Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • da_n
    Banned
    - Exclus de pe forum -
    • 10.mai.2009
    • 1228

    Postat în original de vanessamae
    Problema e ca tot nu am reusit sa inteleg cum se conecteaza (ordinea de conectare) cele 3 inaintea sigurantelor.
    se conecteaza in paralel cu intrerupatorul general



    atentie la MSU si compatibilitatea cu intrerupatorul general, pentru ca se cupleaza mecanic cu el, daca este ID, daca nu ma-nsel, trebuie sa intercalezi intre msu si intrerupator inca un auxiliar OFS, ca sa poti face cuplarea mecanica, un coleg forumist a explicat mai in spate aspectul asta
    Ultima editare de da_n; 24.dec.2011, 11:44.

    Comentariu

    • vanessamae
      Incepator
      • 21.nov.2011
      • 18

      multumesc pentru raspuns
      CRACIUN FERICIT tuturor

      Comentariu

      • mariuselectric
        Incepator
        • 17.feb.2007
        • 72

        Cam asa trebuie sa arate cuplajul msu +siguranta generala : http://www.electricieni-autorizati.ro/imagini.html

        Comentariu

        • vanessamae
          Incepator
          • 21.nov.2011
          • 18

          multumesc frumos pentru raspuns
          eu m-am referit ca nu stiu ordinea corecta de asezare a celor 3 dispozitive inaintea sigurantelor si modul lor de conectare
          am gasit in schimb asa ceva si cred ca asta e ce-mi trebuie
          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	cuadro.JPG 
Afișări:	7631 
Mărime:	17,7 KB 
ID:	598895 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	cuadro_basico_hilos_tierra2b.jpg 
Afișări:	19751 
Mărime:	60,2 KB 
ID:	598896
          acum mai trebuie sa ma lamuresc si cu dimensionarea corecta a acelor dispozitive care cred ca este urmatoarea : tinand cont ca sunt dese cazurile in care functioneaza concomitent masina de spalat 1800W + centrala termica 120W + cuptor microunde 1000W + aer conditionat 2300W + ceva iluminat cca 200W ar insemna un consum de 5420W ceea ce inseamna ca toate cele 3 dispozitive sa aiba 25A (daca am gresit rog sa ma corectati)
          Problema este ca siguranta generala aflata in tabloul de pe casa scarii are tot 25A. In acest caz cele 3 dispozitive de protectie si-ar mai face treaba intro anumita situatie sau nu ?
          Multumesc anticipat.

          Comentariu

          • Cherubino
            Living Legend
            • 10.iul.2006
            • 1687

            Postat în original de vanessamae
            multumesc frumos pentru raspuns
            eu m-am referit ca nu stiu ordinea corecta de asezare a celor 3 dispozitive inaintea sigurantelor si modul lor de conectare
            am gasit in schimb asa ceva si cred ca asta e ce-mi trebuie
            [ATTACH=CONFIG]61456[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]61457[/ATTACH]
            acum mai trebuie sa ma lamuresc si cu dimensionarea corecta a acelor dispozitive care cred ca este urmatoarea : tinand cont ca sunt dese cazurile in care functioneaza concomitent masina de spalat 1800W + centrala termica 120W + cuptor microunde 1000W + aer conditionat 2300W + ceva iluminat cca 200W ar insemna un consum de 5420W ceea ce inseamna ca toate cele 3 dispozitive sa aiba 25A (daca am gresit rog sa ma corectati)
            Problema este ca siguranta generala aflata in tabloul de pe casa scarii are tot 25A. In acest caz cele 3 dispozitive de protectie si-ar mai face treaba intro anumita situatie sau nu ?
            Multumesc anticipat.
            In cazul unui defect este posibil (ba chiar aproape sigur!) sa decupleze simultan si siguranta de pe palier, si cea din casa. In principiu, pentru a se asigura selectivitatea protectiei, ar trebui ca in cazul protectiilor "in cascada" diferenta dintre valorile disjunctoarelor sa fie de 2 trepte, dar pentru aceasta ar trebui ca si sectiunea coloanei de alimentare a apartamentului sa fie corelata cu o astfel de valoare a protectiei.
            LARGO AL FACTOTUM

            Comentariu

            • vanessamae
              Incepator
              • 21.nov.2011
              • 18

              "In cazul unui defect ......... diferenta dintre valorile disjunctoarelor sa fie de 2 trepte, dar pentru aceasta ar trebui ca si sectiunea coloanei de alimentare a apartamentului sa fie corelata cu o astfel de valoare a protectiei."
              Am sa ma uit sa vad ce sectiune are cablul de alimentare care intra in apartament din tabloul de pe casa scarii dar si sectiunea celui care intra in siguranta de 25A de la acel tablou si voi reveni.
              Multam fain.

