Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • MISSU
    Incepator
    • 04.mar.2011
    • 5

    Va salut. Sunt nou pe forum si v-as ruga sa ma ajutati cu cateva sfaturi! Electricianul care imi reface instalatia electrica la casa a pus doua tablouri de sigurante, la cel de sus vin 3 conductori de 6, intra intr-o siguranta diferentiala de 25 A dupa care urmeaza 2 sigurante fara diferential de 16 A (la 2 prize care se afla in baie, masina de spalat si boiler), 3 sigurante 16 A prize si 2 sigurante 10A. Inainte de siguranta diferentiala de 25A se mai afla o siguranta de 25 A, care face legatura cu celalalt tablou electric de la parter ( legatura intre cele doua este facuta cu conductor de 2,5).
    In tabloul de jos se afla o siguranta diferentiala de 25 A , 3 de 16A, doua de 10 A si una de 6 A.
    Credeti ca este totul in regula? Multumesc foarte mult!

    Comentariu

    • bogd
      Membru Marcant
      • 16.aug.2009
      • 546

      tablou electric

      La trecerea de la parter la etaj ar trebui conductor de 4mm,dar electricianul a supradimensionat putin circuitele.Daca puteti inlocuitile,daca nu lasati_le asa.Siguranta normala de 25A,nu are ce cauta in tablou daca aveti diferentiala de 25 cu 0,20ma.Pentru prizele din baie folositi 1 siguranta diferntiala de 16A cu 0,5.Nu cunosc puterea boilerului,pentru a va spune sa montati 2 diferentiale de 16A in baie.
      PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

      Comentariu

      • MISSU
        Incepator
        • 04.mar.2011
        • 5

        Multumesc pentru sfaturi. Pot schimba firele de 2,5 cu unele de 4. Boilerul are 2000 W. Ar putea lega tabloul de jos direct la diferentialul de 25 A de sus? In baie la cele doua prize am doua circuite separate. Se pot pune masina de spalat si boilerul pe aceeasi siguranta, iar aceasta sa fie una diferentiala? De cati amperi ar trebui sa fie?
        Multumesc !

        Comentariu

        • da_n
          Banned
          - Exclus de pe forum -
          • 10.mai.2009
          • 1228

          Re: tablou electric

          Postat în original de bogd
          La trecerea de la parter la etaj ar trebui conductor de 4mm,dar electricianul a supradimensionat putin circuitele.Daca puteti inlocuitile,daca nu lasati_le asa.Siguranta normala de 25A,nu are ce cauta in tablou daca aveti diferentiala de 25 cu 0,20ma.Pentru prizele din baie folositi 1 siguranta diferntiala de 16A cu 0,5.Nu cunosc puterea boilerului,pentru a va spune sa montati 2 diferentiale de 16A in baie.
          poti sa motivezi?

          chiar daca poate, care-ar fi motivul sa piarda timp si bani sa schimbe conductorii?si daca tot le schimba, care-i alternativa?

          diferentiala de 25 cu 0,20ma, da mai multe informatii despre acest echipament

          siguranta diferntiala de 16A cu 0,5, poti sa motivezi aceasta valoare a diferentialului pentru baie? de unde gasesti aceste valori? daca ai o sursa pe net, pune adresa te rog

          care este legatura dintre puterea boilerului si valoarea diferentialului?

          Comentariu

          • bogd
            Membru Marcant
            • 16.aug.2009
            • 546

            Postat în original de MISSU
            Multumesc pentru sfaturi. Pot schimba firele de 2,5 cu unele de 4. Boilerul are 2000 W. Ar putea lega tabloul de jos direct la diferentialul de 25 A de sus? In baie la cele doua prize am doua circuite separate. Se pot pune masina de spalat si boilerul pe aceeasi siguranta, iar aceasta sa fie una diferentiala? De cati amperi ar trebui sa fie?
            Multumesc !
            A_ti spus ca conductorul este de 6 Si nu de 2,5.Poate lega tabloul,dar nu stiu unde aveti legarea la bransament?In tabloul de jos,sau cel de sus?Puteti pune ambii consumatori pe o siguranta de 20A cu diferential de 0,5,daca veti folosi simultan ambii consumatori,daca nu un diferential de 16 cu 0,3A.Asta asigura o protectie f.buna la o eventuala electrocutare.[mediul umed]. Pentrul d.l DAN,nu am timp sa fac fizica electricitatii cu d.vostra.Vapropun daca doriti raspunsuri aprofundate sa studiati fizica electricitatii,formule de calcul ale puterii absorbite,forma de calcul sectiune conductori,normativ I.P.700 pe 2000.
            PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

