Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • razvanpas
    Incepator
    • 16.dec.2011
    • 12

    Bump.

    Alte considerente?

    Comentariu

    • Kolf Leading
      Incepator
      • 31.oct.2011
      • 54

      Sursele alea sunt surse in comutatie (switching power supply).

      Si nu interferentele sunt problema in amestecatura aia ci pericolul de electrocutare. Placa de retea din calculatorul tau sau din routerul din care iti vine Internetul de pe casa scarii nu are suficienta izolatie sa reziste daca accidental intra 220 V pe cablul de retea. Daca cedeaza izolatia, te trezesti ca te curenteaza mausul. Sau, un vecin care are Internet din acelasi router de pe casa scarii si are impamantare lipsa la calculator (da, se intampla), ajunge sa "simta" 220 V pe carcasa metalica a calculatorului pentru ca la tine un cablu de retea trecea prea aproape de un circuit de 220V si a cedat izolatia.
      Normativele in vigoare nu permit asemenea combinatii, instalatiile de comunicatii trebuie separate.

      PS: La pozele lui komy, am o singura intrebare: de ce oare nu foloseste lumea "piepteni" pentru realizat puntile in partea de sus a sigurantelor? Iese o treaba mult mai serioasa, mai solida si mai aspectuoasa (sigurantele stau mai drepte). Sa nu ziceti de costuri, ca un pieptene specific acelui model de sigurante costa vreo 15 RON, dar daca pui la socoteala timpul si efortul necesar sa "cioplesti" toate acele punti...
      Ultima editare de Kolf Leading; 18.dec.2011, 23:22.

      Comentariu

      • razvanpas
        Incepator
        • 16.dec.2011
        • 12

        Postat în original de Kolf Leading
        Sursele alea sunt surse in comutatie (switching power supply).

        Si nu interferentele sunt problema in amestecatura aia ci pericolul de electrocutare. Placa de retea din calculatorul tau sau din routerul din care iti vine Internetul de pe casa scarii nu are suficienta izolatie sa reziste daca accidental intra 220 V pe cablul de retea. Daca cedeaza izolatia, te trezesti ca te curenteaza mausul. Sau, un vecin care are Internet din acelasi router de pe casa scarii si are impamantare lipsa la calculator (da, se intampla), ajunge sa "simta" 220 V pe carcasa metalica a calculatorului pentru ca la tine un cablu de retea trecea prea aproape de un circuit de 220V si a cedat izolatia.
        Normativele in vigoare nu permit asemenea combinatii, instalatiile de comunicatii trebuie separate.

        PS: La pozele lui komy, am o singura intrebare: de ce oare nu foloseste lumea "piepteni" pentru realizat puntile in partea de sus a sigurantelor? Iese o treaba mult mai serioasa, mai solida si mai aspectuoasa (sigurantele stau mai drepte). Sa nu ziceti de costuri, ca un pieptene specific acelui model de sigurante costa vreo 15 RON, dar daca pui la socoteala timpul si efortul necesar sa "cioplesti" toate acele punti...
        Sursele de care e vorba sunt bune pentru alimentarea continua a echipamentelor de retea? Care este diferenta intre ele de au dimensiunile atat de diferite intre ele? Si cum ti ai dat seama. Ce spui tu este despre amestecatura aia e adevarat...dar reteau electrica, in cazul asta, este protejata cu diferentiale in cazul unor defecte de izolatie cum spui tu. Nu s a putut din pacate folosi alta cale mai eleganta.
        Nu inteleg chiar nu se pricepe nimeni sa mi dea si mie niste raspunsuri la fiecare subpunct?

        Comentariu

        • dorin2extended
          Incepator
          • 14.feb.2010
          • 31

          imi spuneti va rog si mie daca e vreo problema daca pun pe acelasi circuit doua pompe de recirculare si un boiler? mai ales pentru ca pompele de recirculare consuma putin.si as pune diferential pentru circuitul respectiv.multumesc
          punct

          Comentariu

          • xena
            Membru Marcant
            • 05.aug.2007
            • 786

            Ce problema sa fie? Foarte bine ar fi sa pui diferential si e OK. Este recomandat ca in locurile unde apa se poate intalni cu curentul sa pui diferential. Ai grija ca pompele si boilerul sa fie legate la impamantare.

