Urmareste-ne pe Facebook

Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

Buna ziua tuturor. Sunt nou pe acest forum si vin la dvs. cu rugamintea de a ma indruma, atat cat este posibil, cu privire la instalatia electrica a unui apartament cu 3 cam. (60 mp). Mentionez ca doresc inlocuirea totala a instalatiei vechi de Al, trasee noi pt prize, schimbarea coloanei de alimentare de la contorul din scara blocului la tabloul electric din ap. etc. Instalatia va fi realizata de catre un electrician (pe care inca nu l-am gasit), scopul meu fiind doar acela de a afla daca este corect ce am "ales" pana in acest moment, citind muuuuulte pagini de pe acest forum, caz in care as dori sa trec la cumpararea (din magazine online) materialelor necesare pana la gasirea electricianului, pt a castiga timp. Prin urmare, instalatia/tabloul electric va fi configurat asa:
    01: Contor electric digital
    02: Siguranta generala 1P+N 32A
    03: Releu monofazic protectie tensiune 32A (e un model in magazinele Dedeman, VP...... sper ca e ok ca si functionare)
    04: Circuit bucatarie (frigider, tv, hota si alti consumatori de bucatarie ocazionali): conductori 2,5 mmp, diferential 16A 30 mA
    05: Circuit cuptor electric- max. 3000 W- (plita va fi pe gaz): conductori 2,5 mmp, diferential 16A 30 mA
    06: Circuit masina de spalat + 1 priza baie: conductori 2,5 mmp, diferential 16A 30 mA
    07: Circuit centrala termica + senzor gaz: conductori 1,5 mmp, siguranta automata 1P+N 10A
    08: Circuit aer conditionat sufragerie: conductori 2,5 mmp, siguranta automata 1P+N 16A
    09: Circuit aer conditionat dormitor: conductori 2,5 mmp, siguranta automata 1P+N 16A
    10: Circuit iluminat: conductori 1,5 mmp, siguranta automata 1P+N 10A
    11: Sonerie legata la o siguranta automata 6A
    12: Sub-circuit cu celelalte prize din apartament(sufragerie, 2 dormitoare, hol), protejat cu diferential 25A 30 mA, astfel:
    01: Circuit sufragerie + 1 priza hol: conductori 2,5 mmp, siguranta automata 1P+N 16A
    02: Circuit dormitor mic + 1 priza hol: conductori 2,5 mmp, siguranta automata 1P+N 16A
    03: Circuit dormitor mare + 1 priza hol: conductori 2,5 mmp, siguranta automata 1P+N 16A
    In speranta ca nu am postat aiurea si ca nu v-a plictisit postarea prea lunga, va multumesc in avans pt. sfaturi!

Comentariu

• Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

Postat în original de fir3fight3r Vezi post
      03: Releu monofazic protectie tensiune 32A (e un model in magazinele Dedeman, VP...... sper ca e ok ca si functionare)
      Daca tensiunea este relativ stabila(fara variatii dese la limita plajei dorite) este ok. Daca nu, cauta unul la care sa poti sa setezi si histerezisul(timpul de tensiune in afara plajei care sa duca la declansare) ca sa nu ramai fara curent prea des
      Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

Comentariu

fir3fight3r
        Sfatul meu este sa protejati si centrala termica cu diferentiala. Cunosc o situatie in care, din cauza unei deficiente de cablare din fabrica a unei centrale termice, dupa un numar de ani de functionare, izolatia unui conductor montat prea aproape de arzator s-a topit, fapt ce a condus la aparitia fazei in apa de la dus. Persoana care facea dus in acel moment a scapat cu viata datorita faptului ca centrala era impamantata, cada de baie avea legatura de echipotentializare la pamant si, nu in ultimul rand, datorita diferentialei care si-a facut prompt datoria.
        LARGO AL FACTOTUM

Comentariu

Ok..Multumesc mult pentru raspunsuri (nu am avut timp sa mai scriu, am tot umblat pe la banca-notar si azi am semnat de casa noua prin "Prima Casa"). Voi avea diferentiala si la centrala termica si...cred ca pana la urma voi proteja si iluminatul la fel. Desi voi avea un tablou cam mare, paza buna...stiti voi . Inca o data, apreciez raspunsurile si sfaturile primite!
          Ultima editare de fir3fight3r; 08.iun.2016, 19:49.

