Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • astratc
    Incepator
    • 08.oct.2010
    • 83

    Am tot rasfoit sectiunea de instalatii electrice din acest forum si am considerat ca ar fi mai bine sa folosesc : tuburi, legaturi in doze cositorite, impamantare peste tot.
    De pe forum am vazut cum se fac coturile la tuburi, cum se face pipa de cositorit si cum se realizeaza cositorirea.
    Un forum foarte util ! Multumesc electricienilor care posteaza pe misiuneacasa.ro !

    Comentariu

    • Cherubino
      Living Legend
      • 10.iul.2006
      • 1687

      Postat în original de komy
      Eu va zic parerea mea. Ma bucur ca sunt oameni care lucreaza cu produse de calitate cum ar fi Schneider
      Sper sa nu fie considerata reclama mascata, dar subscriu si eu la ideea asta. La instalatiile facute de mine 90% din protectii sunt Schneider (includ aici si tabloul din locuinta proprie). Nu m-a dezamagit niciodata pana acum aceasta marca.
      Postat în original de astratc
      Un forum foarte util ! Multumesc electricienilor care posteaza pe misiuneacasa.ro !
      In calitate de electrician va pot spune ca nu numai sectiunea aceasta este utila, ci tot forumul. Eu m-am "autofelicitat" de multe ori ca am avut inspiratia sa-mi fac un cont de utilizator aici, pentru ca, cu ajutorul sfaturilor primite de-a lungul vremii, am reusit sa duc la bun sfarsit toate amenajarile pe care le-am realizat in ultimii ani.
      LARGO AL FACTOTUM

      Comentariu

      • bogdanfnf`
        Membru Marcant
        • 26.dec.2007
        • 630

        Buna ziua ,

        Va rog sa ma ajutati cu un sfat , indrumare , ce sigurante sa folosesc si cate !
        Am urmatoarele circuite care intra in tablou :
        > doua de la iluminat
        > doua de la AC , sunt doua aparate
        > doua de la prize

        Intrebarea mea este , pot conecta ambele AC-uri la o singura siguranta , pot conecta ambele circuite de iluminat la o singura siguranta ? cele de la prize le voi conecta fiecare circuit la o siguranta .

        Multumesc

        Comentariu

        • komy
          Membru Marcant
          • 22.iul.2008
          • 441

          In mod uzual, fiecare circuit se protejeaza cu o siguranta. Totusi, daca puterea absorbita este mica, si pentru economie, puteti incerca sa puneti iluminatul pe o siguranta. AC-ul pe o siguranta, si circutiele de priza pe doua sigurante.
          Imi place lumina!

          Comentariu

          • bogdanfnf`
            Membru Marcant
            • 26.dec.2007
            • 630

            pe circuitele de iluminat , pe unul am 3 becuri iar pe al 2-lea tot 3 , ca un total de consum cu becuri ECO ajung undeva la maxim 200W .
            AC-urile sunt ambele clasa A de consum si pana acum toate prizele din casa cat si AC-urile au fost pe o singura siguranta , nu am avut niciodata probleme .

            Multumesc frumos .

            Comentariu

            • komy
              Membru Marcant
              • 22.iul.2008
              • 441

              Partea de protectie pe prize se refera atat la protectia instalatiei cat si la confortul dumneavoastra. Un mic exemplu. Daca intr-o casa aveti toata instalatia pe un fir de 4mmp care poate duce cam tot ce e acolo si e protejat de o singura siguranta, in caz de un defect la un singur consumator, se va intrerupe tot circuitul, si implicit alimentarea la tot ce aveti in casa. Nu e normal ca din cauza unui bec da ramaneti fara curent in casa.
              Imi place lumina!

              Comentariu

              • Andy66
                Incepator
                • 31.oct.2011
                • 1

                buna seara

                Buna seara. sunt nou pe acest forum,stau de 2 ore si citesc cu placere, si invat in acelasi timp. as avea nevoie si eu de un pic de ajutor, un sfat ceva.locuiesc intr-o casa batraneasca, modernizata(mai putin instalatia electrica, au uitat parintii de ea:-j )asa, la aceasta casa s-a facut o anexa, o camera, o bucatarie,un hol si o baie.momentan, am sig pe general de 16 A dat fiind faptul ca instalatia electrica e din Al .ce vreau eu : din iesirea sigurantei de 16 A general, sa plec cu un circuit in casa noua,intr-un alt tablou de sigurante respectiv : 16 A baie(masina de spalat,16 A bucatarie(frigider, congelator, cuptor microunde, hota) inca un 16 A dormitor + hol si una de 10 A iluminat. stiu ca nu e ok ce vreau sa fac, dar alta solutie nu am. asta pana nu ma apuc de spart si sa inlocuiesc si toata instalatia veche . dupa ce o sa fac toate astea, sunt constient ca daca o sa am consum mai mare de 16 A, o siguranta de undeva va sari. ce ma sfatuiti? ce optiuni am? stima

