Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    Asa este si normal, sa aveti circuite separate lumini / prize si sigurante de valori diferite in conformitate cu capacitatea circuitelor. Pana la mutat contorul afara eu as schimba tabloul si as folosi niste sigurante automate.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • a.t
      Incepator
      • 26.aug.2009
      • 6

      intrebare

      Buna seara,
      Am o intrebare daca se poate, are importanta daca sigurantele automate sunt puse in tablou invers(rasturnate)? Cablurile sunt prea scurte si cum intru in siguranta pe la 1 si ies pe la 2 se potriveste perfect cu cablurile actuale dar cu siguranta intoarsa .
      Va multumesc anticipat

      Comentariu

      • RaspoElectric
        Membru Marcant
        • 17.feb.2009
        • 707

        DPDV functional ..merge.Dar tenhic vorbind...nu.Cum ar fi sa va montati broasca la usa invers?Cu cheia in partea de sus si cu clanta in partea de jos.Functioneaza.Dar nu e normal.Cred ca v-am lamurit.
        Cu respect ... Ovi
        Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          Daca intrebati la un producator vi se va spune sa nu folositi invers sigurantele, pentru ca nu sunt gandite sa functioneze asa si nu poti sti ce se poate intampla, deci faceti in asa fel si montati-le corect!
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • komy
            Membru Marcant
            • 22.iul.2008
            • 442

            Eu nu le-as monta invers, deoarece ma gandesc la viitorii utilizatori.
            Cum ar fi sa ma duc la o interventie si sa vad la tablou ca sigurantele sunt jos(adica nu e curent) si sa pun mana pe fire???
            Ar fi cam nasol.
            Imi place lumina!

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              Exact, sau sa vii pe intuneric sa umblii si sa ai impresia ca situatia e alta.
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                Eu cred ca este doar o exagerare ceea ce doriti sa transmiteti utilizatorului nostru.
                Poti sa vi si beat, important este sa te uiti la siguranta si sa observi pozitia ON sau OFF.
                Daca conditiile de montaj nu permit amplasarea normala, verticala, poti schimba functie de conditionarea respectiva. Daca vrem sa fi rigurosi, punem o eticheta de atentionare pentru orice musafir ce isi baga mana in tablou.

                Dat fiind ca si eu am montat totul cu susul in jos acum 1 an si ceva (deci pot fi subiectiv), nu pot sa spun decat ca totul este OK. Nu a zburat nici un tablou, nu a sarit nici o siguranta, nu umbla nimeni acolo fara autorizatie.

                Daca tehnic nu influenteaza fucntionarea, aspectul sau usurinta in utilizare sau siguranta in exploatare tine mai mult de calitatea utilizatorului. Poate ca nu va umbla vreo 10 ani la tablou si atunci ...?
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • emanoil dumitrescu
                  Membru
                  • 10.iul.2010
                  • 103

                  "Poti sa vi si beat, important este sa te uiti la siguranta si sa observi pozitia ON sau OFF."

                  Daca esti beat, slabe sperante sa mai nimeri tabloul daramite sa mai citesti ce scrie.

                  "Dat fiind ca si eu am montat totul cu susul in jos acum 1 an si ceva (deci pot fi subiectiv), nu pot sa spun decat ca totul este OK."

                  Faptul ca dvs ati montat acel tablou asa nu inseamna ca e si corect. sau cel putin nu si ptr cineva din domeniu. De ce nu le-am monta pe verticala, atunci?
                  Mai bine prost 5 minute decat toata viata!

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 12977

                    Nu am spus nici o secunda ca eu am facut lucruri corecta sau ca acestea sunt o referinta.

                    Chestia e ca in orice facem nu exista numai alt si negru, oricat de mult dorim acest lucru. Asa e viata, in orice domeniu!
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • a.t
                      Incepator
                      • 26.aug.2009
                      • 6

                      tablou

                      Va multumesc pentru raspunsuri, tabloul e montat de cava timp si merge (functioneaza) , chiar nu pot sa trag de cabluri, doar sa le prelungesc cu o regleta si cu alte cabluri lucru care o sa-l fac cu prima ocazie.
                      Inca o data va multumesc
                      Stima

                      Comentariu

                      • Mircea_G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12085

                        Pentru situatii de genul acesta , cind firele sint scurte si nu exista posibilitatea de schimbat instalatia , din motive diverse , si trebuie umblat la tablou sau chiar schimbat , este de preferat , macar facuta o doza de legatura , unde sa se prelungeasca firele . Este mai sigur asa , ai fir suficient si sanatos pentru tablou .
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • Cherubino
                          Living Legend
                          • 10.iul.2006
                          • 1688

                          Postat în original de komy
                          Eu nu le-as monta invers, deoarece ma gandesc la viitorii utilizatori.
                          Cum ar fi sa ma duc la o interventie si sa vad la tablou ca sigurantele sunt jos(adica nu e curent) si sa pun mana pe fire???
                          Ar fi cam nasol.
                          Tocmai de aceea trebuie respectata o "regula de aur", si anume sa verificam INTOTDEAUNA lipsa tensiunii inainte sa punem mana pe fire sau pe langa fire prin tablou, indiferent de pozitia disjunctoarelor, iar atunci cand, din contra, vrem sa verificam prezenta tensiunii, sa punem doar aparatul de masura sau indicatorul de tensiune, fara sa atingem cu mana . La mine chestia cu verificarea lipsei tensiunii a ajuns sa fie un gest reflex, il fac in mod aproape automat.

                          Cu stima.
                          LARGO AL FACTOTUM

                          Comentariu

                          • komy
                            Membru Marcant
                            • 22.iul.2008
                            • 442

                            Aveti foarte mare dreptate. Eu ma refeream la acei utilizatori casnici, care nu au aceste obieciuri "din reflex" si isi vor inlocui singuri prize, intrerupatore, etc.
                            Imi place lumina!

                            Comentariu

                            • emanoil dumitrescu
                              Membru
                              • 10.iul.2010
                              • 103

                              "...Eu ma refeream la acei utilizatori casnici, care nu au aceste obieciuri "din reflex" si isi vor inlocui singuri prize, intrerupatore, etc..."

                              Mare adevar!
                              Mai bine prost 5 minute decat toata viata!

                              Comentariu

                              • bogd
                                Membru Marcant
                                • 16.aug.2009
                                • 546

                                Tablou electric

                                Mai avem si electricieni cu vechime ce nu verifica lipsa tensiunii la interventii,stiu eu unul la mine la firma.
                                PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                                Comentariu

                                Procesare...