Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Cherubino
    Living Legend
    • 10.iul.2006
    • 1687

    Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

    Postat în original de GeorgeTrisina
    Am testat eu cateva disjunctoare Noark. A functionat bine de vreo 6 ori, dupa care.... s-au perlat contactii.
    Sa inteleg ca le-ati testat la scurtcircuit?
    LARGO AL FACTOTUM

    Comentariu

    • GeorgeTrisina
      Membru marcant
      • 27.sep.2012
      • 748

      Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

      Si scurtcircuit si suprasarcina. La suprasarcina, imi dadea afara cu cca 2A peste curentul nominal. Mi-am permis sa fac niste teste dure cu ele pt ca a venit cineva de la DDS la mine sa faca reclama la NOARK si mi-a lasat cateva pt testare. La scurtcircuit a fost dezastru. Nu cred ca au 6KA curenti de rupere. Nu acelasi lucru pot sa spun despre Eaton fost Moeller, incomparabil cu Noark-ul.

      Comentariu

      • Cherubino
        Living Legend
        • 10.iul.2006
        • 1687

        Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

        Mi se pare ca au capacitatea de rupere 3,5 KA.
        LARGO AL FACTOTUM

        Comentariu

        • mbostangiu
          Membru Marcant
          • 31.dec.2011
          • 594

          Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

          Postat în original de GeorgeTrisina
          Si scurtcircuit si suprasarcina. La suprasarcina, imi dadea afara cu cca 2A peste curentul nominal. Mi-am permis sa fac niste teste dure cu ele pt ca a venit cineva de la DDS la mine sa faca reclama la NOARK si mi-a lasat cateva pt testare. La scurtcircuit a fost dezastru. Nu cred ca au 6KA curenti de rupere. Nu acelasi lucru pot sa spun despre Eaton fost Moeller, incomparabil cu Noark-ul.
          Trebuie ca aveti acces la un laborator bine dotat daca ati ajuns la 6kA.
          Sunt impresionat si as fi curios sa aflu detalii despre tipul sigurantelor testate, curba de sarcina, putere de rupere la scc, curenti declansare versus timpi, ce s-a intamplat cu siguranta la scc de ati concluzionat ca nu au 6kA, ...
          Multumesc.
          “Quality means doing it right when no one is looking.”

          Comentariu

          • GeorgeTrisina
            Membru marcant
            • 27.sep.2012
            • 748

            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

            Ce s-a intamplat? nimic mai simplu s-au sudat contactii cu toate ca clapa era in pozitia declansat, tot trecea curentul prin siguranta.
            Daca cuiva i se pare ca spun prostii, n-are decat sa incerce. Nu-ti trebuie mare laborator ca sa faci cateva scurtcircuite repetate si sa observi ca dupa 5-6 asemenea manevre sa constati ca nu mai lucreaza.
            Ultima editare de GeorgeTrisina; 23.oct.2014, 07:17.

            Comentariu

            • mbostangiu
              Membru Marcant
              • 31.dec.2011
              • 594

              Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

              Din postarile dvs. eu am concluzionat ca ati facut niste "teste dure" si s-au "perlat contactii". Asta este motivul pentru care eram curios sa aflu detalii cu atat mai multe cu cat recunosc ca sunt reticent si eu in legatura cu aparatajul de tip nou si cu preturi scazute insa cred ca este corect sa fim obiectivi si sa le acordam prezumptia de calitate macar pana la proba contrarie.
              Referitor la testele facute de dvs. acum intradevar nu mai sunt curios (am trecut la sceptic) pentru ca in conditii reale, 6kA obtii daca faci un scc. sanatos foarte aproape sau chiar la bornele de JT ale unui transformator de minim 250 kVA.
              Acest scc. eu l-am facut accidental si va pot spune ca siguranta eaton de 80A/10kA care a "incasat" curentul respectiv nu a fost in stare sa-l rupa ("m-au scos" sigurantele fuzibile) iar asta nu inseamna ca siguranta era de calitate proasta ci pur si simplu nu am avut date suficiente sa ma pronunt.
              Referitor la suprasarcina cei 2A peste curentul nominal pot insemna orice valoare intre 0 si 100% din curentul nominal al sigurantei ceea ce poate duce la rezultate in tot spectrul posibil (si cu acest gand inchei tranzitand din nou de la sceptic catre neincrezator). Scuze.
              “Quality means doing it right when no one is looking.”

              Comentariu

              • GeorgeTrisina
                Membru marcant
                • 27.sep.2012
                • 748

                Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                De ce nu mi s-a intamplat acelasi lucru cu Eaton sau cu Siemens? astea au tinut pana la 50 scurturi. Deci concluzia: Noark pt mine inseamna noname.

