Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • RaspoElectric
    Membru Marcant
    • 17.feb.2009
    • 707

    Postat în original de mariandex
    Problema colegului e ca nu are decat trei intrari L1 , L2 , L3 , Nul si atentie! o impamantare , nu o iesire de nul , dupa ce scrie pe modul si dupa cum arata , acesta e un descarcator de supratensiune si de obicei acesta se foloseste la motoarele alimentate trifazic acesta legandu-se in paralel cu motorul prin intermediul unui contactor care se actioneaza automat la decuplarea tensiunii de alimentare pentru evitarea aparitiei tensiunilor inductive la bornele motorului electric . Asta e parerea mea , daca chiar stie cineva mai multe despre acest descarcator sa posteze ca poate eu ma insel si nu vreau sa induc in eroare .
    Sunt 2 tipuri de descarcatoare trifazice.
    Pt retele unde nulul e distribuit cu impamantarea impreuna fiind conductor comun (PEN),se vor folosi descarcatoare cu 3 poli L1,L2,L3 si PEN.
    Pt retele unde nulul e separat de impamantare (PE+N),se vor folosi descarcatoare cu 4 poli L1,L2,L3,N si PE.(a se vedea schemele de legare la impantare TN-C,TN-S,TT.
    Cu respect ... Ovi
    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

    Comentariu

    • da_n
      Banned
      - Exclus de pe forum -
      • 10.mai.2009
      • 1228

      Postat în original de bogd
      Astazi am intervenit la un post de transformare iar nulul de lucru era legat atat la consumator cat si la tarusul de ampamintare.
      Nu te-nfierbanta ca se practica

      Comentariu

      • bassu
        Membru Marcant
        • 25.nov.2008
        • 475

        Si inca la ce nivel!!!

        Comentariu

        • bogd
          Membru Marcant
          • 16.aug.2009
          • 546

          Naiba sa le ieie,Am fost la 2 posturi in doua sate si ambele la fel legate.
          PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

          Comentariu

          • liviu2004
            Membru marcant
            • 03.ian.2007
            • 508

            nu se scrie cu a din a la inceputul cuvintelor.

            Comentariu

            • Cherubino
              Living Legend
              • 10.iul.2006
              • 1687

              Postat în original de liviu2004
              nu se scrie cu a din a la inceputul cuvintelor.
              De mult voiam sa-i transmit colegului bogd aceeasi observatie, dar mi-a fost teama ca se va considera ca postez off-topic ca sa ma bag in seama.Felicitari pentru ca ati fost mai curajos decat mine .
              @bogd -fara suparare, este extrem de neplacuta lecturarea unui text cu astfel de greseli, lucru valabil si pentru alti colegi forumisti care le comit.

              Cu stima.
              LARGO AL FACTOTUM

              Comentariu

              • GreatVortex
                Incepator
                • 25.nov.2010
                • 3

                Buna. Am o intrebare. In imaginea urmatoare e pusa bine siguranta diferentiala? Precizez ca este un apartament cu 2 camere, o baie, 1 bucatarie, 1 hol si un balcon. Apartamentul are 2 circuite. 1 pentru prize iar 1 pentru iluminare.

                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	siguranta_diferentiala_138.png 
Afișări:	3868 
Mărime:	46,5 KB 
ID:	587184

                Comentariu

                • bogd
                  Membru Marcant
                  • 16.aug.2009
                  • 546

                  DA.Oricum pe diferentiala aveti marcate faza si nulul asa ca nu aveti cel putin teoretic sa gresiti daca respectati marcajele.
                  PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                  Comentariu

                  • Cherubino
                    Living Legend
                    • 10.iul.2006
                    • 1687

                    Subscriu, cu observatia ca siguranta de 10A pe iluminat e cam mare pentru un apartament cu 2 camere; mai potrivita ar fi fost una de 6A.

                    Cu stima.
                    LARGO AL FACTOTUM

                    Comentariu

                    • bogd
                      Membru Marcant
                      • 16.aug.2009
                      • 546

                      Postat în original de florin muresan-grecu
                      Subscriu, cu observatia ca siguranta de 10A pe iluminat e cam mare pentru un apartament cu 2 camere; mai potrivita ar fi fost una de 6A.

                      Cu stima.
                      Foarte greu de gasit,am cautat una de 6 A pt o sunerie in BACAU,si nu a fost chip de gasit sub 10 A.
                      PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                      Comentariu

                      • raducu_ilie
                        Living Legend
                        • 10.apr.2008
                        • 1043

                        Incercati online. Sau schimbati furnizorul de sigurante. De 4A gasesc mai greu.dar de 6A gasesc la cei care distribuie ABB.
                        Sanatate maxima si efort minim!

                        Comentariu

                        • Chipicao
                          Incepator
                          • 28.nov.2010
                          • 7

                          tablou electric

                          Imi puteti da va rog cateva pareri si sugestii vis-a-vis de tabloul electric din poza de mai jos?

                          Este pentru un apartament cu 3 camere si o singura baie, instalatie schimbata complet. De la dreapta la stanga am asa:
                          - siguranta diferentiala
                          - siguranta 25A generala
                          - siguranta 16A aer conditionat
                          - siguranta 16A circuit prize bucatarie (consumatori principali: frigider si masina de spalat clasa A, hota si cuptor cu microunde)
                          - siguranta 16A circuit prize rest (consumatori principali: 1 PC, 1 laptop, si 2 televizoare LCD)
                          - siguranta 10A circuit iuminat


                          1. In schema de la Schneider (vezi mai jos) am vazut ca diferentiala e montata dupa siguranta generala si dupa sigurantele pentru iluminat. Are vreo importanta?

