Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • RaspoElectric
    Membru Marcant
    • 17.feb.2009
    • 707

    Impresionant !!!
    Cosmetizare perfecta!
    Cu respect ... Ovi
    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

    Comentariu

    • raducu_ilie
      Living Legend
      • 10.apr.2008
      • 1043

      Frumos lucrat! Si eu ...fan ABB!
      Sanatate maxima si efort minim!

      Comentariu

      • electricman
        Membru Marcant
        • 26.iul.2009
        • 690

        Postat în original de mariandex
        Salut !
        sa realizez tabloul electric , sa modific anumite circuite si sa montez aparatele
        Nu stiu de ce nu ai facut puntile pe jos.
        Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

        Comentariu

        • mariandex
          Membru
          • 08.iun.2008
          • 150

          Postat în original de Mircea G
          Etichetele imi plac ! De unde ?????
          geritrading.bizoo.ro/
          Sediul firmei se afla la Trafic Greu in fosta fabrica Electromagnetica, aparatul nu e scump dar benzile care sunt laminate cam rup buzunarul (clientului).
          Nu te lega la cap daca nu te doare, preventiv ia-ti o pastila
          http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...er=asc&start=0

          Comentariu

          • raducu_ilie
            Living Legend
            • 10.apr.2008
            • 1043

            Daca iesirile sunt in partea de jos...e logic ca pe acolo sa fie si iesirile catre consumatori. De regula, eu urmez instructiunile de montaj recomandate de producator. Daca el spune ca produsul se monteaza asa...o sti el de ce.
            Sanatate maxima si efort minim!

            Comentariu

            • electricman
              Membru Marcant
              • 26.iul.2009
              • 690

              Postat în original de raducu_ilie
              Daca iesirile sunt in partea de jos...e logic ca pe acolo sa fie si iesirile catre consumatori. De regula, eu urmez instructiunile de montaj recomandate de producator. Daca el spune ca produsul se monteaza asa...o sti el de ce.
              Din cate se vede sunt sigurante automate ABB ,faza+nul,iar iesirile trebuiesc facute pe sus,si pentru comparatie gandeste-te la USOLURI si HEBLURI ,unde se face alimentarea aparatului si unde iesirea.
              Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

              Comentariu

              • raducu_ilie
                Living Legend
                • 10.apr.2008
                • 1043

                Nu intru in polemica cu dvs...uitati-va pe o pagina de catalog.
                In rest, lucrat frumos. Imprimanta respectiva a venit si cu un set de 5 ml de banda? Sau ati luat-o doar pe ea? Imprimarea se face prin jet? Sau e ribbon? Banuiesc ca daca scrie ca e water-proof atunci se exclude din start inkjet-ul si ribbon-ul.
                Stima!
                Sanatate maxima si efort minim!

                Comentariu

                • mariandex
                  Membru
                  • 08.iun.2008
                  • 150

                  Postat în original de electricman
                  Postat în original de mariandex
                  Salut !
                  sa realizez tabloul electric , sa modific anumite circuite si sa montez aparatele
                  Nu stiu de ce nu ai facut puntile pe jos.
                  Am vrut dar nu am reusit sa scot tabloul din perete cu tot cu fire (doar ce l-am montat) si am fost nevoit sa stau pe scarita sa le montez .

                  Asta e o gluma sper sa nu te superi dar nu m-am putut abtine , acum serios vorbind nu am vazut rostul de a le monta in partea de jos , doarece circuitele vin de jos din doza centrala si ar fi trebuit sa bag tot manunchiul de fire prin spatele sigurantelor unde am un spatiu de 8 mm , suportul sigurantelor fiind din tabla ambutisata exista posibilitatea ca izolatia firelor sa aiba de suferit in timpul montajului cu consecintele de rigoare : scurturi , flame , etc. asta ar insemna un mare minus pt. mine si o eventuala gaura in bugetul beneficiarului cat si in reputatia mea ceea ce e inacceptabil . Clientul cunoscandu-ma ce pot sa fac si ce nu (fiindu-mi coleg de servici) s-a lasat pe mana mea si nu i-a parut rau , l-am facut asa cum mi-a placut , pe langa functionalitate mie imi place sa arate si foarte bine , cand a vazut tabloul (pe care a dat aproape 700 de lei) a ramas tablou . Bineinteles ca a doua zi cativa viitori vecini au venit sa vada lucrarea si au ramas placut impresionati si m-am mai ales cu inca doua lucrari plus una de etichetat , ceilalti deja isi terminase lucrarile in apartamente
                  Nu te lega la cap daca nu te doare, preventiv ia-ti o pastila
                  http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...er=asc&start=0

                  Comentariu

                  • electricman
                    Membru Marcant
                    • 26.iul.2009
                    • 690

                    Postat în original de mariandex
                    Asta e o gluma sper sa nu te superi dar nu m-am putut abtine , acum serios vorbind nu am vazut rostul de a le monta in partea de jos
                    Nu ma supar mai ales ca eu m-am referit strict la sigurantele automate ,nu la diferentiale,care intradevar se alimenteaza pe sus.Sunt si eu unul care prefer ABB-UL,si daca stii orion electrics este magazinul de unde cumpar mereu.Sistemul de notare imi place mai ales fiind automatist ,am facut tablouri pe timpul lui nea Nicu si puneam pe conductori tile albe pe care scriam cu tus.Asta cu notarea circuitelor ,a comenzilor,scrisul pe capacul interior al dozei a circuitelor existente in doza(mai ales ca am constatat ca dupa o perioada beneficiarii pierd schemele electrice,inclusiv institutii)sunt lucruri care iti usureaza munca dupa ani ,tie sau altora.
                    Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                    Comentariu

