Urmareste-ne pe Facebook

Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• "Beleaua" respectiva este o modalitate corecta de executie a instalatiilor electrice. Iti inteleg retinerea referitor la "sapaturile" pe tavan, am avut si eu parte de asa ceva si stiu ce "placut " este. Din pacate, daca vrei sa schimbi neaparat, nu prea ai alte optiuni. "Jumatatea plina a paharului" este aceea ca in situatiile de acest tip normativul iti da voie sa folosesti traseul cel mai scurt.
    Scuze ca e off topic
    Nu ma refeream ca e incomod pentru ca voi achizitiona o masina de sapat santuri in pereti, care sper sa ma ajute foarte mult, tinand cont ca apartamentul e compus din 4 camere, bucatarie, baie, wc serviciu si 2 holuri. Deci am "ceva" de sapat. Problema la care ma refeream oare dand un sant de 2 cm pana la jumatatea camerei in acea placa care are in jur de 12 cm nu slabesc structura de rezistenta ?
    As mai avea si varianta sa renunt la iluminatul de pe plafon si sa montez pe peretii laterali aplice sau ceva de genul desi lumina in incapere nu va mai fi la fel.

Comentariu

• Postat în original de vanessamae Vezi post
      Nu ma refeream ca e incomod pentru ca voi achizitiona o masina de sapat santuri in pereti, care sper sa ma ajute foarte mult, tinand cont ca apartamentul e compus din 4 camere, bucatarie, baie, wc serviciu si 2 holuri. Deci am "ceva" de sapat. Problema la care ma refeream oare dand un sant de 2 cm pana la jumatatea camerei in acea placa care are in jur de 12 cm nu slabesc structura de rezistenta ?
      As mai avea si varianta sa renunt la iluminatul de pe plafon si sa montez pe peretii laterali aplice sau ceva de genul desi lumina in incapere nu va mai fi la fel.
      Un ciocan cu percutie (de calitate, pentru şanţuri şi găuri în betoane) costă peste 2000 lei. Mă refer la cele profi, cu mâner antişoc. Nu se slăbeşte structura de la un şanţ.
      Aplicele nu vor lumina camera la fel de bine ca o lustră.
      Ştiu puţin din tot şi mult din nimic

Comentariu

• Postat în original de Sandu_T Vezi post
        Un ciocan cu percutie (de calitate, pentru şanţuri şi găuri în betoane) costă peste 2000 lei. Mă refer la cele profi, cu mâner antişoc. Nu se slăbeşte structura de la un şanţ.
        Aplicele nu vor lumina camera la fel de bine ca o lustră.
        Multumesc de raspuns domnule Sandu_T.
        Nu vreau sa deviez subiectul discutiei, rog sa nu fie considerat off topic (am dat "cautare" si nu am gasit nimic, sau poate nu ma pricep eu).
        Nu ma refeream la o "scula" asa de scumpa ci la ceva de genul asta http://www.stern.bizoo.ro/vanzare/99...t-canale-Stern
        Inca o data, rog sa nu fie considerat off topic sau reclama.
        Multumesc pentru intelegere.

Comentariu

Nu ma refeream la o "scula" asa de scumpa ci la ceva de genul asta
          Cu scula respectivă va dura ceva timp până când se va trasa un trasa un canal şi va degaja foare mult praf, dar pentru o încercare, investiţia nu este foarte mare.

Ca fapt divers, la o casă în care au fost montate 70 de puncte separate, 4 doze, un tablou şi 13 circuite separate din tablou, săpatul şanţurilor a durat 1 zi. Depinde şi de îndemânarea celui care utilizează aparatul.
          Fișiere atașate

Comentariu

Nu ma refeream ca e incomod pentru ca voi achizitiona o masina de sapat santuri in pereti, care sper sa ma ajute foarte mult, tinand cont ca apartamentul e compus din 4 camere, bucatarie, baie, wc serviciu si 2 holuri. Deci am "ceva" de sapat.
            Ar fi bine sa te gandesti ca o instalatie electrica corect dimensionata si executata te tine "o viata", asadar n-o faci in fiecare an. Asa ca, daca tot te apuci de "deranj" prin casa, parerea mea ar fi s-o faci ca lumea, fara niciun rabat. Exact cum s-a mai spus mai sus, s-ar putea ca mai tarziu sa regreti ca ai pus aplice pe pereti in locul iluminatului din plafon.