            Comentariu

            • vanessamae
              Incepator
              • 21.nov.2011
              • 18

              Buna ziua tuturor
              Am citit toate paginile din aceasta sectiune si pot spune ca am invatat foarte multe, dar tot nu sunt lamurit cu niste aspecte pe care le voi supune atentiei dvs si multumesc anticipat celor ce vor dori sa ma ajute
              Dupa sarbatori intentionez sa schimb in apartament toata instalatia electrica, este din 1966 pe aluminiu
              Atasez mai jos un desen (nu m-am priceput sa-l fac mai bine) cu schita apartamentului si consumatorii principali (nu am trecut aspirator, feon, etc)
              Eu am gandit in felul urmator :
              Instalatii de alimentare separate astfel:
              - centrala termica - P=120W - in documentatie scrie ca siguranta tb sa fie de 16 A (??)
              - cuptor microunde (1000W) + filtru cafea (1200W) - siguranta de 16 A
              - frigider (140W) + aragaz cu aprindere electrica - siguranta de max 10 A
              - aer conditionat (2300 W) - siguranta de 16 A
              - masina spalat (1800W) - siguranta de 10 A
              - prize bucatarie + hol intrare (consum 1500W - cand bag aspiratorul) - siguranta de 10 A
              - prizele din sufragerie si primul dormitor (2 Tv, 1 laptop, ocazional aspirator - 1500 W) - siguranta de 10 A
              - prizele din celelalte doua dormitoare (2 Tv, 1 laptop, ocazional aspirator - 1500 W) - siguranta de 10 A
              - iluminat (in jur la 700 W) - siguranta de 10 A (desi e cam mare - cred ca e de ajuns de 6A)
              Mentionez ca toate sigurantele le voi pune duble, nu ma deranjeaza ca voi folosi un tablou cu 24 posturi.
              Voi folosi cabluri de 1,5mmp ptr iluminat si de 2,5mmp pentru toate prizele.
              Sigurantele probabil vor fi Schneider.
              Impamantare nu exista, momentan firul este legat la nul dar ma voi conecta la un fier beton al constructiei gasit dupa demontarea unei usi.
              Care ar fi nelamuririle la care va solicit ajutorul:
              1. am facut bine distributia din tablou pentru consumatori si calculul sigurantelor ?
              2. vreau sa mai conectez si: Domae Quick PF, o bobina MSU, un dispozitiv de protectie diferentiala de 30mA si un releu de protectie la spuratensiune
              Sincer nu am reusit sa ma lamuresc cu o schema de conectare a acestora la situatia mea - va rog o schema de conectare
              3. este gresit daca voi introduce prin tub PVC bagat in tencuiala numai cate un cablu pentru fiecare instalatie (adica la tablou imi vor ajunge 9 cabluri trase fiecare separat)?
              4. am mai atasat o foto cu o piesa de separatie ptr impamantare.In cazul meu este necesara aceasta piesa ?
              Va multumesc

              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	plan_circuite electrice liviu final1.jpg 
Afișări:	1787 
Mărime:	146,7 KB 
ID:	598872 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	piesaseparatie2.jpg 
Afișări:	2702 
Mărime:	75,4 KB 
ID:	598873

              Comentariu

              • cosmintr
                Membru Marcant
                • 30.iul.2006
                • 567

                Buna, nu sunt cel mai mare electrician si am citit cu interes articolul de mai sus, chestia cu legatul nului la un fier beton este o prostie mare. Daca altul din vecini leaga o faza la un fier beton? Nulul de pamantare il obtineti de la nulul de intrare fara a trece prin sigurante.
                Daca are loc un scurt, un vecin face baie si il curentati, prin fier beton care comunica cu tevi etc zidarie, apa(bun conducator)....

                Comentariu

                • vanessamae
                  Incepator
                  • 21.nov.2011
                  • 18

                  Am citit in aceste pagini si am gasit mai multe posturi in care vad ca se accepta mai mult aceasta varianta decat a lega la calorifer, teava de apa, etc.
                  Oare acest fier beton bagat in constructie sa comunice cu tevi, etc ? Poate e cineva in masura sa imi dea o solutie viabila.
                  Inteleg ca pot conecta impamantarea la nulul ce vine in tabloul existent inainte de sigurante ?!
                  Este o idee despre care o sa mai citesc.
                  Multumesc pentru promptitudine.
                  Astept si alte pareri.
                  Exclus varianta de a face impamantare in jurul blocului (nu vor locatarii - costuri prea mari spun ei) si nici eu n-as putea suporta aceste costuri singur tinand cont ca stau la etajul 3. Daca eram la parter nu mai puneam aceasta intrebare.

                  Comentariu

                  • cosmintr
                    Membru Marcant
                    • 30.iul.2006
                    • 567

                    Repet daca aveti doua fire atunci unu este faza care se bifurca si merge in sigurante, unul este nulul care il legati in tabloul la o bara de legaturi. Din aceasta bara pleaca nulul spre sigurante, si direct din bara catre pamantarea din prize, lampi, etc. Este ok asa, o sa confirme si alti colegi. Vedeti ca mai nou trebuie si la iluminat sa trageti pamantare, asa prevad normele. In mod normal corpurile de iluminat ar trebui legate la pamantare.

