Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • GERULA2007
    Membru
    • 04.sep.2007
    • 181

    Multumesc!
    Interesante prezentari!

    Comentariu

    • Cherubino
      Living Legend
      • 10.iul.2006
      • 1649

      Postat în original de nyknyk
      Sigur, nu sunt un expert sau " expert" cum zice KOMY dar sincer nu mi-a placut ce ai facut !
      si unde mai pui ca tu ai venit cu pozele sa le expui ca pe o "realizare" de succes a ta !

      inca o data - dezamagitor
      cred ca si de la un neexperimentat in ale electricitatii iesea o lucrare mai de "doamne-ajuta" !

      sau poate ... cine stie te judec eu prea aspru, cu toate ca nu te cunosc, sincer i-mi pare rau dar raman la parerea mea - nota 4 pentru lucrare - deci nu este de trecere !

      P.S. ca sa mai atenuez un pic virulenta cu care te-am judecat, in acest caz poate nu ai avut cu cine sa te intelegi ( ma refer la proprietar ) si ai fost nevoit sa scapi cumva de ei dar, mai bine nu te expuneai cu pozele ca fiind ceva de succes !

      Salutare si te astep cu placere pe forum cu realizari mai reusite !
      Exista o vorba care spune ca nu poti face din c..... bici si sa-l faci sa mai si pocneasca.Cred ca in situatia descrisa niciun meserias nu putea face mai mult.In calitatea mea de electrician cu 22 ani vechime in munca,cred ca lucrarea e OK.
      Postat în original de da_n
      Postat în original de raducu_ilie
      Astazi am inlocuit acest tablou. M-a distrat la culme "generalul". Lucrarea a fost facuta de respectivul/ii in 2007 si au garantat ca respectivul general nu se va arde nicodata. Pe cuvantul lor. Omul are parterul si etajul alimentate separat si totul este la "gramada". Oricum a privit cu neincredere sigurantele automate. "Domn`le dar astea sunt asa de mici ..cum trece curentul meu prin ele?".
      asta se folosea in aplicatiile industriale cu ani in urma, omul probabil ca le are dintr-o fabrica dezafectata sau ceva de genul, generalul este piesa de muzeu
      am si eu la munca un "general"identic intr-un tablou foarte vechi, cred ca de prin anii '50! Sper ca anul viitor sa obtin aprobare pentru o modernizare si sa ma scap de el.
      LARGO AL FACTOTUM

      Comentariu

      • mariandex
        Membru
        • 08.iun.2008
        • 150

        tablou electric

        Salut!

        Va prezint si eu un tablou electric ce l-am realizat cu putin timp in urma.
        Clientul a cumparat apartamentul la rosu (bloc nou), instalatia electrica fiind deja trasa prin tuburi, eu trebuind sa indentific circuitele electrice, deoarece multe fire aveau aceiasi culoare, sa realizez tabloul electric, sa modific anumite circuite si sa montez aparatele.
        Clientul cand a intrebat electricianul care a facut lucrarea de ce e asa trasa instalatia, acesta a zis ca a lucrat cu ce materiale a avut la dispozitie.

        Atasez cateva poze :
        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	tablou_electric_638.jpg 
Afișări:	2352 
Mărime:	50,9 KB 
ID:	587149 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	tablou_electric_2_672.jpg 
Afișări:	2252 
Mărime:	47,8 KB 
ID:	587150 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	tablou_electric_3_140.jpg 
Afișări:	2436 
Mărime:	44,5 KB 
ID:	587151 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	tablou_electric_4_204.jpg 
Afișări:	2210 
Mărime:	43,1 KB 
ID:	587152 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	tablou_electric_5_461.jpg 
Afișări:	2224 
Mărime:	35,2 KB 
ID:	587153 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	tablou_electric_6_135.jpg 
Afișări:	2227 
Mărime:	36,4 KB 
ID:	587154 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	tablou_electric_7_568.jpg 
Afișări:	2186 
Mărime:	51,4 KB 
ID:	587155 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	tablou_electric_8_434.jpg 
Afișări:	2224 
Mărime:	49,1 KB 
ID:	587156 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	tablou_electric_9_126.jpg 
Afișări:	2175 
Mărime:	41,8 KB 
ID:	587157 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	tablou_electric_10_172.jpg 
Afișări:	2244 
Mărime:	67,0 KB 
ID:	587158 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	tablou_electric_11_109.jpg 
Afișări:	2214 
Mărime:	60,7 KB 
ID:	587159 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	tablou_electric_12_155.jpg 
Afișări:	2200 
Mărime:	51,4 KB 
ID:	587160 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	tablou_electric_13_109.jpg 
Afișări:	2178 
Mărime:	48,4 KB 
ID:	587161 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	tablou_electric_14_182.jpg 
Afișări:	2157 
Mărime:	49,6 KB 
ID:	587162 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	tablou_electric_15_112.jpg 
Afișări:	2168 
Mărime:	33,9 KB 
ID:	587163 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	tablou_electric_16_655.jpg 
Afișări:	2158 
Mărime:	34,1 KB 
ID:	587164 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	tablou_electric_17_447.jpg 
Afișări:	2181 
Mărime:	67,3 KB 
ID:	587165 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	tablou_electric_18_118.jpg 
Afișări:	2206 
Mărime:	39,8 KB 
ID:	587166 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	tablou_electric_19_992.jpg 
Afișări:	2163 
Mărime:	29,8 KB 
ID:	587167 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	tablou_electric_20_366.jpg 
Afișări:	2136 
Mărime:	30,3 KB 
ID:	587168
        Nu te lega la cap daca nu te doare, preventiv ia-ti o pastila
        http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...er=asc&start=0

