Urmareste-ne pe Facebook

Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

ok. merci mult. s-au dat gauri pentru fixare diferite corpuri: dulapuri, corpuri iluminat, etc ...
    pe trasee nu s-a intervenit, doar la tablou
    sper sa fie de la tablou, desi aceasta supozitie e timida pentru ca repet: toate celelalte intrerupatoare au curent.

e posibil ca la mine fiecare intrerupator sa aiba firul lui care intra in tablou?

Comentariu

e posibil ca la mine fiecare intrerupator sa aiba firul lui care intra in tablou?
      Din cate stiu nu prea e asa... vedeti la tablou si apoi pe dozele de pe traseu, incepand cu cea din camera respectiva

Comentariu

Nu vad de ce ar fi atata risipa de conductori si s-ar complica cu circuit separat pentru fiecare intreruptor.
        Curentul nu iarta!

Comentariu

Buna dimineata. Atasez cateva poze cu un tablou de sigurante ( in regie proprie ). Langa generala sigururanta generala vreau sa montez un Bloc dif vigi ic60 C25A, 30mA , o bobina MSU si poate un descarcator ipf 20 sau 40. Deasemenea vrau sa montez inca trei diferentiale in locul a trei sig C10A pentru cada hidro, CT si hidrofor. Am facut o priza pe FY4 mm C20, restul prizelor pe caBlu FY 2.5 mm C16A , iar iluminatul in living(am mai multe surse de iluminat) FY2.5mm si 1.5mm C10A si restul circuitelor pe Fy1.5mm C6A. Nu am gasit la distribuitor piptene 1p+n pentru conectarea sigurantelor si am folosit cablu FY6 mm( pentru punti). Rog cateva impresii. multumesc.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20130930_090442.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	308,8 KB 
ID:	612932Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20130930_131353.jpg 
Mărime:	377,2 KB 
ID:	612933Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20130930_131401.jpg 
Mărime:	300,6 KB 
ID:	612934

Comentariu

Salut,
            Am cateva recomandari:
            - recomand folosirea a 1 buc piptene 1p+n sau 2 buc 1p in locul puntilor.Spun asta deoarece un singur potential contact imperfect va duce la avarii in toate sigurantele din aval.La pieptane nu se intampla acest lucru,in cel mai rau caz contactul imperfect va fi doar intr-o siguranta.In plus,piptanele are contact in forma dreptunghiulara,si de regula toate sigurantele au portul dreptunghiular,deci asigura contact mai bun decat daca se foloseste conductor FY.
            - daca ai facut puntile cu conductor de 6 mm,siguranta generala nu trebuie sa fie mai mare de 25A,conform normativului I7.Tu nu ai specificat ce valoare are actuala siguranta generala
            -daca montezi siguranta generala diferentiala 25A,30 mA,atunci celelalte sigurante diferentiale pe care vei vrea sa le montezi se vor alimenta direct de pe alimentarea tabloului nu din siguranta generala diferentiala deoarece un potential defect cu curenti de scurgere ce implica deconectarea unei sigurante diferentiale va atrage dupa sine si deconectarea sigurantei generale,lucru care te va lasa in bezna si va creea disconfort,deci e mai bine sa deconecteze doar siguranta diferentiala de pe circuitul defect
            - pune o siguranta generala diferentiala si pe circuitul de iluminat.In cazul tau,un defect de curenti de scurgere la un bec,se va lasa cu siguranta generala deconectata,nu vei avea nici macar lumina de la o veioza sa poti rezolva defectul
            - daca prin CT,se intelege centrala termica,atunci recomand o siguranata de 16 A.Banuiesc ca ai boiler electric,alta priza de serviciu,pompa,ups,poate alti consumatori ocazionali(polizor,rotopercutor,etc)
            -priza de 20A,nu inteleg unde o pui.Atentie,in comert gasesti priza monofazata doar de 16A maxim,la 20A o s-o distrugi.Se gaseste si de 20A,la Gewiss parca dar trebuie vazut.
            Toate acestea sunt recomandari si pareri proprii.

Succes!

Comentariu

-acelasi lucru am gandit si eu in legatura cu puntile si am sa le inlocuiesc cu piepteni, doar ca trebuie sa ii comand pe internet,
              -siguranta generala este de ic60n C25 A,
              -pentru priza de C20A am folosit Cablu fy4mm, este in holul de intrare si m-am gandit sa am o priza pentru un consum mai mare,
              -ideal este sa montez diferentiale pe fiecare circuit.... am sa iau in calcul ceea ce mi-ai recomandat, adica o sig generala diferentiala pentru prize , una pentru iluminat si alte 3 pe circuite separate direct din alimentare pentru circuitele in contact cu apa( centrala, cada si hidrofor-pompa)
              Insa din ce am citit pe forum am inteles ca daca am sig generala de 25 A si celelalte sigurante au 2 trepte de putere mai jos (ex 10A ) nu mai sare generala ci doar siguranta de pe circuitul cu probleme... nu se aplica si in cazul diferentialelor? plus curba de declansare poate fi diferita( la generala mai lenta si la sig dedicata mai rapida).