            Comentariu

            • da_n
              Banned
              - Exclus de pe forum -
              • 10.mai.2009
              • 1228

              Postat în original de MISSU
              Multumesc pentru sfaturi. Pot schimba firele de 2,5 cu unele de 4. Boilerul are 2000 W. Ar putea lega tabloul de jos direct la diferentialul de 25 A de sus? In baie la cele doua prize am doua circuite separate. Se pot pune masina de spalat si boilerul pe aceeasi siguranta, iar aceasta sa fie una diferentiala? De cati amperi ar trebui sa fie?
              Multumesc !
              stai usor sa auzi parerea electricienilor de pe forum

              ce valoare are/au diferentialul/lele?

              dupa ce ai scris in prima postare, din punctul meu de vedere siguranta de 25 A care face de general as fi pus-o de 32 A, legatura intre tablouri de 4 mm2 si sigurantele circuitelor de iluminat nu le-as alimenta din diferential

              boilerul si masina de spalat nu se pun pe acelasi circuit, protejeaza-le cu diferential, 10 mA, 30 mA maxim, asteapta parerea electricienilor de pe forum
              Postat în original de bogd
              Pentrul d.l DAN,nu am timp sa fac fizica electricitatii cu d.vostra.Vapropun daca doriti raspunsuri aprofundate sa studiati fizica electricitatii,formule de calcul ale puterii absorbite,forma de calcul sectiune conductori,normativ I.P.700 pe 2000.
              bine ca ai timp de sfaturi, ar trebui sa-ti faci timp s-o aprofundezi pentru tine

              Comentariu

              • RaspoElectric
                Membru Marcant
                • 17.feb.2009
                • 707

                Re: tablou electric

                Postat în original de bogd
                ....... daca aveti diferentiala de 25 cu 0,20ma.Pentru prizele din baie folositi 1 siguranta diferntiala de 16A cu 0,5.......BOGD inainte de a apasa "trimite",apasa "previzualizeaza" si asigura-te ca ai scris corect.Asemenea valori de sigurante NU exista !!!
                .....daca nu un diferential de 16 cu 0,3A.Asta asigura o protectie f.buna la o eventuala electrocutare.[mediul umed]. .......
                La valoarea aceasta de curent diferential in mediu umed esti deja "ingeras".Eventual 16A/10mA;30mA(0,01A;0,03A)
                Cu respect ... Ovi
                Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                Comentariu

                • Paulorossi
                  Membru
                  • 24.aug.2010
                  • 271

