Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • andrei_radu
    Membru
    • 24.mai.2008
    • 242

    Buna seara si multumesc ca a mai subliniat cineva ca am dreptate. Si asta nu sa imi fac reclama cum au sugerat...unele persoane, ci pentru a se lamuri cei care nu prea cunosc electricitate si a nu face vreo gafa. Si chiar imi face placere sa sfatuiesc in acest domeniu si tot ce am spus se poate verifica prin calcule si normativ. Dar care din pacate sunt prea neinteresante si prea obositoare pt unii electricieni care dau foc la casele oamenilor! Pacat...pt ca este o meserie asa frumoasa si nu merita sa iti bati joc de ea.

    Dle Felian, daca respectati valorile care vi le-am indicat mai sus pe fiecare circuit in parte veti fi in deplina siguranta si nu veti avea probleme. Dar asta in conditiile in care conductorii sunt de cupru, 1,5 pe iluminat si 2,5 pe prize.
    Daca mai aveti vreo nelamurire sa postati si va ajutam.

    Postat în original de apanoiu
    Salut, cat curent suporta un conductor de 6mm montat in tub de 22 faza+nul? Bineinteles in functie de timp...
    Atat am pana in tablou venit de la contor. Din pacate nu mergea mai gros...
    Consum ocazional 7.5 kw plita+ 2.5kw cuptor+ electrocasnicele clasice. Spal la temp scazute, nu cred ca este problema cu mas de spalat.
    Am 32A pe bucatarie si 40 A general
    Merci
    La 2 conductori in tub, de cupru, sectiunea de 6 mm, acestia rezista in regim permanent la un curent maxim de 40 A. Avand in vedere ca este chiar la limita si faptul ca nu prea se mai gasesc conductori care sa aibe sectiunea indicata (am masurat conductori de la destule firme producatoare si am constatat ca si cele de romcab sunt putin mai subtiri decat scrie pe ambalajul colorat), recomand schimbarea generalului de 40 A cu unul de 32. Mai ales ca in documentatii scrie clar...bransament monofazat se face pana in 30 A. Ce este peste, se baga trifazic. Cam la toate apartamentele de bloc veti gasi in tabloul de pe scara numai sigurante generale de 25 A.
    In cazul in care cei doi conductori de 6 mm sunt de aluminiu, acestia rezista la maxim 30 A(cf. tabele din normativ). Astfel se schimba de urgenta generala cu una de 25 A.

    Insa...daca veti folosi doar plita, chiar si ocazional, puterea acesteia de 7,5 kw va face ca siguranta de 25 A sa sara pt ca va detecta o suprasarcina. Chiar si cea de 32 daca utilizati plita un timp indelungat.

    Este cam delicata problema la dvs deoarece aveti consumator foarte mare, cu sigurante pe masura lui...insa conductorii sunt subdimensionati. Nu stiu ce sectiune aveti intre tablou si acea plita. Ar trebui sa fie obligatoriu circuit separat cu conductori de 6mm...si o priza de buna calitate, nu turcism sau chinezism.

    PS. Scuze pt posturile poate prea lungi dar incerc sa explic cat mai pe intelesul celor mai putin stiutori in acest domeniu!

    Comentariu

    • bassu
      Membru Marcant
      • 25.nov.2008
      • 475

      " ... Haide, domnule andrei_radu, te invit sa citesti cu cateva pagini in urma sa vezi ce recomanda electricienii adevarati, care au facut zeci si sute de instalatii electrice pana acum si n-au avut probleme. Unii se cramponeaza de teorie cu U si I si calcule, iar altii chiar stiu sa faca si fac sa mearga priza si becul si asta este cel mai important.

      Domnu' felian, doua intrebari pentru dumneavoastra:
      (1) Aveti curent la prize, puteti baga tot ce aveti nevoie in priza?
      (2) Ati avut vreo problema cu instalatia electrica pana acum, v-a sarit vreo siguranta?

      Daca aveti curent si n-ati avut probleme, nu inteleg de ce vreti sa modificati.

