Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Nicu14
    Incepator
    • 01.feb.2016
    • 71

    Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

    Stiti cumva la instalatia electrica cum se calculeaza mina de lucru,cam cat ar costa? Mie un vecin,pe care il lauda lumea ca lucreaza bin,imi cere pentru o priza sa traga firele,priza functionala 50 de ron. Sa traga o lumina, cu tot cu fire la intrerupator,adica o lumina functionala, 50 de ron. Adica am facut o socoteala la cate prize si lumini vreau sa trag in casa si pe afara,la intrarea in casa,mai am o magazie in spatele case,pe care o fac si camera tehnica,acolo pun centrala termica total 2200 ron. Asta inseamna toate prizel si luminile,fara sa puna tabloul cu sigurante in casa. Maine ma vad cu el si intreb cat costa sa puna si acel tablou. Cum vi se pare mult,putin?
    Am o casa parter plus 1(un) etaj. La parter un living,o baie, o bucatarie si un hol. La Etaj 3 dormitoare,o baie si un hol. Asta ca sa va faceti o parere. Cam cat ati platit voi mina de lucru la casa voastra?

    Comentariu

    • Cherubino
      Living Legend
      • 10.iul.2006
      • 1685

      Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

      Daca e chiar meserias si stie ce face, pretul mi se pare chiar mic.
      LARGO AL FACTOTUM

      Comentariu

      • Nicu14
        Incepator
        • 01.feb.2016
        • 71

        Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

        Da e meseriasi batrin 2500 ron toata instalatia,cu tablouri cu tot.

        Comentariu

        • Temelye
          Living Legend
          • 23.apr.2014
          • 1344

          Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

          Nu vreau sa fiu rau dar meserias batrin nu inseamna obligatoriu si meserias bun in interesul clientului. Spre ex.puneti-i in vedere sa nu va stranguleze traseele (in cazul ca vreodata modificati ceva sa sa se poata scoate si baga conductoarele) si multe alte chestii pe care nu prea am timp sa le expun. Ideea e ca cunosc meseriasi ok ca si cunostinte in domeniu, dar din cauza ca se grabesc, o aburesc, desi stiu ca e alta varianta mai ok,merg pe sistemul las-o ba ca merge asa.
          Eu cind aud de instalatii electrice la o casa facute in 4-5 zile am mari indoieli privind calitatea acelor instalatii.
          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

          Comentariu

          • Cherubino
            Living Legend
            • 10.iul.2006
            • 1685

            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

            Postat în original de Temelye
            Nu vreau sa fiu rau dar meserias batrin nu inseamna obligatoriu si meserias bun in interesul clientului. Spre ex.puneti-i in vedere sa nu va stranguleze traseele (in cazul ca vreodata modificati ceva sa sa se poata scoate si baga conductoarele) si multe alte chestii pe care nu prea am timp sa le expun. Ideea e ca cunosc meseriasi ok ca si cunostinte in domeniu, dar din cauza ca se grabesc, o aburesc, desi stiu ca e alta varianta mai ok,merg pe sistemul las-o ba ca merge asa.
            Eu cind aud de instalatii electrice la o casa facute in 4-5 zile am mari indoieli privind calitatea acelor instalatii.
            Un punct de vedere corect!
            LARGO AL FACTOTUM

            Comentariu

            • mbostangiu
              Membru Marcant
              • 31.dec.2011
              • 594

              Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

              Mai este si faptul ca toti vrem lucrari executate "nemteste" cu plata pe "romaneste" si asta nu prea e posibil. De aici compromisuri cat cuprinde.
              “Quality means doing it right when no one is looking.”

