Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • IancuMIC
    Membru
    • 27.ian.2013
    • 273

    Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

    Postat în original de Armata
    Se da urmatoarea situatie: circuit trifazat, siguranta generala in tabloul de la poarta de 40A, conductor subteran(ACYABY 4x25) pana la tabloul interior.
    In tabloul interior se doreste diferentiala tetrapolara(40A, 30ma), releu de protectie(+contactor) si ampermetru inainte de distribuirea fazelor pe circuite.

    Intrebari:
    1. Pentru conectarea directa ampermetrul suporta maxim 20A pe faza. Este suficient? Dpdv teoretic cum se "distribuie" cei 40A "trifazati" pe faze?
    2. Se poate conecta conductorul subteran(aluminiu multifilar) direct la bornele tetrapolarei?
    3. Iesirea de dupa ampermetru se distribuie la 3 circuite trifazate(tablouri secundare) + ~12 circuite monofazate. Cum/prin ce "componente" se realizeaza aceasta distributie?
    1.Folositi transformatoare de curent de masura 50/5 si ampermetru cu conectare prin TC cu scala 0-50A
    2 In principiu da.
    3.Nu am tip sa ridic o schema; veti intelege mai bine decat explicand.
    Intrebare. Care este rolul contactorului in instalatie? Dar al ampermetrelor? Se justifica cheltuiala?
    Multumesc.

    Comentariu

    • Armata
      Membru
      • 14.sep.2008
      • 253

      Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

      1. Se pare ca nu scap de transformatoarele de curent. Puteti sa-mi recomandati un TC trifazic cat mai mic?
      3. Nu cred ca este nevoie de o schema electrica. Pe mine ma interesau materialele care se folosesc pentru aceasta distributie. Precum barele de distributie si clemele de derivatie postate de Consultant electrice.

      Contactorul lucreaza impreuna cu releul VP-380V si intrerupe circuitul in caz de sub/supratensiune sau dezechilibru pe faze. Ampermetrul este un "moft" util la o echibrare cat mai buna a fazelor.

      Se justifica? Sincer, nu stiu. Protectie la supratensiune trebuie oricum asa ca solutia cu VP-380 si contactor(pe care il aveam deja) cred ca merita.
      Ultima editare de Armata; 10.iul.2013, 16:17.
      Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

      Comentariu

      • IancuMIC
        Membru
        • 27.ian.2013
        • 273

        Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

        Nu exista TC trifazic; exista doar transformator de curent de masura. Tocmai v-am spus ca va trebuie unul pentru fiecare faza cu raportul de transformare 50/5., 2.5 sau 5 VA, clasa de precizie 0.5. Aceste ultime date sunt mai putin importante, ca nu folositi TC-ul pentru masura energie, respectiv contoare.
        In ceea ce priveste echilibrarea consumului, pe fiecare faza activa a retelei, acesta se respecta odata cu legarea consumatorilor, functie de puterea acestora si de coeficientul se simultaneitate, dar in practica apar dezechilibre intotdeauna.
        Ce ve-ti face daca in cel mai drag moment al zilei, se arde bobina contactorului? Aveti una de schimb intotdeauna?

        Comentariu

        • Armata
          Membru
          • 14.sep.2008
          • 253

          Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

          In cautarile mede am dat si de TC trifazic(ex).Intr-un catalog de la o marca germana am gasit si cu montare pe sina.

          Nu contest echilibrarea clasica pe baza puterii si a simultaneitatii, doar ca folosind un amermetru ar ajuta. Asta daca solutia este acceptabila ca pret.

          Buna intrebare. Totusi, ma gandesc ca produsele au o oarece fiabilitate si nu trebuie inlocuite bobinele zilnic. O ultima solutie in astfel de situatii este suntarea ansamblului releu+ contactor prin legarea iesirilor din tetrapolara direct la barele de distributie pana la o rezolvare intr-un mod satisfacator. Dumneavoastra aveti cunostinte de astfel de incidente? Mai sunt si alte module cu astfel de potentiale probleme?
          Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

          Comentariu

          • IancuMIC
            Membru
            • 27.ian.2013
            • 273

            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

            Postat în original de Armata
            . Dumneavoastra aveti cunostinte de astfel de incidente? Mai sunt si alte module cu astfel de potentiale probleme?
            Puneti un link, cu acel TC trifazat; sunt curios despre ce e vorba.
            Oricare bobina a unui contactor se poate arde odata si odata; problema e in ce moment se poate intampla acest lucru. Ca sa va incurajez totusi, contactoarele de ultima generatie, de la brand-uri renumite au bobine care tin destul de mult.
            Ce tip de contactor intentionati sa folositi?
            Ultima editare de IancuMIC; 10.iul.2013, 19:59.

