Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • urduban
    Incepator
    • 08.sep.2008
    • 37

    numai deschid alt topic....

    am o mica mare problema am:

    am facut un scurt -circuit la o priza intre faza si nul...

    au sarit urmatoarele sigurante : siguranta circuitului, schneider 16 A => siguranta generala pe parter moeller 3p+N 25 A => o alta siguranta dintr-un tablou de AAR (fara automatizare momentan) de 25 de A 4P schneider si binentele siguranta 3P+N de 25 A moeller din BMPT de la poarta

    la poarta exista diferntial si in tabloul cu acest cirucuit inantea sigurantei de 16A exista si o diferentiala bipolara de 25 A

    de ce de la acest scurt au sarit pana la poarta si nu a sarit local cea de 16 A

    sa fi atins si firul de impamantare din greseala ??? in momentul ce am atins faza si nul??

    Comentariu

    • liviu2004
      Membru marcant
      • 03.ian.2007
      • 508

      Pentru ca intre sigurante nu exista selectivitate.

      Bine ca ati scris, nu aveti idee cate randuri s-au scris pe acest forum, in care niste colegi indicau ca mereu siguranta cea mai aproape de scurt va sare. Si eu nu si nu, batman batman, ca sar toate.

      Comentariu

      • Adamescu Ion
        Living Legend
        • 21.sep.2008
        • 1104

        Este normal sa sara toate sigurantele bune. Constanta timp declansare este relativ apropiata si mai ajuta si viteza necesara ruperii arcului. Si la mine sar gramada.

        Comentariu

        • urduban
          Incepator
          • 08.sep.2008
          • 37

          la ce va referiti cand spuneti slectivitate??

          este vorba de curba de declansare??

          pe viitor ce a trebui sa fac sa pun ca general de intrare in tablouri o singuranta cu o curba de declansare mai mare sau cum pe unele am vazut ca scrie C, B...

          dar masjoritatea furnizorilor de la noi nu stiu inca diferenta intre 1P+N si bipolara

          sau intre 3p+N sau tetrapolara.....


          m-am cam speriat ca de la un scurt banal sa sa sara pana la poarta...

          mi-a fost frica de calitatea sigurantelor....

          dar am luat moller schneider incriptionate in ctuiile lor originale nu am luat de la taraba...

          va multumesc pentru promtitudine si ce ar trbui sa fac pe viitor cu slectivitatea asta......???[/img]

          LE: despre acet tablou este vorba, poza este facuta cand inca nu legasem toate plecarile dar se vad sigurantele...
          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	tablou_electric_urb_748.jpg 
Afișări:	730 
Mărime:	127,8 KB 
ID:	598377 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	tablou_electric_urb1_367.jpg 
Afișări:	772 
Mărime:	150,9 KB 
ID:	598378

          Comentariu

          • liviu2004
            Membru marcant
            • 03.ian.2007
            • 508

            Va recomand sa cititi acest document:

            Cahier technique no. 167 Energy-based discrimination for low-voltage protective devices.pdf

            Il gasiti un pic mai jos in topicul Colectii Tehnice.

            Prima informatie care va este necesara este curentul maxim de scurtcircuit la cel mai apropiat punct de ultima siguranta automata.

            Comentariu

            • urduban
              Incepator
              • 08.sep.2008
              • 37

              ma i exista si oamanei care la ora aceasta raspund corect la niste intreabri...

              va multumesc mult

              si in practica si pentru restul celor interesati: cum este mai bine de facut???

              cu selectivitatea aparatajului de tablouri electrice...

              deci nu trebuie sa fim atenti doar la ameperajul unei sigurante si la alti parametri....

              Comentariu

              • liviu2004
                Membru marcant
                • 03.ian.2007
                • 508

                Postat în original de urduban
                deci nu trebuie sa fim atenti doar la ameperajul unei sigurante si la alti parametri....
                Bravo, ati pus punctul pe I.

                In practica este greu de rezolvat problema selectivitatii, mai ales la instalatiile casnice.