      Daca intrebi un electrician "domnule, e bine cum e acuma?", normal ca el o sa-ti raspunda ca nu e bine, ca trebuie modificat, ca nu-s destule sigurante, ca deh, ar manca si gura lui o paine si poate-i pica si lui o lucrare.

      andrei_radu a scris:
      Pe circuitele de prize nu este bine deloc 25 A!! Si acum sa va spun si de ce(in afara de faptul ca nu se mai face selectivitatea dintre circuit si siguranta generala din tablou)

      Iarasi teoria asta cu selectivitatea...ia cititi cu cateva pagini in urma sa vedeti ca asta este o problema falsa! Si asta spun electricieni care au facut cursuri la ABB si care au facut sute de instalatii electrice si niciodata nu au avut probleme, tot timpul a sarit siguranta care trebuie. ..."

      Eu tot nu am priceput care e problema ta? Inafara de a da citate din diferite pliante care nici alea nu-ti sustin punctele tale de vedere ci spun ca e posibil sa se intample un eveniment sau altul, ce tot incerci sa spui? Sau iti place sa te citesti de unul singur? Cand cineva intreaba ceva, raspunde la obiect daca stii, pe intelesul respectivului si lasa bascalia deoparte. Electrica este aceiasi pentru toti. Asta e rolul forumului. Nu sa ne dam rotunzi.

      Comentariu

      • apanoiu
        Membru Marcant
        • 10.mai.2010
        • 643

        Plita cere in manual siguranta de 40A... eu am montat-o pe 32A pt ca nu am gasit la momentul acela de 40A... in plus era circuitul vechi din alu pana in tablou.
        Pt plita am tras cabluri de 6mm, deci am 6mm din contor pana in plita. La puterea aceasta sunt convins ca orice priza ar bubui... in manual se cere legarea stransa cu conectori.
        Cablul de la plita are 2 conductori de 1.5 sau 2mm2 pt faza si inca unul de nul.
        DIY

        Comentariu

        • Paulorossi
          Membru
          • 24.aug.2010
          • 272

          bassu, nu sunt de acord cu tine.
          Cum poti avea 5 circuite protejate de sigurante de 25 A pe priza si siguranta generala de 32 A?
          Oare ce sectiune au conductoarele din aval de aceste sigurante?
          Conform I7 acestea trebuie sa fie de 6 mm2 fiecare coloana,chiar crezi ca sunt?
          In plus siguranta de 25 A nu va deconecta la suprasarcina la 25 A niciodata,va deconecta la 30 A dupa 2 ore timp in care daca ai foarte multi consumatori racordati pe circuit izolatia coloanei va fi afectata.
          Daca bag in priza un incarcator de telefon defect si face scurt cand va declansa siguranta de 25A?La anu si la multi ani..
          Totul e bine atata timp cat inca nu ai aparate care pot avea defecte interne si care pot solicita instalatia la curenti de scurtcircuit.Abia atunci constati ce instalatie proasta ai.
          Daca pui siguranta pe post de separator atunci e ok si cea de 25 A.
          Recomand ca instalatia sa fie protejata in functie de consumatorii actuali si in functie de sectiunea conductorilor din avalul sigurantelor.
          Cu timpul, daca conductoarele corespund se poate schimba siguranta la o valoare superioara corespunzatoare necesarului de putere.

          Comentariu

          • Admin.MC
            Membru Marcant
            • 05.dec.2005
            • 974

            Chiar nu putem avea un dialog normal in cadrul acestui topic?

            Comentariu

            • bassu
              Membru Marcant
              • 25.nov.2008
              • 475

              Postat în original de Paulorossi
              bassu, nu sunt de acord cu tine.
              Cum poti avea 5 circuite protejate de sigurante de 25 A pe priza si siguranta generala de 32 A?
              Oare ce sectiune au conductoarele din aval de aceste sigurante?
              Conform I7 acestea trebuie sa fie de 6 mm2 fiecare coloana,chiar crezi ca sunt?
              In plus siguranta de 25 A nu va deconecta la suprasarcina la 25 A niciodata,va deconecta la 30 A dupa 2 ore timp in care daca ai foarte multi consumatori racordati pe circuit izolatia coloanei va fi afectata.
              Daca bag in priza un incarcator de telefon defect si face scurt cand va declansa siguranta de 25A?La anu si la multi ani..
              Totul e bine atata timp cat inca nu ai aparate care pot avea defecte interne si care pot solicita instalatia la curenti de scurtcircuit.Abia atunci constati ce instalatie proasta ai.
              Daca pui siguranta pe post de separator atunci e ok si cea de 25 A.
              Recomand ca instalatia sa fie protejata in functie de consumatorii actuali si in functie de sectiunea conductorilor din avalul sigurantelor.
              Cu timpul, daca conductoarele corespund se poate schimba siguranta la o valoare superioara corespunzatoare necesarului de putere.

