Urmareste-ne pe Facebook

Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

1. cum am mai scris mai sus, nu va contrazic in privinta grosimii conductorilor, eu am constatat ca ENEL a pus 10, poate 16 mm2, eu am pt ramificatii 16 poate 25, ambele alu. Asta va trebui clarificat, bineinteles, dar nu pot acum... totul e pus in tuburi, prin perete. dimensiunile nu sunt mari, BMPT e pus pe peretele casei, sa zicem 10m pana la primul tablou, si de acolo tot vreo 10/15m oricare circuit. realizez acum ca poate ar fi mai simplu ca atelierul ext sa plece cu o coloana (subterana, cca 10-12m) direct din BMPT, nu are rost sa il duc in casa, si sa il scot prin aer, ca acum (ENELul a schimbat pozitia intrarii in casa, ininte era logic sa fie plecarea din casa).
    2. daca vorbim despre acelasi lucru , eu ma ganream sa pun distribuitorul de care vorbeam inainte de (sau dupa) o siguranta principala dupa care o linie intra in tablou pt circuitele de la parter, iar celelalte ies pt garaj, etaj. Acum daca elimin atelierul ext ca mai sus la pct 1, si pun etajul ca un circuit 220v (nu cred ca e nevoie de 380v acolo), cred (asa o fi??) ca pot iesi cu cate doua fire din IA principal mentionat.

3 absolut de acord, nu ajunsesem iinca la ele o intrebare totusi: daca voi fi nevoit sa pun un IA pt derivatia de garaj din tabloul principal de la parter, sa zicem 32A, mai e necesar un IA general in garaj, sau pot pune direct unul pe trifazic, si altele pt prize 220v si lumini? de fapt asta e intrebarea care ramane tot timpul, daca pun IA in primul tablou, de ce sa mai pun in tabloul secundar, daca pun distribuitor, atunci o pun in tabl secundar.

multumesc,
    B

Comentariu

• Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

1. Capacitatea unui cablu de a conduce current depinde foarte mult de modul de pozare (ex. cab. Al de 4x16 pozat in tub in perete=41A; pozat aerian=63A; pozat in pamant=78A...), supraincarcat cablul se incalzeste si ... nu e bine pentru ca deja valorile date ca exemplu corespund unei temperaturi a conductorului destul de mare (70 grade),
      2 si 3. Pentru a elimina neintelegerile schitati reteaua pe hartie (amplasarea tablourilor, distantele si cablurile existente)
      “Quality means doing it right when no one is looking.”

Comentariu

• Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

Buna, am ajuns la partea montarii tabloului electric, poza atasata mai jos. Modulul diferential vigi e pe drum, va fi conectat ulterior, iar legaturile de impamantare inca n-au fost facute. Mica dilema e conectarea MSU, intrucat intrarea in apt e AL iar traseele din apt sunt CU. Care ar fi solutia cea mai safe de conectori la bornele de intrare in sig. generala ai sa nu am conexiune directa CU+AL pentru alimentarea MSU? Multumesc anticipat Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	tablou home1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	88,7 KB 
ID:	618706

Comentariu

Este simplu, folositi o regleta de dimensiune adecvata in care intrati cu aluminiu de la instalatia blocului si iesiti cu conductor de cupru de sectiune adecvata cu care mergeti catre sig. generala respectiv catre bobina MSU. Este varianta cea mai ieftina si usor de realizat.
          Curentul nu iarta!

Comentariu

Intr-adevar, varianta asta nu-mi trecuse prin minte, multumesc frumos! Numai bine

Comentariu

Dar de ce nu alimentati bobina de la iesirea din intreruptor ?
              Poza nu este foarte clara, aveti cumva galben-verde pe nul si negru pe impamantari ?

