Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Cherubino
    Living Legend
    • 10.iul.2006
    • 1688

    Postat în original de VYS
    Postat în original de Consultant electrice
    Conectorii tip piptene sunt mai eleganti si favorizeaza contactul pe o zona mai plata.
    Si dezavantajul ca trebuie sa scoti tot pieptenele daca vrei sa scoti o siguranta.
    Daca ai vreo siguranta de alta firma fata de celelalte, pieptenul devine inutilizabil, nu se potrivesc datorita dimensiunilor diferite pe zona de intrare - iesire.
    Sa stii ca nici mie nu prea imi plac acesti "piepteni". Pe langa motivele pe care deja le-ai enumerat, eu am mai avut o alta surpriza neplacuta : montand un astfel de pieptene intr-un tablou unde in timpul iernii, datorita folosirii unor calorifere electrice, curentul maxim pe alimentarea tabloului ajunge la aprox. 47-50 A, am constatat ca "pieptenele" se incalzeste destul de tare, desi este compatibil cu sigurantele (DPNa Schneider), fiind de la aceeasi firma, curentul nominal (al pieptenului) marcat pe corpul sau este 100A,iar suruburile la bornele sigurantelor sunt foarte bine stranse. Probabil ca, pana vine sezonul rece, va trebui sa "de-modernizez" tabloul si sa trec inapoi la vechile punti confectionate din bucati de conductor.
    LARGO AL FACTOTUM

    Comentariu

    • da_n
      Banned
      - Exclus de pe forum -
      • 10.mai.2009
      • 1226

      Postat în original de apanoiu
      MSU se leaga la diferential printr-un switch care face adaptarea si ocupa 1/2 latime. Nu vad sa necesite alte cleme si complicaturi.
      colegul forumist se referea la legatura electrica nu mecanica

      auxiliarul MSU se cupleaza mecanic la intrerupatorul general C60 in cazul de mai sus direct, daca nu ma-nsel este compatibil si cu ID, ca in cazul tau

      Comentariu

      • komy
        Membru Marcant
        • 22.iul.2008
        • 442

        Mie imi plac "pieptenii", doar ca sunt folositi pentru conectarea sigurantelor de la acelasi producator. in plus daca ai 4 bipolare, o diferentiala si iar 3 bipolare, trebuie sa modifici un pic "pieptanul".
        Eu folosesc 99% conductor FY de 4 mmp.
        Imi place lumina!

        Comentariu

        • apanoiu
          Membru Marcant
          • 10.mai.2010
          • 643

          @da_n: MSU nu se putea conecta direct la diferentiala.
          DIY

          Comentariu

          • da_n
            Banned
            - Exclus de pe forum -
            • 10.mai.2009
            • 1226

            Postat în original de apanoiu
            @da_n: MSU nu se putea conecta direct la diferentiala.
            corect, la ID toate auxiliarele se conecteaza prin intermediul auxiliarului OFS, asta are "clapeta" adaptata pentru asa ceva

            Comentariu

            • Cherubino
              Living Legend
              • 10.iul.2006
              • 1688

              Postat în original de komy
              Eu folosesc 99% conductor FY de 4 mmp.
              Mai "sanatos"
              LARGO AL FACTOTUM

              Comentariu

              • da_n
                Banned
                - Exclus de pe forum -
                • 10.mai.2009
                • 1226

                Postat în original de VYS
                Si dezavantajul ca trebuie sa scoti tot pieptenele daca vrei sa scoti o siguranta.
                asta nu-i asa grav, nu se umbla toata ziua-n sigurante, depinde si de montaj, la un tablou cu alimentare trifazic, cu multe circuite, este util montajul cu piaptan 3P de exemplu, ai impartirea pe faze facuta, este mai eficient la montaj
                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	montaj_cu_piaptan_144.jpg 
Afișări:	1564 
Mărime:	241,3 KB 
ID:	597197

                Comentariu

                • Consultant electrice
                  Moderator
                  • 08.nov.2005
                  • 3240

                  Corect, bobina MSU nu are posibilitatea de asociere cu diferentiala din gama Domae din cauza cuplajului mecanic inexistent pe aceasta din urma.

                  @ florin muresan - Ce inseamna se incalzesc? 100A este valoarea curentului la o temp maxima ambientala de 40°C cu un punct de alimentare.
                  Alimentarea pieptanului este facuta prin intermediulunui conector terminal special?
                  Curentul nu iarta!

