Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • electricman
    Membru Marcant
    • 26.iul.2009
    • 690

    Asa ar trebui sa fie in firida ta,iar nulul de protectie care vine din casa trebuie legat asa (ca in desen).Asa trebuie sa faca baiatul de la enel.
    Bineanteles firida (BMPT-ul) vor fi sigilate,iar nulul de protectie care se duce in casa sa NU fie trecut prin siguranta(e).Banuiesc ca deja stiai asta,dar am mai reamintit.
    Postat în original de electricman
    Asa ar trebui sa fie in firida ta,iar nulul de protectie care vine din casa trebuie legat asa (ca in desen).Asa trebuie sa faca baiatul de la enel.
    Bineanteles firida (BMPT-ul) vor fi sigilate,iar nulul de protectie care se duce in casa sa NU fie trecut prin siguranta(e).Banuiesc ca deja stiai asta,dar am mai reamintit.
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	cofret_antic_908.jpg 
Afișări:	1418 
Mărime:	111,9 KB 
ID:	593927
    Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

    Comentariu

    • Ranettius
      Membru Marcant
      • 18.oct.2005
      • 589

      Multumesc de sfat, insa in firida am numai o tetrapolara automata. Usa e la fel de antica cu cea din poza, deci nu are cum sa fie sigilata. Ar trebui sa mai cumpar o firida de bransament trifazat (am vazut tot pe site la Comtec) si sa o montez in firida actuala si aceasta sa fie securizata.

      BMPT de mai sus este sigilat de Enel in momentul cand a montat contorul. Deci acolo nu am cum sa pun nimic.

      Problema cu siguranta actuala din firida (tetrapolara automata 32A) si de fapt cu orice alta siguranta este ca AR DUBLA sigurantele fuzibile MPR de 63A ce sunt in BMPT. Dl. Mircea G se gandise sa puna in firida o regleta care sa faca legaturile si ma gandesc daca e fezabila ideea.

      Pentru protectie as avea deci 3 solutii:

      1. cumpar o firida de bransament din plastic, cu un diferential de 32A si DPST si o montez in firida, iar apoi chem Enel sa o sigileze. Leg de asemenea nulul de protectie din casa la borna de intrare (?) a sigurantei unde este nulul de retea.
      Inconvenient: sigurantele fuzibile MPR de 63A ce sunt in BMPT nu-si mai au rostul.

      2. las asa cum e si montez 2 DPST in tabloul din casa cu cele 2 diferentiale de 25A ce constituie generalul pentru cele 2 tablouri. Leg de asemenea nulul de protectie in firida de afara la borna de intrare (?) a sigurantei automate tetrapolare 32A care exista acum
      Inconvenient: firida nu e sigilata (desi Enel n-a zis nimic, asa a fost de cand stiu casa si asa sunt la toate de pe strada, fiind case vechi). In plus DPST nu protejeaza contorul

      3. fac legaturile in firida printr-o regleta (ce tip/marime?), legand nulul de protectie din casa la nulul de retea (si regleta pot sa o montez intr-o cutie de plastic si sa chem enel sa o sigileze) si montez 2 DPST la tabloul din casa
      Inconvenient: DPST nu protejeaza contorul si Enel nu stiu daca e de acord cu astfel de legatura.

      Comentariu

      • electricman
        Membru Marcant
        • 26.iul.2009
        • 690

        Postat în original de Ranettius
        Pentru protectie as avea deci 3 solutii:
        2. las asa cum e si montez 2 DPST in tabloul din casa cu cele 2 diferentiale de 25A ce constituie generalul pentru cele 2 tablouri. Leg de asemenea nulul de protectie in firida de afara la borna de intrare (?) a sigurantei automate tetrapolare 32A care exista acum
        Inconvenient: firida nu e sigilata (desi Enel n-a zis nimic, asa a fost de cand stiu casa si asa sunt la toate de pe strada, fiind case vechi). In plus DPST nu protejeaza contorul
        .
        Asta este solutia,nu astepta sa vina sa sigileze firida,pune un lacat solid si gata.Asta este solutia contra vandalismelor.
        Nu-ti fa probleme pentru contor,e problema companiei(foarte rar se intampla incidente),crede-ma !
        Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

        Comentariu

        • da_n
          Banned
          - Exclus de pe forum -
          • 10.mai.2009
          • 1228

          Postat în original de Ranettius
          Inconvenient: DPST nu protejeaza contorul
          daca nu ma-nsel contorul nu este proprietatea clientului, daca aceasta premiza nu-i falsa, ar trebui sa te concentrezi pe protectia partii electrice in aval

          DPST 3-2 este asemanator si se monteaza ca si RUM3T ?

