Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Armata
    Membru
    • 14.sep.2008
    • 249

    Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

    Din unghiul acesta, preturile practicate sunt inumane cu totul. Care este costul lor operativ care sa justifice aceste preturi?

    Pe fond, normal este sa ai acces la borna de iesire si sa nu ai treaba cu distribuitorul in momentul in care vrei sa-ti modernizezi reteaua.
    Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

    Comentariu

    • Temelye
      Living Legend
      • 23.apr.2014
      • 1344

      Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

      In cazul unui contor nu este tehnic posibil, dar problema poate fi rezolvata din locul de montaj, adica la limita proprietatii
      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

      Comentariu

      • mbostangiu
        Membru Marcant
        • 31.dec.2011
        • 594

        Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

        Adevarat, pretul Enel este unul de monopol. La fel de adevarat si faptul ca cel care vine sa execute operatia respectiva, de obicei inca mai are pretentia macar "de-o bere" si isi cere "dreptul" cu o nesimtire ce te face sa te simti prost. Adevarat si faptul ca regulile spun ca nu ai voie sa te atingi de contor (sa muti pozitia, sa schimbi rama sau sa faci orice fel de alta modernizare) fara acceptul scris al Enel (adica ATR), si atunci parca insusi regulile acestea te imping catre spaga si ilegalitati. Toate astea eu le judec contra replicii unei verisoare plecata in Italia de vreo 20 de ani: "... bai vere tu esti prost?. Cum sa dati ma spaga la medic?..." si replica mea a fost una incredibil de reala: "...ca altfel risti sa mori..."
        Concluzia mea (eu insumi de multe ori lupul moralist): Este vital sa iesim din "cacaoa" asta in toate domeniile.
        “Quality means doing it right when no one is looking.”

        Comentariu

        • mbostangiu
          Membru Marcant
          • 31.dec.2011
          • 594

          Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

          Iata ca am dat cu pietre in ENEL fara sa fiu informat corect.
          De la ultimul post am scris la ENEL si am cerut raspunsul oficial la problema dezbatuta. Nu pot posta raspunsul lor din motive de confidentialitate insa va spun cu cuvintele mele:
          1. Executia lucrarilor la instalatiile electrice de utilizare se va face numai de catre persoana autorizata (firma sau electrician autorizat)
          2. Lucrarile care presupun intreruperea alimentarii cu energie electrica si desigilarea contorului (schimbarea coloanelor dintre contor si tabloul din casa) se vor face dupa ce in prealabil s-a depus o cerere la centrul ENEL.
          3. In urma cererii se va programa de comun acord lucrarea si lucratorul ENEL vine la locatie pentru desigilarea contorului
          4. Dupa executarea lucrarii se anunta ENEL si vine lucratorul sa resigileze
          5. ENEL nu percepe taxe pentru aceste actiuni.
          “Quality means doing it right when no one is looking.”

          Comentariu

          • Temelye
            Living Legend
            • 23.apr.2014
            • 1344

            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

            Multam de informatii. Nici eu nu am stiut aceste amanunte. Faptul ca nu se tarifeaza deplasarea omului de la Enel cred ca are o logica si anume faptul ca in general modificarile aduse sunt pozitive,in sensul de modernizare si atunci cumva are si Enelul un cistig indirect deoarece se inoieste o portiune de instalatie care poate creea probleme.
            Privind problema din alt unghi.noi poate avem uneori nemultumiri prin prisma unor oameni care nu umbla cu prostii(furt). Ma refer la faptul ca de ex.in partea Olteniei ( spun Oltenia pt. ca acolo procentul era cel mai consistent iar in alte parti la oras rar sunt asemanea cazuri pe cind in Craiova am inteles ca au fost destule) se sustragea frecvent energie prin diverse metode, mai ales la sat. S-au cheltuit ceva bani pt. a se monta BPM-uri la limita proprietatii (pe fatada casei,sau pe gard daca casa nu era la strada) iar racordul tras de pe stilp direct in BPM.
            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

