Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • florinO
    Incepator
    • 26.ian.2016
    • 2

    Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

    Buna ziua,

    Apelez si eu la experienta utilizatorilor de aici - am avut o problema in panoul de sgurante si am decis sa cumpar sigurante noi -

    schema anterioara era urmatoarea:
    principala 32A, 25A pentru AC - circuit separat (doua bucati), diferentiala 20A pentru bucatarie + masina spalat, 25 pentru prize (doua bucati). 16 pentru becuri.

    Am fost intr-un magazin si am cumparat urmatoarele:
    diferentiala de 40A - vreau sa o pun principala - vreau sa profit de scurtcircuit si de diferential
    cea de 32 o voi folosi la un instant electric cel de 5KW - circuit separat - inca inexistent
    raman pe pozitii cele de 25A pentru AC + diferentiala de 20A+16A becuri
    iar cele de prize (deoarece s-a stricat una dintre ele) le voi inlocui cu unele de 20A noi.

    acum mi-am dat seama, dupa ce am citit pe diverse site-uri ca cea de 40 pare a fi prea mare - in ideea ca pentru curent obisnuit in apartament pot avea maxim 37A...

    este ok configuratia - pot sa pastrez diferentiala de 40? - sau poate face mai mult rau decat bine (in viitor)?

    voi chema un electrician sa faca montajul - (din pacate am cumparat si piaptan insa cei de la Legrand au facut mici modificari - au schimbat pozitia nul si faza si nu mai pot utiliza si sigurantele vechi)

    Multumesc!

    Comentariu

    • Cherubino
      Living Legend
      • 10.iul.2006
      • 1685

      Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

      Buna ziua.
      1. Daca puneti o diferentiala principala de 30 mA in tablou, cea de 20 nu-si mai are rostul, toate circuitele vor fi protejate la curenti reziduali de diferentiala principala. Aceasta nu poate avea o valoare mai mare decat valoarea sigurantei de bransament (care presupun ca e de 32A).
      2. Circuitele de prize executate cu conductor de 2,5 mmp cupru (nu ne-ati dat nicio informatie legata de acest aspect) se pot proteja cu sigurante de maximum 16 A. Nu 20 sau 25A!
      3. Circuitele de iluminat executate cu conductor de 1,5 mmp cupru (nici despre asta nu stim nimic) se pot proteja cu sigurante de maximum 10 A. Nu 16A!
      4. Daca inca nu ati cumparat instantul de 5 KW, v-as sugera sa va mai ganditi putin. Instanturile sunt "criminale" vizavi de consumul de curent si de ravagiile pe care le pot face in instalatia electrica si au un randament extrem de slab. V-as recomanda un boiler electric, care nu are mai mult de 1,5-1,8 KW.
      Ultima editare de Cherubino; 26.ian.2016, 17:18.
      LARGO AL FACTOTUM

      Comentariu

      • dmih
        Membru Marcant
        • 05.feb.2007
        • 632

        Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

        In calitate de fost posesor de instant electric de 5kw confirm performanta slaba a acestora pe timp de iarna. Vara sunt in regula, e de ajuns doar treapta mica de 2kw. In schimb iarna .... Cei 5kw nu prea sunt de ajuns pentru un dus cald.

        Comentariu

        • florinO
          Incepator
          • 26.ian.2016
          • 2

          Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

          Buna seara,

          Multumesc pentru raspunsuri!

          Instant-ul este deja cumparat - aveam de gand sa il montez cu prima ocazie - si aceasta este prima ocazie.
          Am nevoie de acest instant doar ocazional - in perioada de revizie de vara sau defectiuni radet - ocupa putin loc si este ok.
          un boiler ocupa spatiu putin mai mult insa impedimentul major este ca necesita modificarea instalatiei sanitare.
          pentru instant am cumparat cablu cupru litat 3x4

          mentionez ca locuiesc in apartament din bloc vechi (sector6) - constructie 1981.

          Nu conosc detaliile despre instalatia veche (prize si iluminat) insa este cea veche pe aluminiu (atat prize cat si iluminat).
          insa cele doua circuite de aer conditionat si cel de la bucatarie(prize blat si masina de spalat) sunt facute ulterior si sunt cu fir litat de cupru de 3x2.5.
          Mai mult siguranta de bransament este din acea veche(fuzibila) - am pus eu acum de 25A (deoarece am avut problema cu o siguranta - a facut scurt...).

