Urmareste-ne pe Facebook

Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

Cum este mai indicat sa se conecteze sigurantele la circuite, folosind pieptane sau bucati de conductor?

Comentariu

• Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

Evident piaptan de distributie.Sau bloc de distributie cu plecari spre intrarea in sigurante din myf/fy 4-6 mmp.
      Cu respect ... Ovi
      Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

Comentariu

Daca se foloseste piaptan si daca trebuie schimbata o siguranta, atunci trebuie ca piaptanul sa fie scos si din celelalte sigurante?

Cum arata un bloc de distributie si cum se monteaza?
        Ultima editare de ghimarcat; 30.mar.2014, 07:21.

Comentariu

Salut,
          Solutiile sunt limitate.Ai putea inncerca sa folosesti doua variante pt a evita suntul clasic dintre sigurante sau "pieptanii" direct in sigurante a caror expresie este total gresita si tot se promoveaza incorect,corect ar fi bara colectoare ca asta este.
          - o prima varianta ar fi folosirea clemelor izolate care satisfac densitatea de curent ceruta,atasez poza mai jos,in acest exemplu sunt cleme emark(a nu se considera reclama)
          -a doua varianta ar fi folosirea sirurilor de cleme impreuna cu bara colectoare.In acest caz e nevoie de spatiu suplimentar in tablou pt montarea clemelor pe sina omega,deci va trebui obligatoriu un tablou supradimensionat dpdv al nr de sigurante.Desi se pun mai putine sigurante restul de spatiu va fi ocupat cu precadere de clemele sir.
          In ambele cazuri sigurantele se vor alimenta separat,deci,la nevoie se poate interveni imediat daca ai probleme cu o siguranta.In cazul folosirii direct a "pieptanului",in caz de avarie pt o singura siguranta va trebui demontat si de la celelalte sigurante
          Fișiere atașate

Comentariu

Asa arata si se monteaza in tablou.In ce tine de piaptan de distributie,aveti dreptate,se schimba mai greu 1 siguranta.
            Dar no schimbi zilnic.
            Cu respect ... Ovi
            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Distribuitor faze.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	121,7 KB 
ID:	615536Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Bloc distributie faze pt sina omega.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	6,3 KB 
ID:	615537
            Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

Comentariu

Sau ati putea folosi asa ceva de la Hager.
              Fișiere atașate
              Sanatate maxima si efort minim!

Comentariu

Salutare tuturor. Am nevoie de ajutorul vostru: in caz de scurt imi sare doar siguranta generala din tabloul din strada si niciodata nu imi sare vreo siguranta din casa. M-am saturat sa tot fac trasee pana la tabloul aflat la vreo 150m distanta de casa ca sa ridic siguranta asa ca vreau sa inteleg care este cauza.

Si acum detaliile(scuze pentru limbajul neprofesionist, dar chiar sunt afon la electrice):

Locatia Bucuresti, casa nelocuita, bransament trifazat, instalatie electrica proiectata si executata de o echipa autorizata. In tabloul din strada sunt sigurante de 16A cu o siguranta generala de 40A si diferential (!?) de 300mA. Traseul pana la mine este de vreo 150m pe drum de servitute, grosimea cablului nu o mai stiu, dar mi s-a spus ca nu am caderi semnificative de tensiune. In casa am 2 tablouri (la parter si la etaj) cu sigurante de 16A pe prize si 10A la becuri, siguranta generala de 16A si diferential de 30mA.

Problema mea e ca in caz de scurtcircuit prin casa, imi sare direct siguranta generala din tabloul din strada. Nu prea mai inteleg la ce imi mai foloseste tabloul din casa

Comentariu

Probabil ca in BMPT aveti siguranta de 16A asociata cu diferentiala de 300mA ( cu curent nominal 40A). La scc in casa declanseaza siguranta de 16 A din BMPT sau diferentiala? Sunt asa dese scc in casa? Firma autorizata ce zice ? Puteti posta poze cu BMPT ul si cu tablourile din casa pentru a vedea exact ce exista.
                  “Quality means doing it right when no one is looking.”

Comentariu

Este foarte posibil ca defectiunea sa apara de la BMPT pana la tabloul general din casa.O diferenta de potential mai mare de 300mA intre faza si nulul ce pleaca din general pana la tabloul din casa provoaca intreruperea generalului.Chemati un electrician autorizat sa verifice si BMPT-ul.

Comentariu

@Bogdan1
                      Amestecati niste lucruri. Diferenta de potential nu are nici o legatura cu diferentialul sau cu cei 300 mA.
                      “Quality means doing it right when no one is looking.”

Comentariu

Postat în original de mbostangiu Vezi post
                        Amestecati niste lucruri. Diferenta de potential nu are nici o legatura cu diferentialul sau cu cei 300 mA.
                        Foarte adevarat!
                        LARGO AL FACTOTUM

Comentariu

Fiti bun si explicati d.vostra ce intelegeti prin diferenta de potential.

Comentariu

Scuze pentru gafa de exprimare. Diferenta de potential reprezinta voltajul nu intensitatea.

Comentariu

Diferenta de potential = tensiune electrica (se masoara in volti, deci nu poate exista "o diferenta de potential mai mare de 300 mA")
                              Curent diferential rezidual ( nu definitia tehnica, ci una pe intelesul tuturor cititorilor acestui forum) = diferenta dintre curentul "care pleaca" si curentul "care se intoarce" la bornele de alimentare ale unui circuit electric (se masoara in A, dar in mod uzual se exprima in mA, fiind vorba de obicei de curenti de valoare mica)
                              Curent diferential rezidual nominal = curentul diferential rezidual inscris pe corpul unui dispozitiv diferential rezidual (DDR), la atingerea caruia se produce declansarea dispozitivului (ex. 10, 30, 300, 500 sau 1000 mA).
                              LARGO AL FACTOTUM

Comentariu

Mi-am cerut deja scuze.BUN.Acum sa revenim la datele problemei.De ce sare disjunctorul cu diferential din BMPT si nu cel din locuinta?

Comentariu

Procesare...
                                X
                                sigla BRAT