Comentariu

E foarte bine sa puneti diferentiala si pe iluminat, dar si impamantare, care conform Normativului I7-2011, este obligatorie la toti consumatorii care au parti (carcase) metalice care pot ajunge accidental sub tensiune (adica si la corpuri de iluminat metalice).
            LARGO AL FACTOTUM

Comentariu

Evident,impamintarea insemnind legatura la pamint,nu strap de pe nul pe post de impamintare
              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

Comentariu

Postat în original de Temelye Vezi post
                Evident,impamintarea insemnind legatura la pamint,nu strap de pe nul pe post de impamintare
                Asta e de la sine inteles, de aceea nici n-am mai facut precizarea.
                LARGO AL FACTOTUM

Comentariu

Pentru protectia la scurtcircuit la o instalatie electrica monofazata, ce pot pune in tabloul electric:
                  - o diferentiala urmata de sigurante 1P+N sau,
                  - numai sigurante 2P.
                  In cazul diferentialei ma gandesc ca ar proteja si supracurentul care ar apare numai pe N.
                  Multumesc!

Comentariu

Varianta cu sigurante 1P+N pe circuitele finale este foarte buna. Nu este nevoie de 2P.
                    LARGO AL FACTOTUM

Comentariu

Multumesc pentru raspuns. Am ales pt. 1P+N sigurante Schneider Electric gama iDPN C6A, C10A si C16A (A9N21545, A9N21546, A9N21547).
                      Pentru diferentiala am ales Schneider Electric iDPN a VIGI C25A de 30mA.

Pot monta si o bobina Schneider Electric iMSU A9A26500 la diferentiala?

M-am uitat pe schema de protectie la supratenziuni tranzitorii (click aici) si am vazut ca SPD-ul este montat printr-un C20 2P la Faza si Nul.
                      Nu prea inteleg de este nevoie de acel C20 - el nu sare instant la un curent de ordinul kA?
                      Apoi daca apare o tensiune tranzitorie la scurt timp si acel C20 este sarit cum se mai face protectia pana se rearmeaza C20-ul?

Comentariu

Da, poti monta acel iMSU.

Acel descarcator este montat gresit in circuit. Varianta corecta ar fi ca in desen. Fara acel C20.
                        Fișiere atașate
                        Sanatate maxima si efort minim!

Comentariu

Salut tuturor de pe forum , am si eu o intrebare despre incarcarea de pe nul la un circuit trifazic. Incerc sa impart cat mai echilibrat consumatorii pe fiecare faza dar adunati nu incarca nulul. Sa zicem sa consum 3 kw pe fiecare faza , pe nul nu o sa fie 9 kw?

Comentariu

Postat în original de mikex Vezi post
                            Salut tuturor de pe forum , am si eu o intrebare despre incarcarea de pe nul la un circuit trifazic. Incerc sa impart cat mai echilibrat consumatorii pe fiecare faza dar adunati nu incarca nulul. Sa zicem sa consum 3 kw pe fiecare faza , pe nul nu o sa fie 9 kw?
                            Da 9KW ai.

Comentariu

Postat în original de mikex Vezi post
                              Daca circuitul este trifazic, teoretic pe nul nu aveti curent. Cum teoretic nu exista, practic in cazul descris de dvs. pe nul veti avea un curent de cativa miliamperi datorati nesimetriei si dezechilibrului dintre faze.
                              “Quality means doing it right when no one is looking.”

Comentariu

Buna ziua

Am decis sa imi schimb toata instalatia electrica in apartament si am facut tabloul din poza atasata.
                                Merita sa pun descarcator in tablou?
                                Ps. Nu mai este buna numerotarea si denumirea sigurantelor. Am de la dreapta la stanga general de 25, 6 pt alarma, 2 buc de 10 pt iluminat, si 11 de 16 pt prize din care 2 cu diferential.
                                Este ok ce am facut?

Multumesc
                                Fișiere atașate

Comentariu

Procesare...
                                X
                                sigla BRAT