Urmareste-ne pe Facebook

Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• nu cred ca gasesti asa ceva in aplicatii domestice, in general problemele de supratensiune apar la monofazic prin intreruperea nulului, in loc de 230 V ai ~400 V

sistemul cu releu de protectie trifazat, la fel monitorizeaza tensiunea pe fiecare faza

intrerupatoarele Moeller nu sunt compatibile cu protectia Schneider, din cate stiu eu se pot asocia cu releu de protectie

Comentariu

• Ma gindeam ca protectia sa fie Schneider si restul Moeller.

Comentariu

• Postat în original de gerula2006
        Ma gindeam ca protectia sa fie Schneider si restul Moeller.
        daca da mai bine la buget este in regula dupa parerea mea, nu uita ca tre sa cumperi intrerupator general compatibil cu bobina de declansare

Comentariu

• Da , tot ansamblul general - tetrapolara si bobina.

Comentariu

• numai deschid alt topic....

am o mica mare problema am:

am facut un scurt -circuit la o priza intre faza si nul...

au sarit urmatoarele sigurante : siguranta circuitului, schneider 16 A => siguranta generala pe parter moeller 3p+N 25 A => o alta siguranta dintr-un tablou de AAR (fara automatizare momentan) de 25 de A 4P schneider si binentele siguranta 3P+N de 25 A moeller din BMPT de la poarta

la poarta exista diferntial si in tabloul cu acest cirucuit inantea sigurantei de 16A exista si o diferentiala bipolara de 25 A

de ce de la acest scurt au sarit pana la poarta si nu a sarit local cea de 16 A

sa fi atins si firul de impamantare din greseala ??? in momentul ce am atins faza si nul??

Comentariu

• Pentru ca intre sigurante nu exista selectivitate.

Bine ca ati scris, nu aveti idee cate randuri s-au scris pe acest forum, in care niste colegi indicau ca mereu siguranta cea mai aproape de scurt va sare. Si eu nu si nu, batman batman, ca sar toate.

Comentariu

• Este normal sa sara toate sigurantele bune. Constanta timp declansare este relativ apropiata si mai ajuta si viteza necesara ruperii arcului. Si la mine sar gramada.

Comentariu

• la ce va referiti cand spuneti slectivitate??

este vorba de curba de declansare??

pe viitor ce a trebui sa fac sa pun ca general de intrare in tablouri o singuranta cu o curba de declansare mai mare sau cum pe unele am vazut ca scrie C, B...

dar masjoritatea furnizorilor de la noi nu stiu inca diferenta intre 1P+N si bipolara

sau intre 3p+N sau tetrapolara.....

m-am cam speriat ca de la un scurt banal sa sa sara pana la poarta...

mi-a fost frica de calitatea sigurantelor....

dar am luat moller schneider incriptionate in ctuiile lor originale nu am luat de la taraba...

va multumesc pentru promtitudine si ce ar trbui sa fac pe viitor cu slectivitatea asta......???[/img]

LE: despre acet tablou este vorba, poza este facuta cand inca nu legasem toate plecarile dar se vad sigurantele...
                  Fișiere atașate

Comentariu

• Va recomand sa cititi acest document:

Cahier technique no. 167 Energy-based discrimination for low-voltage protective devices.pdf

Il gasiti un pic mai jos in topicul Colectii Tehnice.

Prima informatie care va este necesara este curentul maxim de scurtcircuit la cel mai apropiat punct de ultima siguranta automata.

Comentariu

• ma i exista si oamanei care la ora aceasta raspund corect la niste intreabri...

va multumesc mult

si in practica si pentru restul celor interesati: cum este mai bine de facut???

cu selectivitatea aparatajului de tablouri electrice...

deci nu trebuie sa fim atenti doar la ameperajul unei sigurante si la alti parametri....

Comentariu

• Postat în original de urduban
                        deci nu trebuie sa fim atenti doar la ameperajul unei sigurante si la alti parametri....
                        Bravo, ati pus punctul pe I.

In practica este greu de rezolvat problema selectivitatii, mai ales la instalatiile casnice.

Comentariu

• Domnu Liviu , nu vreti sa lamurim pe larg subiectul acesta cu selectivitatea sigurantelor si protectiilor??/ eu m-am uitat asa in mare pe documentatia oferita de dvs. dar consider ca ar fi mai bine discutam aici sa stie toata lumea....

Comentariu

• Lamurim dar totul e clar explicat in document. N-as putea decat sa repet ce scrie acolo. Recunosc ca nu e o lectura digerabila oricum si fara studii de specialitate e greu de inteles ce se intampla.

Comentariu

• Salut!
                              Ce rol are acest contactor electric : Moeller Z-SCH230/40-22 .L-am vazut la un amic in tablou si lucreaza impreuna cu un releu de la ABB - CM -PVE cu rol de protectie la supratensiune. Nu prea gasesc nimic despre el pe net.
                              Este cumva in locul unei tetra polare ,cu diferenta ca aceasta revine la pozitia iitiala dupa trecerea "pericolului"?
                              Multumesc!

Comentariu

• Postat în original de gerula2006 Vezi post
                                Salut!
                                Ce rol are acest contactor electric : Moeller Z-SCH230/40-22 .L-am vazut la un amic in tablou si lucreaza impreuna cu un releu de la ABB - CM -PVE cu rol de protectie la supratensiune. Nu prea gasesc nimic despre el pe net.
                                Este cumva in locul unei tetra polare ,cu diferenta ca aceasta revine la pozitia iitiala dupa trecerea "pericolului"?
                                Multumesc!
                                este un contactor modular 230 V, 40 A, 4 contacte:2 normal inchis, 2 normal deschis

Comentariu

Procesare...
                                X
                                sigla BRAT