Comentariu

Ideea este sa existe selectivitate si sa se intrerupa doar circuitul cu probleme. Daca nu sare siguranta generala si s-a oprit doar un circuit este perfect. Siguranta generala are rolul de a proteja bransamentulin principal, adica tot consumul insumat de pe toate circuitele sa nu depaseasca limitele instalatiei si puterea din contractul de furnizare a energiei.
                Curentul nu iarta!

Comentariu

Postat în original de ionut_vechiu Vezi post
                  -acelasi lucru am gandit si eu in legatura cu puntile si am sa le inlocuiesc cu piepteni, doar ca trebuie sa ii comand pe internet,
                  -siguranta generala este de ic60n C25 A,
                  -pentru priza de C20A am folosit Cablu fy4mm, este in holul de intrare si m-am gandit sa am o priza pentru un consum mai mare,
                  -ideal este sa montez diferentiale pe fiecare circuit.... am sa iau in calcul ceea ce mi-ai recomandat, adica o sig generala diferentiala pentru prize , una pentru iluminat si alte 3 pe circuite separate direct din alimentare pentru circuitele in contact cu apa( centrala, cada si hidrofor-pompa)
                  Insa din ce am citit pe forum am inteles ca daca am sig generala de 25 A si celelalte sigurante au 2 trepte de putere mai jos (ex 10A ) nu mai sare generala ci doar siguranta de pe circuitul cu probleme... nu se aplica si in cazul diferentialelor? plus curba de declansare poate fi diferita( la generala mai lenta si la sig dedicata mai rapida).
                  Salut,
                  Recomand siguranta generala diferentiala de 25A,30 mA sau 32A,30 mA.Puntile,daca se vor face cu conductor FY de sectiune 6mm2(pt sig 25A) sau 10 mm2(pt sig 32A),conform normativului.Cel mai indicat ar fi o bara colectoare(pieptane) de 63A,aceasta este maximul ce se poate introduce in borna unei sigurante monofazate de max 32A.Toate sigurantele de pe circuite vor fi de max 16A si va exista cel putin 2 trepte diferenta intre general si celelalte sigurante.Nu se justifica sigurante mai mari de 16A.Daca ai consumatori mari, pui mai multe circuite de 16A.
                  -priza de 20A nu se justifica.Nu exista un singur consumator monofazat de 4500w,echivalent a unui curent de 20A,la 230 V si nici priza nu gasesti de 20A.Ideal ar fi fost doua sigurante de 16A in hol daca se doreste posibilitatea conectarii unui consumator mai mare.
                  Succes!

Comentariu

multumesc pentru sfaturi

Comentariu

• Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

Postat în original de Paulorossi Vezi post
                      Salut,
                      Am cateva recomandari:
                      ,....
                      - daca ai facut puntile cu conductor de 6 mm,siguranta generala nu trebuie sa fie mai mare de 25A,conform normativului I7.Tu nu ai specificat ce valoare are actuala siguranta generala
                      .....
                      Conform normativului I7 (si a altor normative internationale) - este permisa utilizarea unor sectiuni inferioare sigurantelor montate in amonte (cat si cum, te las sa cauti). Drept dovada - sectiunea unui pin de legatura din bara pieptene Legrand de 63A. In rest - toate indicatiile sunt bune.

Comentariu

• Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

Postat în original de IancuMIC Vezi post
                        Selectivitatea insa poate fi si in functie de timpul de declansare, situatie in care se pot pune intreruptoare avand acelasi curent nominal, dar curbe de declansare diferite.
                        Ex. clasa C,cu Im=5-10In in locuinta si clasa D, cu Im=10-20In, in BMPT; intreruptorul din locuinta va actiona selectiv fata de cel din blocul de masura.
                        Depinde de curentul de scc. Un curent de scc. cu valoare de 30xIn o sa duca la declansarea ambelor sigurante. In acest mod este impropriu sa vorbim de selectivitate prin curba de declansare.

