Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cata_melc
    Membru
    • 02.feb.2010
    • 202

    Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

    Salutare.
    Am mai primit o oferta care este in valoarea de 8000 lei (opt mii lei) manopera!. In plus omul vrea sa-mi puna diferential pe fiecare circuit deci in total probabil si materialele ma vor duce la 8000 lei. Toate astea pentru o casa de 160mp construiti P+M, pentru cateva canale de cablu in caramida porotherm si montaj copex pe structura de lemn. 8000 lei! Eu unul am ramas putin socat. Nu am cerut instalatia "la cheie". Nu am cerut aparatajele montate. Am solicitat strict realizarea circuitelor si montajul tabloului electric in casa.
    Acum lasand gluma, am background tehnic, am electrician in familie (da' nu e in tara), m-as apuca sa o fac singurel.
    Doar ca am auzit la radio sant ca mi-ar trebui o stampila pe nu-stiu-ce act pt receptie si pentru asigurare (in caz ca se face scrum si am polita incheiata cica ar fi nevoie de un aviz semnat de o persoana autorizata - ceva de genul o declaratie prin care X da cu subsemnatul ca este autorizat cu legitimatia nr X din data Y si ca a efectuat lucrarea la xulescu. Semnat + stampilat.

    In acest moment inca ma mai 'rog' (efecitiv rog) de cei de la Enel sa vina sa instaleze o data BMPT-ul. Am inteles ca a fost frig, am inteles ca a fost zapada, dar el cu gurita lui a zis ca mai mult de 4-5 ore nu-i ia) asa ca ce-o mai zguduie atat ? E cald, e frumos afara. In mod normal la cei 9 Kw din ATR voi avea o siguranta generala in BMPT de 16A/300mA + probabil ceva protectii (sper - cu toate ca nu m-as baza foarte tare pe ele). Legatura se va face intre stalp si BMPT cu 3x10+6C, insa eu de la contor si pana in casa voi merge cu 3x25+16. De ce ? Pentru ca l-am avut si pentru a nu mai da banii pe altceva. Poate vreodata in viitor voi avea nevoie de marire de putere. Poate, cine stie ..


    Am sa finalizez schema gandita de mine (inginer IT - programare si networking) si am sa o postez spre analiza persoanelor autorizate. Apoi vad in ce directie o iau.


    Toata stima,

    Comentariu

    • cata_melc
      Membru
      • 02.feb.2010
      • 202

      Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

      Da, deci in BMPT voi avea, exact cum am banuit, o siguranta de 16A scria in ATR dar l-am citit pe diagonala...

      Comentariu

      • mbostangiu
        Membru marcant
        • 31.dec.2011
        • 595

        Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

        Daca vreti sa realizati instalatia electrica in regim DIY va recomand sa faceti cu profesionisti urmatoarele:
        1. Proiect (rezolvati si problema cu stampila)
        2. Verificare dupa executie (inclusiv conexiunile)
        Asta ar trebui sa nu depaseasca 1000 de lei si daca aveti noroc de profesionistii aia eu zic ca faceti treaba buna.
        “Quality means doing it right when no one is looking.”

        Comentariu

        • cata_melc
          Membru
          • 02.feb.2010
          • 202

          Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

          Va salut,
          Dar proiect am, facut odata cu cel de arhitectura, cel de structura cel de instalatii sanitare...
          Are cartus de la arhitect, este semnat, exista memoriu tehnic ... da' problema e ca nu mai "bate" cu realitatea. Acolo se solicita pi 30kw, o siguranta 4P de 63A si circuit pt centrala 5x6mmp.
          Practic acel proiect a devenit null si egal cu zero din moment ce am stampila pe el de la arhitectul
          Primariei cu "avizat spre neschimbare".

          Comentariu

          • mbostangiu
            Membru marcant
            • 31.dec.2011
            • 595

            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

            Probabil aveti proiectul de la faza DTAC iar acela trebuie actualizat dupa nevoile reale si dupa posibilitatile de bransament plus detaliile care nu apar acolo.
            “Quality means doing it right when no one is looking.”

