 si au garantat ca respectivul general nu se va arde nicodata. Pe cuvantul lor. Omul are parterul si etajul alimentate separat si totul este la "gramada". Oricum a privit cu neincredere sigurantele automate. "Domn`le dar astea sunt asa de mici ..cum trece curentul meu prin ele?".
                        Fișiere atașate

Comentariu

Postat în original de raducu_ilie
                          Astazi am inlocuit acest tablou. M-a distrat la culme "generalul". Lucrarea a fost facuta de respectivul/ii in 2007 si au garantat ca respectivul general nu se va arde nicodata. Pe cuvantul lor. Omul are parterul si etajul alimentate separat si totul este la "gramada". Oricum a privit cu neincredere sigurantele automate. "Domn`le dar astea sunt asa de mici ..cum trece curentul meu prin ele?".
                          asta se folosea in aplicatiile industriale cu ani in urma, omul probabil ca le are dintr-o fabrica dezafectata sau ceva de genul, generalul este piesa de muzeu

Comentariu

Avea o camera separata pentru acest tablou "minusucul"??? Oricum, daca a fost realizat de cativa ani, cel dinainte nu prea a fost intr-un magazin de electrice de muuuulti ani, sa vada care mai e "moda".

Numai bine!
                            Imi place lumina!

Comentariu

Daca ati sti cu cata parere de rau m-a lasat sa-l demontez... Lucrarea de instalare si montaj a instalatiei "vechi" s-a facut in 2007. Pe mine m-a amuzat "generalul". Cand lucram in statii aveam asa ceva.

Comentariu

Buna ziua!
                                Am citit acest post cu interes si doresc sa va adresez o intrebare:
                                Pentru schimbarea unui tablou electric vechi cu unul nou cu sigurante automate pentru un apart cu 2 camere, avetii idee cam cati bani mi-ar putea cere un electrician autorizat?
                                Multumesc,
                                stima!

Comentariu

Procesare...
                                X
                                sigla BRAT