                          Din discutiile de aici am inteles ca 10A e prea mult pentru iluminat, chiar mult prea mult tinand cont ca am doar 30 de becuri economice a cate 14W (30x14/220=1.9A - sper sa nu vorbesc prostii ). As vrea sa o inlocuiesc cu 2 sigurante 2p si sa impart in doua circuitul pentru iluminat.
                          2. Care este diferenta intre sigurantele pe care le am acum (4p) si cele de 2 ori mai inguste (2p)?

                          3. Cat de bune sunt sigurantele Comtec si diferentialul GEWISS? Recunosc ca nu m-am implicat si l-am lasat pe electrician sa cumpere ce-a vrut, sper sa nu-mi para rau...
                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	schema_electrica_291.jpg 
Afișări:	12994 
Mărime:	96,4 KB 
ID:	587185 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	tablou_electric_118.jpg 
Afișări:	8920 
Mărime:	271,7 KB 
ID:	587186

                          Comentariu

                          • Habib
                            Membru
                            • 23.mai.2007
                            • 195

                            Alimentare principala de cat e!?Mi se cam pare cam multe masina de spalat frigider, cuptor cu microunde pe o siguranta de 16A!?Siguranta alia 1p+n e la jumate dintr-o siguranta din aia care ai tu acolo deci o sa ai spatiu mai mult pt viitoare circuite.Diferenta dintre comtec si Gewiss e si de pret dar e de calitate.Lucru ca le-ai pus invers nu are nimik atat timp cat le-ai legat bine dar in general eu le pun de la stg la dreapta.

                            Comentariu

                            • bogd
                              Membru Marcant
                              • 16.aug.2009
                              • 546

                              tablou electric

                              Postat în original de Chipicao
                              Imi puteti da va rog cateva pareri si sugestii vis-a-vis de tabloul electric din poza de mai jos?

                              Este pentru un apartament cu 3 camere si o singura baie, instalatie schimbata complet. De la dreapta la stanga am asa:
                              - siguranta diferentiala
                              - siguranta 25A generala
                              - siguranta 16A aer conditionat
                              - siguranta 16A circuit prize bucatarie (consumatori principali: frigider si masina de spalat clasa A, hota si cuptor cu microunde)
                              - siguranta 16A circuit prize rest (consumatori principali: 1 PC, 1 laptop, si 2 televizoare LCD)
                              - siguranta 10A circuit iuminat


                              1. In schema de la Schneider (vezi mai jos) am vazut ca diferentiala e montata dupa siguranta generala si dupa sigurantele pentru iluminat. Are vreo importanta?

                              Din discutiile de aici am inteles ca 10A e prea mult pentru iluminat, chiar mult prea mult tinand cont ca am doar 30 de becuri economice a cate 14W (30x14/220=1.9A - sper sa nu vorbesc prostii ). As vrea sa o inlocuiesc cu 2 sigurante 2p si sa impart in doua circuitul pentru iluminat.
                              2. Care este diferenta intre sigurantele pe care le am acum (4p) si cele de 2 ori mai inguste (2p)?

                              3. Cat de bune sunt sigurantele Comtec si diferentialul GEWISS? Recunosc ca nu m-am implicat si l-am lasat pe electrician sa cumpere ce-a vrut, sper sa nu-mi para rau...

                              1. Ce rol are diferentialul de 32A? L-a folosit pe post de siguranta generala dupa care a mai pus inca un comtec de 25 pt aceeasi functie?
                              2. Din propriile mele expierente nu folosesc comtec deoarece au calitatea discutabila. Va sugerez o siguranta bipolara de 25A, pentru siguranta generala,si un diferential de 16A,pt bucatarie.
                              3. Daca doriti impartirea circuitelor de iluminat in 2 partitii, puteti folosi 2 sigurante de 6A.
                              PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                              Comentariu

                              • Chipicao
                                Incepator
                                • 28.nov.2010
                                • 7

                                Multumesc pentru raspunsuri. Din pacate parca sunt mai confuz decat ininte...

                                @Habib Siguranta generala e de 25A

                                De ce e prea mult pentru o siguranta de 16A, crezi ca vor consuma impreuna mai mult de 3.5Kv (asta daca vor functiona vreodata toate simultan, lucru de care ma indoiesc)?

                                Stiu ca o siguranta 2p e cat jumatate din ce am acum, dar in afara de dimensiuni nu exista diferente calitative?

                                Nu ma intereseaza diferenta dintre Comtec si Gewiss, vreau sa stiu daca sunt suficient de bune pentru ce consumatori am. Merita sa investesc in ceva superior, precum Schneider?


                                @bogd

                                1.Sa inteleg ca nu e nevoie de siguranta Comtec de 25A daca am acel diferential? Adica il pot folosi si pe post de general?

                                2. De ce e nevoie de un diferential special pentru bucatarie, nu e OK unul pe toate prizele? Daca urmez sugestia, renunt la diferentialul pe care il am deja si la siguranta de la bucatarie?

                                Comentariu

                                Procesare...