              Comentariu

              • Temelye
                Living Legend
                • 23.apr.2014
                • 1344

                Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                Sal. In situatia schimbarii unui tablou de sigurante tip vechi care are contor incorporat sigilat cu sigiliu tip nou din plastic cu un tablou nou cu sig.aut. trebuie dat jos contorul si sunt 2 variante; -cea oficiala care e de asteptat , umblat si costul aferent
                -varianta de cautat o cunostinta care cunoaste pe cineva care are drept de plomba la contoare(sunt citiva in fiecare oras)
                In ambele variante stie va rog cineva care ar fi costurile?
                Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                Comentariu

                • mbostangiu
                  Membru Marcant
                  • 31.dec.2011
                  • 594

                  Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                  Stimate coleg,
                  Daca ai ajuns sa intrebi pe forum e clar ca nu ai nici o alternativa la aceasta problema. Sfatul meu este sa urmezi calea legala. Este cel mai ieftin, fara emotii, garantat si fara reactii adverse. Eu am constatat chestia asta pe zona Enel unde la un moment dat a devenit mai fezabila calea legala decat calea spagii si a cunostintelor.
                  Poate exista zone unde inca mai merge calea smecheriilor insa incet, incet dispar pentru ca dauneaza grav sanatatii ...
                  Pe ambele variante costurile sunt undrva intre 100 si 200 lei.
                  “Quality means doing it right when no one is looking.”

                  Comentariu

                  • RaspoElectric
                    Membru Marcant
                    • 17.feb.2009
                    • 702

                    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                    Eu la problema aceasta fac lucrarea si dau defect la furnizor vorbind in prealabil cu electricianul de tura in deranjamente.Ii stiu pe toti.
                    Vine "rezolva deranjamentul" cu sigiliul de rigoare si ma costa 50-100 lei.
                    Cu respect ... Ovi
                    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                    Comentariu

                    • Temelye
                      Living Legend
                      • 23.apr.2014
                      • 1344

                      Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                      @ mbostangiu - Poate nu m-am exprimat bine, dar eu vroiam nici o smecherie,nici vb de asa ceva. Pur si simplu vroiam calea cea mai simpla de a resigila contorul in urma modernizarii zonei tablou-contor. Daca merg pe calea legala care este aiurea gindita, o sa imi vina acru de cit timp, umblatura si complicatii o sa am parte de parca mi-as face mie un serviciu,dar de fapt atunci cind schimb tabloul pun frumos si suport de contor nou, care teoretic ar fi in costul si sarcina celor de la Enel. Stiti si dvs. cum sunt montate contoarele, in viteza, pe ce suporti antici si in ce conditii.
                      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                      Comentariu

                      • Temelye
                        Living Legend
                        • 23.apr.2014
                        • 1344

                        Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                        Multumesc, Ovi, solutia data de tine pare ok. In cazul meu,necunoscindu-i pe cei de la deranjamente (locuiesc intr-un oras mare, Timisoara) daca dupa ce schimb tabloul si suportul de contor, beneficiarul suna la deranjamente si atunci cind acestia vin le explica frumos situtia si contra cost ii roga sa resigileze contorul( se pot convinge ca totul e ok ) crezi ca este posibil ca acestia sa faca mofturi? In mod normal nu vad de ce,dar mai stii?
                        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                        Comentariu

                        • Cherubino
                          Living Legend
                          • 10.iul.2006
                          • 1685

                          Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                          Si in zona mea (Valea Jiului), unde furnizor e tot Enel ca si la voi in Banat. se procedeaza tot dupa cum a mentionat Ovi. N-am intalnit personal astfel de situatii, dar cunosc un baiat care lucreaza la Enel si l-am intrebat odata mai demult de chestia asta (nu se stie niciodata cand am nevoie). Procedura mi-a fost confirmata si de un alt cunoscut, care e inginer la o firma autorizata ANRE din Lupeni, si care-mi spunea ca asa procedeaza si ei cand au o lucrare de acest gen.
                          LARGO AL FACTOTUM

                          Comentariu

                          • mbostangiu
                            Membru Marcant
                            • 31.dec.2011
                            • 594