              Comentariu

              • ozzyboy
                Incepator
                • 07.iul.2011
                • 57

                Pentru monofazat si mai ales la apartamente, de cele mai multe ori este de 6mm²...

                Comentariu

                • vanessamae
                  Incepator
                  • 21.nov.2011
                  • 18

                  am masurat aseara cu un subler diametrul conductorului ce intra in siguranta din tabloul de pe casa scarii precum si pe cel ce iese din siguranta si pleaca spre apartament, ambele aveau aproximativ 5 mm cu tot cu invelisul de plastic si sunt din AL.
                  Deci cred ca sunt conductori de 4mm.
                  Nu am un subler nemaipomenit asa ca o sa incerc sa fac rost de altul si voi reveni.
                  Oricum daca este de 4mm am gasit un tabel pe undeva (nu-l am la indemana acum) ar suporta un curent maxim 23A (daca am gresit rog sa ma corectati).
                  Asta inseamna undeva la 5000 W si deci va trebui sa ma limitez la valoarea asta.

                  Comentariu

                  • ozzyboy
                    Incepator
                    • 07.iul.2011
                    • 57

                    aria cercului

                    Deci...marele DECI ... IN ELECTRICITATE, cand "lumea" zice 0.5mm, 1mm, 1,5mm, 2,5mm, 6mm, 10mm s.a.m.d. de fapt aceasta valoare este sectiunea/aria si nu diametrul si bineinteles aceasta valoare este data in mm². In cazul d-voastra, asa cum spuneti ca ati masurat diametrul cu sublerul, v-a trebui sa aplicati formula de mai jos, ca sa aflati aria conductorului. Atentie se masoara conductorul fara izolatie.
                    Din pacate, multi fac aceasta confuzie, chiar si electricieni de meserie. Sau bineinteles, multi nu stiu, dar nici nu-i intereseaza, pentru ca ei stiu ca trebuie sa lucreze cu 1,5 ; 2,5 ; 6 etc ...

                    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	aria cercului.png 
Afișări:	625 
Mărime:	626 Octeți 
ID:	598931

                    Exemplu:
                    Daca luati si masurati cu sublerul un conductor de Cu FY 2,5mm², veti constata ca diametrul lui este de ~1,77mm .

                    Comentariu

                    • schnappi
                      Incepator
                      • 07.dec.2011
                      • 32

                      Salut!

                      Va rog sa ma ajutati cu un sfat.Mi-am luat un apartament intr-un bloc construit in 1960-70 si in tabloul de sigurante lumina este pe 2 sigurante (faza si nul) iar prizele pe alte 2 sigurante(faza si nul).
                      Va trebui sa deslusesc tainele circuitelor dar important este ca exista impamantare la tablou bucatarie si baie.Cablurile la lumina sunt de tipul celor lipite de pereti.

                      Citind (recunosc el fugitivo) topicul m-am decis sa folosesc produsele Schneider.Ce am inteles din ce am citit este ca acea bobina MSU de 255v e foarte importanta pentru supratensiuni.Aceasta se leaga la un intrerupator general din cate am inteles.
                      In schemele celor de la Schneider http://casa.schneider-electric.ro/siguranta.html la intrerupatorul general se conecteaza acel Domae pf quick ( http://www.casa.schneider-electric.r...007_art-4.html ) si nu se pomeneste nimic de acea bobina MSU.
                      Intrebare: Domae pf quick (sau click cum spune in schema) contine si bobina MSU sau sunt doua lucruri separate?Daca se pune pf quick/click trebuie pusa si MSU?



                      Multumesc.

                      Comentariu

                      • Cherubino
                        Living Legend
                        • 10.iul.2006
                        • 1687

                        Postat în original de schnappi
                        Salut!

                        Va rog sa ma ajutati cu un sfat.Mi-am luat un apartament intr-un bloc construit in 1960-70 si in tabloul de sigurante lumina este pe 2 sigurante (faza si nul) iar prizele pe alte 2 sigurante(faza si nul).
                        Va trebui sa deslusesc tainele circuitelor dar important este ca exista impamantare la tablou bucatarie si baie.Cablurile la lumina sunt de tipul celor lipite de pereti.

                        Citind (recunosc el fugitivo) topicul m-am decis sa folosesc produsele Schneider.Ce am inteles din ce am citit este ca acea bobina MSU de 255v e foarte importanta pentru supratensiuni.Aceasta se leaga la un intrerupator general din cate am inteles.
                        In schemele celor de la Schneider http://casa.schneider-electric.ro/siguranta.html la intrerupatorul general se conecteaza acel Domae pf quick ( http://www.casa.schneider-electric.r...007_art-4.html ) si nu se pomeneste nimic de acea bobina MSU.
                        Intrebare: Domae pf quick (sau click cum spune in schema) contine si bobina MSU sau sunt doua lucruri separate?Daca se pune pf quick/click trebuie pusa si MSU?



