Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • emanoil dumitrescu
    Membru
    • 10.iul.2010
    • 103

    Postat în original de ucenicul.tanar
    Si inca o sugestie: daca legi lumina si prizele prin acelasi diferential "general", in cazul aparitiei unui defect de izolatie la un consumator sau daca cineva se electrocuteaza accidental pe un circuit de prize, o sa ramai si fara lumina in casa, ceea ce nu este un lucru tocmai de dorit.

    De aceea, eu recomand un diferential alocat exclusiv circuitelor de prize si un disjunctor (eventual si cu protectie diferentiala) separat pentru circuitele de iluminat, cele doua sa nu fie inseriate.
    Nu neaparat. La prize poti alege un prag de 10mA iar la iluminat unul de 30mA , generalul fiind de 100mA sau 300mA. Alese astfel nu risti nimic. Oricum ele sunt legate in paralel. Cat despre cost cele de la moeller sunt dupa parerea mea cele mai accesibile.
    Mai bine prost 5 minute decat toata viata!

    Comentariu

    • Paulorossi
      Membru
      • 24.aug.2010
      • 272

      Cele de la Moeller sunt si cele mai proaste raportate la pret.Cele mai bune sunt Siemens, diferenta e minora.In plus diferentialul de 10 mA costa dublu fata de cel de 30 mA, desigur e si mai bun.
      Ca solutie low budget, totusi de incredere, recomand Elmark.
      Dupa cum spuneam, daca beneficiarul dispune de bani se pot lua toate sigurantele si cu functie de diferential, costa mult dar ai si selectivitate, nu ramai in pana decat cu circuitul defect.

      Comentariu

      • emanoil dumitrescu
        Membru
        • 10.iul.2010
        • 103

        "...Cele de la Moeller sunt si cele mai proaste raportate la pret.Cele mai bune sunt Siemens, diferenta e minora..."

        Dle, eu in viata am invatat ca pana nu lucrezi cu un lucru sa nu te pronunti niciodata asupra lui.. Ca sa nu mai zic de faptul ca a lucra cu ceva inseamna sa folosesti acel produc o perioada indelungata. Folosesc Moeller de cca 5 ani si pana acuma nu am vut reclamarii. Am folosit si Siemens dar nu la mine in oras ci in Valcea. Exceptand numele mare diferenta nu am facut. Din tinerete am ramas cu o simpatie fata de ABB. Am colegi care fac urticarie cand aud de Elmark desi bulgarii se pricep chiar si sub licenta sa fac lucruri bune. Fiecare cu favoritele lui. Cat despre pret la 75 lei diferentialul repet ce spuneam mai sus, moeller imi asigura ce este necesar.
        Mai bine prost 5 minute decat toata viata!

        Comentariu

        • Paulorossi
          Membru
          • 24.aug.2010
          • 272

          D-le emanoil dumitrescu,nu vreau sa va contrazic.Am la job peste 1000 de disjunctoare K.Moeller care nu m-au dezamagit,dar sunt originale 100%.Cele din comert nu m-au convins,am avut probleme cu asfel de sigurante in special diferentialul de 10 mA,distrus dupa cateva verificari lunare si nu sunt singurul.Ma mir ca o achizitionati la un pret asa mic.Personal am dat 130 ron pe un diferential C32A 30 mA,respectiv 240 ron pe diferentialul C16A 10mA achizitionate direct de la furnizor ABB.Poate d-voastra ati avut mai mult noroc in exploatare.
          Cele Siemens sigur nu au dezamagit pe nimeni.Fiecare e liber sa opteze pt cele pe care le considera mai fiabile.
          Despre Elmark am o parere destul de buna,reusesc sa copieze Gewiss-ul destul de bine in special la aparatele modulare.Din curizitate am desfacut o priza si un intrerupator care m-au impresionat placut.Nu vreau sa le fac reclama,sunt produse mult mai proaste la un pret mai mare ca si Elmark.

          Comentariu

          • Cherubino
            Living Legend
            • 10.iul.2006
            • 1688

            Postat în original de emanoil dumitrescu
            Solutia cu 16A pe circuitele de prize ne-dedicate este mai mult decat plauzibila. Circuitele dedicate, cu protectiile care dau dijn calcule iar celelalte circuite de prize 16A.
            Normativul I-7/2002, paragraful 5.3.8. :
            "Stabilirea numarului de prize monofazate in cladirile de locuit si social-culturale se face considerand o putere instalata pe circuit de 2 KW.
            In locuinte, pentru receptoare cu puteri de minimum 2,5 KW (masini de spalat, aparate de climatizare, etc.) trebuie prevazut cate un circuit de priza separat."

