Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mircu_81
    Incepator
    • 08.ian.2011
    • 32

    Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

    Va multumesc pentru raspuns.
    Asa voi face.
    Sanatate!

    Comentariu

    • dannyi
      Incepator
      • 27.ian.2014
      • 1

      Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

      Buna seara.
      E prima postare pe forum
      Nu ma pricep la curent si nici nu voi executa lucrari electrice, insa sunt beneficiarul unei lucrari efectuate de "Dorel" si sunt pus in urmatoarea situatie:
      In 2 camere sunt instalate intrerupatoare cap scara si cand sunt folosite se produce o flama si un pocnet in interiorul intrerupatorului. Explicatia a fost ca intrerupatoarele sunt de proasta calitate.(Cu toate ca au fost recomandate de Dorel)
      Intr-o seara am vrut sa conectez laptop-ul la curent si la priza respectiva s-a produs o flama si a sarit siguranta. Nu am putut schimba siguranta deoarece instalatia era tot in scurt circuit si s-a descoperit ca s-a prajit o doza de la instalatia veche. Tot asa am descoperit ca una din camere era legata gresit, adica becurile erau legate pe siguranta de la prize si invers.
      Intrebarea mea este daca intrerupatoarele pocnesc din cauza calitatii sau are legatura cu faptul ca sunt legate in cap scara si ca cele 2 camere sunt legate diferit la tabloul de sigurante. O alta informatie pe care o detin, dar necertificata, e faptul ca nulul este comun atat pt becuri cat si pentru prize.
      Sper ca am fost inteles si astept raspunsuri de la persoane care chiar stiu cu ce se "mananca" curentul.

      Comentariu

      • bogdan1
        Membru
        • 08.mai.2013
        • 125

        Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

        Postat în original de dannyi
        Buna seara.
        E prima postare pe forum
        Nu ma pricep la curent si nici nu voi executa lucrari electrice, insa sunt beneficiarul unei lucrari efectuate de "Dorel" si sunt pus in urmatoarea situatie:
        In 2 camere sunt instalate intrerupatoare cap scara si cand sunt folosite se produce o flama si un pocnet in interiorul intrerupatorului. Explicatia a fost ca intrerupatoarele sunt de proasta calitate.(Cu toate ca au fost recomandate de Dorel)
        Intr-o seara am vrut sa conectez laptop-ul la curent si la priza respectiva s-a produs o flama si a sarit siguranta. Nu am putut schimba siguranta deoarece instalatia era tot in scurt circuit si s-a descoperit ca s-a prajit o doza de la instalatia veche. Tot asa am descoperit ca una din camere era legata gresit, adica becurile erau legate pe siguranta de la prize si invers.
        Intrebarea mea este daca intrerupatoarele pocnesc din cauza calitatii sau are legatura cu faptul ca sunt legate in cap scara si ca cele 2 camere sunt legate diferit la tabloul de sigurante. O alta informatie pe care o detin, dar necertificata, e faptul ca nulul este comun atat pt becuri cat si pentru prize.
        Sper ca am fost inteles si astept raspunsuri de la persoane care chiar stiu cu ce se "mananca" curentul.
        Problema nu este doar DOREL.Comutatoarele pot fi de proasta calitate[alese de DOREL,dar banii au fost ai d.voastra.A-ti ales un meserias atotpriceput in locul unui electrician sau unei firme specializate care v_ar fi oferit factura si garantie.Acum nu va ramane decat sa apelati la personal calificat,cu costuri aferente pentru a scapa de problemele [destul de mari]pe care le aveti.

        Comentariu

        • ozzyboy
          Incepator
          • 07.iul.2011
          • 57

          Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

          Ce părere aveți despre acest tip de relee de protecție? Sunt utile sau cu banii ăștia poți face altceva?
          Există pe piața și alte variante de la firme consacrate ca Schneider sau moeller sau legrand?
          Mulțumesc!

          DEDEMAN - cel mai expansiv retailer de materiale de constructii dezvolta cel mai complet site DIY, comunicand esentialul despre: ofertele de produse, servicii si companie

          Comentariu

          • bogdanfnf`
            Membru marcant
            • 26.dec.2007
            • 623

            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

            Este un releu de protectie la varfuri de tensiune ! Depinde pentru ce aveti nevoie ?