          Comentariu

          • Ranettius
            Membru Marcant
            • 18.oct.2005
            • 589

            @ electricman: multumesc mult de ajutor

            Comentariu

            • Paulorossi
              Membru
              • 24.aug.2010
              • 271

              Ranettius,poti solicita la furnizorul tau de energie montarea DPST-ului.Din cate stiu nu te va costa nimic operatia acesta.Informativ poti suna la furnizor si cere detalii inainte ca tu sa te apuci de lucru.

              Comentariu

              • urduban
                Incepator
                • 08.sep.2008
                • 37

                Poze lucrari tablouri electrice

                Cum am citit acest topic de la inceput , am adaugat si eu cateva poze cu ultimile tablouri construite si montate , nu criticati foarte mult designul....
                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	tablou_electric_3_948.jpg 
Afișări:	3280 
Mărime:	206,4 KB 
ID:	594456 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	tablou_electric_2_659.jpg 
Afișări:	1041 
Mărime:	187,6 KB 
ID:	594457 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	tablou_electric_1_197.jpg 
Afișări:	1307 
Mărime:	202,4 KB 
ID:	594458

                Comentariu

                • Consultant electrice
                  Moderator
                  • 08.nov.2005
                  • 3240

                  Nu criticam design-ul , dar am putea critica claritatea pozelor

                  Multumim pentru imaginile postate insa va rog pe viitor conform regulamentului sa le dati o denumire care sa fie in legatura cu imaginea!
                  Am modificat eu de data asta.
                  Curentul nu iarta!

                  Comentariu

                  • borky
                    Incepator
                    • 26.oct.2009
                    • 2

                    sfat tablou

                    Salut

                    Am nevoie de un sfat pentru dimensionarea unui tablou electric. Casa este P+1, momentan la etaj este pus tabloul atasat in poza, in care fiecare camera are circuitul ei pentru prize si lumina era impartita in 2 zone pe etaj. Alimentarea este trifazica, in contoar este montata o siguranta trifazica de 16A de catre cei de la electrica. Eu speram ca se poate schimba siguranta generala cu una mai mare, insa din pacate nu se poate fara alt proiect, alte hartii si alergatura, drept urmare m-am gandit sa-mi reorganizez instalatia astfel incat pe fiecare faza sa ma opresc intr-o siguranta de 16A generala in casa pentru a nu declansa cea de tabloul general si sa fac de fiecare data drumuri pana la el. Problema este ca la etaj tabloul era deja decupat pentru mai multe sigurante si acum nu stiu daca exista ceva pentru a masca golurile lasate de disjunctori. La etaj m-am gandit sa unesc pe o siguranta cate 2 camere, adica vor fi 2 sigurante de 16 pentru 3 camere si un hol si o siguranta de 10A pentru tot iluminatul de pe etaj. Pentru a umple golul din tablou se pot pune sigurante 2P sau este mai bine sa pun sigurante monopolare, atat pe faza, cat si pe nul , pentru fiecare circuit?

                    Am atasat o poza cu tabloul care exista acum instalat la etaj, si o schema cam cu ce ma gandisem eu. La etaj n-am urcat decat cu doua faze deoarece initial pe o faza aveam 215-220, pe a doua 200-210 si pe a treia 170-180, deci total inutila, Intre timp se va monta un transformator mai aproape de mine si sper sa se mai imbunatateasca lucrurile, sa pot utiliza toate cele faze, Pentrul tabloul de jos si reoganizarea celui de sus eu am luat in calcul ca o sa am tensiune ok pe toate cele 3 faze. Sigurantele pe care le scot de sus le voi folosii la tabloul de jos.