                    Comentariu

                    • vanessamae
                      Incepator
                      • 21.nov.2011
                      • 18

                      inca o data multumesc pentru promptitudine
                      in tabloul electric sunt 4 sigurante : 2 pe sigurante (faza si nulul) si 2 pe prize (faza si nul)
                      am inteles ce mi-ati explicat anterior dar nu inteleg daca este o solutie buna acest tip de pamantare atata timp cat nulul si viitorul cablu de pamantare vin legate la acelasi fir chiar daca unul dintre ele trece printro siguranta. La aceasta solutie cand masor cu ohmetrul intre cele doua nuluri am o valoare de 0,2 si nu infinit cum ar trebui sa fie.
                      am vazut in ghid practic legrand ca ar trebui si corpurile de iluminat sa fie legate la pamantare dar cum faci asta daca ai un corp de iluminat realizat din lemn sau ai un spot cu carcasa din plastic, leduri, etc ?

                      scuze 2 sigurante pe iluminat si 2 pe prize

                      Comentariu

                      • cosmintr
                        Membru Marcant
                        • 30.iul.2006
                        • 567

                        Eu stau la casa si am doua fire care vin de pe stalp, faza si nul si la fel este si la mine legat. Deci este retea aeriana, clasica cu stalpi de beton. Acu 4-5 ani stateam la bloc la etajul 4, fire de aluminiu numai doua adica o faza si un nul, deci la fel era pamantarea facut-a. Am toate sculele si echipamentele posibile electrice si nu am avut prob niciodata. Inclusiv vana cu hidromasaj la care am un diferential de 10ma. Eu pe intrare la casa am si protectie generala diferentiala, si protectie la supratensiune. Toata stima. Referitor la valoarea masurata, nu stiu cum se masoara, cred ca nu trebuie in acel moment sa aveti legat nimic mai departe, la asta rog sa ne ajute un electrician de pe forum.

                        Am uitat, referitor la corpurile de iluminat, majoritatea mai nou, au locul de legat firul de pamantare. Nu toate. Ma gandesc ca cele care au le legati, la cele care nu au nu le legati. In bai, garaj, bucatarie ma gandesc ca e mai bine sa fie corpuri care au si pamantare. Ma rog faptul ca veti monta la iluminat 2 fire de 1.5 sau 3 de 1.5 ramane la latitudinea dvs. Eu v-am informat ca mai nou se trage si fir de pamantare la iluminat, si se cere mai nou acest lucru. Sarbatori fericite!
                        Ultima editare de cosmintr; 23.dec.2011, 14:29.

                        Comentariu

                        • vanessamae
                          Incepator
                          • 21.nov.2011
                          • 18

                          ok, voi lega pamantarea asa cum ati descris
                          corpurile de iluminat le voi lega si pe acestea la pamantare (care au) obligatoriu cele din baie, bucatarie, etc unde se face condens, etc, am inteles
                          astept si pareri despre celelalte probleme cu care nu m-am lamurit, sugestii, sunt deschis la orice idee, legala, practica si fara a face vreun vecin sa rada in hohote cand e un dus sau se spala pe dinti
                          sarbatori fericite tuturor si scuzele de rigoare ca m-a apucat acum chestia asta
                          "cand e la dus"

                          Comentariu

                          • da_n
                            Living Legend
                            • 10.mai.2009
                            • 1228

                            Postat în original de vanessamae
                            Buna ziua tuturor
                            2. vreau sa mai conectez si: Domae Quick PF, o bobina MSU, un dispozitiv de protectie diferentiala de 30mA si un releu de protectie la spuratensiune
                            bobina msu si releul de protectie la supratensiune fac acelasi lucru

                            Comentariu

                            • Cherubino
                              Living Legend
                              • 10.iul.2006
                              • 1685