          Din pacate am desfacut cutiile sigurantelor - sa vad daca se potriveste acel piaptan... nu stiu daca le pot returna.
          din ce mi-ati spus cred ca trebuie returnate si cumparate din cele de 10A si 16A.

          Multumesc!
          Ultima editare de florinO; 26.ian.2016, 23:44.

          Comentariu

          • 64xgeo
            Incepator
            • 22.sep.2006
            • 5

            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

            Buna ziua,
            Va rog sa-mi spuneti si mie daca este legala pozitionarea unui tablou electric in bucatarie, derivat din tabloul principal, care sa deserveasca cateva circuite suplimentare intr-un apartament (cuptor, prize blat, frigider, hota, aer conditionat, centrala).
            Ideea ar fi ca din primul tablou, din hol, prin tubul existent (cam de 20 mm in diametru), sa trag 3 circuite: unul cu conductor de 1,5 pentru iluminat (existent) si 2 circuite cu conductor de 4, pe care sa le impart in tabloul din bucatarie, in 4 circuite:
            1. cuptor+hota, conductor de 2,5, protejat cu 16A;
            2. centrala termica-dedicat, de 1,5, protejat cu 2-6A;
            3. prize blat+frigider, de 2,5 protejate cu 10-16A;
            4. aer conditionat, de 2,5 protejat cu 16A
            Prin tubul existent, din primul tablou in cel de-al doilea (practic in doza de pe peretele cu bucataria), ar trebui trase 4 conductoare de 4, 2 de 1,5 si 1 pentru PE, de 2,5...Pareri?
            Multumesc!

            Comentariu

            • Cherubino
              Living Legend
              • 10.iul.2006
              • 1685

              Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

              1.In primul rand, v-as sugera sa gasiti un alt loc pentru tabloul secundar (eventual pe hol, pe un perete comun cu bucataria, in functie de configuratia incaperilor).
              2.puteti merge cu doua distributii executate cu conductor de 4 mmp cupru pentru alimentarea celor 4 circuite din bucatarie dar in anumite conditii:
              - cele doua circuite vor fi trase in tuburi separate cu diametrul de 20 mm si trebuie sa aiba obligatoriu fiecare cate 3 conductoare de 4 mmp (faza, nul si-ATENTIE- si conductor de protectie tot de 4 mmp!). La sectiuni ale conductoarelor de sub 16 mmp este obligatoriu ca toate conductoarele circuitului sa aiba aceeasi sectiune. Totodata, este interzisa existenta unui singur conductor de protectie pentru mai multe circuite;
              - circuitele vor fi protejate la plecare din tabloul electric principal, fiecare cu cate un disjunctor diferential de 20A/30 mA.
              3.N-am inteles de ce este nevoie de executia unui alt circuit de iluminat pentru bucatarie. Ma indoiesc de faptul ca in prezent nu aveti lumina acolo.

              Nu exista nici cea mai mica sansa sa puteti inghesui toate acele conductoare intr-un singur tub de 20 mm, ca sa nu mai zic ca este si interzis.
              LARGO AL FACTOTUM

              Comentariu

              • 64xgeo
                Incepator
                • 22.sep.2006
                • 5

                Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                Multumesc pentru raspuns.
                Iluminatul e ok, ramane asa cum este...ideea era suplimentarea circuitelor de prize pe bucatarie, folosind tubul existent, posibilitatile de a trage un alt tub fiind destul de limitate (placi de beton).
                In prezent pe cel de priza e aluminiu de 2,5 mm2, pus de constructor; se pare ca singura solutie ar fi inlocuirea acestuia cu cupru si suplimentarea circuitelor din tablou spre zona bucatariei prin executare de traseu aparent, pe perete, renuntand la cel de-al doilea tablou.
                Nu am inteles totusi logica restrictionarii utilizarii un singur conductor de protectie pentru mai multe circuite, daca se respecta sectiunea celui mai "puternic" circuit... oricum se intalnesc toate in bara de protectie din tablou; probabilitatea ca doua aparate, pe circuite diferite sa dea defect simultan, astfel incat sa solicite peste capacitate conductorul de protectie, mi se pare exterm de mica.
                Daca imi scapa ceva, va rog sa ma luminati

                Comentariu

                • Cherubino
                  Living Legend
                  • 10.iul.2006
                  • 1685