            Comentariu

            • mikex
              Incepator
              • 29.apr.2016
              • 18

              Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

              Salut tuturor celor de pe forum.
              Am in constructie o casa din lemn si urmeaza sa se faca instalatia electrica. Am bransament trifazic cu BPM siguranta de 25 A , un VRF7 25/0.3 de la hertz , DTPS 270 +- 10 , 467 +- 17.
              Casa va avea la parter 2 dormitoare, un liveng unit cu bucataria un hol si o baie iar intr-o lucarna a podului inca un dormitor mansardat.
              Incalzirea va fi electrica in pardoseala 1.4 kw pe dormitoare , 2.8 kw living si bucatarie si 1.8 kw hol si baie. Ori sa mai fie un boiler electric 1.5 kw , plita inductie 7 kw ( alimentata trifazic ) cuptor electric 3 kw , masina spalat rufe , masina spalat vase , prize , lumini ( becuri led ). Tensiunea de la BPM de la stalp ajunge subteran in exteriorul casei la un tablou exterior unde am o siguranta tetrapolara si una bipolara cu 2 prize 230 v si una 400 v , de aici doua circuite unul la garaj si unul in interiorul casei la tablou.
              Am cateva intrebari :
              Conductorii sunt buni cyy-f 2.5 si 1.5 ? In copex ignifug sau merge si fara copex?
              Ce protectii trebuiesc folosite in tabloul electric? si cum impart fazele pe consumatori , cum ma pot proteja de posibilitatea ruperi nulului de la bpm la distribuirea 230 v care poate afecta consumatorii de pe cele trei faze?
              Am atasat o schita a instalatie. Ce trebuie modificat si unde trebuiesc puse protectiile?
              Multumesc.

              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	circuit.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	119,4 KB 
ID:	625112Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	INSTALATIE ELECTRICA.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	160,3 KB 
ID:	625115
              Fișiere Atașate
              Ultima editare de mikex; 29.apr.2016, 20:22.

              Comentariu

              • uceniculgica
                Membru Marcant
                • 10.ian.2013
                • 573

                Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                diferentiala din BMPT este de 300mA si pe schema apare 30mA

                intrerupatorul general in tablou ar trebui sa fie de 25A, 30mA cuplat cu protectie MSU pentru intreruperea nulului

                Comentariu

                • Cherubino
                  Living Legend
                  • 10.iul.2006
                  • 1685

                  Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                  In foto 1, disjunctorul nr.4 de la iluminat este supradimensionat (16A), in conditiile in care distributia este realizata cu 1,5 mmp. Valoarea MAXIMA admisa in cazul asta este de 10 A. Totodata, impamantarea este obligatorie la orice parte metalica a unui receptor, care in functionare normala nu se afla sub tensiune, dar care, printr-un defect de izolatie, poate capata un potential electric periculos. Asta se traduce astfel : impamantare obligatorie si la iluminat!
                  Fiind vorba de o constructie din lemn, recomand introducerea cablurilor in copex metalic, care se poate poza direct pe structura din lemn. Exista copex metalic ce are la exterior invelis din PVC, fiind astfel protejat impotriva coroziunii. As recomanda o prudenta sporita si la alegerea valorii protectiilor. Ideal ar fi sa se respecte STRICT cerinta normativului ca putere maxima a unui circuit de prize sa fie 2KW, ceea ce s-ar traduce prin disjunctoare de 10 A la prize, in loc de 16A.
                  Fiind cunoscut faptul ca cele mai vulnerabile parti ale unei instalatii electrice sunt conexiunile, va recomand sa uitati de toate „gadget”-urile aparute in ultimii ani si dedicate acestui scop (reglete, morsete, WAGO, etc.) si sa cositoriti toate legaturile din doze, pentru a inlatura orice posibilitate de incalzire a acestora.
                  LARGO AL FACTOTUM

                  Comentariu

                  • mbostangiu
                    Membru Marcant
                    • 31.dec.2011
                    • 594

                    Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                    As mai adauga urmatoarele:
                    - Nulul nu trebuie trecut prin bareta de nul inainte de a fi conectat la tetrapolara generala din casa. Creati bareta de nul in aval de intreruptorul general din casa
                    - Circuitul care alimenteaza plita trebuie protejat cu siguranta dimensionata functie de puterea maxima (in cazul de fata 7 kW trifazic inseamna siguranta de maixim 16A si circuit de minim 5x2.5mmp
                    - Circuitele care alimenteaza boiler-ul si cuptorul trebuie dimensionate (atat sectiunea cat si siguranta) in functie de puterea acestora
                    - Avand in vedere ca este o casa de lemn e musai sa respectati urmatoarele:
                    - copex metalic eventual cu PVC pe interior cum va sfatuit si colegul Cherubino,
                    - protectie diferentiala (30 mA) pe fiecare circuit in parte sau pe general,
                    - dimensionarea sigurantelor astfel incat circuitele sa nu poate fi incarcate mai mult de 85% (asta inseamna maxim 10A pe circuitele de prize si maxim 6A pe circuitele de iluminat)
                    - folositi aparataj omologat pentru montaj pe lemn (tuburi, doze, aparate, tablouri, corpuri de iluminat, ...)
                    - minimizati numarul de conexiuni (doze)
                    - folositi conductoare de cupru cu intarziere la propagarea flacarii
                    - montajul trebuie sa fie impecabil (sunt reguli destul de stricte de respectat - e un capitol dedicat in I7 pentru aceste instalatii) si probabil ca veti gasi foarte greu electrician dispus sa lucreze ca la carte iar pretul va fi pe masura.

