Urmareste-ne pe Facebook

Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

Postat în original de ionut_vechiu Vezi post
    Am reusit sa montez pieptenii..
    Si noi am reusit sa ne sucim gaturile uitandu-ne la poza.
    LARGO AL FACTOTUM

Comentariu

• Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

A fost mai usor sa rotesc monitorul. Arata altfel cu busbar decat cu clasicul FY.
      Sanatate maxima si efort minim!

Comentariu

Postat în original de raducu_ilie Vezi post
        A fost mai usor sa rotesc monitorul.
        Io n-am avut curajul de a cuteza sa indraznesc a roti monitorul, ca mi-a fost frica sa nu cumva, din cauza fortei gravitationale, sa se stranga toti electronii pe laterala monitorului (acum orientata in jos) si sa creeze vreo vatamare aparatului.
        Scuze pt off-topic.
        LARGO AL FACTOTUM

Comentariu

scuze ptr poza... am postat de pe telefon si nu mi-am dat seama

Comentariu

Postat în original de ionut_vechiu Vezi post
            scuze ptr poza... am postat de pe telefon si nu mi-am dat seama
            Nicio problema...mai glumim si noi. Bine ca ati reusit sa rezolvati problema puntilor dintre disjunctoare.
            LARGO AL FACTOTUM

Comentariu

Buna seara. Imi puteti spune daca este bine montat intrerupatorul diferential vigi ic60, 30 mA cu siguranta ic60n 2p, ambele de 25 A ? Ma refer la conductorii faza si nul care intra (1 si 3) si ies (2 si 4), atasez o poza. Am apasat butonul test si a declansat. Mltumesc Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	modul dif.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	199,7 KB 
ID:	613077

Comentariu

[QUOTE=ionut_vechiu;554184]Buna seara. Imi puteti spune daca este bine montat intrerupatorul diferential vigi ic60, 30 mA cu siguranta ic60n 2p, ambele de 25 A ? Ma refer la conductorii faza si nul care intra (1 si 3) si ies (2 si 4), atasez o poza. Am apasat butonul test si a declansat. Mltumesc /QUOTE]
                DA. Diferentialul s-a comportat exact asa cum trebuie sa se comporte la actionarea butonului test, adica sa declanseze.
                LARGO AL FACTOTUM

Comentariu

Modulul VigiiC60 are o baza cu 2 terminale care se introduc in terminalele de jos ale protectiei asociate. Deasemenea pla protectia asociata se inlatura o placuta de plastic care permite interconectarea mecanica cu modulul diferential. Din poza cele doua protectii stau corect apropiate una de alta iar daca butonul de test a functionat conexiunea si modul de lucru sunt realizate corect. Este recomandat sa verificati functia diferentialei din cand in cand cu butonul test (lunar chiar) ca sa fiti sigur ca totul este ok.
                  Curentul nu iarta!

Comentariu

"mariuselectric
                    Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta
                    Nu recomand RELEE. Recomand Schneider sau Legrand."

Intradevar va dau dreptate, am montat prizele arata oribil + cele simple s-au crapat (ceramica s-a crapat) intr-un cuvant "bombe". Ma duc sa achizitionez Schneider.
                    Ultima editare de laeucigasul; 23.oct.2013, 16:58.

Comentariu

Vreau sa fac impamantare la casa am 5 tevi de 1.2m si platband zincate la ce distanta/adancime se pun in pamant?

Comentariu

Postat în original de emil88 Vezi post
                        Vreau sa fac impamantare la casa am 5 tevi de 1.2m si platband zincate la ce distanta/adancime se pun in pamant?
                        In montaj vertical se pun la distanta egala cu dublul lungimii lor (adica cca. 2,4 m una de alta), iar adancimea de ingropare cca. 40-50 cm masurati de la nivelul solului pana la extremitatea superioara a electrodului.
                        LARGO AL FACTOTUM

Comentariu

Tarusii au d=60mm daca nu ma insel, conteaza asta? As vrea sa fac in L sapatura, e bine? Nu am achizitionat cablul care o sa vina de la impamantare pana in tabloul de sigurante masiv sau multifilar ce sectiune sa aiba ?
                          Alte aspecte care "mi-au scapat" imi puteti spune sa pot face corespunzator treaba.

Comentariu

Ce solutii puteti oferi la protectia unei locuinte impotriva caderilor de tensiune[ am cativa pe strada ce i-au facut natura sudori ],iar treaba asta m-a cam costat.Ma intereseaza un montaj care sa-l fac singur si sa-l pot monta in tablou.

Comentariu

Solutiile conta caderilor de tensiune sunt de doua feluri - cele care se monteaza in tablou si sub un anumit prag de tensiune atins pe o perioada de timp scot circuitul protejat de sub tensiune sau exista solutii de regulatoare/stabilizatoare de tensiune, care mentin circuitele sub tensiune si stabilizeaza tensiunea la 220V(230V). Acestea din urma au dimensiuni asemanatoare unui UPS pentru puteri mai mici sau pot ajunge pana la dimensiunile unui frigider mai mic pentru sistemele care sustin intreaga instalatie a unei case.

Atat unele cat si altele nu cred ca sunt usor de realizat in regim DIY si merita cumparate.
                              Fișiere atașate
                              Ultima editare de Consultant electrice; 26.dec.2013, 18:20.
                              Curentul nu iarta!

Comentariu

Multumesc.Renunt la DIY pentru ceva ca in prima imagine.

Comentariu

Procesare...
                                X
                                sigla BRAT