                  Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                  Postat în original de 64xgeo
                  Nu am inteles totusi logica restrictionarii utilizarii un singur conductor de protectie pentru mai multe circuite, daca se respecta sectiunea celui mai "puternic" circuit... oricum se intalnesc toate in bara de protectie din tablou; probabilitatea ca doua aparate, pe circuite diferite sa dea defect simultan, astfel incat sa solicite peste capacitate conductorul de protectie, mi se pare exterm de mica.
                  Daca imi scapa ceva, va rog sa ma luminati
                  Ceea ce va scapa este tocmai Normativul I7-2011. Daca-l studiati, o sa vedeti ca puteti face modificarile dorite in doua moduri, si anume „romaneste” (adica in traducere libera „lasa ca merge si asa”) sau respectând prevederile Normativului si, pe cale de consecinta, punând atatea conductoare PE cate circuite finale exista in instalatie.
                  Alegerea va apartine.
                  LARGO AL FACTOTUM

                  Comentariu

                  • 64xgeo
                    Incepator
                    • 22.sep.2006
                    • 5

                    Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                    Am inteles ca asa prevede normativul; nu l-am studiat insa, din ce am citit aici, pe forum, acelasi normativ prevede si PE pe circuitele de iluminat. Cum pot face sa respect aceste prevederi in cazul meu: un tub (singurul din tablou in doza de derivatie), 2 circuite pe el cu 5 fire (2 iluminat, 2 prize, 1 PE)...intreb doar, nu va suparati pe mine!

                    Comentariu

                    • Cherubino
                      Living Legend
                      • 10.iul.2006
                      • 1685

                      Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                      Avand in vedere faptul ca, din cate am inteles, distanta de la tablou pana la bucatarie nu-i chiar asa de mare, poate ca n-ar fi un capat de tara sa incercati sa faceti alte slituri in care sa ingropati noile tuburi. Cu impamantarea la iluminat e mai greu, pentru ca traseele catre corpurile de iluminat se monteaza de regula peste placa tavanului, inglobate in sapa (adica sunt in sapa vecinului de deasupra). Asta e, ramaneti fara impamantare la iluminat.
                      LARGO AL FACTOTUM

                      Comentariu

                      • 64xgeo
                        Incepator
                        • 22.sep.2006
                        • 5

                        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                        Nu m-ati inteles ; deja am traseele de iluminat schimbate, inclusiv cu PE. Problema este ca acest conductor de PE este unul singur pe fiecare ramura: lampa-doza; priza-doza; doza-doza-tablou...intre doze si doza-tablou exista un singur tub si mi se pare ilogic sa trag 2 conductoare pentru PE prin el, alaturi de celelalte (prize si iluminat), care au fost trase din constructie impreuna; am inteles, e corect normativul, prevede circuite separate insa in cazul de fata si probabil in multe apartamente "ceausiste" nu se poate aplica.
                        ...Si totusi...rasfoind fugitiv normativul, paragraful 5.5.3.7, lit.f zice:
                        "când conductorul de protectie este comun pentru unul sau mai multe circuite, sectiunea trebuie stabilită după cum urmează:
                        -calculată cu relatia de la punctul c pentru cei mai dezavantajosi urenti de defect ....
                        ...
                        identica cu sectiunea cea mai mare din circuit."
                        deci poate fi comun pe mai multe circuite sau nu?...exista alt paragraf care imi scapa?...
                        Ultima editare de 64xgeo; 31.ian.2016, 20:15.

                        Comentariu

                        • Cherubino
                          Living Legend
                          • 10.iul.2006
                          • 1685

                          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                          Eu asa stiam, ca trebuie sa existe un conductor PE pentru fiecare circuit, care, intr-adevar, se conecteaza impreuna in bara corespunzatoare din tabloul electric, iar de acolo, la priza de pamant a cladirii.
                          Se pare ca exista si posibilitatea conductoarelor PE comune, desi eu n-am vazut instalatii executate astfel. Oricum, chiar si cu un conductor PE comun, tot nu puteti inghesui toate acele conductoare in tubul de 20 mm.
                          LARGO AL FACTOTUM

                          Comentariu

                          • 64xgeo
                            Incepator
                            • 22.sep.2006
                            • 5

