Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • DM7
    Membru
    • 13.apr.2006
    • 290

    #91
    Ati pus multe probleme intr-o singura prezentare. Nu stiu daca voi reusi sa raspund la toate
    a) Nu. nu trebuie doua. Sunt sigurante bipolare care inchid repsectiv deschid atat faza cat si nulul concomitent.
    b) valoarea sigurantei este valoarea maxima la care nu declanseaza. daca se depaseste cu putin peste valoarea nominala(nu mai siu cat- exista o curba intre valaoarea tensiunii depasite si timp) intr-un timp scurt aceasta nu declanseaza. Asta este dat de curba (A,B,C,D) Curba C uzual folosita este o curba destul de lenta. Elementul prin care declanseaza in aceasta situatie este elementul termic
    c) da exista. V-a prezentat si dl bassu un producator, insa exista si altii.
    d)va atasez un document unde printre altele la pag 247 veti gasi raspuns la aceasta problema, inclusiv la sarcina maxima admisa pe o sectiune de 1,5
    e) personal prefer sa montez doze la care capacele se prind cu suruburi (gen gewiss)
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • bogd
      Membru Marcant
      • 16.aug.2009
      • 546

      #92
      Tablou electric

      parerea mea e sa eviti dozele metalice.eu unul am avut numai necazuri din cauza lor.se ancalzeau firele an timp si se atingeau de doza declansand scurt circuit.[e si inst. veche] PARERE PERSONALA NU GENERALA]
      PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

      Comentariu

      • Iovidiu
        Incepator
        • 01.sep.2009
        • 3

        #93
        Multumesc de raspunsuri sunt de un real folos. Foarte utile le gasesc si tabelele din atasamentul postat de DM7.
        Inca odata multumesc si tot respectul.
        Scuze inca o intrebare.

        Tabloul asta electric cu disjunctoare si diferentiale poate fi montat afara, intr-o veranda acoperita? Nu e pericol de ploaie dar iarna temperaturile sunt practic cele de afara.

        Cofretul (cutia) e tip VIKO (scrie ca merge intre -25 grade si + 60 grade) cablul e FY banuiesc ca de Bistrita iar restul e Merlin Gerin (Schneider).


        Cu respect, Ovidiu.
        Completare la intrebarea de mai sus:

        Diferentialul e cu maneta neagra iar restul sigurantelor cu maneta portocalie.

        Comentariu

        • DM7
          Membru
          • 13.apr.2006
          • 290

          #94
          Pot fi montate si afara. Exemplu BMP montate afara
          Temperatura de lucru are o plaja destul de mare ( undeva intre -25 - si +40 C). Vor fi insa niste influente date de temperatura ambianta (pe partea termica). Insa as zice ca sunt nesesizabile. Mai ales daca nu stau in razele directe ale soarelui ca sa le supraincalzeasca
          O problema ar fi cu IP cutiei mai exact etanseitatea fata de umiditatea atmosferica si eventualele insecte care ar putea sa intre sa-si faca tot felul de cuiburi, caci BMP de care am pomenit mai devreme sunt etanse...cel putin asa se vrea...

          Comentariu

          • raducu_ilie
            Living Legend
            • 10.apr.2008
            • 1043

            #95
            Asa ceva am gasit la un client care a se plangea ca frigiderul, masina de spalat si calculatorul il "pisca". In urma cu cca 3 saptamani au venit cei de CEZ si au scos contorul in afara apartamentului. Atunci cand au facut aceasta operatie au inlocuit si conductoarele care veneau spre tablou, inversandu-le. Ca sa nu mai sara diferentialul din BMP oamenii au scos pamantareea din circuitul aflat in tabloul din casa.

            Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	pamantare_de_pe_nul_941.jpg  Afișări:	2463  Mărime:	23,4 KB  ID:	577465
            Tabloul de mai sus a fost adaugat ulterior ca sa alimenteze pc-ul, masina de spalat si frigiderul.
            Sanatate maxima si efort minim!

            Comentariu

            • bogd
              Membru Marcant
              • 16.aug.2009
              • 546

              #96
              Tablou electric

              ce ,,electrician,, a facut asa? ala care executa amenajari interioare,gresie ,faianta,instalatii sanitare?
              PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

              Comentariu

              • raducu_ilie
                Living Legend
                • 10.apr.2008
                • 1043

                #97
                Cei care au renovat apartamentul.
                Sanatate maxima si efort minim!