                    • mariandex
                      Membru
                      • 08.iun.2008
                      • 150

                      Postat în original de raducu_ilie
                      In rest, lucrat frumos. Imprimanta respectiva a venit si cu un set de 5 ml de banda? Sau ati luat-o doar pe ea? Imprimarea se face prin jet? Sau e ribbon? Banuiesc ca daca scrie ca e water-proof atunci se exclude din start inkjet-ul si ribbon-ul.
                      Stima!
                      Am la servici mai multe aparate de acest fel , deoarece lucrez in domeniul internetului imi e folositor la etichetarea cablurilor utp patch-urilor de fibra optica etc. , si cand i-am vazut utilitatea am aplicat-o si la instalatii electrice si pot sa spun ca e o unealta comoda si foarte utila . Intradevar cand am cumparat un aparat pentru mine a avut o banda de 6mm latime si 5m lungime pentru probe , dar banda normal are 8m si poate fi de 6mm sau 12mm latime si cateva culori de fond : alb , negru , galben , transparent , etc.
                      geritrading.bizoo.ro/vanzare/45640/Imprimanta-Brother-pentru-etichete-adezive
                      Detalii produs
                      Imprimanta portabila PT-1010 cu transfer termic face posibila editarea si scrierea etichetei pe banda din pvc adezivata.

                      Se livreaza cu meniu si instructiuni de folosire in lb.romana. Aplicabilitate in domenii ca: depozitare, sanatate, IT, administrativ, casnic, etc.
                      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	imprimanta_portabila_pt_1010_589.jpg 
Afișări:	1630 
Mărime:	4,6 KB 
ID:	587169
                      Nu te lega la cap daca nu te doare, preventiv ia-ti o pastila
                      http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...er=asc&start=0

                      Comentariu

                      • Mircea_G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12202

                        Postat în original de mariandex
                        ... sediul firmei se afla la trafic greu in fosta fabrica electromagnetica , aparatul nu e scump dar benzile care sunt laminate c-am rup buzunarul ( clientului ) .
                        Multumesc . Sint aproape de mine , acum ceva ani am lucrat acolo ....deci voi face o vizita sa vad ce si cum ....
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • electricman
                          Membru Marcant
                          • 26.iul.2009
                          • 690

                          Postat în original de mariandex
                          etichetarea cablurilor utp patch-urilor de fibra
                          Am vazut cat costa aparatul,dar cat costa banda?
                          Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                          Comentariu

                          • Mircea_G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12202

                            Postat în original de electricman
                            Postat în original de mariandex
                            etichetarea cablurilor utp patch-urilor de fibra
                            Am vazut cat costa aparatul,dar cat costa banda?
                            Intre 11 si 14 euro....
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • mariandex
                              Membru
                              • 08.iun.2008
                              • 150

                              Postat în original de electricman
                              Postat în original de mariandex
                              Asta e o gluma sper sa nu te superi dar nu m-am putut abtine , acum serios vorbind nu am vazut rostul de a le monta in partea de jos
                              Nu ma supar mai ales ca eu m-am referit strict la sigurantele automate ,nu la diferentiale,care intradevar se alimenteaza pe sus.Sunt si eu unul care prefer ABB-UL,si daca stii orion electrics este magazinul de unde cumpar mereu.Sistemul de notare imi place mai ales fiind automatist ,am facut tablouri pe timpul lui nea Nicu si puneam pe conductori tile albe pe care scriam cu tus.Asta cu notarea circuitelor ,a comenzilor,scrisul pe capacul interior al dozei a circuitelor existente in doza(mai ales ca am constatat ca dupa o perioada beneficiarii pierd schemele electrice,inclusiv institutii)sunt lucruri care iti usureaza munca dupa ani ,tie sau altora.
                              ORION ELECTRICS numai de acolo ma alimentez , cu schemele ai dreptate , te chinui o gramada de timp cu ele sa le faci si cand ai nevoie de ele apelezi la memorie sau cunostintele acumulate , hartii nema . Asa etichetele laminate pot sa spun ca nu au moarte .
                              Postat în original de Mircea G
                              Postat în original de electricman
                              Postat în original de mariandex
                              etichetarea cablurilor utp patch-urilor de fibra
                              Am vazut cat costa aparatul,dar cat costa banda?
                              Intre 11 si 14 euro....
                              11,45 euro fara tva banda de 6mm adica 58,5 lei am dat pe una cu tot cu tva
                              Nu te lega la cap daca nu te doare, preventiv ia-ti o pastila
                              http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...er=asc&start=0

                              Comentariu

                              • raducu_ilie
                                Living Legend
                                • 10.apr.2008
                                • 1043

                                Ieri am gasit asa ceva la unul din clienti. Conducta de pexal care intra si iese in tabloul electric este de alimentare cu apa rece si este perfect functionala. La fel si tabloul.
                                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	tablou_cu_apa_rece_677.jpg 
Afișări:	2203 
Mărime:	44,0 KB 
ID:	578134
                                Sanatate maxima si efort minim!

                                Comentariu

                                Procesare...