                            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                            Postat în original de Cherubino
                            chiar si cu un conductor PE comun, tot nu puteti inghesui toate acele conductoare in tubul de 20 mm.
                            Cu acest lucru sunt de acord. Numarul de conductoare prevazut de normativ prin tub este specificat in tabelul 5.7, paragraf 5.2.12.1.7., unde sectiunea tubului se coreleaza cu sectiunea conductoarelor. In cazul discutat, in tub de 20, normativul prevede 5 conductoare de 2.5 mmp, 4x4 mmp, 3x6 mmp sau 2x10 mmp (vorbind strict de nr. vs diametru tub, fara a lua in calcul puterea maxima aprobata la locul de consum).
                            Vin cu observatia ca in tabel este prevazut acest numar de conductoare, fara a preciza ca acesta e maximul admis. De exemplu, pentru tub de 25 e prevazut un nr. de 5 conductoare de 4mmp dar tehnic s-ar putea monta 7x1.5mmp sau 3x2,5 mmp si 4x1,5mmp, fara a se depasi sectiunea admisa.
                            Si o ultima observatie, ca tot am batut atata moneda pe acest normativ...in acelasi paragraf de mai sus se precizeaza ca si tipul conductoarelor instalate in tuburi se alege conform prevederilor tabelului, adica FY, HO7V-U, HO7V-R si AFY, care, conform EN 60288 sunt clasa 1 si 2. Nu se specifica nimic de MYF, H07V-K care este clasa 5, conform aceluiasi standard si pe care multi il folosesc cu succes in instalatiile electrice fixe .

                            Comentariu

                            • Cherubino
                              Living Legend
                              • 10.iul.2006
                              • 1685

                              Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                              MYf si H07V-K au, de regula, sectiunea exterioara (cu tot cu izolatie) putin mai mare decat tipurile monofilare mentionate, de aceea nu sunt trecute, intrucat s-ar putea ca in cazul lor sa se reduca numarul de conductoare ce se poate introduce.
                              Limitarea numarului de conductoare la valorile specificate de normativ se impune atunci cand conductoarele se monteaza in tub prin tragere. In acest caz, normativul specifica regula ca sectiunea totala a conductoarelor cu tot cu izolatie sa fie mai mica sau egala cu 1/3 din sectiunea interioara a tubului. Aceasta precizare este importanta, deoarece da posibilitatea proiectantului sau executantului sa determine prin masuratori la fata locului daca conditia este indeplinita sau nu in cazul in care se utilizeaza si alte tipuri de conductor, in afara celor mentionate (de exemplu MYf).
                              In cazul in care conductoarele nu se instaleaza in tub prin tragere (de exemplu la instalatii aparente, la care conductoarele pot fi instalate odata cu tuburile sau jgheaburile), sectiunea lor totala poate fi marita, dar trebuie tinut cont si de schimbarea conditiilor de racire in acest caz.
                              LARGO AL FACTOTUM

                              Comentariu

                              • Paulorossi
                                Membru
                                • 24.aug.2010
                                • 271

                                Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                                Va propun sa trageti un singur circuit din tabloul principal pana in cel secundar si acesta sa fie de 3x4 mm
                                De regula conductoarele clasice au izolatia dimensionata pt temperatura maxima de 70 grade,acesta este si inconvenientul pt care spre exemplu pt conductoru de 4 mm2 cupru,intensiatatea curentului este limitata la 20A.Mai sunt si alti factori minori,important este ca conductoarele active sa-si raceasca izolatia si deci sa fie un transfer termic cat mai bun.Daca folositi o izolatie superioara,spre exemplu izolatie siliconica, se poate creste linistit intensiatatea curentului admisibila,spre exemplu la o siguranta C25A pe care sa o folositi ca si general in tabloul secundar.Ulterior va puteti ramifica cu sigurante dedicate spre circuitele de forta si eventual lumina.Acest lucru este posibil doar daca siguranta dvs din bransament sau siguranta generala este de minim 32 A pt selectivitate.Eu consider ca si o siguranta de C20A va satisface nevoile.Retineti ca siguranta C20A nu declanseaza la 20A decat la 2-3 ore de incarcare maxima conform curbei de sarcina,si merge linistit minute bune spre 1 ora cu o incarcare de 25A fara sa deconecteze in special in bucatarie,unde de regula consumatorii mari sunt folositi pt timp scurt.
                                Ultima editare de Paulorossi; 04.feb.2016, 09:42.

                                Comentariu

                                Procesare...