            Comentariu

            • Armata
              Membru
              • 14.sep.2008
              • 253

              Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

              Este deja un link pe cuvantul ex din paranteze. Sau http://www.proidea.ro/legrand-romani...ontorizare.pdf
              ref 046 98 sau 046 99.

              Un contactor de la Moler de 63A. Nu-l am acum in fata dar parca modelul este din 2-3 litere de tipul ES..
              Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

              Comentariu

              • IancuMIC
                Membru
                • 27.ian.2013
                • 273

                Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                Mda m-am edificat. Sunt blocuri trifazate formate din 3 transformatori de curent. Le spun trifazate pentru ca nu pot fi disociate; noi le folosim la protectia motoarelor electrice (monitorizarea curentului). Eu zic sa folositi din acelea individuale, cate unul pe fiecare faza.
                E bun contactorul; cei de la Eaton, fost Moeller, au indicativ DIL parca la contactoatele de curent alternativ.

                Comentariu

                • Armata
                  Membru
                  • 14.sep.2008
                  • 253

                  Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                  Si modelele de la firma germana: http://www.dcb.ro/files/produse/pdf/asrd-tot-478.pdf

                  LE. Da, este vorba de 3 intr-unul. Ca si bi/tri/tetrapolarele. Aveti vreo recomandare pentru cele individuale?
                  Ultima editare de Armata; 10.iul.2013, 21:29.
                  Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

                  Comentariu

                  • IancuMIC
                    Membru
                    • 27.ian.2013
                    • 273

                    Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                    Faptul ca le utilizati, doar ca si informare, nu masura energie, luati ce-i mai ieftin.
                    Va trebui sa va hotariti daca le folositi cu montaj pe bara (nu pe sina DIN, asta e altceva)sau, cum banuiesc, folosind conductoare electrice, cu gauri la interior.

                    Comentariu

                    • Armata
                      Membru
                      • 14.sep.2008
                      • 253

                      Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                      Multumesc pentru raspunsuri. Ramane sa ma decid daca se justifica sa nu sistemul TC+Ampermetru.
                      Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

                      Comentariu

                      • IancuMIC
                        Membru
                        • 27.ian.2013
                        • 273

                        Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                        Eu spun ca NU, dar dvs. alegeti. O sa aveti o preocupare in plus privind cadranul ampermetrului si o sa va strsatio cand o sa vedeti ca pe faza R curentul e mai mare cu 8A fata de faza T. intr-o zi, pentru ca in urmatoarea va fi altfel.

                        Comentariu

                        • dali
                          Incepator
                          • 19.iun.2010
                          • 84

                          Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                          salutari..... care ar fi cea mai buna tubulatura pentru o instalatie electrica prin sapa si de unde as putea cumpara din bucuresti...

                          Comentariu

                          • Mircea G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12069

                            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                            Postat în original de dali
                            salutari..... care ar fi cea mai buna tubulatura pentru o instalatie electrica prin sapa si de unde as putea cumpara din bucuresti...
                            ...Prin sapa si ingropata , 90% rolul ei este mecanic , de protectie , deci ....
                            Daca teava este subtire , trebuie avut grija pina la turnarea sapei , sa nu se sparga , turteasca , dezmembreze .
                            Important ar fi sa folositi diametre mari si curbe pt o ( eventuala ) interventie .
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • dali
                              Incepator
                              • 19.iun.2010
                              • 84

                              Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                              am gasit un copex foarte rezistent....
                              mai am citeva intrebari...
                              1. cite cabluri pot trage intr-un copex de 25 ( as vrea 5 conductori monofilar de 2,5 si 2 conductori de 1,5 )
                              2. cit de mult pot aglomera o doza de ramificatie ( intr-o doza de 200\200 as avea cam 15-20 de legaturi )
                              3. pot trage pe un copex de 25 , 2 cabluri de tv si 2 cabluri de date ( net ) ...ar fi o distanta de 7 m si cabluri din cele mai bine ecranate
                              ....mersi de raspunsuri

                              Comentariu

                              • Consultant electrice
                                Moderator
                                • 08.nov.2005
                                • 3235

                                Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                                1. In tub de 25 mm exterior se pot trage 7 conductori de 2,5mm2, deci va incadrati si cu 5 de 2,5 + 2 de 1,5;
                                2. Depinde cat de bine se executa legaturile, cum se realizeaza conexiunile si ce diametru de conductoare sunt;
                                3. Dpdv al interferentelor nu sunt probleme, nu stiu daca reusiti sa le introduceti. Pe partea de cablu TV exista mai groase si mai subtiri in functie de calitate;
                                Curentul nu iarta!

                                Comentariu

                                Procesare...