                Comentariu

                • iK1d0x a.K.a BuBu
                  Incepator
                  • 28.oct.2014
                  • 2

                  Schimbare Tablou electric

                  Salutare tuturor. Doresc să-mi schimb tabloul electric cu unul mai modern şi am câteva nelămuriri.

                  Tabloul actual este model vechi de pe vremea răposatului, 4 siguranţe 25A, 2 pentru iluminat şi 2 pentru prize (Fază şi nul). M-am gândit să schimb tabloul şi să pun 3 siguranţe... o siguranţă 25A fază şi nul pentru prize, o siguranţă 25A fază şi nul pentru iluminat şi o siguranţă generală 32A. M-am gândit să aleg siguranţele bipolare.

                  Ţin să precizez că instalaţia electrică este schimbată recent pe cupru. La iluminat fire liţate iar la prize fire normale.

                  Doresc să aflu dacă este în regulă să folosesc siguranţe 25A pentru iluminat şi prize iar cea generală să fie 32A. Dacă se poate să-mi recomandaţi şi o marcă cunoscută şi de calitate a siguranţelor automate ar fi perfect. Mulţumesc !

                  Comentariu

                  • GeorgeTrisina
                    Membru marcant
                    • 27.sep.2012
                    • 748

                    Răspuns la: Schimbare Tablou electric

                    Pentru prize iti trebuie 16A, iar pt iluminat 10A. Daca pui 25A pt fiecare, cumpara-ti si o masina de pompieri.

                    Comentariu

                    • Consultant electrice
                      Moderator
                      • 08.nov.2005
                      • 3240

                      Răspuns la: Schimbare Tablou electric

                      Cum ai ajuns la valoarea de 25A pentru lumini? Sper ca doresti sa il schimbe un electrician defapt ca altfel nu vad bine lucrarea.
                      Eu as pune o siguranta generala diferentiala sau si mai bine daca exista buget cate o diferentiala pe fiecare circuit.
                      Te sfatuiesc sa citesti ce s-a mai scris si in topicul deja deschis unde s-au tot discutat solutii de echipare a tablourilor electrice si sa folosecti functia "cautare" inainte de a deschide un topic nou.
                      Curentul nu iarta!

                      Comentariu

                      • GeorgeTrisina
                        Membru marcant
                        • 27.sep.2012
                        • 748

                        Răspuns la: Schimbare Tablou electric

                        Postat în original de Consultant electrice
                        Cum ai ajuns la valoarea de 25A pentru lumini? Sper ca doresti sa il schimbe un electrician defapt ca altfel nu vad bine lucrarea.
                        Eu as pune o siguranta generala diferentiala sau si mai bine daca exista buget cate o diferentiala pe fiecare circuit.
                        Te sfatuiesc sa citesti ce s-a mai scris si in topicul deja deschis unde s-au tot discutat solutii de echipare a tablourilor electrice si sa folosecti functia "cautare" inainte de a deschide un topic nou.
                        Cred ca s-a inspirat dupa sigurantele vechi care erau LF25. Nu cred ca a luat legatura cu vreun electrician.

                        Comentariu

                        • Cherubino
                          Living Legend
                          • 10.iul.2006
                          • 1687

                          Răspuns la: Schimbare Tablou electric

                          Postat în original de iK1d0x a.K.a BuBu
                          Salutare tuturor. Doresc să-mi schimb tabloul electric cu unul mai modern şi am câteva nelămuriri.

                          Ţin să precizez că instalaţia electrică este schimbată recent pe cupru. La iluminat fire liţate iar la prize fire normale.
                          In completare la aspectele subliniate mai sus de George Trisina si Consultant electrice, lucruri la care subscriu 100%, precizez ca nu exista fire normale si fire anormale. Exista doar conductoare.Punct.
                          Din limbajul pe care-l utilizati, deduc ca n-aveti nicio treaba cu electricitatea, asa ca cel mai bine ar fi sa chemati un electrician "adevarat" care, chiar daca costa bani (asa-s hotii astia de electricieni, au pretentia absurda sa fie platiti pentru lucrarile pe care le executa), va costa in realitate muuuult mai putin decat o sa va coste cand o sa vina pompierii la "eficientele" dvs sigurante de 25 A si-o sa va faca dosar penal pentru ca ati dat foc blocului.
                          LARGO AL FACTOTUM

                          Comentariu

                          • iK1d0x a.K.a BuBu
                            Incepator
                            • 28.oct.2014
                            • 2

                            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                            Nu inţeleg ironiile dar mă rog. Evident că nu sunt electrician şi că nu am nici-o treabă cu electricitatea, dacă aveam bine înţeles că nu apelam la ajutorul dvs. Se pare că dacă doreşti să primeşti nişte informaţii trebuie să te exprimi conform domeniului cu termeni exacţi, nu este de ajuns să te faci înţeles. Deci concluzia ar fi că am ajuns în locul nepotrivit.

