Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • electricman
    Membru Marcant
    • 26.iul.2009
    • 691

    Postat în original de raducu_ilie
    Ieri am gasit asa ceva la unul din clienti. Conducta de pexal care intra si iese in tabloul electric este de alimentare cu apa rece si este perfect functionala. La fel si tabloul.
    Pai spune-i sa mute pexalul mai jos de tablou!
    Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

    Comentariu

    • raducu_ilie
      Living Legend
      • 10.apr.2008
      • 1043

      Dupa ce o sa mutam circuitele...o sa apara si instalatorii care o sa se ocupe de acea teava de pexal...Oricum propietarul a trecut-o pe acolo crezand ca in cazul unui incendiu...face bine. Stima!
      Sanatate maxima si efort minim!

      Comentariu

      • mariandex
        Membru
        • 08.iun.2008
        • 150

        OHOHOOO marfa combinatia APA + CURENT si se mai intreaba unii de ce moare omul , eu cred ca de batranete ... sau pana se sparge conducta
        Nu te lega la cap daca nu te doare, preventiv ia-ti o pastila
        http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...er=asc&start=0

        Comentariu

        • bogd
          Membru Marcant
          • 16.aug.2009
          • 546

          Tablou electric

          nene RADU,CINE erau cei care au montat tabloul langa pexal?meseriasii cu 10 meserii? teava de gaze lipseste ,pt a fi totul complet
          PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

          Comentariu

          • alex virtual
            Living Legend
            • 19.mai.2007
            • 1363

            Re: Tablou electric

            Postat în original de bogd
            nene RADU,CINE erau cei care au montat tabloul langa pexal?meseriasii cu 10 meserii? teava de gaze lipseste ,pt a fi totul complet
            Hai sa o vedem cum sta treaba logic . Teava de deasupra are poate avea 2 intrebuintari . 1: Daca ia foc tabloul se poate obtine apa calda fara probleme .
            2 : Daca focul este prea mare in acest caza , fierul se topeste iar apa tasneste si stinge focul .

            Pe bune acum , ce tembel a facut asa ceva ?
            Va salut .

            Comentariu

            • Dan_Daniel
              Living Legend
              • 20.nov.2009
              • 1134

              Re: Tablou electric

              [quote="alex virtual"]
              Postat în original de bogd

              Pe bune acum , ce tembel a facut asa ceva ?.
              Tembel ala care a facut asa ceva, dar mai tembel proprietarul casei care a acceptat asta si lasat-o asa.
              Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

              Comentariu

              • alex virtual
                Living Legend
                • 19.mai.2007
                • 1363

                Sunt multe lucruri pe care proprietari chiar nu le stiu ! Se lasa pe mana
                "expertilor "....

                Comentariu

                • Dan_Daniel
                  Living Legend
                  • 20.nov.2009
                  • 1134

                  Postat în original de alex virtual
                  Se lasa pe mana
                  "expertilor "....
                  Ati vrut sa ziceti"""""""""""""""""""expertilor""""""""""""""
                  Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                  Comentariu

                  • alex virtual
                    Living Legend
                    • 19.mai.2007
                    • 1363

                    Multumesc pentru Corectie .

                    Comentariu

                    • raducu_ilie
                      Living Legend
                      • 10.apr.2008
                      • 1043

                      Propietarul pe amandoua. Eu nestiind am intrebat cine a fost tampitul care a facut lucrarea asta...el a raspuns: "eu dl Radu. De ce ? Nu e bine?". Ce naiba sa mai fi spus? M-a pufnit rasul si ..asta a fost.
                      Sanatate maxima si efort minim!

                      Comentariu

                      • costel_c
                        Incepator
                        • 22.mar.2007
                        • 9

                        tablou electric

                        Buna seara,

                        Un exemplu de tablou cu alimentare trifazica si distributie monofazica.
                        A fost realizat pentru o instalatie facuta de un alt electrician.
                        Numai bine!
                        Click image for larger version  Name:	tablou_electric_568.jpg Views:	18926 Size:	63.7 KB ID:	587170
                        tablou electric

                        Aici va supun atentiei un tablou ce rezolva problema decuplarii intrerupatorului la suprasarcina (cel putin pe un circuit).
                        Mentionez ca este un tablou de apartament cu 2 camere, iar centrala electrica este alimentata separat.
                        A se observa si curentul nominal al intrerupatoarelor.
                        Va rog sa va uitati cu atentie!
                        Sarbatori cu bine!
                        Click image for larger version  Name:	tablou_electric_190.jpg Views:	12423 Size:	61.5 KB ID:	587171

                        Comentariu

                        • GERULA2007
                          Membru
                          • 04.sep.2007
                          • 181

                          Multumim pt poze!
                          Amo intrebare : in prima poza , pe rindul de sus - dreapta, ce sigurante sunt acelea(cea cu rotita si cea de linga ea).
                          In stinga ,tot sus, este o tetrapolara .Linga ea , cele doua bipolare ce alimenteaza?
                          Multumesc mult!
                          Am studiat poza mai atent.Acesta este singurul tablu din casa?
                          Intreb deoarece nu se vede nici o diferentiala.
                          Multumesc .

                          Comentariu

                          • costel_c
                            Incepator
                            • 22.mar.2007
                            • 9

                            @gerula2007
                            prima imagine,primul rand,de la stanga la dreapta:
                            intr.diferential 3P+N,intrerupator pentru iluminat exterior,intrerupator iluminat ornamental(o lucrare din lemn),programator si contactor modular 2poli (pentru comanda programata iluminat ornamental).

                            pentru a doua imagine,da este singurul tablou din casa(dar putini electricieni monteaza diferentiale).

                            Comentariu

                            • GERULA2007
                              Membru
                              • 04.sep.2007
                              • 181

                              Deci acea siguranta cu rotita si cea de linga ea este strict pt programarea iluminatului.
                              Imi cer scuze ca nu am fost explicit ,dar eu ma refeream tot la prima poza cind am intrebat de diferentiala.Acum ,dupa ce mi-ai raspuns am vazut ca a fost folosita o singura diferentiala pt toata casa (asta in cazul in care este singurul tablou).Ce suprafata are casa?
                              Multumesc!

                              PS: tot cautind pe net am gasit urmatoarea schema: casa.schneider-electric.ro/protectia-in-electricitatea-casnica.html

                              Jos , la explicatii , scrie ca luminile se alimenteaza prin partea de sus a diferentialei ( nu trec prin ea) iar prizele se alimenteaza prin partea de jos.
                              Se poate face alimenatrea altor sigurante si prin partea de sus ( de intrare)?

                              Comentariu

                              • costel_c
                                Incepator
                                • 22.mar.2007
                                • 9

                                tabloul cu diferentiala alimenteaza un apartament cu 3 dormitoare,bucatarie..etc,apartament ce face parte dintr-o cladire mult mai mare unde sunt si alte tablouri electrice.suprafata apartament app.70 mp.
                                eu personal trec si circuitele de iluminat NORMAL prin diferentiale.
                                modelele de scheme electrice propuse de diverse firme ce comercializeaza aparatura electrica nu au caracter restrictiv.
                                la majoritatea aparaturii de protectie alimentarea se poate face in orice sens(producatorul specifica de obicei optiunile).

                                Comentariu

                                Procesare...