Stima.
            LARGO AL FACTOTUM

Comentariu

• Buna ziua
              Va rog un raspuns:

1. siguranta de 16 A abia poate proteja conductor de 2,5 mmp (in nici un caz conductor de 1,5 mmp). Corect?
              2. Siguranta diferentiala ma protejeaza daca ating din greseala (prostie) cu o mana faza si cu cealalta nulul? (teoretic curentul care intra este acelasi cu cel care iese)????
              3. Ce siguranta sa iau ca sa am:
              a) protectie diferentiala
              b) protectie la scurtcircuit in caza ca eu voi fi conectorul dintre faza si nulul de pe acelasi circuit
              c) protectie la suprasarcina

Multumesc

Bogdan

Comentariu

• In I7 din 2002 era INTERZIS sa faci canale in tavan. Acuma cu normativul nu stiu ce sa zic ca nu l-am citit inca. Eu folosesc cablu cu 3 fire pe care il ingrop in tencuiala.
                Pentru a face un apartament nu se renteaza sa cumperi o masina de canale profi, cu toate ca am mai vazut un Einhel la 300 lei care ar putea sa tina o lucrare daca nu prea tragi de ea si apartamentul e din caramida.
                Traba cu orice scula de facut canale, sa stiti ca fara aspirator o sa fice cam "ceata" la locul de munca.

Un ciocan rotopecutor nu costa chiar 2000 le, eu am makita hr 2470 care costa de la 650 lei in sus si care daltuieste si da gauri extrem de bine.

Sa stiti domnule Sandu_T ca oricat de indemantatic ai fi, trasele oblice nu se admit decat pentru scari. Daca ati facut toata casa cu trasee oblice ca in poze, sa stiti ca nu e prea bine.
                Ultima editare de komy; 07.ian.2012, 16:39.
                Imi place lumina!

Comentariu

• Postat în original de komy Vezi post
                  In I7 din 2002 era INTERZIS sa faci canale in tavan. Acuma cu normativul nu stiu ce sa zic ca nu l-am citit inca. Eu folosesc cablu cu 3 fire pe care il ingrop in tencuiala.
                  Pentru a face un apartament nu se renteaza sa cumperi o masina de canale profi, cu toate ca am mai vazut un Einhel la 300 lei care ar putea sa tina o lucrare daca nu prea tragi de ea si apartamentul e din caramida.
                  Traba cu orice scula de facut canale, sa stiti ca fara aspirator o sa fice cam "ceata" la locul de munca.

Un ciocan rotopecutor nu costa chiar 2000 le, eu am makita hr 2470 care costa de la 650 lei in sus si care daltuieste si da gauri extrem de bine.

Sa stiti domnule Sandu_T ca oricat de indemantatic ai fi, trasele oblice nu se admit decat pentru scari. Daca ati facut toata casa cu trasee oblice ca in poze, sa stiti ca nu e prea bine.
                  Nu eu am făcut traseul respectiv. Nu mă ocup cu reţele electrice. S-a făcut rabat de la această regulă, fiind punctul aproape de panou, diferenţa de ~25cm. Un ciocan poate costa şi 4500 lei, mai ales cele antişoc. Poza este doar de exemplificare a traseelor făcute cu genul de aparat mentionat de mine.

Comentariu

• Aici nu se discuta de cea mai scumpa scula, se discuta de scula potrivita la operatia potrivita care sa aiba si un raport calitate pret in avantajul utilizatorului. Cine face canale zi de zi probabil ca va investi in una de 4500 ron cum spuneti dvs. ca sa il fereasca de vibratii sau sa le atenueze pe cat posibil si va investi si intr-un aspirator dedicat ca sa il fereasca de praf.
                    Curentul nu iarta!

Comentariu

• Mă scuzaţi că-mi permit să vă corectez: ce-i drept, acum se discută "de scula potrivita la operatia potrivita care sa aiba si un raport calitate pret in avantajul utilizatorului", dar aceasta este o discuţie potrivită pentru topicul de scule; pe acest topic nu ar trebui să se discute despre tablourile electrice?
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

Comentariu

• Postat în original de Consultant electrice Vezi post
                        Aici nu se discuta de cea mai scumpa scula, se discuta de scula potrivita la operatia potrivita care sa aiba si un raport calitate pret in avantajul utilizatorului. Cine face canale zi de zi probabil ca va investi in una de 4500 ron cum spuneti dvs. ca sa il fereasca de vibratii sau sa le atenueze pe cat posibil si va investi si intr-un aspirator dedicat ca sa il fereasca de praf.
                        Am încercat să rămân ontopic atât cu penultimul răspuns cât şi cu poza postată. Cât despre preţ, era doar o exemplificare iar despre tăietorul cu disc, am scris mai sus că merită încercat dar va scoate foarte mult praf. Scuze de offtopic. Pe de altă parte, nu mă pot abţine să nu observ că acolo unde preţul nu contează la materiale, se alege soluţia DIY, în condiţiile în care un electrician cu scule potrivite nu costă o avere.