                Comentariu

                • bogd
                  Membru Marcant
                  • 16.aug.2009
                  • 546

                  #98
                  Tablou electric

                  se vede.zugravul dotat cu patent. ma uit pe ziare an bacau si ma crucesc la anunturi. inst sanitare gaze electrice si alte reparisimo.oare clientii nu constientizeaza pericolul la care a.si expun locuinta?
                  Tablou electric

                  nu vreau sa fiu cinic dar o cam merita.se antreaba de ce le ia foc apartamentul sau de ce li se corenteaza copilul. din prostia si lacomia lor. scuze daca ofensez pe cineva.
                  PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                  Comentariu

                  • gagoi
                    Incepator
                    • 11.mar.2009
                    • 49

                    #99
                    Re: Tablou electric

                    Postat în original de bogd
                    nu vreau sa fiu cinic dar o cam merita.se antreaba de ce le ia foc apartamentul sau de ce li se corenteaza copilul. din prostia si lacomia lor. scuze daca ofensez pe cineva.
                    nici eu nu vreau sa fiu rautacios dar pe viitor trebuie sa stii ca "â" se foloseşte doar în interiorul cuvântului. în rest se scrie î chiar şi la cuvinte derivate cu prefixe, gen reîncepe, reîntoarce etc. numai de bine.

                    Comentariu

                    • komy
                      Membru Marcant
                      • 22.iul.2008
                      • 442

                      Inca un caz: am facut un circuit suplimentar intr-un tablou pentru o masina de spalat, la un tablou cu disjunctoare automate. Cand m-am dus sa opresc generalul de pe casa scarii(tablou tot cu disjunctoare automate), mi-a zis proprietarul ca nu se poate.. caci "e legat pe direct"(motivul: erau copii care se jucau la sigurante si anume cand treceau pe acolo le opreau pe toate). Asa ca electricienii de acolo nu au mai trecut prin siguranta individuala pentru ap. in cauza... le-au legat inainte de siguranta.
                      Mde... asa-i in Romania!!!
                      Imi place lumina!

                      Comentariu

                      • GERULA2007
                        Membru
                        • 04.sep.2007
                        • 181

                        Salut!
                        In primavara vreau sa fac instalatia electrica a casei (acum la rosu) si sunt la faza de documentare.
                        Am o intrebare: cum se face echilibrarea fazelor pe tablourile de sigurante.Mentionez ca voi avea trifazic.Casa este P+1+M.
                        Multumesc!

                        Comentariu

                        • bogd
                          Membru Marcant
                          • 16.aug.2009
                          • 546

                          Tablou electric

                          atentie la trifazic.cauta un electrician experimentat,ca este f.periculos.
                          PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                          Comentariu

                          • GERULA2007
                            Membru
                            • 04.sep.2007
                            • 181

                            Stiu.Ma gindeam sa trag toate traseele pina la locul tabloului , iar de tablouri si de legatura cu BMP sa se ocupe un electrician.

                            Comentariu

                            • electricman
                              Membru Marcant
                              • 26.iul.2009
                              • 691

                              Postat în original de GERULA2007
                              Salut!
                              In primavara vreau sa fac instalatia electrica a casei (acum la rosu) si sunt la faza de documentare.
                              Am o intrebare: cum se face echilibrarea fazelor pe tablourile de sigurante.Mentionez ca voi avea trifazic.Casa este P+1+M.
                              Multumesc!
                              In prima instanta se va face in baza proiectului(daca nu exista, in baza calcului puterii aparaturii pe care o veti avea in casa)Aceasta impartire trebuie sa o faca un electrician cu experienta mare.Atentie si la tragerea conductorilor prin tubulatura,tragerea unor circuite de tensiuni diferite prin aceeasi tubulatura va poate provoca surprize. Urate!
                              Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                              Comentariu

                              • GERULA2007
                                Membru
                                • 04.sep.2007
                                • 181

                                Multumesc pt promptitudine si pentru ca ati anticipat urmatoarea intrebare:
                                pot trage mai multe circuite printr-o singura teava?
                                De exemplu la bucatarie voi avea doua prize cu circuit separat.Pot sa trag cele 6 fire printr-o singura teava pina la tablou?
                                Sau sa trag mai multe fire pt lumina prin aceeasi teava?
                                DVs va refereati la faptul sa nu trag , de exemplu, firele de la o priza cu firele de la un bec pe aceeasi teava?

                                Comentariu

                                Procesare...