            2 KW putere instalata inseamna un curent maxim absorbit de 9,66 A ( la un factor de putere de 0,9).
            Cred ca circuitele la care facea referire colegul forumist curiosdinfire si pentru care a cerut sfatul nu erau dedicate pentru un anumit consumator (exceptand masina de spalat), ci erau circuite de prize cu caracter general. De unde si pana unde protectie de 16 A

            Cu stima.
            LARGO AL FACTOTUM

            Comentariu

            • Paulorossi
              Membru
              • 24.aug.2010
              • 272

              Parca spunea ca avea electrod la siguranta ,a uitat sa mai mentioneze aparatura de bucatarie care e destul de importanta si cel putin un calorifer electric,siguranta de 10 A e insuficienta.Tot am zis:imagineaza-ti ca pune caloriferul electric in priza in urma unei defectiuni la instalatia de incalzire,daca mai pui si altceva in priza s-a dus siguranta.La fel si cu consumatorii de la bucatarie,toti sunt mari,ii bagi pe rand in priza ca alfel s-a dus iar siguranta.

              Comentariu

              • bogd
                Membru Marcant
                • 16.aug.2009
                • 546

                Postat în original de Paulorossi
                Parca spunea ca avea electrod la siguranta ,a uitat sa mai mentioneze aparatura de bucatarie care e destul de importanta si cel putin un calorifer electric,siguranta de 10 A e insuficienta.Tot am zis:imagineaza-ti ca pune caloriferul electric in priza in urma unei defectiuni la instalatia de incalzire,daca mai pui si altceva in priza s-a dus siguranta.La fel si cu consumatorii de la bucatarie,toti sunt mari,ii bagi pe rand in priza ca alfel s-a dus iar siguranta.
                Pai electrodul sigur nu s-a topit la scurtcircuit,dar circuitul respectiv si aparatura nu mai exista.Plus ca din cate stiu rolul unei sigurante este de protectie la circuitul respectiv si se calculeaza in functie de puterea simultan absorbita a consumatorilor de pe acel circuit.
                PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                Comentariu

                • emanoil dumitrescu
                  Membru
                  • 10.iul.2010
                  • 103

                  Dlor, stau si ma minunez si eu de cate citesc. Poate oi fi eu de vina, poate e varsta. Am mai spus-o de cateva ori dar se pare ca nu am resuit sa ma fac inteles. Eu stiu ce spune I7. In viata reala insa nu putem sa limitam consumatorii unui client la cei 10A pe care ii sugereaza normativul. Sau la cei 2200 sau 2300 de W pe care ii are omul la dispozitie pe circuitul respectiv. De asemenea nu poti sa pui un tabel cu puterile celor mai uzuali consumatori langa priza si ala sa stea sa aleaga ce baga sau nu baga in priza. Omul stie ca trebuie sa bage in priza si sa-i meraga. Atat. Aaa, ca sunt clienti care inteleg rolul circuitelor, ca doresc protectii calculate pe consumator, intradevar exista si altceva dar in general si ma refer la cca 99% din clienti, omul vede in instalatia electrica ceva secundar. Ba in unele cazuri, pentru ei instalatia electrica este cel mai usor lucru de facut din toata casa.
                  Mai are rost sa va spun ca acum "e la moda" sa ai plita vitroceramica? Si ca de regula, aproape toata lumea alege modele de 6,7kW? La un apartament cu alimentare monofazata... Numai bine si sper ca nu am suparat pe nimeni cu epistolele mele.
                  Mai bine prost 5 minute decat toata viata!

                  Comentariu

                  • bogd
                    Membru Marcant
                    • 16.aug.2009
                    • 546

                    Nu inteleg de ce apar mici contraziceri pe tema asta.
                    D-lor, instalatia se executa dupa un proiect aprobat si verificat de o comisie.
                    Sa-i lasam pe d.lor sa-si bata capul .
                    PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                    Comentariu

                    • liviu2004
                      Membru marcant
                      • 03.ian.2007
                      • 508

                      ce comisie?