                  Postat în original de MISSU
                  Va salut. Sunt nou pe forum si v-as ruga sa ma ajutati cu cateva sfaturi! Electricianul care imi reface instalatia electrica la casa a pus doua tablouri de sigurante, la cel de sus vin 3 conductori de 6, intra intr-o siguranta diferentiala de 25 A dupa care urmeaza 2 sigurante fara diferential de 16 A (la 2 prize care se afla in baie, masina de spalat si boiler), 3 sigurante 16 A prize si 2 sigurante 10A. Inainte de siguranta diferentiala de 25A se mai afla o siguranta de 25 A, care face legatura cu celalalt tablou electric de la parter ( legatura intre cele doua este facuta cu conductor de 2,5).
                  In tabloul de jos se afla o siguranta diferentiala de 25 A , 3 de 16A, doua de 10 A si una de 6 A.
                  Credeti ca este totul in regula? Multumesc foarte mult!
                  Explicatia d-voastra este foarte neclara.
                  Unde vin firele de la bransament?La tabloul de la etaj?De unde vin acele fire de 6 mm2?
                  Tu mentionezi ca firele de 6 intra intr-o siguranta diferentiala de 25 care alimenteaza celelalte sigurante de 16 si 10 A,apoi vii si spui ca inaintea sigurantei diferentiale de 25 A mai e alta siguranta de 25 A.Pana la urma in care intra firele de 6?
                  Trag concluzia ca firele de la bransament vin la tabloul de siguranta de la etaj si se ramifica pe 2 tablouri dupa cum urmeaza:
                  -tabloul de la etaj,care cuprinde siguranta diferentiala de 25 A dupa care urmeaza 2 sigurante fara diferential de 16 A (la 2 prize care se afla in baie, masina de spalat si boiler), 3 sigurante 16 A prize si 2 sigurante 10A
                  -tabloul de la parter care cuprinde:siguranta de 25 A de la etaj+sigurante montate in tabloul de la parter:siguranta diferentiala de 25 A , 3 de 16A, doua de 10 A si una de 6 A.
                  In aceste conditii siguranta de 25 A simpla de la etaj este in plus.Este posibil sa o fi folosit ca siguranta generala peste tablourile de la etaj si parter,lucru care nu e bun deoarce nu prezinta nici o selectivitate fata de sigurantele diferentiale tot de 25 A.In acest caz sigurantele de 25 A diferentiale nu vor deconecta ,in caz de defect,decat partea de diferential.La un scurtcircuit va sari aproape tot timpul siguranta simpa de 25 A(asta daca scurtul e inainte amonte de celelalte sigurante de pe circuit).Daca e asa se poate inlocui siguranat de 25 A care e considerata ca si general(deconecteaza toata teniunea de pe casa) cu una de 32 A,in functie de siguranat din BMP,personal as renunta la ea selectivitatea facandu-se intra siguranta din bmp-sigurantele diferentiale de 25A si restul sigurantelor.
                  In plus la cele mentionate trebuie inlocuit conductorii care fac legatura intre etaj si parter.Acestia trebuie sa aiba sectiune 10 mm2 deoarece alimenteaza un circuit la parter de 25 A conform N7/2002.Spun asta deoarece in BMP ai sigur siguranta de 32 A,deci conductorul protejat de aceasta siguranta trebuie sa fie 10 mm2 cum e cazul tau.Tot aceasi sectiune trebuie sa ai si intre BMP si tabloul de sigurante.Mai mentionez un lucru aparent nesemnificativ dar de mare importanta.Conductorii care fac legatura intre sigurantele diferentiale de 25 A si celelalte sigurante de 16 respectiv 10 A trebuie sa fie de 6 mm2 asta deoarece in caz de scurt intre siguranta de 25 A si oricare din sigurantele de 16 sau de 10 A conductorul trebuie sa prezinte stabilitate.Verifica si asta.
                  Pun o poza mai jos cum cred eu ca este acum instalatia.
                  Succes
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • komy
                    Membru Marcant
                    • 22.iul.2008
                    • 441

                    Domnule Bogdan, unde gasim normativ I.P.700 pe 2000????
                    Imi place lumina!

                    Comentariu

                    • emanoil dumitrescu
                      Membru
                      • 10.iul.2010
                      • 103

                      nicaieri. nu exista. a gresit omul.
                      Mai bine prost 5 minute decat toata viata!

                      Comentariu

                      • electricman
                        Membru Marcant
                        • 26.iul.2009
                        • 690

                        Se mai intampla .
                        Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                        Comentariu

                        • RaspoElectric
                          Membru Marcant
                          • 17.feb.2009
                          • 707

                          Re: tablou electric

                          Postat în original de RaspoElectric
                          La valoarea aceasta de curent diferential in mediu umed esti deja "ingeras".Eventual 16A/10mA;30mA(0,01A;0,03A)
                          Cu respect ... Ovi
                          Revin cu tabelul din NGPM 2002 cu valorile de curent maxim admise prin corpul uman.
                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	citat_ngpm_2002_254.jpg 
Afișări:	1647 
Mărime:	167,4 KB 
ID:	593870
                          Cu respect ... Ovi
                          Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                          Comentariu

