Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • raducu_ilie
    Living Legend
    • 10.apr.2008
    • 1043

    Conductorul galben verde il legati atunci la pamantarea existenta prin intermediul unei piese intermediare (asta ca sa puteti sa masurati valoarea ei in viitor).
    Celelalte doua conductoare le lasati pentru alimentarea de la tabloul principal.
    Sanatate maxima si efort minim!

    Comentariu

    • paul_78
      Membru
      • 08.feb.2009
      • 209

      Acolo unde am facut cutia de legatura a pamantarii, platbandul galvanizat are doua gauri in el de 6 mm fiecare, de una am legat pamantarea care duce la tabloul din casa, iar la cealalta gaura o sa leg firul galben/verde care o sa-l duc la bransarea principala impreuna cu cele 2 fire faza/nul, care vin din tabloul din casa spre bransament.
      Sper ca am facut bine!

      Comentariu

      • raducu_ilie
        Living Legend
        • 10.apr.2008
        • 1043

        Pastrati doar conductorul care intra in casa si celalat nu il duceti. Oricum distribuitorul are un tarus ptr tabloul pe care il va monta. Gaura ramasa libera pastrati-o pentru casa cealalta. Asta daca nu aveti posibilitatea sa faceti si ptr ea o pamantare.
        Sanatate maxima si efort minim!

        Comentariu

        • curiosdinfire
          Incepator
          • 15.ian.2011
          • 4

          salut

          Salut, ma numesc Cristi, sunt din Galati si sunt nou pe acest forum, as dori daca se poate sa ma ajutati cu putine sfaturi pentru a face un upgrade la panoul electric din locuinta(ap. cu 2 camere)Panoul fiind unul original de la comunisti :P negru prevazut cu 4 sigurante pe filet din ceramica cred, o sonerie si un mic intrerupator(cred ca pentru decuplare soneriei)

          Instalatie in casa : Sufragerie - 2 prize(una singura folosita cu TV) - 1 corp iluminat

          Balcon - 1 corp iluminat
          Bucatarie - 2 prize (una singura folosita cuplat Hota si mai rar aragaz) - 1 corp iluminat
          Hol- 2 prize (una singura folosita cu Frigider) - 2 corpuri de iluminat
          Baie - 1 corp de iluminat (intrerupator pe hol)
          Dormitor - 2 prize ( una singura folosita de un Pc.) - 1 corp iluminat

          Mentionez ca masina de spalat este pe hol si este alimentata la priza din dormitor.
          Dupa ultimele caderi de tensiune , panoul electric scoate un zgomot ciudat, am sigurante de 10A, pentru prize, "tunate" de tatal meu cu niste sarma, fir de cupru cred si un ban de 25 lei vechi (2 pentru prize 2 pentru lumini, sper ca am scris corect), si cred ca din cauza asta imi cade si sursa de la Pc.

          Ce model de panou imi recomandati sa iau, ce sigurante si cate, cu sau fara diferential sau potectie si cum sa apara distributia pe prize si iluminat( ceva de genul masina de spalat separat, sufragerie, lumini etc.)
          si ce firma sa folosesc pentru panou si restul , raport pret-calitate.
          P.S - contorul electric nu este in apartament, este jos in scara la parter, in casa am doar panoul negru cu 4 sigurante
          Multumesc pentru eventuale sfaturi

          Comentariu

          • Paulorossi
            Membru
            • 24.aug.2010
            • 271

            Salut.
            Mai intai ar trebui sa identifici ce prize ai pe fiecare siguranta.Circuitele de lumina au siguranta separata?
            In mod normal tu ai 2 circuite protejate fiecare de 2 sigurante ,una pe faza ,una pe nul.In eventualitatea in care nu ai siguranta separata pentru circuitul de lumina iti recomand urmatoarea configuratie in tablou:
            - siguranta generala diferentiala de 25 A,30 mA
            - siguranta bipolara 2P pe primul circuit de 16 A
            - siguranta bipolara 2P pe al doilea circuit de 16 A
            E foarte important sa stii ce sectiune au conductoarele instalatiei,asa vei sti ce sigurante poti folosi.
            Succes!

            Comentariu

            • Cherubino
              Living Legend
              • 10.iul.2006
              • 1687

              Re: salut

              Postat în original de curiosdinfire
              Salut, ma numesc Cristi, sunt din Galati si sunt nou pe acest forum, as dori daca se poate sa ma ajutati cu putine sfaturi pentru a face un upgrade la panoul electric din locuinta(ap. cu 2 camere)Panoul fiind unul original de la comunisti :P negru prevazut cu 4 sigurante pe filet din ceramica cred, o sonerie si un mic intrerupator(cred ca pentru decuplare soneriei)

              Instalatie in casa : Sufragerie - 2 prize(una singura folosita cu TV) - 1 corp iluminat

              Balcon - 1 corp iluminat
              Bucatarie - 2 prize (una singura folosita cuplat Hota si mai rar aragaz) - 1 corp iluminat
              Hol- 2 prize (una singura folosita cu Frigider) - 2 corpuri de iluminat
              Baie - 1 corp de iluminat (intrerupator pe hol)
              Dormitor - 2 prize ( una singura folosita de un Pc.) - 1 corp iluminat

              Mentionez ca masina de spalat este pe hol si este alimentata la priza din dormitor.
              Dupa ultimele caderi de tensiune , panoul electric scoate un zgomot ciudat, am sigurante de 10A, pentru prize, "tunate" de tatal meu cu niste sarma, fir de cupru cred si un ban de 25 lei vechi (2 pentru prize 2 pentru lumini, sper ca am scris corect), si cred ca din cauza asta imi cade si sursa de la Pc.