            Comentariu

            • gino2016
              Incepator
              • 10.dec.2016
              • 10

              Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

              Buna ziua.
              Am si eu o problema cu tabloul electric prospat schimbat tot in el se au de un bazait ????
              Configuratia este urmatoarea


              Bobina declansatoare iMSU A9A26500
              Intrerupator diferential 2P 25A A9R41225

              Contactor 40A 2ND 230/240 VCA A9C20842
              Releu monofazic protectie tensiune VP-40 A 380148


              Disjunctor diferential 2P 25A 300MA A9R44225 =>> masina de spalat + centrala
              Disjunctor diferential DPNa Vigi 25 A 30 mA A9D34625 =>> etaj
              Disjunctor diferential DPNa Vigi 16 A 30 mA A9D34616 =>> prize
              Disjunctor DPNA 4.5 kA C 16 A A9N21547 x4 =>prize

              Disjunctor diferential DPNa Vigi 10 A 30 mA A9D34610 =>> luminii
              Disjunctor DPNA 4.5 kA C 10 A A9N21546 x4 =>luminii
              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20170226_184438.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	153,0 KB 
ID:	627828
              am adaugat si sunetul care se aude
              Access Google Drive with a Google account (for personal use) or Google Workspace account (for business use).

              Ma poate ajuta sa descopar care e problema si care ar fi solutia silentioasa.

              Comentariu

              • Temelye
                Living Legend
                • 23.apr.2014
                • 1396

                Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                Banuiesc ca acel biizit este generat de bobina contactorului. Am intilnit si sig.automate/diferentiale care biziie dar sansele sunt mai mari la contactor. Scoateti un fir de la borna A1 sau A2 a contactorului si veti auzi daca el e faptasul cu conditia sa nu aveti sig.alimentate din el. Orcum solutii de indentificare sunt.
                Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                Comentariu

                • Armata
                  Membru
                  • 14.sep.2008
                  • 253

                  Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                  La cat de urat face, clar este contactorul. Si la mine bazie contactorul, dar e un bazait mult mai fin si nu se aude decat atunci cand te aproprii la 10-15 cm de el.
                  Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

                  Comentariu

                  • cata_melc
                    Membru
                    • 02.feb.2010
                    • 202

                    Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                    Cum as putea sa ma 'protejez' de doreii de la Enel (in caz ca au o lucrare in care incurca fazele, sau daca din intamplare se intrerupe nulul pe undeva). DPST-urile ar fi o solutie, dar cea mai mica tetrapolara diferentiala am gasit-o de 25A 30ma, ori eu am nevoie de 16A.

                    Am gasit asa ceva: http://www.tracepartsonline.net/Part...13-113729L.gif 16A cu 30ma.
                    As putea sa o folosesc pe post de "siguranta generala" ? Totodata prin folosirea ei mai este nevoie sa montez si alte diferentiale (gen masina de spalat) ?

                    Comentariu

                    • gino2016
                      Incepator
                      • 10.dec.2016
                      • 10

                      Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                      bun si solutia ar fi sa schimb contactorul? , am mai vazut ca ziua se aude mai incet decat noaptea?

                      Comentariu

                      • Temelye
                        Living Legend
                        • 23.apr.2014
                        • 1396

                        Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                        Postat în original de gino2016
                        bun si solutia ar fi sa schimb contactorul? , am mai vazut ca ziua se aude mai incet decat noaptea?
                        E mai simplu de schimbat decit de reparat. De auzit se aude la fel numai ca ziua find zgomot de fond aveti senzatia ca biizie mai incet. Noaptea zgomotul de fond find mult redus, il auziti mai pregnant.
                        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                        Comentariu

                        • Cherubino
                          Living Legend
                          • 10.iul.2006
                          • 1649