                  Comentariu

                  • Cherubino
                    Living Legend
                    • 10.iul.2006
                    • 1688

                    Postat în original de Consultant electrice

                    @ florin muresan - Ce inseamna se incalzesc? 100A este valoarea curentului la o temp maxima ambientala de 40°C cu un punct de alimentare.
                    Alimentarea pieptanului este facuta prin intermediulunui conector terminal special?
                    Pur si simplu sunt calzi pe toata lungimea (sau mai exact erau asta-iarna, ca acum nu functioneaza caloriferele electrice in birourile pe care le deserveste tabloul).Nu am folosit conector terminal special pentru ca nu am gasit la momentul cand am achizitionat busbar-ul. Conductoarele de alimentare sunt conectate impreuna cu dintii care intra in primul disjunctor din tablou, dar incalzirea nu are legatura cu vreun contact imperfect (probabil la asta v-ati gandit), intrucat am verificat aceasta problema in toate disjunctoarele si nu am contacte imperfecte, dintii sunt foarte bine fixati si suruburile bornelor sunt stranse. Precizez ca, in urma cu 2 ierni, cand in tablou existau, in loc de pieptene, punti cu conductor FY6 intre disjunctoare, in aceleasi conditii de incarcare a circuitului (47-50A),nu am avut niciun fenomen de incalzire.
                    Mai specific inca o data ca busbar-ul este fabricat de Schneider, este pentru sigurante de tip faza-nul si este montat la disjunctoare Schneider de tip DPNa-deci compatibilitate totala intre el si disjunctoare.
                    LARGO AL FACTOTUM

                    Comentariu

                    • Consultant electrice
                      Moderator
                      • 08.nov.2005
                      • 3240

                      Da, ma gandeam la un contact pe o sectiune mica. Eu am tot folosit astfel de conectori insa incarcati la valori mai mici ce-i drept sau pentru perioade mai scurte valori mari nu stiu ce sa zic, care ar fi problema. Este posibil sa fie o temperatura admisibila pentru el.
                      Curentul nu iarta!

                      Comentariu

                      • Cherubino
                        Living Legend
                        • 10.iul.2006
                        • 1688

                        Postat în original de Consultant electrice
                        Este posibil sa fie o temperatura admisibila pentru el.
                        Da, s-ar putea, dar pe mine, care sunt "maniac" cu combaterea incalzirilor de orice fel (in fiecare luna stau "calare" cu surubelnita in mana pe tablourile electrice, strangand suruburile bornelor disjunctoarelor), temperatura asta m-a facut sa intru in alerta.
                        LARGO AL FACTOTUM

                        Comentariu

                        • astratc
                          Incepator
                          • 08.oct.2010
                          • 83

                          Am mai lucrat putin la tablou. Am integrat si MSU si am mutat diferentiala doar pe prize.
                          Nu am gasit conectorii aia speciali, sper sa fie bine si asa. Mai trebuie sa leg impamantarea si gata.
                          Eventuale critici sunt binevenite
                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	tablou_412.jpg 
Afișări:	1874 
Mărime:	86,1 KB 
ID:	597242

                          Comentariu

                          • xena
                            Membru Marcant
                            • 05.aug.2007
                            • 786

                            Nu e normal sa folosesti conductor galben verde pentru faze sau nul. Chiar n-aveai cateva bucati de alte culori?
                            Cred ca stii ca galben verde se foloseste doar pentru impamantare.
                            Se mai putea lucra si la trasee sa arate mai bine, in rest e OK.

                            Comentariu

                            • astratc
                              Incepator
                              • 08.oct.2010
                              • 83

                              Nu aveam Fy de 4 de alte culori. Am lipit banda pe conductor, rosie si albastra.
                              Luasem Fy de 4 sa il leg de la descarcator la impamantare, dar m-am decis sa pun Myf de 6. Si am ramas cu o rola Fy de 4 galben verde, numai buna de facut legaturi in tablou
                              Esteticul nu este de lepadat, dar ma intereseaza mai mult partea functionala, ca peste o sa vina capacul.

                              Comentariu

                              • komy
                                Membru Marcant
                                • 22.iul.2008
                                • 442

                                Eu va zic parerea mea. Ma bucur ca sunt oameni care lucreaza cu produse de calitate cum ar fi Schneider. Daca as fi facut eu tablou, nu cred ca as fi folosit piepteni pe distante atat de mici(3,4 sigurante). Pe langa piepteni se adauga la cost si conectorul de intrare in piepten pentru contact perfect, care stiu ca si ala cam costa. Daca clietnul a dat banii, nu e problema, e foarte bine. Dar in conditiile in care lucrez EU, e dificil sa storc fiecare leu de la clienti.
                                Cat despre culori, si eu am un colac de 100ml de FY4mmp din care fac doar tasee si punti(acum e rosu). Acestea le marchez cu banda. Acu vreo 2 ani aveam un colac de albastru, unul de negru, dar cand am avut o lucrare trifazata, mi-am zis ca nu mai cumpar inca un colac de maro si unul de gri. Asa ca am ramas in final doar pe o culoare.
                                Pe ansambu, lucrat ingrijit. Frumos.
                                Inca ceva.. Imi place ca lucrati cu tuburi si nu copex.
                                Imi place lumina!

                                Comentariu

                                Procesare...