Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Temelye
    Living Legend
    • 23.apr.2014
    • 1387

    Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

    Postat în original de Cherubino
    Temelye, sa ai spor la lucrari!
    Sa stii ca te invidiez. De meseriasi cu masini de HD n-aveti nevoie pe-acolo, ca pe-aici e slaba rau de tot "miscarea"?
    Avind in vedere ca lucrez 8 ore la firma, plus familia, timpul ramas pt lucrari extra nu e prea substantial. Cit despre meseriasii cu masini de HD, eu cred ca dupa ce si-ar forma o clientela ar avea de lucru la greu. Cunisc meseriasi care lucreaza numai asta si totusi au lucrari programate pe tot anul. Probabil in mai toate orasele mari e aceeiasi situatie.
    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

    Comentariu

    • Cherubino
      Living Legend
      • 10.iul.2006
      • 1688

      Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

      În orașele mari, da.
      Din păcate, eu stau într-unul nu prea mare și care moare încet, dar sigur.
      Ca să fiu sincer, și eu, având un loc de muncă și ocupându-mă de instalații electrice în timpul liber, nu am cum să cuprind un volum prea mare de lucrări. Dacă aș avea mai multe solicitări decât în prezent, poate că la un moment dat aș fi nevoit să refuz potențialii clienți și mi-ar părea rău. Am făcut asta doar de două ori până acum: o dată pe motiv de boală și altă dată fiindcă lucrarea propusă era în Țebea și în perioada respectivă n-am putut să-mi iau concediu de la serviciu.
      În ceea ce privește posibilitatea unor lucrări în Timișoara, chiar dacă am zis-o în glumă, n-ar fi chiar un „capăt de țară”, având în vedere că am avut în trecutul apropiat lucrări de gen în alte orașe mari (Craiova și Cluj). Vorba aia: „Never say never”.
      LARGO AL FACTOTUM

      Comentariu

      • AdelaTm
        Incepator
        • 13.apr.2007
        • 83

        Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

        Si totusi nu îmi raspunde nimeni la intrebare,oricum cred ca pentru a trai decent trebuie sa avem.o afacere,pasiune si dupa lucru,vreau niste lamuriri,nu vreau sa platesc pe cineva,fara a avea niste sfaturi de la profesionisti

        Eu am.o instalație de prin anii 80,si am doar doua locuri de prize,si am 2 prize duble si la un calcul necesar ar trebui vreo 12 in total,poate ca nu am.inca aparatele,dar ni mai vreo sa sparg din nou ,stie cineva ce sa pun in bucătărie ideii ,e pe nord are nevoie de lumina

        Comentariu

        • Cherubino
          Living Legend
          • 10.iul.2006
          • 1688

          Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

          AdelaTm
          V-as sfatui cu placere daca mesajele dumneavoastra ar fi mai clare. Incercati sa va sistematizati nelamuririle si sa le scrieti in propozitii clare. La dumneavoastra intregul mesaj este o fraza fara cap si fara coada, din care nu se intelege nimic. Chiar daca suntem pe un forum tehnic, gramatica si ortografia limbii romane sunt esentiale pentru a putea fi intelese dorintele dumneavoastra. Daca nu sunteti prietena cu gramatica si ortografia, rugati pe cineva care "se pricepe" la acest domeniu sa va ajute cu redactarea mesajelor.
          In momentul in care mesajele dumneavoastra vor deveni clare precum cristalul, va promit public ca va voi raspunde, in masura cunostintelor mele, la toate nelamuririle, mai putin la cele legate de preturi si cantitati de materiale, care nu se pot lamuri decat la fata locului.
          LARGO AL FACTOTUM

          Comentariu

          • silvyo13
            Incepator
            • 23.ian.2012
            • 4

            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

            salutare!!
            intr un tarziu am reusit sa ma apuc de constructia unei casute.
            am contacta o firma in domeniu si el se va ocupa de tot, inclusiv si de partea electrica.
            casa nu este una mare. parter si masarda. parter 2 dormitoare, o sufragerie si o bucatarie, baie...mansarda o camere de zi cu chicineta si 2 dormitoare, plus baie.
            eu vreau sa pun o protectie la tensiune , dar nea const nu crede ca asi avea nevoie.
            pt linistea mea m am gandit sa pun un releu protectie la tensiune de 60A.
            in plus fata e un apartament o sa fie o pompa de put, plus o masina de tuns iarba....si cam atat
            sau ce imi recomandati sa cumpar in pus fata sigurante priza si lumina
            negocierea cu nea costructor a fost la sange si nu ma astept sa am ceva deosebit. asa ca vreau sa ma documetez, cat mai bine si ca cumpar in plus fata de ceea ce mi moteaza
            este ok?
            multumesc frumos

            Comentariu

            • Cherubino
              Living Legend
              • 10.iul.2006
              • 1688

              Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

              Nenea constructorul să vă facă proiect de instalații electrice în care trebuie să țină cont și dorințele beneficiarului (armonizate cu prevederile normativului, evident).
              Cum vine asta „protecție la tensiune de 60A”?? Eu am impresia că, în primul rând, dumneavoastră nu prea știți ce vreți, poate de-asta constructorul e reticent.
              LARGO AL FACTOTUM

              Comentariu

              • silvyo13
                Incepator
                • 23.ian.2012
                • 4

                Stiu ce vreau...doar ca nu m am exprimat corect....vreau sa pun un Releu monofazic protectie tensiune
                si ma gandeam ca ar fi suficient de 60A.