                          Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	16665233_650658458475823_3083335174308447648_o.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	201,0 KB 
ID:	627832
                          Postat în original de cata_melc
                          Cum as putea sa ma 'protejez' de doreii de la Enel (in caz ca au o lucrare in care incurca fazele, sau daca din intamplare se intrerupe nulul pe undeva). DPST-urile ar fi o solutie, dar cea mai mica tetrapolara diferentiala am gasit-o de 25A 30ma, ori eu am nevoie de 16A.
                          Diferentialele nu protejeaza impotriva supratensiunilor de comutatie care apar atunci cand dorel intrerupe nulul in mod accidental. Pentru asta (fiindca tot ai facut vorbire despre aparataj Schneider) poti utiliza bobinele de supratensiune iMSU tot de la Schneider, care se cupleaza mecanic cu orice intreruptor automat sau diferential din gamele IC60, iDpna-Vigi sai ID de la Schneider. Fiind vorba de bransament trifazat, va trebui sa montezi trei bobine iMSU. Un exemplu practic (si "proaspat", din urma cu 2 saptamani), ai in fotografia atasata.
                          LARGO AL FACTOTUM

                          Comentariu

                          • Temelye
                            Living Legend
                            • 23.apr.2014
                            • 1396

                            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                            Postat în original de Cherubino
                            [ATTACH=CONFIG]96685[/ATTACH]
                            Diferentialele nu protejeaza impotriva supratensiunilor de comutatie care apar atunci cand dorel intrerupe nulul in mod accidental.
                            Cred ca e o mica neconcordanta in sensul ca la intreruperea nulului nu apar supratensiunui de comutatie ci se inchid fazele intre ele prin consumatori, consumatorii de putere mai mica primind 380-430V prin cei de putere mai mare. La intreruperea nulului diferentialele decupleaza deoarece apare dezechilibru de circulatie a curentului, deci sunt utile.
                            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                            Comentariu

                            • cata_melc
                              Membru
                              • 02.feb.2010
                              • 202

                              Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                              Asa ma gandeam si eu.
                              Totusi nici ideea propusa nu este rea, MSU combinate cu diferentiala. Problema este ca eu in afara de BMPT si tabloul din casa nu mai am alta cutie de jonctiune si tabloul din casa nu as vrea sa fie cat China de mare, maxim 18 module (si un singur rand).
                              Acum revenind, diferentiala m-ar ajuta in cazul intreruperii de null si implicit si la o supratensiune cauzata de aceasta intrerupere. Dar daca merg pe "siguranta generala" cu diferential de 30mA, mai am nevoie sa instalez pe circuitul de masina de spalat o alta diferentiala de 30mA ? Sau ma bazez pe aceasta 'generala' (evident cu riscul de a ramane in bezna in caz de defect sau scurgeri de curent).

                              As vrea cea mai buna si utila combinatie minimalizata si totdata sincer as vrea ca in BMPT stradal sa reusesc sa ma inteleg cu omu' de la Enel sa-mi monteze o siguranta mai buna (nu COMTEC, nu Well nu .. imi scapa numele acum). Sincer, daca as avea certitudinea ca in BMPT am protectii (pe langa diferentiala de 300mA, sa am un descarcator, un DPST) nu mi-as mai face atatea probleme. Dar stim cum se lucreaza prin RO, stim cat de "bune" sunt clemele pe care le utilizeaza enel si risc sa raman fara nul dintr-o prostie ( dintr-un contact imperfect). Am patit-o de 3 ori la o casa de vacanta, dar acolo era monofazat deci nu s-a intamplta nimic. De 3 ori in 2 ani.

                              Comentariu

                              • mbostangiu
                                Membru marcant
                                • 31.dec.2011
                                • 595

                                Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                                O mica obiectie.
                                La intreruperea nulului apar supratensiunile insa diferentialele nu declanseaza pentru ca ele monitorizeaza exclusiv curentul diferential si sunt construite astfel incat supratensiunea nu reprezinta o problema.
                                “Quality means doing it right when no one is looking.”

                                Comentariu

                                Procesare...