                            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                            @RapsoElectric, Cherubino, Temelye
                            Oameni buni, sunteti 3 din poate 5 colegi de forum ale caror opinii le citesc cu interes si le consider avizate, insa cu punctul de vedere expus mai sus m-ati descumpanit destul de serios si inca nu imi vine sa cred ca adoptati si chiar incurajati o solutie care chiar daca pare inocenta, este de fapt ilegala. Oare chiar atat de adanc sa avem spaga in sange incat nici macar sa nu mai cercetam variantele alternative, variante care uneori pot fi mai scumpe si riscante. Ma intreb in nedumerirea mea: Daca nu voi, atunci cine sa "aprinda lumina" in domeniu?
                            Va rog sa accesati link-ul acesta:

                            M-am mai documentat, pe Bucuresti se plateste serviciul de verificare contor si se programeaza lucrarea de pe o zi pe alta. Plata se incaseaza in urmatoarea factura de energie si totul este legal, inregistrat in sistem, fara riscuri, fara emotii, fara incalcarea legii, fara ...
                            Eu as vrea sa cred ca dupa mesajul asta veti incerca macar sa va reconsiderati pozitia.
                            Multumesc si scuze daca am fost prea vehement.
                            “Quality means doing it right when no one is looking.”

                            Comentariu

                            • Armata
                              Membru
                              • 14.sep.2008
                              • 249

                              Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                              Postat în original de mbostangiu
                              M-am mai documentat, pe Bucuresti se plateste serviciul de verificare contor si se programeaza lucrarea de pe o zi pe alta. Plata se incaseaza in urmatoarea factura de energie si totul este legal, inregistrat in sistem, fara riscuri, fara emotii, fara incalcarea legii, fara ...
                              Cu ce se deosebeste abordarea: "dau defect la furnizor vorbind in prealabil cu electricianul de tura in deranjamente" fata de "verificare in teren, la cererea beneficiarului, a contorului presupus defect"?. Nu este si aceasta varianta ilegala? Corect si legal cred ca este "DEMONTARE CONTOR MONOFAZAT SIMPLU TARIF" + "MONTARE, CONTOR MONOFAZAT SIMPLU TARIF".
                              Ultima editare de Armata; 09.mar.2016, 12:13.
                              Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

                              Comentariu

                              • Temelye
                                Living Legend
                                • 23.apr.2014
                                • 1344

                                Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                                Depinde din ce unghi privesti lucrurile. Avind in vedere ca eu am lucrat o dupa-amaiza intreaga la acel tablou cu contorul linga deoarece pe linga lucrul efectiv am refacut toate legaturile ce tineau de tablou, care aveau cam 40 de ani si erau facute in graba, ocazie cu care le-am si separat pe circuite, find toate gramada,la un loc. In fine,ideea este ca imi place sa dorm bine noaptea asadar nu imi permit sa fac lucru de mintuiala,care peste un an sa ia foc.
                                Ei bine cum spuneam,am lucrat niste ore bune si am luat manopera 150 lei. Veti spune ca e putin,dar beneficiarul era o femeie divortata,cu un copil,care era cum era. Cum ar fi fost sa-i fi spus; - Stiti,pt.resigilat este necesar sa platim 215 lei tarif demontare-remontare si nu verificare contor care costa 90 si ceva de lei. Eu cred ca in acest caz incorectitudinea era sa o fac pe aceea amarita sa dea dublu ca sa fie corect in hirtii.

                                Revenind la problema de fond ideea e ca cei de la Enel nici nu au prevazut in caietul de lucrari varianta resigilat contor in urma unei modernizari sa spunem, ci numai varianta demontare-montare pt ca nu cumva cineva sa se atinga de intangibilul si infailibilul contor. Poate ca sunt rautacios, dar normal acel contor ar trebui sa fie pe casa scarii,nu? Dar asta ar insemna cost direct pt. Enel,asa ca lucrurile sunt cumva intre.
                                Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                                Comentariu

                                Procesare...