                    In final sfatul etern:
                    - daca nu sunteti de meserie angajati pe cineva capabil sa faca proiectare, executie si verificare ca la carte a instalatiei
                    “Quality means doing it right when no one is looking.”

                    Comentariu

                    • mikex
                      Incepator
                      • 29.apr.2016
                      • 18

                      Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                      Multumesc pentru raspunsuri.
                      Siguranta generala diferentiala 25 A 30 mA voiam sa o pun in primul tablou care este in exterior, de acolo plec cu un circuit la garaj si un circuit in casa. In casa sa pun o siguranta trifazica 16 A plita inductie si trei circuite pe fiecare faza dimensionate dormitoare , hol baie , living bucatarie.
                      Daca protectia msu este alaturi de siguranta generala si se intrerupe nulul in aval de aceasta nu voi avea 400 v pe circuite? Ar trebui cate o siguranta diferentiala cu protectie msu pe fiecare circuit de 230 v ?

                      Comentariu

                      • mikex
                        Incepator
                        • 29.apr.2016
                        • 18

                        Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                        Ma gandesc la cateva solutii :
                        1. Tetrapolara diferentiala in tabloul exterior 25 A , si cate un releu de protectie la suprasarcina inainte de fiecare faza nul de 230 V .Voi avea protectie la suprasarcina pe fiecare circuit , avantaj ca daca dispare suparasarcina de pe circuit releul va cupla singur, dezavantaj daca exista o diferenta de intensitate la unul din circuite si intrerupe tetrapolara care este si general raman fara curent in toata casa + garaj.
                        2. Tetrapolara ca general in tabloul exterior 25 A, cate un intrerupator bipolar diferential 25 A 30 mA alaturi de cate o bobina MSU pe fiecate faza nul de 230 V , dezavantaj ca trebuie cuplat apoi manual intrerupatorul de pe circuitul cu suparasarcina.
                        3. Tetrapolara ca general in tabloul exterior 25 A , pe fiecare faza nul de 230 V intrerupator diferential 25 A 30 mA si un releu de suprasarcina.
                        Voi avea la nr 1 un pret aproximativ 1600 ron
                        nr 2 1800 ron
                        nr 3 2300 ron
                        Nu ma asteptam sa se ajunga la aceste preturi.
                        Sigurantele pe fiecare circuit merg puse 1p+n in loc de 2p ? pentru spatiu in tablou.

                        Comentariu

                        • Temelye
                          Living Legend
                          • 23.apr.2014
                          • 1344

                          Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                          Postat în original de mikex
                          Sigurantele pe fiecare circuit merg puse 1p+n in loc de 2p ? pentru spatiu in tablou.
                          Merg,daca nu ai curenti mari sau declansari dese. Evident 2 poli sunt mai rezistente si fiabile decit P+N,dar in majoritatea cazurilor sunt suficiente P+N care au marele avantaj ca ocupa numai un modul ca spatiu. Eu am intilnit tablouri in care P+N s-au copt la borne dar consumul era mare si probabil cine le-a montat nu a curatat conductorul(aluminiu) de oxid inainte de conectare.
                          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                          Comentariu

                          • danutzddd
                            Membru
                            • 27.iun.2005
                            • 227

                            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                            Buna ziua.Locuiesc la casa.Am un tablou de sigurante pus de enel la intrare in casa ,Acesta este echipat cu 1 siguranta de 32 A cu disjunctor si langa ele se afla o protectie pe care scrie DDST-N Ud =260-280 V facuta de AEM .Aceasta din urma s-a ars ,au venit cei de la enel au scos-o si nu au mai pus alta .Va rog sa mi spuneti ce rol are acea piesa .mULTUMESC

                            Comentariu

                            • uceniculgica
                              Membru Marcant
                              • 10.ian.2013
                              • 573

                              Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                              trebuia sa pui o poza, banuiesc ca este dispozitivul de protectie la supratensiuni datorate intreruperii nulului

                              Comentariu

                              • Consultant electrice
                                Moderator
                                • 08.nov.2005
                                • 3240

                                Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                                Este un dispozitiv care intrerupe alimentarea in cazul unor supratensiuni care pot aparea eventual si datorita intreruperii neutrului. In general se foloseau de la Comtec care erau mai slabe calitativ
                                Instalatii electrice, generatoare de curent, tablouri electrice, prize si intrerupatoare, protectii, amplificatoare, corpuri de iluminat, electrocasnice


                                Este bine sa fie dotat BMP-ul cu un astfel de dispozitiv functional. Echipa ce a zis revin cu unul nou sau ramane asa ca merge si fara?
                                Curentul nu iarta!

                                Comentariu

                                Procesare...