Comentariu

Atenie,rigleta sau conectorul intermediar dintre cupru si aluminu nu trebuie sa fie din cupru pentru evitarea pilei electrochimice între cupru şi aluminiu,ca alfel nu faci nimic,in timp se vor creea oxizi care vor afecta legatura respectiva.Cauta sir de cleme pt sina omega,daca mai ai spatiu in tablou,acestea se vor monta elegant in tablou si de regula nu sunt din cupru.Poti monta deasemenea si alte cleme cu conditia sa u fie de cupru
                Atasat ai o imagine reprezentativa.
                Succes
                Fișiere atașate

Comentariu

• Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

Postat în original de mbostangiu Vezi post
                  Dar de ce nu alimentati bobina de la iesirea din intreruptor ?
                  pentru ca msu se alimenteaza de la retea, conform schemei de alimentare

Comentariu

Postat în original de uceniculgica Vezi post
                    pentru ca msu se alimenteaza de la retea, conform schemei de alimentare
                    Puteti posta aceasta schema?

Comentariu

Daca nu agreati varianta propusa de dl. mbostangiu (varianta care este si ea corecta, dupa parerea mea), puteti face cum v-a sfatuit dl. Consultant electrice, dar, pentru un contact mai ferm, va recomand ca in locul regletelor sa folositi niste suruburi M6 nu prea lungi si niste papuci de cablu adecvati. Capetele conductoarelor din Al ale coloanei le modelati sub forma de ochi, le introduceti pe suruburile M6 intre doua saibe plate,apoi pregatiti conductoarele din cupru care vor merge pe bornele de intrare ale disjunctorului principal, precum si pe cele care se vor conecta la bornele MSU, le introduceti impreuna in papuc (cele destinate aceluiasi pol, bineinteles), sertizati papucul iar apoi introduceti si papucul pe surub, mai puneti o saiba elastica (grower) si strangeti foarte bine tot ansamblul cu o piulita, dupa care izolati totul cu banda. Observ ca loc aveti suficient in tablou pentru cele doua astfel de legaturi. Va recomand sa folositi conductoare de cupru flexibile pentru aceasta operatiune, iar capetele lor care se conecteaza la bornele aparatelor fie le cositoriti, fie sertizati pe capetele lor pini terminali de sectiune adecvata. Va pot garanta ca aceasta legatura este mai buna decat regletele.
                      LARGO AL FACTOTUM

Comentariu

Postat în original de mbostangiu Vezi post
                        Puteti posta aceasta schema?
                        http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...l=1#post562610

Comentariu

Am montat pe casa de catre electrica contoarul o siguranta automata pe faza de 32A nulul legat cu firul de masa .De aici a-mi intra an casa 3 fire ;faza nul si masa .E lectricianul m-a pus sa cumpar sigurante monopolare pentru faze nulul a zis ca ramane fara sigurante.Casa e p+1 la parter ;bucatarie,baie hol,living ,camera pentru centrala ,iar la etaj 4 camere ,hol si baie.Ma puteti ajuta cu sfaturi pentru un montaj corect pentru tabloul de sigurante .Nu am pamantare trasa langa casa,trebuie?
                          seby

Comentariu

E lucrare noua?
                            Nulul legat cu firul de masa inseamna ca de la electrica vin 3 fire?
                            Priza de pamant e obligatoriu sa faceti.
                            Folositi sigurante bipolare.
                            Montati si o siguranta diferentiala cu rol de siguranta generala in tabloul din casa.
                            Cereti electricianului sa va faca o schema macar desi trebuie proiect ... si vedem detalii...

Comentariu

Saptamana trecuta am lucrat pentru prima data cu aparataj NOARK, la un mic tablou electric. Dincolo de cataloage si reclame, as fi curios sa aflu pareri despre aceasta marca de la colegii de forum care, poate, au lucrat cu aceste produse mai demult, pentru a sti la ce ma pot astepta (sau nu) in viitor. Multumesc.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSCF0386.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	185,3 KB 
ID:	618962
                              LARGO AL FACTOTUM

Comentariu

Postat în original de Cherubino Vezi post
                                Saptamana trecuta am lucrat pentru prima data cu aparataj NOARK, la un mic tablou electric. Dincolo de cataloage si reclame, as fi curios sa aflu pareri despre aceasta marca de la colegii de forum care, poate, au lucrat cu aceste produse mai demult, pentru a sti la ce ma pot astepta (sau nu) in viitor. Multumesc.[ATTACH=CONFIG]85759[/ATTACH]
                                Offtopic,
                                Sunt de 2 Ah ? Le-ai folosit pt iluminat ? Sau pt ce, valori asa mici ?

Merci

Comentariu

Procesare...
                                X
                                sigla BRAT