Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Cherubino
    Living Legend
    • 10.iul.2006
    • 1688

    Postat în original de komy
    Aveti foarte mare dreptate. Eu ma refeream la acei utilizatori casnici, care nu au aceste obieciuri "din reflex" si isi vor inlocui singuri prize, intrerupatore, etc.
    Da, uitasem ca romanul, pe langa faptul ca s-a nascut poet, s-a mai nascut si electrician .
    LARGO AL FACTOTUM

    Comentariu

    • Jamy
      Incepator
      • 08.oct.2010
      • 38

      tablou electric

      As vrea sa asez sigurantele in tablou ca in poza de mai jos

      Se pot folosi pieptini? sau trebuie facute punti din conductor?
      Sigurante legrand sunt bune?
      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	sigurante_tablou_electric_905.jpg 
Afișări:	2065 
Mărime:	23,0 KB 
ID:	587182

      Comentariu

      • emanoil dumitrescu
        Membru
        • 10.iul.2010
        • 103

        Raspunsul este "Da" la ambele intrebari.
        Mai bine prost 5 minute decat toata viata!

        Comentariu

        • Jamy
          Incepator
          • 08.oct.2010
          • 38

          Postat în original de emanoil dumitrescu
          Raspunsul este "Da" la ambele intrebari.
          sunt trei intrebari

          Comentariu

          • da_n
            Banned
            - Exclus de pe forum -
            • 10.mai.2009
            • 1226

            Postat în original de Jamy
            sunt trei intrebari
            si la a treia-i da, nu-i cam mare valoarea diferentialului 50A? probabil ca-i si mai scumpa

            Comentariu

            • Jamy
              Incepator
              • 08.oct.2010
              • 38

              Si mie mi se pare cam mare dar asa e in proiect, probabil ca voi alege ceva mai mic.
              Intrebarea mea era daca partea de sus se poate realiza doar cu doi pieptini (fara conductor din diferentiala) si daca are ceva ca alimentarea diferențialei e pe jos?

              Comentariu

              • da_n
                Banned
                - Exclus de pe forum -
                • 10.mai.2009
                • 1226

                Daca folosesti legrand de nu dai o privire in „GHID PRACTIC LEGRAND“ la pagina 26.

                Comentariu

                • Jamy
                  Incepator
                  • 08.oct.2010
                  • 38

                  Mersi, am gasit.
                  Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	intrerupator_diferential_194.jpg 
Afișări:	2161 
Mărime:	31,6 KB 
ID:	587183

                  Comentariu

                  • Cherubino
                    Living Legend
                    • 10.iul.2006
                    • 1688

                    Postat în original de Jamy
                    Si mie mi se pare cam mare dar asa e in proiect, probabil ca voi alege ceva mai mic.
                    Intrebarea mea era daca partea de sus se poate realiza doar cu doi pieptini (fara conductor din diferentiala) si daca are ceva ca alimentarea diferențialei e pe jos?
                    E cam ciudat proiectul. Dupa cate vad aveti un tablou electric monofazat, ori bransamentele monofazate se executa pana la curenti nominali de 30A , corespunzator unei puteri instalate de aprox. 6,5 KW (vezi normativul I7).In mod normal diferentiala ar trebui sa fie de max. 32A.

                    Cu stima.
                    LARGO AL FACTOTUM

                    Comentariu

                    • albert0
                      Incepator
                      • 01.oct.2010
                      • 7