                Comentariu

                • Paulorossi
                  Membru
                  • 24.aug.2010
                  • 271

                  Salut.
                  Primul lucru e sa mergi la furnizorul tau de energie electrica si sa soliciti o putere instalata mai mare.Asta presupune si schimbarea firelor de alimentare de la instalatia furnizorului la BMP tau.Dupa aceea o sa ai o putere disponibila si pentru constructia atasata la casa ta actuala unde vei pleca cu un circuit nou iar instalatia veche din casa o poti lasa pe aluminiu pana dispui de bani..
                  Aceasta e singura solutie posibila.Nu uita ca siguranta ta e cea mai importanta.
                  Succes!

                  Comentariu

                  • victori
                    Incepator
                    • 23.iun.2011
                    • 20

                    ... dar pana a merge la distribuitorul de energie, trebuie sa aveti executata instalatia interioara asa cum o doriti de catre un electrician autorizat care sa depuna un dosar la acesta.

                    Aceasta instalatie o duceti pana la punctul unde se poate monta BMP-ul.

                    Acesta trebuie sa fie cat mai aproape de strada, cat mai vizibil si cam la o inaltime intre 1,5-2 metri.

                    Un electrician autorizat trebuie sa stie toate detaliile astea si sa va indrume.

                    In baza acestui dosar de instalatie solicitati sporul de putere, se va emite un aviz de racordare-care din pacate va va costa ceva- prin care Bmp-ul nou montat il veti plati d-voastra (asa e la noi, la romani).

                    Comentariu

                    • komy
                      Membru Marcant
                      • 22.iul.2008
                      • 441

                      Parerea mea e ca puteti face o solicitare la frma furnizoare de energie cum ca "auziti sunete ciudate din contor". Vor timite o echipa care contra unei "atentii" vor inlocui siguranta generala cu una de 32A. Nu veti avea probleme cu firele care vin pana la contor caci in lege se specifica ca trebuie sa fie minim de 6mmp.
                      Imi place lumina!

                      Comentariu

                      • gerula2006
                        Membru
                        • 15.feb.2011
                        • 182

                        Va rog sa imi dati un sfat cu privire la chizitioanrea unei protectii la supratensiune (trifazica). Nu am gasit decut ceva foaret scump 400ron.Sigurantele le am Moller si la ei nu au ceva decir cu regalrea tensiunii ,cu releu care duce la suma de mai sus. Cei de la Schneider nu au ceva pentru trifazic.
                        Va multumesc!

                        Comentariu

                        • da_n
                          Banned
                          - Exclus de pe forum -
                          • 10.mai.2009
                          • 1228

                          nu cred ca gasesti asa ceva in aplicatii domestice, in general problemele de supratensiune apar la monofazic prin intreruperea nulului, in loc de 230 V ai ~400 V

                          sistemul cu releu de protectie trifazat, la fel monitorizeaza tensiunea pe fiecare faza

                          intrerupatoarele Moeller nu sunt compatibile cu protectia Schneider, din cate stiu eu se pot asocia cu releu de protectie

                          Comentariu

                          • gerula2006
                            Membru
                            • 15.feb.2011
                            • 182

                            Ma gindeam ca protectia sa fie Schneider si restul Moeller.

                            Comentariu

                            • da_n
                              Banned
                              - Exclus de pe forum -
                              • 10.mai.2009
                              • 1228

                              Postat în original de gerula2006
                              Ma gindeam ca protectia sa fie Schneider si restul Moeller.
                              daca da mai bine la buget este in regula dupa parerea mea, nu uita ca tre sa cumperi intrerupator general compatibil cu bobina de declansare

                              Comentariu

                              • gerula2006
                                Membru
                                • 15.feb.2011
                                • 182

                                Da , tot ansamblul general - tetrapolara si bobina.

                                Comentariu

                                Procesare...