                      Comentariu

                      • emanoil dumitrescu
                        Membru
                        • 10.iul.2010
                        • 103

                        Instalatia se executa dupa proiectul facut de electricianul autorizat care executa lucrarea. El este cel care raspunde de tot ce se intampla pe durata executiei cat si dupa pe baza unui contract de executie semnat, atat de executant cat si de beneficiar.
                        Mai bine prost 5 minute decat toata viata!

                        Comentariu

                        • Consultant electrice
                          Moderator
                          • 08.nov.2005
                          • 3240

                          Domnul Emanoil are dreptate M-am lovit si eu de multe ori de problema gasirii unor solutii de alimentare pentru numerosi consumatori care au fost alesi de client pe principiul "bigger is better" (mai mare e mai bun) si achizitionarii acestora fara cererea unui sfat in prealabil.
                          Curentul nu iarta!

                          Comentariu

                          • Paulorossi
                            Membru
                            • 24.aug.2010
                            • 272

                            Respectivul nu vroia decat sa-si schimbe panoul de sigurante...noi am proiectat deja si noua instalatie.Daca mergea la un electrician autorizat problema era rezolvata si noi nu mai vorbeam nimic.Oricum ideea e ca primim destul de putine informatii.Pt asta trebuie mers la fata locului si constatat starea actualei retele electrice:
                            - ce sectiune au conductoarele coloanei si ale aparatelor
                            - starea conductoarelor,gradul de imbatranire a izolatie
                            - ce aparatura electrocasnica detine si care ar fi necesitatile in viitor
                            In functie de astea se decide daca trebuie schimbata instalatia sau nu si ce protectii se vor pune pe circuitele respective,se va face un proiect pt instalatie monofazic sau trifazic daca e cazul.
                            Succes.

                            Comentariu

                            • da_n
                              Banned
                              - Exclus de pe forum -
                              • 10.mai.2009
                              • 1226

                              oameni buni, acuma noi vorbim, ne dam cu parerea, ca suntem pe forum, nimic nu-i batut in cuie, eu in Ro n-am apucat decat sigurantele alea de le puneai sarma si ban in fund, dar pe unde am umblat dupa aia nu am mai intalnit circuit de priza protejat cu disjunctor de 10 A, or fi toate facute gresit?

                              in alta ordine de idei, mi se pare ..... (puneti voi cuvantul) sa sfatuiesti pe cineva in baza unor informatii sumare, care vrea doar un "un upgrade la panoul electric din locuinta" sa puna "pe toate 3 circuitele disjunctoare de 10 A" in baza ca "am masurat cu clampmetrul curentul absorbit" si o "experienta profesionala in domeniu de aproape un sfert de secol"

                              eu cred ca inainte de a da sfatul tre gandita bine problema, ma refer la aspectul preventiv si Paulorossi a facut asta

                              pacat ca nu avem parerea lui komy, raducu, ovi

                              Comentariu

                              • bassu
                                Membru Marcant
                                • 25.nov.2008
                                • 475

                                Bietul om, nu a mai postat nimica. Deja poate se gandeste ca ar trebui sa-si angajeze un operator sa aiba grija de tabloul lui.
                                Lucrurile bune sunt aproape intotdeauna cele simple. Din ce am inteles eu, omul nu are contorul in casa. Asta e un avantaj. Nu se mai complica sa cheme baietii din tura sa-i desigileze, etc. Apoi, spune ca are doua circuite: de prize si de iluminat. Personal as merge pe doua variante:
                                a) daca are deja modernizarea instalatiei facuta pe scara ( in sensul ca exista jos la parter un diferential pe fiecare apartament de 32A cu 0,03A) un tablou cu 8 posturi este suficient. In el as pune o siguranta monofazata bipolara de 6A pentru iluminat, un diferential de 20A cu 0,01 pentru prize si o sonerie de tablou cu intrrupator ca sa o inlocuiesc pe aia veche. Am ales varianta cu 8 posturi pentru ca daca in viitor se are in vedere un circuit separat pentru masina de spalat atunci sa fie loc pentru diferentialul aferent acesteia.
                                b) daca nu exista modernizare la instalatia blocului (partea de alimentare si protectie) atunci tablou cu 12 posturi, 6A pe iluminat, diferentiala de 20A cu 0,01A pentru prize si inca un diferential de 25A cu 0.03A pe post de general alaturi de o sonerie pe sina omega. Daca se dispune de fonduri se poate monta si un releu de protectie la supratensiuni. Dupa montarea acestora ar mai fi loc si pentrui un diferential pentru masina de spalat - daca s-ar dori).

                                Comentariu

                                Procesare...