                      protectie supratensiune

                      Dupa ce am mi-am realizat in proportie de 90% circuitul electric al apartamentului meu , si am facut si legaturile din doza de legatura dupa c am vazut la unchiu ( electrician) vreau sa atentez sa imi montez tabloul electric singur. am 8 circuite : 4 ptr prize(sig de 16) , 3 pt lumini (sig de 10) + 1 diferentiala pt masina de spalat( d 20). sigurantele sunt bipolare . pana akum toate bune si frumoasa pana cand ma bagat in ceata o protectie ptr supratensiune. am 2 nelamuriri:
                      1. daca este buna pentru ce am eu
                      2. cum se monteaza
                      multumesc
                      poze cu sig de protectie supratensiune sunt atasate . Am luat-o tot de la obor cu 30 de ron daca intereseaza pe cineva
                      Click image for larger version  Name:	imag003_152.jpg Views:	2388 Size:	53.4 KB ID:	585987 Click image for larger version  Name:	imag001_213.jpg Views:	2352 Size:	37.5 KB ID:	585988 Click image for larger version  Name:	imag003_152.jpg Views:	2329 Size:	53.4 KB ID:	586168 Click image for larger version  Name:	imag001_213.jpg Views:	2303 Size:	37.5 KB ID:	586169
                      Nu prea se vedea ..
                      Click image for larger version  Name:	supr_edt_204.jpg Views:	2286 Size:	40.6 KB ID:	585989

                      Comentariu

                      • bogd
                        Membru Marcant
                        • 16.aug.2009
                        • 546

                        Tipul ala de protectie este una de tip trifazat,daca nu ma insel.Aveti trei faze si un nul de lucru, Legati la borna N,nulul de lucru,la partea de sus,si iesiti cu ea pe jos pt a o monta la celelalte sigurante,.Daca aveti bransamentul monofazat legati la o borna de intrare posibi marcata cu R,S sau T,intrarea di contor,iar iesirea din siguranta o faceti pe jos si o legati la celelalte sigurante.
                        ATENTIE OBLIGATORIU LEGAREA NULULUI DE LUCRU LA PAMANT CONFORM SPECIFICATIEI DE PE PROTECTIE.
                        PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                        Comentariu

                        • albert0
                          Incepator
                          • 01.oct.2010
                          • 7

                          In partea de jos nu am decat o singura iesire pe care este afisat simbolul impamantarii .In partea de sus sunt 4 intrati . Una pentru nul iar pe celalalte 3 sunt marcate cu L1 L2 si L3- aici sunt eu confuz

                          Comentariu

                          • bogd
                            Membru Marcant
                            • 16.aug.2009
                            • 546

                            L1,L2,L3, reprezinta cele trei faze de lucru,Daca aveti bransament monofazat veti foosi doar L1, unde veti introduce faza din contor,iar jos veti lega iesirea la sigurante.
                            PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                            Comentariu

                            • mariandex
                              Membru
                              • 08.iun.2008
                              • 150

                              Problema colegului e ca nu are decat trei intrari L1 , L2 , L3 , Nul si atentie! o impamantare , nu o iesire de nul , dupa ce scrie pe modul si dupa cum arata , acesta e un descarcator de supratensiune si de obicei acesta se foloseste la motoarele alimentate trifazic acesta legandu-se in paralel cu motorul prin intermediul unui contactor care se actioneaza automat la decuplarea tensiunii de alimentare pentru evitarea aparitiei tensiunilor inductive la bornele motorului electric . Asta e parerea mea , daca chiar stie cineva mai multe despre acest descarcator sa posteze ca poate eu ma insel si nu vreau sa induc in eroare .
                              Nu te lega la cap daca nu te doare, preventiv ia-ti o pastila
                              http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...er=asc&start=0

                              Comentariu

                              • bogd
                                Membru Marcant
                                • 16.aug.2009
                                • 546

                                Postat în original de mariandex
                                Problema colegului e ca nu are decat trei intrari L1 , L2 , L3 , Nul si atentie! o impamantare , nu o iesire de nul , dupa ce scrie pe modul si dupa cum arata , acesta e un descarcator de supratensiune si de obicei acesta se foloseste la motoarele alimentate trifazic acesta legandu-se in paralel cu motorul prin intermediul unui contactor care se actioneaza automat la decuplarea tensiunii de alimentare pentru evitarea aparitiei tensiunilor inductive la bornele motorului electric . Asta e parerea mea , daca chiar stie cineva mai multe despre acest descarcator sa posteze ca poate eu ma insel si nu vreau sa induc in eroare .
                                Astazi am intervenit la un post de transformare iar nulul de lucru era legat atat la consumator cat si la tarusul de impamintare.
                                PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                                Comentariu

                                Procesare...