        Comentariu

        • Mircea G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12069

          Etichetele imi plac ! De unde ?????
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • komy
            Membru Marcant
            • 22.iul.2008
            • 444

            Foarte ordonat ai lucrat. Si mie imi plac etichetele.

            Numai bine.
            Imi place lumina!

            Comentariu

            • RaspoElectric
              Membru Marcant
              • 17.feb.2009
              • 709

              Impresionant !!!
              Cosmetizare perfecta!
              Cu respect ... Ovi
              Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

              Comentariu

              • raducu_ilie
                Living Legend
                • 10.apr.2008
                • 1048

                Frumos lucrat! Si eu ...fan ABB!
                Sanatate maxima si efort minim!

                Comentariu

                • electricman
                  Membru Marcant
                  • 26.iul.2009
                  • 692

                  Postat în original de mariandex
                  Salut !
                  sa realizez tabloul electric , sa modific anumite circuite si sa montez aparatele
                  Nu stiu de ce nu ai facut puntile pe jos.
                  Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                  Comentariu

                  • mariandex
                    Membru
                    • 08.iun.2008
                    • 150

                    Postat în original de Mircea G
                    Etichetele imi plac ! De unde ?????
                    geritrading.bizoo.ro/
                    Sediul firmei se afla la Trafic Greu in fosta fabrica Electromagnetica, aparatul nu e scump dar benzile care sunt laminate cam rup buzunarul (clientului).
                    Nu te lega la cap daca nu te doare, preventiv ia-ti o pastila
                    http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...er=asc&start=0

                    Comentariu

                    • raducu_ilie
                      Living Legend
                      • 10.apr.2008
                      • 1048

                      Daca iesirile sunt in partea de jos...e logic ca pe acolo sa fie si iesirile catre consumatori. De regula, eu urmez instructiunile de montaj recomandate de producator. Daca el spune ca produsul se monteaza asa...o sti el de ce.
                      Sanatate maxima si efort minim!

                      Comentariu

                      • electricman
                        Membru Marcant
                        • 26.iul.2009
                        • 692

                        Postat în original de raducu_ilie
                        Daca iesirile sunt in partea de jos...e logic ca pe acolo sa fie si iesirile catre consumatori. De regula, eu urmez instructiunile de montaj recomandate de producator. Daca el spune ca produsul se monteaza asa...o sti el de ce.
                        Din cate se vede sunt sigurante automate ABB ,faza+nul,iar iesirile trebuiesc facute pe sus,si pentru comparatie gandeste-te la USOLURI si HEBLURI ,unde se face alimentarea aparatului si unde iesirea.
                        Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                        Comentariu

                        • raducu_ilie
                          Living Legend
                          • 10.apr.2008
                          • 1048

                          Nu intru in polemica cu dvs...uitati-va pe o pagina de catalog.
                          In rest, lucrat frumos. Imprimanta respectiva a venit si cu un set de 5 ml de banda? Sau ati luat-o doar pe ea? Imprimarea se face prin jet? Sau e ribbon? Banuiesc ca daca scrie ca e water-proof atunci se exclude din start inkjet-ul si ribbon-ul.
                          Stima!
                          Sanatate maxima si efort minim!