              Eu nu comentam nimic referitor la ceea ce spuneai tu ci pur si simplu nu intelegeam rostul unor comentarii fara legatura cu subiectul sau facute in bascalie. Scuze daca s-a inteles altceva. Sustin ce ai scris tu cat si andrei_radu.

              Comentariu

              • Admin.MC
                Membru Marcant
                • 05.dec.2005
                • 974

                Postat în original de bassu
                "...bassu, nu sunt de acord cu tine.
                Cum poti avea 5 circuite protejate de sigurante de 25 A pe priza si siguranta generala de 32 A?
                Oare ce sectiune au conductoarele din aval de aceste sigurante?
                Conform I7 acestea trebuie sa fie de 6 mm2 fiecare coloana,chiar crezi ca sunt?
                In plus siguranta de 25 A nu va deconecta la suprasarcina la 25 A niciodata,va deconecta la 30 A dupa 2 ore timp in care daca ai foarte multi consumatori racordati pe circuit izolatia coloanei va fi afectata.
                Daca bag in priza un incarcator de telefon defect si face scurt cand va declansa siguranta de 25A?La anu si la multi ani..
                Totul e bine atata timp cat inca nu ai aparate care pot avea defecte interne si care pot solicita instalatia la curenti de scurtcircuit.Abia atunci constati ce instalatie proasta ai.
                Daca pui siguranta pe post de separator atunci e ok si cea de 25 A.
                Recomand ca instalatia sa fie protejata in functie de consumatorii actuali si in functie de sectiunea conductorilor din avalul sigurantelor.
                Cu timpul, daca conductoarele corespund se poate schimba siguranta la o valoare superioara corespunzatoare necesarului de putere...."


                Eu nu comentam nimic referitor la ceea ce spuneai tu ci pur si simplu nu intelegeam rostul unor comentarii fara legatura cu subiectul sau facute in bascalie. Scuze daca s-a inteles altceva. Sustin ce ai scris tu cat si andrei_radu.
                Acum am modificat eu, dar pe viitor va rog sa apasati pe butonul pe care scrie citeaza din dreptul mesajul pe care doriti sa-l citati.

                multumesc

                Comentariu

                • bassu
                  Membru Marcant
                  • 25.nov.2008
                  • 475

                  Ma scuzati!

                  Comentariu

                  • curiosdinfire
                    Incepator
                    • 15.ian.2011
                    • 4

                    multumesc

                    Multumesc inca odata pentru sfaturi!, are dreptate userul care a zis ca momentan nu vreau sa imi modernizez instalatia din perete ci doar vreau sa schimb amaratul de tablou. Am rezolvat pentru moment situatia cu sunetul suspect, cu un electrician, provenea de la contact imperfect , slabit si acum e ok, o sa schimb in baza sfaturilor tabloul electric, nu am consumatori mari in casa , cu exceptia masinii de spalat, si nu umblu cu calorifer electric am caldura destul de buna , si nu doresc nici plita ceramica, la bucatarie am doar hota ca si consumator pe priza si un aparat de paine prajita, de modernizat instalatia din perete o sa o modernizez cat de curand si acolo voi pune cupru, oricum, multumesc inca odata si scuze daca am creat atata polemica pe site :P

                    Comentariu

                    • Cherubino
                      Living Legend
                      • 10.iul.2006
                      • 1688