Comentariu

Doua observatii:
                          1. 6mmp pentru 25 A si 10 mmp pentru 32 A se aplica doar in cazul introducerii conductoarelor in tub. In tabloul de distributie aceste punti sunt "in aer", deci se poate ramane fara probleme la puntile de 6 mmp (in cazul in care nu se adopta solutia "pieptenului").
                          2. Ce cauta o siguranta de 16 A pentru circuitul unei centrale termice (pe gaz, presupun), care la functionare in sarcina maxima absoarbe un curent care nu depaseste 2 A?
                          LARGO AL FACTOTUM

Comentariu

• Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

Postat în original de razvyyc Vezi post
                            Conform normativului I7 (si a altor normative internationale) - este permisa utilizarea unor sectiuni inferioare sigurantelor montate in amonte (cat si cum, te las sa cauti). Drept dovada - sectiunea unui pin de legatura din bara pieptene Legrand de 63A. In rest - toate indicatiile sunt bune.
                            Nu inteleg la ce faci referire.Am sugerat doar ca pt siguranta de 25A trebuie folosit conductor de sectiune 6mm2 pt legaturi intre sigurante,iar pt 32A,trebuie folosit conductor FY de sectiune 10 mm2.
                            Daca va uitati in normativul I7/2002 care este inlocuit cu I7/2011,dar dpdv tehnic este la fel,o sa vedeti la tabelul 4.9 Curenţi nominali maxim admisibili pentru alegerea siguranţelor şi a întrerupătoarelor automate mici pentru protecţia la suprasarcină şi scurtcircuit a conductoarelor şi cablurilor din Cu şi Al cu izolaţie din PVC
                            ca pt conductor cupru de sectiune 6 mm2 se va alege siguranta de 25A iar pt conductor cupru de sectiune 10 mm2 se alege 32A,indiferent daca conductorul respectiv este in tablou sau in tub.Ganditi-va ca in tabloul electric,fiind mai multe conductoare active se degaja mai multa caldura,fata de un tub care se ventileaza/raceste mai bine.In nici un caz conductoarele din tub nu sunt "in aer" ,asa cum se crede.
                            Se stie ca densitatea maxima a conductorului depinde de mai multi factori printre care cei mai importanti:
                            -tipul de material
                            -sectiunea
                            -tipul de izolatie exterioara
                            -temperatura mediului ambiant si capacitatea de ventilare a conductorului activ,data de izolatia peretelui,nr de conductoare active,etc
                            Pt conductor FY izolatia este dimensionata la 70 grade,de accea la o suprasolicitare mica a conductorului exista posibilitatea sa deteriorezi rapid izolatia,sa imbatranesti prematur izolatia si sa produci un scurtcircuit daca mai sunt conductoare active sau pasive in jur.
                            Desigur ca se poate folosi cu succes si conductor cu sectiune 4 mm2(pt punti,la temp.ambianta de 30 garde),pt siguranta genarala de 32A,doar ca izolatia va trebui sa fie din silicon sau alt material cu punct de topire inalt,in nici un caz conductorul nu va avea izolatie PVC(FY).Retineti ca nu se va distruge materialul conductorului ci izolatia lui.Se stie ca densitatea maxima pt conductor de cu este 35A/mm2 si scade in functie de tipul de izolatie exterioara,temperatura mediului ambiant si capacitatea de ventilare a conductorului activ.
                            Mai mult siguranta generala cu curba de declansare C,care este folosita frecvent in instalatii casnice, declanseaza imediat daca curentul nominal(25 sau 32A) al ei creste de 5-10 ori,si cu durate si de cateva ore sau instantaneu daca se depaseste curentul nomina cu 1,13 pana la 5 ori
                            Daca va uitati la un pieptene o sa vedeti ca bara colectoare este mult mai groasa decat fiecare pieptane.Curentul nominal al "piptanelui"este dat de sectiunea barii colectoare a lui,nu de sectiunea pieptanelui.Ma indoiesc ca ,impropiu spus"pipetanele"respectiv rezista la 63A in regim de lunga durata,la temp ambianta de 30 grade si izolatie din PVC,e foarte posibil ca aceasta densitate sa fie data doar pt bara colectoare,mai groasa, care sustine toti pipeptani.Corect ar fi fost sa mentioneze densitatea de curent in anumite conditii,date de temp mediului ambiant,etc

De aceea ,domnilor ,am sugerat aceste informatii.Informatiile pe care le ofer au fundament tehnic si nu le spus doar ca asa "mi se pare" sau ca am vazut la altii si "merge si asa".

Succes!

Comentariu

Totul se raporteaza la lungime. La fel si cu acel pieptene de legaura, partea care intra in contact cu bornele aparatajului de protectie are sectiune mai mica decat bara din care face parte insa si lungimea este foarte mica. Chiar si bara in sine este incarcata pe zone cu curenti diferiti si doar pe sectiunea de intrare cu curent mai mare, lucru care la conductor daca luam in considerare un circuit fara derivatii nu se intampla. Acesta e alimentat la un capat, incarcat uniform si la capatul celalalt este consumatorul.
                              Avantajul barei este ca acei dinti ai pieptenului sunt aplatizati si astfel avem o suprafata de contact mai mare si facilitam trecerea curentului.
                              Curentul nu iarta!

Comentariu

Am reusit sa montez pieptenii..
                                Fișiere atașate

Comentariu

Procesare...
                                X
                                sigla BRAT