                          Comentariu

                          • mariandex
                            Membru
                            • 08.iun.2008
                            • 150

                            Postat în original de electricman
                            Postat în original de mariandex
                            Salut !
                            sa realizez tabloul electric , sa modific anumite circuite si sa montez aparatele
                            Nu stiu de ce nu ai facut puntile pe jos.
                            Am vrut dar nu am reusit sa scot tabloul din perete cu tot cu fire (doar ce l-am montat) si am fost nevoit sa stau pe scarita sa le montez .

                            Asta e o gluma sper sa nu te superi dar nu m-am putut abtine , acum serios vorbind nu am vazut rostul de a le monta in partea de jos , doarece circuitele vin de jos din doza centrala si ar fi trebuit sa bag tot manunchiul de fire prin spatele sigurantelor unde am un spatiu de 8 mm , suportul sigurantelor fiind din tabla ambutisata exista posibilitatea ca izolatia firelor sa aiba de suferit in timpul montajului cu consecintele de rigoare : scurturi , flame , etc. asta ar insemna un mare minus pt. mine si o eventuala gaura in bugetul beneficiarului cat si in reputatia mea ceea ce e inacceptabil . Clientul cunoscandu-ma ce pot sa fac si ce nu (fiindu-mi coleg de servici) s-a lasat pe mana mea si nu i-a parut rau , l-am facut asa cum mi-a placut , pe langa functionalitate mie imi place sa arate si foarte bine , cand a vazut tabloul (pe care a dat aproape 700 de lei) a ramas tablou . Bineinteles ca a doua zi cativa viitori vecini au venit sa vada lucrarea si au ramas placut impresionati si m-am mai ales cu inca doua lucrari plus una de etichetat , ceilalti deja isi terminase lucrarile in apartamente
                            Nu te lega la cap daca nu te doare, preventiv ia-ti o pastila
                            http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...er=asc&start=0

                            Comentariu

                            • electricman
                              Membru Marcant
                              • 26.iul.2009
                              • 692

                              Postat în original de mariandex
                              Asta e o gluma sper sa nu te superi dar nu m-am putut abtine , acum serios vorbind nu am vazut rostul de a le monta in partea de jos
                              Nu ma supar mai ales ca eu m-am referit strict la sigurantele automate ,nu la diferentiale,care intradevar se alimenteaza pe sus.Sunt si eu unul care prefer ABB-UL,si daca stii orion electrics este magazinul de unde cumpar mereu.Sistemul de notare imi place mai ales fiind automatist ,am facut tablouri pe timpul lui nea Nicu si puneam pe conductori tile albe pe care scriam cu tus.Asta cu notarea circuitelor ,a comenzilor,scrisul pe capacul interior al dozei a circuitelor existente in doza(mai ales ca am constatat ca dupa o perioada beneficiarii pierd schemele electrice,inclusiv institutii)sunt lucruri care iti usureaza munca dupa ani ,tie sau altora.
                              Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                              Comentariu

                              • mariandex
                                Membru
                                • 08.iun.2008
                                • 150

                                Postat în original de raducu_ilie
                                In rest, lucrat frumos. Imprimanta respectiva a venit si cu un set de 5 ml de banda? Sau ati luat-o doar pe ea? Imprimarea se face prin jet? Sau e ribbon? Banuiesc ca daca scrie ca e water-proof atunci se exclude din start inkjet-ul si ribbon-ul.
                                Stima!
                                Am la servici mai multe aparate de acest fel , deoarece lucrez in domeniul internetului imi e folositor la etichetarea cablurilor utp patch-urilor de fibra optica etc. , si cand i-am vazut utilitatea am aplicat-o si la instalatii electrice si pot sa spun ca e o unealta comoda si foarte utila . Intradevar cand am cumparat un aparat pentru mine a avut o banda de 6mm latime si 5m lungime pentru probe , dar banda normal are 8m si poate fi de 6mm sau 12mm latime si cateva culori de fond : alb , negru , galben , transparent , etc.
                                geritrading.bizoo.ro/vanzare/45640/Imprimanta-Brother-pentru-etichete-adezive
                                Detalii produs
                                Imprimanta portabila PT-1010 cu transfer termic face posibila editarea si scrierea etichetei pe banda din pvc adezivata.

                                Se livreaza cu meniu si instructiuni de folosire in lb.romana. Aplicabilitate in domenii ca: depozitare, sanatate, IT, administrativ, casnic, etc.
                                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	imprimanta_portabila_pt_1010_589.jpg 
Afișări:	1627 
Mărime:	4,6 KB 
ID:	587169
                                Nu te lega la cap daca nu te doare, preventiv ia-ti o pastila
                                http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...er=asc&start=0

                                Comentariu

                                Procesare...