                    Este ok modul de impartire? Boilerul are 1600W, iar centrala momentan nu exista. In camerele de sus consumatorii principali vor fi 2 calorifere electrice, insa vor fi in camerele care sunt pe circuite separate.
                    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	schema_tablou_730.jpg 
Afișări:	957 
Mărime:	140,1 KB 
ID:	594610 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	tablou_existent_etaj_177.jpg 
Afișări:	2031 
Mărime:	135,3 KB 
ID:	594611

                    Comentariu

                    • Paulorossi
                      Membru
                      • 24.aug.2010
                      • 271

                      Vad ca nu se inghesuie nimeni sa-ti raspunda...
                      O sa incerc sa-ti raspund din punctul meu de vedere.
                      In schema de mai sus(cea in care trebuie sa alegi configuratia tabloului) schemele sunt indentice cu mentiunea ca in locul sigurantelor 1P+N pt circuitele de prize ai pus sigurante bipolare 2P pt a ocupa spatiul ramas.Sigurantele sunt bine repartizate pe camere.Problema e ca in caz de defect tot vei merge la BMP sa ridici siguranta generala fiindca nu exista selectivitate intre siguranta din BMP si cele din tablou,ma refer la cele de 16 A.Sunt 2 optiuni: ori maresti sigurannta din BMP ori sigurantele de 16 A le faci de 10,asa sunt sanse ca in caz de defect sa declanseze siguranta de pe ciruitul respectiv.
                      Recomand solicitarea maririi puterii instalate in BMP la o valoare imediat superioara celei actuale.

                      Comentariu

                      • borky
                        Incepator
                        • 26.oct.2009
                        • 2

                        tabloul eu l-am gandit in eventualitatea in care o sa am 220 pe toate cele 3 faze ( nu 180 cu 200 si 210-220 cum am acum) , si sperand ca o sa reusesc sa maresc siguranta din BMP macar la un 20A.
                        Si o alta intrebare, conteaza sensul de intrare si de iesire din siguranta?
                        Acum am observat ca alimentarea vine pe jos in sigurante si iesirea catre consumatori este pe sus ? ( presupunand ca cel care va umbla ulterior la tablou va tine cont ca sub tensiune este partea de jos a sigurantelor)

                        Comentariu

                        • Paulorossi
                          Membru
                          • 24.aug.2010
                          • 271

                          N-are importanta sensul in care legi firele dpdv electric.Important e sa legi nulul la borna de nul (N)marcata a sigurantei daca siguranta e 1P+N sau 2P.Totusi recomand sa fie legat sus,asa am legat intotdeauna chiar daca e mai incomod.Cu timpul o sa uiti unde e legat si poti preveni eventualele accidente din neatentie.

                          Comentariu

                          • starlays
                            Incepator
                            • 13.oct.2009
                            • 22

                            Am si eu o intrebare. In poza de mai sus, ce rol are acea "siguranta" cu led?
                            Si ar mai fi se inseamna 1p+n sau 2N ?

                            Multumesc anticipat.

                            Comentariu

                            • Paulorossi
                              Membru
                              • 24.aug.2010
                              • 271

                              Acel led semnalizeaza prezenta tensiunii in tablou.Practic se alimenteaza direct din coloana principala din BMP.Cand e verde ai tensiune in tablou,cand e alta culoare sau stins nu mai ai tensiune.
                              Siguranta 1P+N are intrarea pt faza(P) si pentru nul(N).Siguranta respectiva are protectie doar pt intrarea 1P,deci monitorizeaza doar faza.In caz de defect siguranta declanseaza intrerupand si nulul.
                              Siguranta 2P are siguranta atat pt faza cat si pentru nul.In caz de defect scurtcircuitul poate fi sesizat atat pe faza cat si pe nul prezentand siguranta mai mare in exploatare.

                              Comentariu

                              • starlays
                                Incepator
                                • 13.oct.2009
                                • 22

                                Postat în original de Paulorossi
                                Acel led semnalizeaza prezenta tensiunii in tablou.Practic se alimenteaza direct din coloana principala din BMP.Cand e verde ai tensiune in tablou,cand e alta culoare sau stins nu mai ai tensiune.
                                Siguranta 1P+N are intrarea pt faza(P) si pentru nul(N).Siguranta respectiva are protectie doar pt intrarea 1P,deci monitorizeaza doar faza.In caz de defect siguranta declanseaza intrerupand si nulul.
                                Siguranta 2P are siguranta atat pt faza cat si pentru nul.In caz de defect scurtcircuitul poate fi sesizat atat pe faza cat si pe nul prezentand siguranta mai mare in exploatare.
                                Multumesc frumos pentru explicatii.

                                Comentariu

                                Procesare...