Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • raducu_ilie
    Living Legend
    • 10.apr.2008
    • 1043

    Un AC de 9000 BTU are cca 1400 W iar unul de 12000 cca 1700 W.
    Sanatate maxima si efort minim!

    Comentariu

    • Ranettius
      Membru Marcant
      • 18.oct.2005
      • 592

      Pai cel de 12000 are circuit separat. Iar la dormitoare nu am alti consumatori mari. Multumesc.

      Comentariu

      • danny_el
        Incepator
        • 15.iul.2010
        • 34

        Cred ca aceasta este schema finala la care ma opresc. Ce parere aveti?
        Sa le las asa sau sa renunt la diferentiala de 20A de pe circuitele din bucatarie si hol, si cele 2 prize din bucatarie (de sus) sa le pun pe o siguranta de 16A iar celelalte 3 prize cele de pe holuri si cea din bucatarie (de langa baie) pe o sigurante de 16A. Ce ma sfatuiti?
        sa le las ca mai sus sau sa le pun asa, ca in schema de mai jos. Pe diferentialul de 20A sa las prizele din bucatarie si cea de pe holul mic si pe cea de 16A sa las masina de spalat si frigiderul, si am mai pus o priza, in cazul in care mut frigiderul pe cealalta parte sa am deja priza trasa acolo. Cum vi se pare?
        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	prize_2_776.jpg 
Afișări:	2281 
Mărime:	37,5 KB 
ID:	580991 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	tablou2_847.jpg 
Afișări:	2291 
Mărime:	20,8 KB 
ID:	580992 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	prize_3_232.jpg 
Afișări:	2220 
Mărime:	37,3 KB 
ID:	581000

        Comentariu

        • Ranettius
          Membru Marcant
          • 18.oct.2005
          • 592

          Mai am o rugaminte, de fapt ceea ce am intrebat si in postul precedent: Din schema atasata de mine, cum vi se pare impartirea pe faze? Este cat de cat echilibrata sau nu? Multumesc pentru eventualele raspunsuri.

          Comentariu

          • emanoil dumitrescu
            Membru
            • 10.iul.2010
            • 103

            Pentru a ne face o parere despre echilibrarea fazelor ar fi bine daca am sti ce puteri sunt implicate pe circuitele respective.
            Mai bine prost 5 minute decat toata viata!

            Comentariu

            • Ranettius
              Membru Marcant
              • 18.oct.2005
              • 592

              Pai nu stiu exact.
              Cuptorul electric are 2 kw, AC cred ca au cam 1 kw fiecare (9000 btu),masina spalat vase de la etaj are 1 kw, centralele sunt pe gaz iar la fiecare bucatarie (etaj si parter) mai exista cate un frigider.
              In bai nu am nimic special, e cate o priza pt aparat ras etc.
              La bucatarie la etaj va mai fi un robot bucatarie.
              In subsol in camera centralei mai am o alta masina spalat rufe. In rest, in subsol nu este nimic special, sunt circuite puse de rezerva, pt viitor.

              La mansarda mai am si biroul unde va fi un calculator, imprimanta etc.

              Cam astea sunt. MUltumesc anticipat

              Comentariu

              • danny_el
                Incepator
                • 15.iul.2010
                • 34

                tablou electric

                va mai deranjez si eu cu o intrebare. este OK daca aranjez sigurantele ca in poza 2, sau trebuie sa le pun ca in poza 1? In poze lipseste siguranta generala, care o sa fie de 25A. Sigurantele sunt urmatoarele:
                25A - generala
                20A - bucatarie
                16A dif - masina spalat
                10A - centrala termica
                16A - hol+ bucatarie
                16A - sufragerie
                16A - sufragerie AC
                16A - dormitor
                16A - dormitor AC
                10A - lumina
                10A - lumina.
                Si as mai avea o intrebare ... cum pun si diferentiala, trebuie, pot sa indoi "acele" pieptenelui ca sa imi intre mie in siguranta diferentiala (faza/nul)?
                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	sigurante_tablou_electric_405.jpg 
Afișări:	2309 
Mărime:	24,0 KB 
ID:	587172 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	sigurante_tablou_electric_2_189.jpg 
Afișări:	2769 
Mărime:	30,5 KB 
ID:	587173 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	tablou_electric_203.jpg 
Afișări:	5362 
Mărime:	39,1 KB 
ID:	587174 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	tablou_electric_2_155.jpg 
Afișări:	2703 
Mărime:	40,4 KB 
ID:	587175

                Comentariu

                • mariandex
                  Membru
                  • 08.iun.2008
                  • 150

                  Salut , ca sa poti folosi dintii de la pieptene pentru diferential cei din mijloc trebuie sa-i tai iar cei din margine ii indrepti (adica nu ii mai lasi la 90*) cu un patent ii curbezi inspre interior pana ajung in dreptul gaurilor de la diferential dai un semn pe dintii de la pieptene si ii indoi la 90* , sau mai e o varianta cu strapuri din sarma de cupru de 4mm diam. care se introduc in diferential si o sig. alaturata .
                  Nu te lega la cap daca nu te doare, preventiv ia-ti o pastila
                  http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...er=asc&start=0