                Uite am o intrebare ma clara:
                ce trebuie sa cuprinda un tablou complet. care este standardul ptr o casa...cred ca se diferentiaza fata de un apartament.
                Ultima editare de Consultant electrice; 07.aug.2017, 14:57.

                Comentariu

                • AdelaTm
                  Incepator
                  • 13.apr.2007
                  • 83

                  Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                  Postat în original de Cherubino
                  Nenea constructorul să vă facă proiect de instalații electrice în care trebuie să țină cont și dorințele beneficiarului (armonizate cu prevederile normativului, evident).
                  Cum vine asta „protecție la tensiune de 60A”?? Eu am impresia că, în primul rând, dumneavoastră nu prea știți ce vreți, poate de-asta constructorul e reticent.
                  Poate ca ma grăbeam să scriu,am de facut multe lucruri in bucătărie,si bugetul e mic,Asa ca trebuie sa iau decizii rapide,ma gândeam sa fac pe rand ,inca nu m-am hotărît daca sa schimb instalația sau nu,sau daca sa schimb doar cablurile ce dau din intrerupator cu cel de cupru ,apoi tencuiesc tavanul,si cablurile se pot schimba,de asemenra daca stau la etajul 2 si am panou pe casa scarii si il întrerup de acolo,mai pot a ea curent,mai am un panou pe peretele din afara casei?intreb pt ca trebuie data faianta jos

                  Comentariu

                  • Consultant electrice
                    Moderator
                    • 08.nov.2005
                    • 3240

                    Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                    @Adela TM Cherubino nu dvs. v-a raspuns prin acel mesaj. Nu va mai grabiti ca graba strica treaba. Ca sa intelegem si noi ce doriti si sa va putem raspunde este necesar sa formulati fraze clare, scrise corect si daca nu cer prea mult si cu semne de punctuatie. Incercati sa puneti o intrebara clara intr-un singur topic. Sunt deja la al treilea topic in care dvs. ati postat aceleasi probleme.

                    Referitor la silvyo13 - probabil va referiti la un releu asemanator celor prezentate aici:
                    Iarna aceasta, la fel ca si celelalte dinaintea ei, ne-a adus perioade cu ger prelungit si, implicit, un consum mai mare de electricitate pentru incalzire. De la resouri bagate in priza si pana la instalatii complexe de degivrare a jgheaburilor sau aleilor, fiecare dintre noi contribuim la cresterea consumului de energie electrica.


                    Gasiti de 63A cred cel mai mare pe monofazic cu varf pana la 80A. Se mai pot folosi si bobine MSU asociate unor intreruptoare automate insa la aceste relee electronice aveti cateva avantaje in plus.
                    Ultima editare de Consultant electrice; 07.aug.2017, 15:12.
                    Curentul nu iarta!

                    Comentariu

                    • silvyo13
                      Incepator
                      • 23.ian.2012
                      • 4

                      Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                      multumesc frumos de raspuns.
                      Astazi am aflat ca in zona in care stau, sunt ceva variati de curent si asi avea nevoie de un stabilizator.
                      vreau sa cumpar unul central si sa i fac o incapere langa gard.( nu m am gandit ca asi avea nevoie de o camera tehnica)
                      din cate am inteles stabilizatoarele faca ceva zgomot.
                      unul de 10 kva cu un maxim de 8000W ar face fata
                      ce mi ati recomanda?
                      si daca ii faca o incapere ( evident pe masura lui), il influenteaza negativ conditiile meteo.
                      multumesc inca o data de raspuns
                      o zi frumoasa
                      ps: bugetul alocat este de 1200 lei ( plus minus 200 lei) si asa am depasit cu mult
                      pss: o sa mai am nevoie de releu?

                      Comentariu

                      • sumatra
                        Incepator
                        • 10.oct.2017
                        • 19

                        Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                        Aceasta siguranta are si diferential?

                        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20171029_103951.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	217,6 KB 
ID:	629151

                        Comentariu

                        • Cherubino
                          Living Legend
                          • 10.iul.2006
                          • 1688

                          Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                          Nu, este doar magneto-termică.
                          LARGO AL FACTOTUM

                          Comentariu

                          • sumatra
                            Incepator
                            • 10.oct.2017
                            • 19

                            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                            Multumesc. Vreau sa pun o siguranta diferentiala. O montez in tabloul electric inaintea celorlalte sigurante?

                            Comentariu

                            • mariandex
                              Membru
                              • 08.iun.2008
                              • 150

                              Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                              Salut , da , siguranta diferentiala se monteaza inaintea celorlalte sigurante , adica o poti folosi ca si siguranta generala , pentru exemplificare pun o poza cu un montaj asemanator .

                              PS : Sig. diferentiala e cea din tabloul mic , cea cu buton galben .

                              Cu respect Mariandex.
                              Fișiere Atașate
                              Nu te lega la cap daca nu te doare, preventiv ia-ti o pastila
                              http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...er=asc&start=0

                              Comentariu

                              • sumatra
                                Incepator
                                • 10.oct.2017
                                • 19

                                Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                                Multumesc.

                                Comentariu

                                Procesare...