Comentariu

• Stie cineva ceva sonerie de sina pentru tablou care sa faca alt sunet in afara de buzzerul binecunoscut pentru acest tip de sonerii (gen ding-dong etc.)?

Multumesc frumos

Comentariu

• Nu cred ca exista pentru ca nu este loc pentru a include cele doua corpuri care rezoneaza sa produca acel sunet de "bing-bang", iar o solutie digitala cu reproducere pe un tweeter de dimensiuni mici gen o sonerie de telefon cred ca ar fi prea costisitoare pentru o sonerie. Daca nu aveti tabloul ingropat cred ca va incape o sonerie mica sa sune mai elegant pe o laterala a lui, incat sa nu fie inestetica treaba.
                            Curentul nu iarta!

Comentariu

• Postat în original de sas_ro Vezi post
                              Buna ziua
                              Va rog un raspuns:

1. siguranta de 16 A abia poate proteja conductor de 2,5 mmp (in nici un caz conductor de 1,5 mmp). Corect?
                              2. Siguranta diferentiala ma protejeaza daca ating din greseala (prostie) cu o mana faza si cu cealalta nulul? (teoretic curentul care intra este acelasi cu cel care iese)????
                              3. Ce siguranta sa iau ca sa am:
                              a) protectie diferentiala
                              b) protectie la scurtcircuit in caza ca eu voi fi conectorul dintre faza si nulul de pe acelasi circuit
                              c) protectie la suprasarcina

Multumesc

Bogdan
                              Buna ziua,

1. Siguranta de 16 A poate fi folosita la protectia circuitelor de 1.5mmp. Mentionez ca rolul ei este de a proteja tot ce are in aval pana la urmatorul element de protectie, deci daca este "ultima" siguranta trebuie sa protejeze cam tot ce are in aval
                              2. Curentul electric "alege" calea cea mai usoara. Teoretic curentul care intra este egal cu cel care iese dar numai in conditiile in care atunci cand atingi din greseala firele esti izolat fata de pamant. Cel mai frecvent atingi firele cand nu ai incaltaminte electroizolanta si stai pe pamant astfel incat se "scurge" ceva curent prin tine catre pamant si atunci diferentialul iti poate salva viata.
                              3. Pentru circuite monofazice, in general disjunctoarele cu protectie diferentiala inglobeaza toate cele 3 protectii, pentru trifazic trebuie blocul diferential separat.
                              “Quality means doing it right when no one is looking.”

Comentariu

• Problema diferentiala pompa submersibila

Buna ziua tuturor,
                                De ceva timp am probleme cu siguranta diferentiala de la pompa submersibila montata in sistem hidrofor, sare tot timpul. Este vorba de o casa cu bransament monofazic, impamantarea inca nu e realizata. Diferentialul in cauza era un merlin gerin de 16 A 0.03 mA situata in camera subterana a putului in tablou separat. Pana la ea am venit cu conductor FY4. In beci este umezeala multa, dar peretele cu tabloul este perfect uscat. Am schimbat diferentiala cu una la fel, dar de 10 A, pompa avand un consum de 1100 W. Cateva zile a fost ok, dar de ieri iar a inceput sa sara. Mi-e greu sa cred ca amandoua au ceva, mai ales ca butonul de test merge la ambele. De sarit nu sar cand intra in sarcina, ci dupa cateva (mai multe) secunde.
                                Cauzele posibile eu le vad asa:
                                - lipsa impamantarii - atunci de ce a mers bine mersi timp de circa 6 luni?
                                - o defectiune la pompa, posibil trage ceva nisip si se incalzeste... nu am scos-o de acolo sa o inspectez inca, dar in pahar nu se depune nimic.
                                - umezeala ajunge la vreo imbinare, de unde declanseaza diferentialul.
                                Rog pe cei din domeniu sa ma lumineze si pe mine sa pot rezolva problema. Multumirile le exprim de pe acum.

Comentariu

Procesare...
                                X
                                sigla BRAT