                  Comentariu

                  • danny_el
                    Incepator
                    • 15.iul.2010
                    • 34

                    Postat în original de mariandex
                    Salut , ca sa poti folosi dintii de la pieptene pentru diferential cei din mijloc trebuie sa-i tai iar cei din margine ii indrepti (adica nu ii mai lasi la 90*) cu un patent ii curbezi inspre interior pana ajung in dreptul gaurilor de la diferential dai un semn pe dintii de la pieptene si ii indoi la 90* , sau mai e o varianta cu strapuri din sarma de cupru de 4mm diam. care se introduc in diferential si o sig. alaturata .
                    Ms mult. Ma gandeam si eu sa indoi dintii de la pieptene ... dar mai aveam nevoie de o confirmare. Ms

                    Comentariu

                    • Ranettius
                      Membru Marcant
                      • 18.oct.2005
                      • 592

                      A venit autorizatul si la mine. In cofertul vechi al casei, unde era o bara de metal cu 3 sigurante de 63A, a pus o tetrapolara automata de 32A (nu am impamantare gratie Electrica, trebuie sa fac eu ulterior). Mentionez ca alimentarea e trifazata. De aici a plecat in BMPT (cu spatiu de contor, BMPT adus de el, cu siguranta tripolara de 32A, fara diferential) cu fire FY de 10mm.

                      Intrebare 1: im BMPT mai am 3 sigurante mari de 63A - ce rol mai au ele daca mai jos e una de 32?) Din BMPT a plecat cu cele 2 circuite ale mele FY de 4, catre tablouri.

                      Intrebare 2: Cea mai mare siguranta din tablourile din casa e de 20A. As vrea sa pun pentru fiecare tablou cate o diferentiala ca general (ca in BMPT nu am diferentiala). Ce amperaj sa aiba aceasta tetrapolara?

                      LE. Am vazut ca la disjunctoarele diferentiale DPNA Vigi scrie ca asigura protectia circuitelor la suprasarcina si scurtcircuit. Se gasesc cumva tetrapolare cu aceste caracteristici sau trebuie sa ca general cate unul pe fiecare faza (cu punte pentru nulul de lucru)? Ca amperaj de 25A sau trebuie tot de 32A, ca in BMPT?
                      Multumesc
                      LLE. Am vazut si tetrapolare cu protectie diferentiala. O sa merg pe una din asta, nu stiu insa de ce valoare. (Una o sa fie pentru tabloul de la parter si alta pentru tabloul de la etaj+mansarda)
                      Ramane insa intrebarea 1, despre modul de monaj al BMPT.
                      Multumesc

                      Comentariu

                      • raducu_ilie
                        Living Legend
                        • 10.apr.2008
                        • 1043

                        Asa sunt normativele celor de la distributie. Se cere o separare electrica totala. Atunci cand actionezi o siguranta automata nu poti fi sigur ca ai intrerupt totul decat cu un aparat de masura. La LF-urile de 63A (mignione) poti verifica vizual ca circuitul a fost interupt. Ce este acolo in BMPT ii priveste pe cei de la distributie si nu pe tine ca si consumator. Cat despre tetrapolara eu as zice sa lasi doar o tripolara la care poti adauga un modul de protectie. Si apropo, pamantarea nu este obligatia distribuitorului. Ce fac ei la BMPT cu acel tarus este doar pentru a functiona protectia din cofret. Restul e treaba consumatorului.
                        Sanatate maxima si efort minim!

                        Comentariu

                        • Ranettius
                          Membru Marcant
                          • 18.oct.2005
                          • 592

                          Pai impamantare in cofret nici nu a existat pana acum. Eu am venit cu firele din casa, si o sa o fac eu. Legat de sigurante, mi s-a spus ca, cofretul vechi cu alimentarea din strada fiind prea jos, nu se putea pune bmpt in locul lui. Si nici nu putea prelungi cablurile cu vreo imbinare, asa ca a pus o tetrapolara. in fine... Iar legat de diferentialele din tablou, aveti vreun sfat? Ca am vazut ca Vigi are si protectie la supratensiune. Ar fi de ajuns?
                          Stima

                          Comentariu

                          • bogd
                            Membru Marcant
                            • 16.aug.2009
                            • 546

                            Tablou electric

                            Ce spuneti de urmatoarea configurare. General 25A,masina de spalat 32A. ,2 camere[t.v si calculator] plus bucatarie [hota si aragaz si o priza pt centrala] siguranta de 20A. frigider separat pe 16 A ,plus o siguranta de 10A pe iluminat. [2 camere,bucatarie ,baie si hol.]
                            PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                            Comentariu

                            • bassu
                              Membru Marcant
                              • 25.nov.2008
                              • 475

                              "... General 25A, masina de spalat 32A...." Nu e bine. Cred ca te-ai grabit cu scrisul.

                              Comentariu

                              • bogd
                                Membru Marcant
                                • 16.aug.2009
                                • 546

                                Tablou electric

                                Nu eu m-am grabit ci cel ce a executat panoul [om cu expierenta pe chanterele patriei muma] ,i-a prajit omului placa de baza la calculator,cateva sute bune],plus ca impamintarea nu functioneaza.
                                PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                                Comentariu

                                Procesare...