Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • da_n
    Banned
    - Exclus de pe forum -
    • 10.mai.2009
    • 1228

    Postat în original de bgd_stanescu
    Va rog sa postati o poza a conectorilor care intra in sigurante si in care intra mai multe fire -> cele cu 4 suruburi.
    Acesta este conectorul

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	conector_486.jpg 
Afișări:	592 
Mărime:	109,8 KB 
ID:	589093 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	conector1_749.jpg 
Afișări:	565 
Mărime:	101,7 KB 
ID:	589094 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	conector2_174.jpg 
Afișări:	576 
Mărime:	122,1 KB 
ID:	589095

    Comentariu

    • ucenicul.tanar
      Incepator
      • 25.aug.2009
      • 98

      Postat în original de bassu
      Inafara de a da citate din diferite pliante care nici alea nu-ti sustin punctele tale de vedere ci spun ca e posibil sa se intample un eveniment sau altul, ce tot incerci sa spui?
      Se pare ca avem o problema cu limba romana.
      Va rog sa recititi inca o data si cu mai multa atentie postarile mele legate de acest subiect, sa extrageti punctele mele de vedere si abia apoi sa comentati.
      It works better if you plug it in.

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12199

        Ce sanse am cu cei de la Electrica sa schimb acest cofret cu unul mai mic si modern ?
        Ar trebui schimbat din cauza vechimii , marimii dar si pentru a putea indrepta cosul centralei care acum iese prin perete piezis .
        Toata cladirea , deci si acel zid , va suferi consolidari , deci acum este momentul de intervenit .
        Cu ocazia lucrarii trebuie schimbate si firele pina in contor , deci va trebui un autorizat .
        Ce sa le cer si la ce bani sa ma astept ?
        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	cofret_antic_774.jpg 
Afișări:	627 
Mărime:	113,5 KB 
ID:	589099
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • andrei_radu
          Membru
          • 24.mai.2008
          • 242

          Puteti va rog sa imi spuneti si mie de unde ati procurat acele reglete-conectori?Ca tare as avea si eu nevoie.In cazul in care sunteti din Bucuresti.Sau cine stie de unde se pot procura din Bucuresti. Multumesc frumos!

          Comentariu

          • da_n
            Banned
            - Exclus de pe forum -
            • 10.mai.2009
            • 1228

            Postat în original de andrei_radu
            Puteti va rog sa imi spuneti si mie de unde ati procurat acele reglete-conectori?Ca tare as avea si eu nevoie.In cazul in care sunteti din Bucuresti.Sau cine stie de unde se pot procura din Bucuresti. Multumesc frumos!
            eu nu sunt in Ro, s-a mai vorbit despre conectori la pagina 16, chiar daca nu sunt la fel, posibil sa aibe sau sa aduca, sau incearca la un depozit de material electric, sunt produsi de hager, ai grija ca exista si cazuri de incompatibilitate cu piepteni (daca-i vei folosi cu piepteni) de alte marci (vezi pag. 16, cazul bgd_stanescu), acestia avand un design diferit, fiind inalti

            Postat în original de mariandex
            eu le-am achizitionat de la orion electrics de la obor.

            Comentariu

            • ucenicul.tanar
              Incepator
              • 25.aug.2009
              • 98

              Postat în original de bassu
              IInafara de a da citate din diferite pliante care nici alea nu-ti sustin punctele tale de vedere ci spun ca e posibil sa se intample un eveniment sau altul, ce tot incerci sa spui?
              Apropos de dorinta de a invata in permanenta lucruri noi, va recomand sa cititi paragrafele 4.1.31, 4.2.29 si 7.15.41din I7/2002.
              It works better if you plug it in.

              Comentariu

              • andrei_radu
                Membru
                • 24.mai.2008
                • 242

                Multumesc mult pt informatii!
                O zi buna tuturor.

                Comentariu

                • bgd_stanescu
                  Membru
                  • 18.dec.2009
                  • 205

                  Postat în original de da_n
                  Postat în original de andrei_radu
                  Puteti va rog sa imi spuneti si mie de unde ati procurat acele reglete-conectori?Ca tare as avea si eu nevoie.In cazul in care sunteti din Bucuresti.Sau cine stie de unde se pot procura din Bucuresti. Multumesc frumos!
                  eu nu sunt in Ro, s-a mai vorbit despre conectori la pagina 16, chiar daca nu sunt la fel, posibil sa aibe sau sa aduca, sau incearca la un depozit de material electric, sunt produsi de hager, ai grija ca exista si cazuri de incompatibilitate cu piepteni (daca-i vei folosi cu piepteni) de alte marci (vezi pag. 16, cazul bgd_stanescu), acestia avand un design diferit, fiind inalti

                  Postat în original de mariandex
                  eu le-am achizitionat de la orion electrics de la obor.
                  Cei de la obor sunt mult prea mari pentru un tablou cu fire de 2,5 - 4 - 6. Nu ii recomand pentru un tablou de apartament/casa.