                            PS Domnule Consultant Electric: evident că voi apela la un electrician autorizat, dar cum este dintr-un alt oraş bănuiesc că este evident de ce am postat în această secţiune !
                            PS Cherubino: Instalaţia pentru iluminat este făcută cu conductoare MYF 1.5 mm iar instalaţia pentru prize este făcută cu conductoare FY 2.5mm, Mulţumit? şi DA am observat că îţi place să dezvolţi un subiect pe care nimeni nu l-a deschis! Mulţumesc oricum pentru dezvoltare dar chiar nu era nevoie !
                            Oricum vă mulţumesc pentru ajutor în special celor care au fost scurţi şi m-au lămurit în mare parte !
                            Numai bine iar ca informare NU vreau să atac pe nimeni iar dacă am făcuto Îmi cer scuze, doar mi-am exprimat libera părere.
                            Ultima editare de iK1d0x a.K.a BuBu; 30.oct.2014, 04:11.

                            Comentariu

                            • GeorgeTrisina
                              Membru marcant
                              • 27.sep.2012
                              • 748

                              Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                              Nu e nici o ironie si te superi degeaba. Cherubino ti-a spus realitatea care de multe ori supara. Ca sa nu crezi ca avem ceva cu tine, mergi pe 25A ca e bine. (vrei asa?)

                              Comentariu

                              • Cherubino
                                Living Legend
                                • 10.iul.2006
                                • 1687

                                Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                                Postat în original de iK1d0x a.K.a BuBu
                                PS Cherubino: Instalaţia pentru iluminat este făcută cu conductoare MYF 1.5 mm iar instalaţia pentru prize este făcută cu conductoare FY 2.5mm, Mulţumit? şi DA am observat că îţi place să dezvolţi un subiect pe care nimeni nu l-a deschis! Mulţumesc oricum pentru dezvoltare dar chiar nu era nevoie !
                                Numai bine iar ca informare NU vreau să atac pe nimeni iar dacă am făcuto Îmi cer scuze, doar mi-am exprimat libera părere.
                                In primul rand nu ai de ce sa-ti ceri scuze pentru ca ai exprimat o parere libera. Pana la urma cu totii facem asta in acest forum.
                                In al doilea rand, "dezvoltarea" subiectului despre care ai facut vorbire n-ar fi trebuit sa te ofenseze. Este un adevar trist ca marea majoritate a incendiilor la cladiri rezidentiale in Romania au cauze de natura electrica. Asta ar trebui sa ne dea tuturor de gandit si, in mod deosebit, celor care apeleaza la tot felul de "electrozugravi", "electrorigipsari", "electrovecinu' de la 3" sau alti "electronemernici" care fac prapad in urma lor dar sunt mai ieftini decat profesionistii in domeniu. Faptul ca niste oameni de pe-aici ti-au deschis ochii cu privire la o greseala majora pe care era cat pe-aci s-o faci n-ar trebui sa te deranjeze. La urma urmelor, un om informat poate lua din timp masuri de remediere a unei situatii de pericol iminent, iar aici ai norocul de a primi informatia cu titlu gratuit.
                                In ce ma priveste, in cei 8 ani care au trecut de cand "trec" zilnic pe-aici, am folosit intotdeauna un limbaj civilizat, chiar daca uneori mesajele mele au fost mai "caustice" si i-au deranjat pe cei carora le-am adresat. Pana la urma, e mai bine sa fii ofuscat, dar viu si nevatamat, decat sa citesti mesaje "convenabile" iar pe urma sa arzi in incendii de natura electrica.
                                Numai bine!

                                PS. Iti recomand cu caldura sa urmaresti atent clipul ala de la TV cu familia care petrece o seara linistita in bucatarie, iar "dorelul" familiei surubareste de zor la aragaz. Atunci cand consoarta din dotare il intreaba daca nu-i periculos, el zice "las' ca stiu eu ce fac!". Cred ca este cel mai realist spot de informare pe care l-am vazut vreodata.Acolo, pe ecran, suntem NOI, romanii, exact ca si in viata de zi cu zi. Fiecare "dorel" stie el ce face, ca doar suntem tara lui "merge si asa"!
                                LARGO AL FACTOTUM

                                Comentariu

                                Procesare...