Urmareste-ne pe Facebook

Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

Postat în original de B K Vezi post
    Referitor la sigurante , incercati sa evitati achizitionarea lor de la magazine gen : Dedeman , Bricostore...etc.
    Daca sunteti din Bucuresti si va grabiti putin puteti profita de o reducere aici : http://www.electrototaldistribution....tomate-legrand
    Nu conteaza magazinul de unde cumperi (anuntul contine reclama si asteptam pe B K la caserie ) ci marca (implicit calitatea) sigurantelor .
    Daca nu este reclama pentru magazin colegul va recomanda sigurante de calitate, este adevarat ca ceva mai scumpe , dar cum viata si bunurile Dvs. depind de asta zic ca merita .

Comentariu

Nu e niciun fel de reclama . Cand m-am referit la evitarea magazinelor am vrut sa zic ca preturile sunt foarte mari in comparatie cu ceilalti distribuitori de electrice.
      Magazinul mi l-a recomandat un electrician si am cumparat de la ei. Produsele sunt de calitate si am zis sa ajut si eu mai departe. In afara de asta , mai stiu destule surse bune de materiale electrice de calitate la preturi normale . L-am recomandat pe cel de pe pagina anterioara pentru ca au o promotie.
      PS : Daca va convine sa dati 250 lei pe o diferentiala la Obi , nu aveti decat. La MisterBricolaj o siguranta Legrand p+N costa 40 lei.
      Ultima editare de B K; 08.feb.2014, 08:27.

Comentariu

Si eu cautam Legrad, dar preturile erau mult prea mari. O sa profit de promotie.
        Cum ramane cu calculul de mai sus, si in final ce imi recomandati pentru sig generala? diferentiala de 20 sau 25
        O zi buna

Comentariu

• Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

Multumim BK pt info, foarte utile. Si eu vreau sa cumpar 2 diferentiale pe care sa le montez una pt boiler, iar cealalta pentru masina de spalat. Am impamantare, nu au fost probleme, dar viata e mai importanta si de neinlocuit fata de cei 50-60 ron cat ar costa 2 diferentiale. Pentru jacuzzi am luat Legrand 16 a cu 10 mA, dar pt boiler cred ca sunt de ajuns 30 mA.

Multumesc

Comentariu

P.S. Tablouri au ? Daca montez si cele 2 sigurante diferentiale, trebuie sa inlocuiesc tabloul !

Merci !

Comentariu

@gmtybi , Au de toate. Daca nu gasiti va dau alta sursa.
              @Mercedes_benz , la coloana de 4mm2 puneti diferentiala generala de 25A.

Comentariu

Ok, merci. Saptamana viitoare o sa da o fuga !

Week-end placut !

Comentariu

Postat în original de mercedes_benz Vezi post
                  ...ar trebui montat releu ovp sau bobina msu avand invedere ca in cutia contorului de la stalp este si un DPS-MN?
                  DPS-MN-urile mai au uneori prostul obicei de a se defecta, de aceea n-ar strica un iMSU (valabil doar pentru aparataj Schneider). Daca luati iMSU il puteti asocia direct cu o diferentiala din gama iDPNa-Vigi.
                  LARGO AL FACTOTUM

Comentariu

Nu ma contrez , dar siguranta de 2-3 A nu exista.
                    Inseamna ca siguranta pe care o am eu montata la centrala termica este o iluzie optica, ea nu exista in realitate. La fel si cele cateva zeci de sigurante de acelasi calibru pe care le am montate la serviciu in mai multe tablouri de distributie. In concluzie, trebuie sa ma duc la un psihiatru, ca am inceput sa montez si sa lucrez cu aparataj care de fapt nu exista si, de asemenea, sa iau legatura si cu cei de la Schneider Electric sa nu mai fabrice si sa nu mai comercializeze himere!!!!
                    Vai si-amar de capul meu ce-am ajuns, dar multumesc lui BK pentru ca mi-a deschis ochii. Nu stiu ce m-as fi facut fara ajutorul sau.
                    LARGO AL FACTOTUM

Comentariu

Nu-mi permit sa va dau eu sfaturi si nici ajutor. Puneti o poza cu o siguranta de 2A sau 3A sa le vedem si noi. Personal nu am vazut in vreun tablou si nici la vreun magazin. Deci stiu ca nu exista , posibil sa ma insel. Asteptam poza !

Comentariu

Exista.La CET le folosim pe toate sertarele ca siguranta pe circuitul de comanda si releistica sertare
                        .Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	C60N 2A.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	153,5 KB 
ID:	614979
                        Cu respect ... Ovi
                        Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

Comentariu

Sugerez colegilor de forum sa mai rasfoiasca si cataloagele de specialitate.Sunt si online daca nu sunt la dispozitie in biblioteca.
                          Si eu le folosesc pe alimentarea soneriilor,senzorilor de gaz,centrala antiefractie si alti consumatori mici pe circuite separate,daca am diferentiala generala in TGD.
                          Cu respect ... Ovi
                          Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

Comentariu

Avem cataloagele

Eu n-am vazut pe nicaieri si d'aia am zis . Acum ca dvs lucrati cu ele inseamana ca exista , deci imi retrag cuvintele.
                            M-a deranjat faptul am fost laut putin peste picior , iar daca am pus cateva intrebari cand m-am inscris pe forumum , asta nu inseamana ca habar nu aveam. Am vrut sa vad si eu ce raspunsuri/sfaturi se da pe forumul asta . Daca vedeti ce se scriu pe alte forumuri ....eu am ramas masca , tot felul de aberatii despre tot ce inseamna electrica. Ca sa ma cunoasteti , sunt inca in scoala pentru a devenii electrician si lucrez cu un prieten electrician autorizat. Cu stima !

Comentariu

... .........Ca sa ma cunoasteti , sunt inca in scoala pentru a devenii electrician si lucrez cu un prieten electrician autorizat. Cu stima !........
                              Succes !
                              Cu respect ... Ovi

Comentariu

Postat în original de RaspoElectric Vezi post
                                Succes !
                                Cu respect ... Ovi
                                Multumesc Asemenea !

Comentariu

Procesare...
                                X
                                sigla BRAT