Urmareste-ne pe Facebook

Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

Va multumesc pentru sfaturi !

Pntru inlocuirea coloanei , de 2m din BMP in tablou , trebuie sa chem Enelu` si nu stiu inca ce implica asta .

Comentariu

Revin cu schema conectarii celor 3 tablouri.
      Deci: coloana de la BMP intra in tabloul de la parter. Acolo o ramific in trei coloane, legate cu suruburi, cate o coloana spre parter, etaj, garaj.
      1.Coloanele spre etaj si garaj nu le trec prin sigurantele de la parter. E corect?
      2.Coloana spre garaj are 30 metri, cum am mai spus, trece 15 metri prin sapa si 15 metri prin aer. Pot folosi in aceste conditii cablu de bransament (aerian) (cel cu izolatie neagra) ?
      Fișiere atașate

Comentariu

• Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

In situatia propusa de dvs siguranta generala din BMP asigura protectia pentru toate cele 3 coloane care interconecteaza tablourile. In aceste conditii, toate coloanele trebuie sa fie dimensionate in functie de valoarea acestei sigurante generale, dvs. neavand voie sa reduceti sectiunile coloanelor secundare. Cred ca ar fi mult mai corect sa montati in tabloul principal de la parter cate un disjunctor pentru protectia fiecarei coloane secundare, disjunctor care ar fi indicat sa fie cu doua trepte sub valoarea celui din BMP, pentru asigurarea selectivitatii protectiei. in acest fel veti putea ajusta si sectiunile coloanelor secundare in functie de puterile absorbite de consumatorii arondati celor doua tablouri aferente (etaj si garaj).
        LARGO AL FACTOTUM

Comentariu

Disjunctorul pentru protectia fiecarei coloane secundare nu poate fi montat la "intrarea" in fiecare dintre tablouri, asa cum apare in figura anterioara ?

Comentariu

Nu. Pentru a proteja coloana, disjunctorul trebuie montat in punctul de origine al ei. Disjunctorul montat la intrarea in tablou are rol de protectie principala pentru tablou, nicidecum pentru coloana.
            LARGO AL FACTOTUM

Comentariu

Ce inseamna de fapt a proteja coloana?
              Ultima editare de ghimarcat; 30.iun.2014, 14:16.

Comentariu

Daca se produce un scurtcircuit pe traseul coloanei, disjunctorul montat la capatul ei (in tabloul secundar) nu are cum sa declanseze, iar cel din amonte (din BMP, in cazul nostru), daca are o valoare inadecvata sectiunii conductoarelor coloanei (adica prea mare), va declansa tardiv, cand conductoarele coloanei sunt deja afectate de curentul de scurtcircuit.
                LARGO AL FACTOTUM

Comentariu

Multumesc pentru raspunsurile prompte.
                  Deci variantele mele sunt: ori coloanele secundare au aceeasi sectiune cu cea principala ori trebuie sa le leg in tabloul de la parter prin sigurante !

Comentariu

Cam asa ceva.
                    Cu placere.
                    LARGO AL FACTOTUM

Comentariu

Eu pun cam multe intrebari .
                      Dar daca se produce un scurtcircuit pe o coloana, care nu e protejata corespunzator sectiunii sale inseamna ca faza intra in contact cu nululul, pe acea portiune neprotejata, nu? Atunci coloana nu ar fi deja compromisa datorita exsitentei acestui "defect" din cauza caruia se atinge faza cu nululul?

Comentariu

Ba da , dar asa se poate elimina aparitia unui incendiu in urma unui scurt circuit ! Ca o paranteza , trebuiea ca instalatia electrica sa fie perfect facuta deoarece in caz de un incendiu , Doamne fereste , salvatorii nostrii intotdeauna dau vina pe un scurtcircuit !!

Chiar daca se produce un scurt circuit pe coloana este mai simplu si mai ieftin sa inlocuiti acea coloana .

Comentariu

Intr-un tablou, la iesirea unei sigurante se pot lega direct doua prize? Prizele sunt in zone diferite ale unei camere si nu se poate monta o doza.

Comentariu

• Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

Postat în original de ghimarcat Vezi post
                            Intr-un tablou, la iesirea unei sigurante se pot lega direct doua prize?
                            DA, este posibil.
                            LARGO AL FACTOTUM

Comentariu

Am nevoie pentru parter de un tablou mai spatios, 36 module. Rog pe cei cu multa experienta sa-mi recomande care ar fi cea mai buna alegere, pentru ca am nevoie de spatiu pentru legaturi, impamantare (pe care as folosi-o si la circuitele de lumina), fire...

Comentariu

Gewiss sau Moeller ar fi recomandarile mele.
                                LARGO AL FACTOTUM

Comentariu

Procesare...
                                X
                                sigla BRAT