            Comentariu

            • florin_dan
              Incepator
              • 26.iul.2012
              • 23

              Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

              Buna seara
              Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o informatie...ce elemente sunt necesare intr-un tablou electric...
              Protectie la suprasarcina si circuit: Intrerupatoarele automate
              Protectie diferentiala: Intrerupatoare diferentiale
              Protectie impotriva efectelor trasnetelor: Descarcatoare de JT
              Protectie la supratensiuni:...aici poate ma ajuta cineva
              Deasemeni daca mai trebuie vreun intrerupator general sau ceva de genul...
              Daca mai trebuie ceva poate ma mai ajuta cineva...chiar si pentru curenti slabi...pentru tv internet telefon..
              Va multumesc anticipat

              Comentariu

              • Galaxy
                Membru
                • 21.dec.2012
                • 261

                Re: Tabloul electric pentru locuinta

                Am si eu o intrebare: disjunctoarele din tablou e mai bine sa fie bipolare? OK, inteleg ca opresc si faza si nulul, dar e nevoie?

                Comentariu

                • B K
                  Incepator
                  • 11.ian.2014
                  • 84

                  Răspuns la: Re: Tabloul electric pentru locuinta

                  Postat în original de Galaxy
                  Am si eu o intrebare: disjunctoarele din tablou e mai bine sa fie bipolare? OK, inteleg ca opresc si faza si nulul, dar e nevoie?
                  Este nevoie si este indicat sa folositi astfel de sigurante . Nu trebuie neparat sa folositi sigurante bipolare , puteti folosii p+N .

                  Comentariu

                  • gmtiby
                    Living Legend
                    • 24.oct.2008
                    • 1044

                    Răspuns la: Re: Tabloul electric pentru locuinta

                    Important eeste sa opreasca faza...
                    Dar pt siguranta eu zic ca e mai ok sa opreasca si nulul, cel putin asa am eu !

                    Comentariu

                    • Cherubino
                      Living Legend
                      • 10.iul.2006
                      • 1688

                      Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                      Nu mai stiu exact, dar mi se pare ca am citit undeva prin I7 ca este obligatoriu ca dispozitivele de protectie sa intrerupa, in caz de defect, toti polii circuitului, asa ca disjunctoarele de tip P+N (faza+nul) reprezinta cea mai buna optiune, atat din punct de vedere al costurilor, cat si din punct de vedere al spatiului din tabloul de distributie.
                      LARGO AL FACTOTUM

                      Comentariu

                      • Galaxy
                        Membru
                        • 21.dec.2012
                        • 261

                        Re: Tabloul electric pentru locuinta

                        Evident ca daca vrei sa intrerupi si faza si nulul iei bipolare, nu vad absolut nici un motiv de ce ai lua 2 monopolare in loc ...

                        Comentariu

                        • florin_dan
                          Incepator
                          • 26.iul.2012
                          • 23

                          Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                          am nevoie de un pic de ajutor....
                          Nu stiu care este puterea absorbita din retea....ma poate ajuta cineva?

                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	View_fundatie_grinzi_stalpi.jpg 
Afișări:	598 
Mărime:	175,2 KB 
ID:	614944
                          Ultima editare de florin_dan; 05.feb.2014, 21:54.

                          Comentariu

                          • B K
                            Incepator
                            • 11.ian.2014
                            • 84

                            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                            In functie de consumatorii pe care-i vei avea in locuinta poti opta pentru monofazic sau trifazic. Daca la asta te referi.

                            Comentariu

                            • Cherubino
                              Living Legend
                              • 10.iul.2006
                              • 1688

                              Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                              Postat în original de florin_dan
                              am nevoie de un pic de ajutor....
                              Nu stiu care este puterea absorbita din retea....ma poate ajuta cineva?
                              Puterea absorbita la ce, ca nu inteleg?
                              LARGO AL FACTOTUM

                              Comentariu

                              • ionut_vechiu
                                Incepator
                                • 10.feb.2012
                                • 12

                                Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                                Va multumesc pentru sfaturi. Am sa tin cont de ele.

                                Comentariu

                                Procesare...