                          • Ranettius
                            Membru Marcant
                            • 18.oct.2005
                            • 589

                            Postat în original de Mircea G
                            Ce sanse am cu cei de la Electrica sa schimb acest cofret cu unul mai mic si modern ?
                            Ar trebui schimbat din cauza vechimii , marimii dar si pentru a putea indrepta cosul centralei care acum iese prin perete piezis .
                            Toata cladirea , deci si acel zid , va suferi consolidari , deci acum este momentul de intervenit .
                            Cu ocazia lucrarii trebuie schimbate si firele pina in contor , deci va trebui un autorizat .
                            Ce sa le cer si la ce bani sa ma astept ?
                            Eu am avut cam aceeasi situatie cu a dvs. Numai ca bransamentul e trifazat. Mai mult, sigurantele erau sparte si nu exista impamantare.

                            Cum firida e situata in soclul casei, la mai putin de 1m de nivelul solului, cel de la Enel care a venit prima data cand am cerut demontarea contorului vechi (situat in casa) a spus ca nu se poate monta un nou contor, chiar intr-un bmpt nou din plastic montat atat de jos in firida.

                            Asa ca solutia a fost: (provizoriu deocamdata):
                            - montarea unei sigurante automate tetrapolare de 32A in firida (patroanele vechi erau sparte toate)
                            - tragerea unor cabluri de 6mm2 din firida veche pana la o inaltime de 1,5m si montarea unui bmpt nou (cu 3 sigurante de 63A si siguranta generala de 32A) cu cutie alaturi pentru contor (a fost usor ca apoi am venit cu izolatia de polistiren)
                            - in noul bmpt am adus firele din casa (4mm2, ca sunt impartite pe faze)

                            Ce vad eu ca defecte:
                            - montarea unei sigurante de 32A in firida veche care nu are practic niciun rol, o dubleaza pe cea din bmpt si anuleaza protectia sigurantelor de 63A din bmpt
                            - faptul ca acum am ramas cu firida veche pe cap si mai am si bmpt mai sus...

                            Am mentionat acestea sa nu fie si la tine acceasi situatie, desi cred ca toate solutiile stabilite difera de la caz la caz..
                            NU pot edita mesajul, nici macar imediat?

                            ON: Am specificat mai sus provizoriu, pentru ca ma gandesc sa inlocuiesc siguranta automata din firida de 32A cu una tetrapolara de 63A

                            Comentariu

                            • bogd
                              Membru Marcant
                              • 16.aug.2009
                              • 546

                              1. Din cauza grabei si orei inaintate am facut greseala de a trece 16 cu 0,3. in loc sa scri 16 cu 0,03 sau 16 A cu 3miliamperi. 2 Tot din graba am trecut ip700 in loc de I700 pe 2000.Cine a grsit mai mult?Eu sau electricianul care i_a executat instalatia omului? Eu am gresit in exprimare nu in executia lucrarii. {Pentrul domnul DAN ,formulele de calcul a puterii,intensitatii,sectiunii le gasiti prin cartile de fizica nu pe you tube sau alte siteuri de unde le descarcati cu bitcomet.
                              Stiti cumva daca la momentul actual exista obligatia clara de a executa circuit dedicat din panou pentru centralele termice? Se pare ca cei de la gaze nu vor sa mai semneze revizia daca centrala termica nu este prevazuta cu asa ceva.
                              PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                              Comentariu

                              • Mircea_G
                                Living Legend
                                • 14.ian.2007
                                • 12202

                                @ Ranettius / azi ma uitam la cofret , ma gindeam ca este prea jos pt un BMP si gindeam ca mai bine inlocuiesc cofretul cu o doza mai serioasa in care sa montez(e) o regleta , cablu de 6 si apoi mai sus BMP-ul . Mai sint maxim 2 saptamini si va trebui sa " atacam " fatada , deci este timp de gindire .
                                Instalatii verificari-revizii gaze

                                Comentariu

                                Procesare...