Urmareste-ne pe Facebook

Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

salutari..... care ar fi cea mai buna tubulatura pentru o instalatie electrica prin sapa si de unde as putea cumpara din bucuresti...

Comentariu

Postat în original de dali Vezi post
      salutari..... care ar fi cea mai buna tubulatura pentru o instalatie electrica prin sapa si de unde as putea cumpara din bucuresti...
      ...Prin sapa si ingropata , 90% rolul ei este mecanic , de protectie , deci ....
      Daca teava este subtire , trebuie avut grija pina la turnarea sapei , sa nu se sparga , turteasca , dezmembreze .
      Important ar fi sa folositi diametre mari si curbe pt o ( eventuala ) interventie .
      Instalatii verificari-revizii gaze

Comentariu

am gasit un copex foarte rezistent....
        mai am citeva intrebari...
        1. cite cabluri pot trage intr-un copex de 25 ( as vrea 5 conductori monofilar de 2,5 si 2 conductori de 1,5 )
        2. cit de mult pot aglomera o doza de ramificatie ( intr-o doza de 200\200 as avea cam 15-20 de legaturi )
        3. pot trage pe un copex de 25 , 2 cabluri de tv si 2 cabluri de date ( net ) ...ar fi o distanta de 7 m si cabluri din cele mai bine ecranate
        ....mersi de raspunsuri

Comentariu

1. In tub de 25 mm exterior se pot trage 7 conductori de 2,5mm2, deci va incadrati si cu 5 de 2,5 + 2 de 1,5;
          2. Depinde cat de bine se executa legaturile, cum se realizeaza conexiunile si ce diametru de conductoare sunt;
          3. Dpdv al interferentelor nu sunt probleme, nu stiu daca reusiti sa le introduceti. Pe partea de cablu TV exista mai groase si mai subtiri in functie de calitate;
          Curentul nu iarta!

Comentariu

E bine atatea legaturi ( 15-20) intr o doza de 200x200 cm ? Mie mi se par f multe ..
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

Comentariu

Mersi de raspunsurile de pina acum....dar
              1. deci e bine ..mersi
              2.legaturile or sa fie prin rasucire si cositorire...iar diametrul conductorilor sunt de 2,5 ( sunt 5 prize ) ,si 1,5 ( 3 intrerupatoare cu cite 2 becuri si 2 cap scara )
              3. reusesc sigur ..de fapt sunt cam 5 m pina intr-o doza unde nu le intrerup dar le ramific in 2 tuburi si mai continua cam 3 m

Comentariu

am citeva poze de la o casa a unui prieten ce -a facut instalatiile in primavara ....considera -ti ca este ceva gresit ( in special traversarile dintre electrica si termica )
                Fișiere atașate

Comentariu

• Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

Postat în original de dali Vezi post
                  am citeva poze de la o casa a unui prieten ce -a facut instalatiile in primavara ....considera -ti ca este ceva gresit ( in special traversarile dintre electrica si termica )
                  La poza nr.3 are traversarea facuta exact peste cotul de la teava de incalzire.Care nu este izolat.Daca nu e turnata sapa,va recomand sa-l mutati cativa cm deasupra izolatiei termice a tevii de incalzire.
                  Cu respect ... Ovi
                  Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

Comentariu

• Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

poze instalatii
                    Fișiere atașate

Comentariu

• Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

instalatia e deja terminata ..nu stiu cum a ramas la poza 3

Comentariu

• Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

Ieri, la o interventie am descoperit "frumusetea" de mai jos. Tabloul deserveste un apt de doua camere. AFY-ul este alimentarea.
                        Fișiere atașate
                        Sanatate maxima si efort minim!

Comentariu

• Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

Postat în original de raducu_ilie Vezi post
                          Ieri, la o interventie am descoperit "frumusetea" de mai jos. Tabloul deserveste un apt de doua camere. AFY-ul este alimentarea.
                          Nu stiu de ce, dar sunt gata sa bag mana-n foc ca proprietarul respectivei "frumuseti" dormea foarte linistit noaptea gandindu-se la cat de bine este protejata instalatia sa electrica.
                          LARGO AL FACTOTUM

Comentariu

• Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

salutari ...puteti sa -mi mai spuneti citeva pareri pentru instalatia din poze ...mai ales despre traversarile electrica-incalzire ....e bine sau nu
                            Fișiere atașate

Comentariu

Dat fiind ca respectiva izolatie a tuburilor termice reduce caldura degajata de acestea la cca 20-25 de grade - este ok atat timp cat dvs ati respectat calculele facute pentru dimensionarea fiecarei alimentari in parte. Datele din tabele sunt date la 25 de grade Celsius asa ca dvs sunteti la limita. Si mai punem la socoteala ca deja ati turnat peste ele sapa banuiesc.
                              Sanatate maxima si efort minim!

Comentariu

In general consumatorii sunt mici , cablul este dimensionat bine ,ca si sigurante eu zic ca sunt bine calculate dar ele se pot schimba ....un mic exemplu ...hidrofor cu pompa submersibila de 800 w cu cablu de 2,5 si siguranta de 10 A...e bine ? alti consumatori mai mari nu sunt ...ba da ar fi masina de spalat dar nu stiu ce putere are ...banuiesc ca undeva la 2000 w ...cablul este de 2,5 si siguranta diferentiala de 16 A ,10 mA cu circuit separat dar circuitul acesta chiar nu se intersecteaza cu nici o teava de incalzire
                                Mersi de raspunsuri ....foarte amabili

Comentariu

Procesare...
                                X
                                sigla BRAT