                Comentariu

                • urduban
                  Incepator
                  • 08.sep.2008
                  • 37

                  Domnu Liviu , nu vreti sa lamurim pe larg subiectul acesta cu selectivitatea sigurantelor si protectiilor??/ eu m-am uitat asa in mare pe documentatia oferita de dvs. dar consider ca ar fi mai bine discutam aici sa stie toata lumea....

                  Comentariu

                  • liviu2004
                    Membru marcant
                    • 03.ian.2007
                    • 508

                    Lamurim dar totul e clar explicat in document. N-as putea decat sa repet ce scrie acolo. Recunosc ca nu e o lectura digerabila oricum si fara studii de specialitate e greu de inteles ce se intampla.

                    Comentariu

                    • gerula2006
                      Membru
                      • 15.feb.2011
                      • 183

                      Salut!
                      Ce rol are acest contactor electric : Moeller Z-SCH230/40-22 .L-am vazut la un amic in tablou si lucreaza impreuna cu un releu de la ABB - CM -PVE cu rol de protectie la supratensiune. Nu prea gasesc nimic despre el pe net.
                      Este cumva in locul unei tetra polare ,cu diferenta ca aceasta revine la pozitia iitiala dupa trecerea "pericolului"?
                      Multumesc!

                      Comentariu

                      • da_n
                        Banned
                        - Exclus de pe forum -
                        • 10.mai.2009
                        • 1226

                        Postat în original de gerula2006
                        Salut!
                        Ce rol are acest contactor electric : Moeller Z-SCH230/40-22 .L-am vazut la un amic in tablou si lucreaza impreuna cu un releu de la ABB - CM -PVE cu rol de protectie la supratensiune. Nu prea gasesc nimic despre el pe net.
                        Este cumva in locul unei tetra polare ,cu diferenta ca aceasta revine la pozitia iitiala dupa trecerea "pericolului"?
                        Multumesc!
                        este un contactor modular 230 V, 40 A, 4 contacte:2 normal inchis, 2 normal deschis

                        Comentariu

                        • gerula2006
                          Membru
                          • 15.feb.2011
                          • 183

                          Adica declanseaza si anclanseaza singura la comanda releului ABB? Este un fel de tetrapolara automata?

                          Comentariu

                          • da_n
                            Banned
                            - Exclus de pe forum -
                            • 10.mai.2009
                            • 1226

                            Postat în original de gerula2006
                            Adica declanseaza si anclanseaza singura la comanda releului ABB? Este un fel de tetrapolara automata?
                            da, este comandata de releu la trecerea defectului

                            Comentariu

                            • gerula2006
                              Membru
                              • 15.feb.2011
                              • 183

                              Multumesc!Acum am inteles scopul ei in tablou. Cu toate ca pare ciudat : o automatizare pt protectie este undeva la 300 E peste tot unde am intrebat.Nimeni nu mi-a zis ca este functionabil si acest sistem care costa 400 ron.Releu + contactor automat.

                              Comentariu

                              • colt
                                Incepator
                                • 07.dec.2011
                                • 1

                                Salut! Am un tablou cu urmatoarea configuratie:

                                --sig. tetrapolara 25 A generala
                                - sig. bipolara 16 A cu diferential 30 mA - masina de spalat rufe
                                - sig. bipolara 16 A cu diferential 30 mA - cuptor
                                - sig. bipolara 16 A cu diferential 30 mA - centrala termica
                                - sig. bipolara 16 A - circuit prize
                                - sig. bipolara 16 A - circuit prize
                                - sig. bipolara 16 A - circuit prize
                                - sig. bipolara 10 A - circuit iluminat
                                - sig. bipolara 10 A - circuit iluminat
                                - sig. bipolara 10 A - circuit iluminat

                                sigurantele sunt moeller

                                Aimentarea este trifazica, un apartament cu 4 camere , mai exista 3 aparate de aer legate pe circuitele de prize (nu au circuit separat). Ma intereseaza daca s-a facut corect dimensionarea sigurantelor mai ales siguranta generala si daca mai este nevoie de protectie ceva.
                                Multumesc

                                Comentariu

                                Procesare...