                              Postat în original de vanessamae
                              Buna ziua tuturor
                              Am citit toate paginile din aceasta sectiune si pot spune ca am invatat foarte multe, dar tot nu sunt lamurit cu niste aspecte pe care le voi supune atentiei dvs si multumesc anticipat celor ce vor dori sa ma ajute
                              Dupa sarbatori intentionez sa schimb in apartament toata instalatia electrica, este din 1966 pe aluminiu
                              Atasez mai jos un desen (nu m-am priceput sa-l fac mai bine) cu schita apartamentului si consumatorii principali (nu am trecut aspirator, feon, etc)
                              Eu am gandit in felul urmator :
                              Instalatii de alimentare separate astfel:
                              - centrala termica - P=120W - in documentatie scrie ca siguranta tb sa fie de 16 A (??)
                              - cuptor microunde (1000W) + filtru cafea (1200W) - siguranta de 16 A
                              - frigider (140W) + aragaz cu aprindere electrica - siguranta de max 10 A
                              - aer conditionat (2300 W) - siguranta de 16 A
                              - masina spalat (1800W) - siguranta de 10 A
                              - prize bucatarie + hol intrare (consum 1500W - cand bag aspiratorul) - siguranta de 10 A
                              - prizele din sufragerie si primul dormitor (2 Tv, 1 laptop, ocazional aspirator - 1500 W) - siguranta de 10 A
                              - prizele din celelalte doua dormitoare (2 Tv, 1 laptop, ocazional aspirator - 1500 W) - siguranta de 10 A
                              - iluminat (in jur la 700 W) - siguranta de 10 A (desi e cam mare - cred ca e de ajuns de 6A)
                              Mentionez ca toate sigurantele le voi pune duble, nu ma deranjeaza ca voi folosi un tablou cu 24 posturi.
                              Voi folosi cabluri de 1,5mmp ptr iluminat si de 2,5mmp pentru toate prizele.
                              Sigurantele probabil vor fi Schneider.
                              Impamantare nu exista, momentan firul este legat la nul dar ma voi conecta la un fier beton al constructiei gasit dupa demontarea unei usi.
                              Care ar fi nelamuririle la care va solicit ajutorul:
                              1. am facut bine distributia din tablou pentru consumatori si calculul sigurantelor ?
                              2. vreau sa mai conectez si: Domae Quick PF, o bobina MSU, un dispozitiv de protectie diferentiala de 30mA si un releu de protectie la spuratensiune
                              Sincer nu am reusit sa ma lamuresc cu o schema de conectare a acestora la situatia mea - va rog o schema de conectare
                              3. este gresit daca voi introduce prin tub PVC bagat in tencuiala numai cate un cablu pentru fiecare instalatie (adica la tablou imi vor ajunge 9 cabluri trase fiecare separat)?
                              4. am mai atasat o foto cu o piesa de separatie ptr impamantare.In cazul meu este necesara aceasta piesa ?
                              Va multumesc
                              Pentru centrala siguranta de 6 A este mai mult decat suficienta (ar ajunge si una de 2 A, dar se gasesc mai greu).In loc de sigurante 2P pune 1P+N, ocupa spatiu doar cat o siguranta monopolara. Pentru iluminat 6 A este suficient. In rest, calculul e bun.
                              Nu este nicio problema daca pui cate un singur cablu prin fiecare tub, in afara de cea a ...costurilor.
                              In legatura cu bobina MSU- daca o pui, pentru ce-ti mai trebuie releu de protectie la supratensiune?
                              Conectarea la fierul beton nu este cea mai indicata metoda, intrucat nu poti fi sigur de continuitatea acelei armaturi. Poti face o masuratoare empirica (fara nicio legatura cu metodele corecte de masurare a rezistentei de dispersie), masurand tensiunea intre faza si nulul de lucru, iar apoi intre faza si respectivul fier beton. Daca diferenta dintre cele 2 valori masurate nu depaseste 1 V, atunci poti incerca sa folosesti armatura respectiva ca impamantare. In mod normal, armatura blocului ar trebui sa fie cea mai buna priza de impamantare, dar nu poti fi sigur fara masuratori exacte.
                              In niciun caz sa nu folosesti ca impamantare tevile de apa sau caloriferele- poti sa-ti electrocutezi vecinii in cazul unui defect de izolatie.
                              LARGO AL FACTOTUM

                              Comentariu

                              • vanessamae
                                Incepator
                                • 21.nov.2011
                                • 18

                                va multumesc pentru raspunsuri
                                am masurat tensiunea intre faza si nul si intre faza si fierul beton, rezultatul in ambele cazuri 218V
                                Este adevarat ca vor fi costurile mai mari putin daca folosesc cate o teava pentru fiecare cablu in parte dar ma gandesc ca e mai sigur asa.
                                Am inteles ca bobina MSU si releul de protectie la supratensiune fac aceeasi chestie asa ca renunt la releu si voi ramane cu: Domae Quick PF, o bobina MSU si un dispozitiv de protectie diferentiala de 30mA.
                                Problema e ca tot nu am reusit sa inteleg cum se conecteaza (ordinea de conectare) cele 3 inaintea sigurantelor.

                                Comentariu

                                Procesare...