                  Cu stima,
                  Bogdan

                  Comentariu

                  • Paulorossi
                    Membru
                    • 24.aug.2010
                    • 271

                    Postat în original de da_n
                    eu nu sunt in Ro, s-a mai vorbit despre conectori la pagina 16, chiar daca nu sunt la fel, posibil sa aibe sau sa aduca, sau incearca la un depozit de material electric, sunt produsi de hager, ai grija ca exista si cazuri de incompatibilitate cu piepteni (daca-i vei folosi cu piepteni) de alte marci (vezi pag. 16, cazul bgd_stanescu), acestia avand un design diferit, fiind inalti
                    Poti sa dai un link cu conectorii respectivi sau un magazin care comercializeaza online?
                    Folosesc la job acesti conectori pt legarea in paralel a grupurilor de disjunctoare,sunt denumiti busbar collectors,practic bara colectoare.Acestea sunt produse de K.Moeller.
                    Sunt interesant de cele pentru uz casnic,de dimensiuni mai mici.

                    Comentariu

                    • da_n
                      Banned
                      - Exclus de pe forum -
                      • 10.mai.2009
                      • 1228

                      Postat în original de Paulorossi
                      Poti sa dai un link cu conectorii respectivi sau un magazin care comercializeaza online?
                      Folosesc la job acesti conectori pt legarea in paralel a grupurilor de disjunctoare,sunt denumiti busbar collectors,practic bara colectoare.Acestea sunt produse de K.Moeller.
                      Sunt interesant de cele pentru uz casnic,de dimensiuni mai mici.
                      din pacate nu pot pentru ca nu stiu, cei cumparati de mine sunt produsi de hager, probabil dintr-un catalog hager se pot identifica

                      Comentariu

                      • RaspoElectric
                        Membru Marcant
                        • 17.feb.2009
                        • 707

                        Postat în original de Mircea G
                        Ce sanse am cu cei de la Electrica sa schimb acest cofret cu unul mai mic si modern ?
                        Ar trebui schimbat din cauza vechimii , marimii dar si pentru a putea indrepta cosul centralei care acum iese prin perete piezis .
                        Toata cladirea , deci si acel zid , va suferi consolidari , deci acum este momentul de intervenit .
                        Cu ocazia lucrarii trebuie schimbate si firele pina in contor , deci va trebui un autorizat .
                        Ce sa le cer si la ce bani sa ma astept ?
                        Ce statut are acel cofret? Firida de distributie in reteaua distribuitorului?Sau firida a abonatului?Daca e a abonatului e mai simplu.Monteaza o firida de policarbonat securizata si rezolva(la negru sau legal).Daca e a distribuitorului de energie sau a unei terte persoane/firme e mai greu.Dar nu imposibil.Trebuie facuta o adresa catre distribuitor din partea proprietarului cladirii.Si cum traim in Romania totul se rezolva urgent la negru.PM pt alte detalii.
                        Cu respect ... Ovi
                        Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                        Comentariu

                        • Paulorossi
                          Membru
                          • 24.aug.2010
                          • 271

                          Postat în original de da_n
                          din pacate nu pot pentru ca nu stiu, cei cumparati de mine sunt produsi de hager, probabil dintr-un catalog hager se pot identifica
                          Poti macar sa-mi spui denumirea lor din catalogul hager ca sa-i pot cauta?
                          L-am gasit in cele din urma in catalogul Hager.la pag. 112,piesa se cheama bareta cu pini,se pare ca nu e disponibila decat cu sectiunea mai mare de 10 mm2 si cel putin 12 module.

                          Comentariu

                          • Mircea_G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12199

                            Postat în original de RaspoElectric
                            Ce statut are acel cofret? Firida de distributie in reteaua distribuitorului?Sau firida a abonatului?Daca e a abonatului e mai simplu.Monteaza o firida de policarbonat securizata si rezolva(la negru sau legal).
                            Este firida abonatului , de aici nu se mai leaga nimic . O sa caut ceva mai modern , sa vad ce gasesc , si apoi o rezolv la " gri " ca tot trebuie cineva autorizat daca schimb instalatia pina in contor . Multumesc .
                            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	cofret_abonat_354.jpg 
Afișări:	1227 
Mărime:	48,7 KB 
ID:	589243
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • RaspoElectric
                              Membru Marcant
                              • 17.feb.2009
                              • 707

                              Un BMPM 32A cu sau fara protectii suplimentare,si ati rezolvat problema.Vorbiti in prealabil cu distribuitorul sau cineva de la interventie care sa va asigure sigilarea BMP-ului dupa ce schimbati coloana cu una noua si mutati contorul afara.
                              Cu respect ... Ovi
                              Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                              Comentariu

                              • Mircea_G
                                Living Legend
                                • 14.ian.2007
                                • 12199

                                Postat în original de RaspoElectric
                                Un BMPM 32A cu sau fara protectii suplimentare,si ati rezolvat problema.Vorbiti in prealabil cu distribuitorul sau cineva de la interventie care sa va asigure sigilarea BMP-ului dupa ce schimbati coloana cu una noua si mutati contorul afara.
                                Cu respect ... Ovi
                                Ma gindeam si varianta asta , pare a fi cea mai corecta . Multumesc .
                                Instalatii verificari-revizii gaze

                                Comentariu

                                Procesare...