              Ce model de panou imi recomandati sa iau, ce sigurante si cate, cu sau fara diferential sau potectie si cum sa apara distributia pe prize si iluminat( ceva de genul masina de spalat separat, sufragerie, lumini etc.)
              si ce firma sa folosesc pentru panou si restul , raport pret-calitate.
              P.S - contorul electric nu este in apartament, este jos in scara la parter, in casa am doar panoul negru cu 4 sigurante
              Multumesc pentru eventuale sfaturi
              Daca circuitul de prize si cel de iluminat sunt separate, pe circuitul de iluminat sigurantele trebuie sa fie de 6 A. In acest caz recomandarea mea ar fi urmatoarea
              - disjunctor diferential principal 1P+N 25A/ 30mA;
              - disjunctor bipolar 1P+N de 16 A pentru circuitul de prize;
              - disjunctor bipolar 1P+N de 6 A pentru iluminat;
              - disjunctor bipolar 1P+N de 10 A pentru un circuit separat care sa alimenteze masina de spalat, circuit care sa fie prevazut obligatoriu cu impamantare (Atentie! Alimentarea masinii de spalat din dormitor este periculoasa deoarece prizele din camere in blocurile construite inainte de 1990 nu au impamantare !).
              Va recomand disjunctoare bipolare 1P+N in locul celor duble 2P deoarece ocupa spatiu mai putin, dar sunt la fel de bune si cele 2P.
              In cazul in care aveti amestecate si prize si lumini pe acelasi circuit (cum din pacate se intampla destul de frecvent pe vremuri si nu numai), atunci va recomand ca , in cazul in care faceti circuitul separat pentru masina de spalat, puneti pe toate 3 circuitele disjunctoare de 10 A ( la ce consumatori aveti in lista 16 A e prea mult).
              In ce priveste tipul aparatajului, incercati sa gasiti un model de tablou care sa aiba un spatiu cat mai generos pentru legaturile electrice iar disjunctoarele sa fie de calitate ( Schneider, Legrand, Moeller, Gewiss), chiar daca sunt un pic mai scumpe, dar ganditi-va ca nu le cumparati in fiecare zi, iar pe de alta parte, siguranta dvs si a familiei dvs ar trebui sa fie de nepretuit.

              Cu stima.
              LARGO AL FACTOTUM

              Comentariu

              • da_n
                Banned
                - Exclus de pe forum -
                • 10.mai.2009
                • 1228

                Re: salut

                Postat în original de florin muresan-grecu
                - disjunctor bipolar 1P+N de 10 A pentru un circuit separat care sa alimenteze masina de spalat
                nu este cam mica valoarea disjunctorului pentru masina de spalat?
                de exemplu in ghidul Legrand, valoarea este 20 A
                vezi
                legrand.ro/en/en/liblocal/PDF/Ghid%20practic%20Legrand%202008_2009.pdf , pag. 24

                Comentariu

                • komy
                  Membru Marcant
                  • 22.iul.2008
                  • 441

                  Daca sectiunea o faceti cu 2,5 mmp atunci puteti pune o siguranta de 16A. Si o siguranta de 10A si-ar face treaba, doar ca e cam la limita.
                  Imi place lumina!

                  Comentariu

                  • curiosdinfire
                    Incepator
                    • 15.ian.2011
                    • 4

                    Da, am impamantare pe prize, multumesc de sfaturi.
                    Am sa chem un electrician si in functie de sfaturile primite de la voi am sa stiu si eu ce sa ii spun ca vreau.
                    Nu cred ca am circuit separat pentru masina de spalat (asta presupune sa fac eu circuitul cu cablu prin perete pana la priza destinata?).

                    Stiu doar ca am 2 sigurante destinate pentru iluminat si 2 pentru prize, nu cred ca sunt amestecate deoarece, daca scot prizele iluminatul inca merge.

                    Comentariu

                    • Paulorossi
                      Membru
                      • 24.aug.2010
                      • 271

                      Re: Tablou electric

                      Postat în original de florin muresan-grecu
                      Va recomand disjunctoare bipolare 1P+N in locul celor duble 2P deoarece ocupa spatiu mai putin, dar sunt la fel de bune si cele 2P.
                      In cazul in care aveti amestecate si prize si lumini pe acelasi circuit (cum din pacate se intampla destul de frecvent pe vremuri si nu numai), atunci va recomand ca , in cazul in care faceti circuitul separat pentru masina de spalat, puneti pe toate 3 circuitele disjunctoare de 10 A ( la ce consumatori aveti in lista 16 A e prea mult).