                      Re: multumesc

                      Postat în original de curiosdinfire
                      Multumesc inca odata pentru sfaturi!, are dreptate userul care a zis ca momentan nu vreau sa imi modernizez instalatia din perete ci doar vreau sa schimb amaratul de tablou. Am rezolvat pentru moment situatia cu sunetul suspect, cu un electrician, provenea de la contact imperfect , slabit si acum e ok, o sa schimb in baza sfaturilor tabloul electric, nu am consumatori mari in casa , cu exceptia masinii de spalat, si nu umblu cu calorifer electric am caldura destul de buna , si nu doresc nici plita ceramica, la bucatarie am doar hota ca si consumator pe priza si un aparat de paine prajita, de modernizat instalatia din perete o sa o modernizez cat de curand si acolo voi pune cupru, oricum, multumesc inca odata si scuze daca am creat atata polemica pe site :P
                      Fara falsa modestie, indraznesc sa spun ca eu sunt acel user si nu pot spune decat...cu placere si-alta data .in ce priveste scuzele, cred ca nu-si au rostul intrucat polemica, atata vreme cat este purtata civilizat, poate fi o sursa de progres.

                      Cu stima
                      LARGO AL FACTOTUM

                      Comentariu

                      • Admin.MC
                        Membru Marcant
                        • 05.dec.2005
                        • 974

                        Re: multumesc

                        Postat în original de florin muresan-grecu
                        ...polemica, atata vreme cat este purtata civilizat, poate fi o sursa de progres.
                        Corect!

                        Comentariu

                        • da_n
                          Banned
                          - Exclus de pe forum -
                          • 10.mai.2009
                          • 1226

                          5 disjunctoare simple pentru 4 circuite de prize si unul de iluminat, 16 A respectiv 10 A, BBC, pe care le voi pastra in noua configuratie daca s-or potrivi

                          dupa cum am spus in postul anterior, in noul tablou electric am pastrat vechile disjunctoare BBC, 4 de 16 A pentru circuite prize si 1 de 10 A pentru circuit iluminat

                          la alegerea cutiei tabloului am fost conditionat de dimensiunea nisei din perete si am cumparat o cutie hager de 10 module

                          pentru a nu avea iar problemele derivate din intreruperea nulului, am montat un auxiliar MSU 255 V

                          pentru circuitele de prize am montat un disjunctor diferential 25A 30 mA
                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	tablouelectric_173.jpg 
Afișări:	668 
Mărime:	216,3 KB 
ID:	589077 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	tablou_electric_791.jpg 
Afișări:	1251 
Mărime:	317,9 KB 
ID:	589078

                          Comentariu

                          • komy
                            Membru Marcant
                            • 22.iul.2008
                            • 442

                            Foarte "curata" lucrarea, si foarte estetica. Acum vine fiecare si cu parerea lui. Eu, de exemlu, folosesc sigurante 1p+n sau 2p. Nu prea folosesc "bara de nul". Cat despre bobina msu este super ca ati bagat una in tablou. Stiu ca vin in 2 variante: cu prag de 255 si 275V. Din pacate la mine distribuitorul aduce doar cu 275 V si eu din alea folosesc.
                            Sa il folositi sanatos si fara evenimente.
                            Imi place lumina!

                            Comentariu

                            • da_n
                              Banned
                              - Exclus de pe forum -
                              • 10.mai.2009
                              • 1226

                              Postat în original de komy
                              Foarte "curata" lucrarea, si foarte estetica. Acum vine fiecare si cu parerea lui. Eu, de exemlu, folosesc sigurante 1p+n sau 2p. Nu prea folosesc "bara de nul". Cat despre bobina msu este super ca ati bagat una in tablou. Stiu ca vin in 2 variante: cu prag de 255 si 275V. Din pacate la mine distribuitorul aduce doar cu 275 V si eu din alea folosesc.
                              Sa il folositi sanatos si fara evenimente.
                              in cazul meu nu am putut folosi 1p+n/2p di cauza spatiului limitat o data si in al doilea rand m-a durut sufletul sa dau afara vechile disjunctoare BBC, care sunt bune si sunt si piese de muzeu de-acum

                              Comentariu

                              • bgd_stanescu
                                Membru
                                • 18.dec.2009
                                • 203

                                Buna ziua,

                                Va rog sa postati o poza a conectorilor care intra in sigurante si in care intra mai multe fire -> cele cu 4 suruburi.
                                Multumesc.

                                Cu stima,
                                Bogdan

                                Comentariu

                                Procesare...