Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Cherubino
    Living Legend
    • 10.iul.2006
    • 1687

    Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

    @FlorentinB
    V-am trimis un raspuns la MP-ul pe care mi l-ati trimis.
    LARGO AL FACTOTUM

    Comentariu

    • mbostangiu
      Membru Marcant
      • 31.dec.2011
      • 594

      Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

      Buna ziua,

      Vad ca ati dimensionat sigurantele din tablou pe curentul maxim ce poate fi suportat de conductoarele circuitelor respective, Acest lucru e OK insa se poate si mai bine daca dimensionati sigurantele pe maximul curentului care poate sa apara pe circuitul repectiv, de exemplu:
      C1 Pare OK desi personal recomand pentru bucatarie mai multe circuite
      C2 O MSR uzuala nu are nevoie de mai mult de 10A (verificati manualul masinii)
      C3 Cazanul + Boilerul (banuiesc ca ambele sunt pe lemne astfel puterea electrica ceruta este mica (probabil ar fi suficient 6A dar trebuie verificat cu documentatia de la cazan/boiler)
      C4,5,6 Eu nu as pune siguranta mai mare de 10A, iar pentru baie circuit separat.
      C7 Trebuie dimensionat dupa aparat, aveti grija unde montati priza (exterior sau interior) si ce fel de priza montati (o priza uzuala duce maxim 10A)
      C8,9,10 Trebuie dimensionate dupa puterea maxima a lampilor instalate pe fiecare circuit, in general 6A este suficient.
      Alte observatii
      - as pune o diferentiala generala pentru toate circuitele
      - as pune sigurantele cu caracteristica B (inclusiv cea generala cu atat mai mult cu cat are aceiasi valoare cu cea din BMP)
      - duceti conductor de impamantare la toate circuitele (si desigur trebuie sa faceti si o priza de pamant)

      Ca un ultim sfat dar foarte important: Angajati un electrician autorizat!
      “Quality means doing it right when no one is looking.”

      Comentariu

      • Temelye
        Living Legend
        • 23.apr.2014
        • 1382

        Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

        Sal. O mica observatie daca imi permiteti,legat de diferentiala pusa pe general. Stiu ca e mai scump sa puneti cite una in fiecare loc unde este nevoie(baie ,bucaterie,etc) dar e mai practic,avind in vedere ca in multe locuri am intilnit diferentiale puse pe general strapate datorita faptului ca sareau relativ des, omul nu isi dadea seama pe care circuit e problema, se enerva si in final o strapa. Adevarat ca din motiv de siguranta sunt f. bune dar cind te tot lasa pe intuneric cind iti e lumea mai draga,omul alege de multe ori varianta punte peste ea.(din pacate)
        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

        Comentariu

        • Cherubino
          Living Legend
          • 10.iul.2006
          • 1687

          Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

          Legat de ideea "sa punem cate o diferentiala in fiecare loc unde este nevoie", Normativul I7 stipuleaza ca este obligatorie cam peste tot protectia diferentiala. De aceea, atunci cand instalatia nu este de o complexitate foarte mare, un singur diferential pus ca intreruptor general este mai mult decat binevenit. In cazul circuitului din baie, protectia diferentiala se poate realiza "in cascada", prin montarea unui diferential distinct, dar cu sensibilitatea de 10 mA.
          LARGO AL FACTOTUM

          Comentariu

          • Temelye
            Living Legend
            • 23.apr.2014
            • 1382

            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

            Sal.
            Nu spun ca nu e asa dar eu spun ce se intimpla in practica,dincolo de normativ. Tot din practica pot spune ca in situatia unei diferentiale de 30mA pe general si una de 10mA pe baie o sa decupleze ambele. Ca sa nu decupleze ar trebui sa fie din cele selective,ori la pretul la care sunt, multi beneficiari refuza. Stiu ca nu e ok ce se intimpla,dar asta e in practica.
            Am mai lucrat cu cineva care facea case pt vinzare si la o casa i-am spus sa punem 3 diferentiale separate dar a refuzat si am pus una pe general din motive de cost. Daca ii spuneam de selective ma trimitea din start la plimbare.
            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

            Comentariu

            • FlorentinB
              Incepator
              • 24.dec.2015
              • 2

              Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

              Buna ziua.
              Intr-adevar ultimul sfat e cel mai important.
              Va multumesc mult pentru ajutor si pentru timpul acordat.
              Va doresc ca toate lucrurile sa va mearga bine, un an nou cu sanatate si bucurii !