                      Cu stima.
                      D-le, vorbesti prostii, siguranta bipolara 2P e net superioara sigurantei 1P+N, se stie ca siguranta 2P protejeaza si nulul, in plus se va asocia mult mai bine cu siguranta diferentiala generala.
                      La un tablou asa mic nu cred ca se pune problema de spatiu.
                      In plus recomand ca absolut toate prizele sa aiba impamantare,nu e suficient doar la masina de spalat,la fel de bine iti poti da duhu si cu alte receptoare .
                      In plus instalatia se va utiliza in viitor unde necesitatea energiei electrice va creste, deci siguranta de 10 A/circuit este mult prea mica.Recomand aceasta valoare doar daca conductoarele tale nu pot duce o valoare mai mare.
                      Deci recomandarea ar fi ca circuitele sa aiba 16 A,daca se poate.
                      Imagineaza-ti ca iti merge o cafetiera si un cuptor electric,daca ai pus siguranta de 10 A iti iei adio,vei alimenta receptoarele pe rand.
                      Daca as fi in locul tau, in viitorul apropiat as schimba macar conductoarele instalatie(daca nu au fost schimbate) ca instalatia sa se pretezeteze la necesitatile din secolul 21.

                      Succes.

                      Comentariu

                      • Admin.MC
                        Membru Marcant
                        • 05.dec.2005
                        • 973

                        Paulorossi aveti un avertisment pentru felul cum v-ati exprimat.

                        Comentariu

                        • Paulorossi
                          Membru
                          • 24.aug.2010
                          • 271

                          D-le Admin.MC,m-am exprimat tehnic!
                          Daca e cazul pot si argumenta.

                          Comentariu

                          • Admin.MC
                            Membru Marcant
                            • 05.dec.2005
                            • 973

                            Daca aveti o alta parere, poate chiar cea buna, decat un alt forumist nu inseamna ca trebuie sa-i spuneti ca vorbeste prostii.

                            Comentariu

                            • Cherubino
                              Living Legend
                              • 10.iul.2006
                              • 1687

                              Postat în original de Admin.MC
                              Paulorossi aveti un avertisment pentru felul cum v-ati exprimat.
                              Multumesc ,dle Admin MC.
                              @ curiosdinfire- Avand in vedere precizarea dvs ca aveti separate circuitul de prize si cel de iluminat, consider in continuare ca solutia propusa de mine mai sus este potrivita pentru situatia dumneavoastra actuala, adica luand in considerare consumatorii enumerati de dvs. Imi bazez aceasta afirmatie pe o experienta profesionala in domeniu de aproape un sfert de secol ( sunt electrician din anul 1987) si pe faptul ca, spre deosebire de altii care se considera detinatorii adevarului absolut, imi place sa ma perfectionez continuu si sa fiu la curent cu tot ce e nou (acesta fiind si unul dintre motivele pentru care imi place acest forum). Tocmai pentru ca nu detin adevarul absolut, va recomand sa cititi cu atentie toate sfaturile pe care le-ati primit si pe care le veti mai primi, pentru a avea cat mai multe informatii atunci cand veti lua decizia de modificare a tabloului.
                              In legatura cu intrebarea legata de masina de spalat, DA, daca vorbim de un circuit de alimentare separat, aceasta presupune realizarea acestui circuit de la tabloul electric pana la priza care se va monta undeva in vecinatatea masinii de spalat. Cel mai simplu este sa pozati pur si simplu pe perete un cablu de tip MYYM 3x1,5 mmp (este cablul flexibil de culoare alba care se intalneste la toate aparatele electrocasnice de putere) sau, daca doriti un aspect estetic superior, folositi jgheab din PVC cu capac (pat cablu), caz in care nu mai folositi cablu, ci 3 conductoare FY sau MYf de 1,5 mmp, cu culorile maro (faza), albastru (nul) si verde/galben (impamantare). Nu este nevoie de o sectiune mai mare de 1,5 mmp, este mai mult decat suficienta pentru curentul nominal al masinii de spalat.
                              Spor la treaba si anuntati-ne si pe noi cum ati rezolvat problema .

                              Cu stima.
                              LARGO AL FACTOTUM

                              Comentariu

                              • da_n
                                Banned
                                - Exclus de pe forum -
                                • 10.mai.2009
                                • 1228

                                Postat în original de florin muresan-grecu
                                Multumesc ,dle Admin MC.
                                adm l-a avertizat pentru felul exprimarii, asta nu-nseamna ca omul nu are dreptate, chiar daca nu a spus-o politically correct cum vrea adm, este ..... sa sfatuiesti pe cineva sa puna siguranta de 10 A la un circuit de priza, chiar daca momentan foloseste in ea o lampa de veghe cu led

                                ps: cei ce citesc sa inlocuiasca ..... cu un cuvant politically correct

                                Comentariu

                                Procesare...