              Comentariu

              • Cherubino
                Living Legend
                • 10.iul.2006
                • 1687

                Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                Intotdeauna selectivitatea protectiilor este o chestiune relativa, si nu numai la curenti reziduali. Sunt dese situatiile in care exista aparataj de la aceeasi firma in tablou, diferenta de cel putin doua trepte intre protectiile cascadate, curbe de declansare similare, iar in caz de scurtcircuit declanseaza toate. La mine la serviciu aveam o coloana colectiva trifazata, protejata in tablou cu o tetrapolara de 25A din gama C60N de la Schneider. Protectia principala a tabloului este realizata cu o tetrapolara de 40A, tot din gama C60N. Tabloul respectiv este unul secundar, fiind alimentat din tabloul general. Tabloul general are ca protectie un intreruptor tripolar Compact NSX 63A, tot de la Schneider. In vara trecuta, au venit niste baieti de la o firma autorizata ca sa modifice niste distributii, inclusiv coloana cu pricina si, din greseala, au facut un scurtcircuit. Toate intreruptoarele din cascada au declansat, inclusiv cel general de 63A.
                Am mai intalnit o situatie asemanatoare, tot in vara trecuta, dar la un apartament. Am schimbat tabloul electric si am pus ca protectie principala un diferential de 25A /30 mA de tip iDPNa-Vigi (Schneider).Toate disjunctoarele din tablou erau tot din gama Acti9 ca si diferentialul, 10A pe prize, 6A pe iluminat. In FDCP-ul de scara, coloana apartamentului era protejata cu un fuzibil de 32A original. Dupa montarea tabloului, la conectarea iluminatului s-a produs un scurtcircuit (dovedit apoi ca provenind dintr-o dulie defecta). In urma scurtcircuitului, au declansat magneto-termica de 6A si diferentiala principala de 25A si, totodata, s-a topit si siguranta fuzibila de 32 A din FDCP.
                Curat selectivitate!
                LARGO AL FACTOTUM

                Comentariu

                • mbostangiu
                  Membru Marcant
                  • 31.dec.2011
                  • 594

                  Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                  Cel mai important criteriu pentru realizarea selectivitatii ar fi timpul, însă în cazul nostru "deranjul" este suficient de mare încât sa nu fie fezabila utilizarea acestui criteriu. Poate merita doar în cazul protecției diferențiale folosirea celor selective. Pana atunci ne rămâne intradevar doar sa încercăm să o reglam din curent și să sperăm la selectivitate chiar dacă știm că nu poate fi garantată.
                  “Quality means doing it right when no one is looking.”

                  Comentariu

                  • Cherubino
                    Living Legend
                    • 10.iul.2006
                    • 1687

                    Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                    Daca este sa gasim si o parte buna a situatiilor in care protectia nu actioneaza selectiv, e bine totusi ca actioneaza!
                    Ar fi mai tragic daca n-ar actiona si s-ar produce incendii sau socuri electrice fatale.
                    LARGO AL FACTOTUM

                    Comentariu

                    • petrenou
                      Incepator
                      • 28.oct.2012
                      • 3

                      Sigurante locuinta noua

                      Am 4 camere 1 baie si 1 bucatarie.Eu vreau sa fac in felul urmatore faza si nul care vine din tablou sa pun o siguranta diferentiala de 25a cu 300ma dupa care sa pun siguranta automata 1p+n 20a pe prizele din doua camere,siguranta automata 1p+n 10a pe becuri doua camere si o alta siguranta pentru celelalte camere priza si alta pentru becuri pentru aceleas camere.Este bine ce fac?As putea sa pun o singura siguranta automata pentru toate prizele si una pentru toate becurile?Daca aveti vreo recomandare va rog sa o faceti.

                      Comentariu

                      • uceniculgica
                        Membru Marcant
                        • 10.ian.2013
                        • 573

                        Răspuns la: sigurante locuinta noua

                        30mA nu 300

                        este bine sa imparti prizele pe mai multe circuite, parerea mea este sa ai un circuit pentru bucatarie, iar daca cuptorul este electric, un circuit dedicat pentru cuptor cablat si protejat dupa puterea cuptorului
                        un circuit normal de prize, cu conductor de 2,5 mm2 se protejeaza cu siguranta de 16A

                        pentru iluminat este suficient un circuit protejat cu max 10A

                        Comentariu

                        • petrenou
                          Incepator
                          • 28.oct.2012
                          • 3

                          Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                          M-am gandit sa fac un circuit separat pe cablu de 3mm pentru boiler si o priza exterioara pentru aparat de sudura.

                          Comentariu

                          • Cherubino
                            Living Legend
                            • 10.iul.2006
                            • 1687

                            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                            Sfatul meu este sa chemi un electrician cu experienta in domeniu. "Cablu de 3 mm" nu exista, iar faptul ca ai folosit termenul dovedeste ca n-ai nicio legatura cu domeniul. Fara suparare, dar curentul nu iarta!
                            LARGO AL FACTOTUM

                            Comentariu

                            • Ervin
                              Membru
                              • 07.ian.2016
                              • 153

                              Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                              Subscriu,cel mai indicat ar fi sa chemi un electrician,nu te juca cu focul. Cablu de 2,5 mm sau 4 mm,de 3 mm probabil diemetrul exterior al firului cu tot cu izolatie...

                              Comentariu

                              • electricman
                                Membru Marcant
                                • 26.iul.2009
                                • 690

                                Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                                Adu pe cineva de meserie,nu te juca.
                                Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                                Comentariu

                                Procesare...