                        Multumesc.
                        Descarcatorul Domae Quick PF este pentru supratensiuni de origine atmosferica. Intrucat am dedus din mesaj ca locuiti la bloc, s-ar putea ca in firida cu contoare a blocului sa aveti deja montat un DPS-M (adica descarcator de supratensiune monofazat)- asta in cazul in care aveti o firida modernizata. Chiar daca nu-l aveti, nu este absolut necesar sa-l montati, intrucat, de regula, alimentarea cu energie electrica a blocurilor din mediul urban se face din posturi trafo prin cabluri subterane, ceea ce reduce mult riscul supratensiunilor atmosferice.
                        In ceea ce priveste bobina MSU, aceasta protejeaza impotriva supratensiunilor produse, printre altele, de asa-numita "deplasare a nulului" (mai concret, intreruperea nulului de lucru, care poate avea ca efect aparitia unei tensiuni de valoare apropiata tensiunii de linie de 0,4 KV)- defect care din pacate este destul de des intalnit. Asadar, DA pentru MSU, iar ca o paranteza care nu trebuie considerata a fi reclama, va felicit pentru hotararea de a folosi protectiile de la Schneider. Lucrez cu ele de cativa ani si nu m-au dezamagit niciodata.
                        Postat în original de vanessamae
                        am masurat aseara cu un subler diametrul conductorului ce intra in siguranta din tabloul de pe casa scarii precum si pe cel ce iese din siguranta si pleaca spre apartament, ambele aveau aproximativ 5 mm cu tot cu invelisul de plastic si sunt din AL.
                        Deci cred ca sunt conductori de 4mm.
                        Sunt de 6 mmp.
                        LARGO AL FACTOTUM

                        Comentariu

                        • schnappi
                          Incepator
                          • 07.dec.2011
                          • 32

                          Postat în original de Cherubino
                          Descarcatorul Domae Quick PF este pentru supratensiuni de origine atmosferica. Intrucat am dedus din mesaj ca locuiti la bloc, s-ar putea ca in firida cu contoare a blocului sa aveti deja montat un DPS-M (adica descarcator de supratensiune monofazat)- asta in cazul in care aveti o firida modernizata. Chiar daca nu-l aveti, nu este absolut necesar sa-l montati, intrucat, de regula, alimentarea cu energie electrica a blocurilor din mediul urban se face din posturi trafo prin cabluri subterane, ceea ce reduce mult riscul supratensiunilor atmosferice.
                          In ceea ce priveste bobina MSU, aceasta protejeaza impotriva supratensiunilor produse, printre altele, de asa-numita "deplasare a nulului" (mai concret, intreruperea nulului de lucru, care poate avea ca efect aparitia unei tensiuni de valoare apropiata tensiunii de linie de 0,4 KV)- defect care din pacate este destul de des intalnit. Asadar, DA pentru MSU, iar ca o paranteza care nu trebuie considerata a fi reclama, va felicit pentru hotararea de a folosi protectiile de la Schneider. Lucrez cu ele de cativa ani si nu m-au dezamagit niciodata.
                          Multumesc frumos pentru lamuriri.
                          Atunci as putea atasa modulul MSU la un intrerupator diferential (adica sa folosesc intrerupatorul diferential pe post de intrerupator general) sau se poate atasa doar la un intrerupator automat - cu rol de intrerupator general si apoi se pune si intrerupatorul diferential?
                          Am mai citit pe ici pe colo si ar fi pareri ca nu ar fi bine sa fie un intrerupator diferential pe toata instalatia electrica.
                          Cum ar fi mai bine de pus aceste intrerupatoare diferentiale?M-am gandit la unul pentru lumini si unul pentru prize.M-ar bate gandul sa pun un/doua intrerupator diferential de 10mA.Cele de 10mA ofera o protectie mai buna la, Doamne fereste, curentare?Intreb pentru ca am 2 copii mici si vreau sa fiu prevazator.

                          Multumesc frumos.

                          Comentariu

                          • cosmintr
                            Membru Marcant
                            • 30.iul.2006
                            • 568

                            Toate instalatiile electrice mai noi, au diferential general, care este de 30mA. Daca va uitati la blocuirle de masura si control care se monteaza la case si blocuri, cutiile alea transparente, se vede siguranta generala cu protectie diferentiala, si protectie la supratensiune. La mai multe caldiri la locul meu de munca, se reabiliteaza, si toate circuitele sunt prevazute cu sigurante cu diferential, si in tablourile generale si in cele de separatii pe etaje.
                            Eu stau la casa si am unu general pe intrare de 30mA, si mai am doua de 10mA circuite care merg la bai. Nu sunt electrician de profesie, asa ca eventualele greseli sunt scuzabile.
                            Ultima editare de cosmintr; 30.dec.2011, 15:42.

                            Comentariu

                            • Cherubino
                              Living Legend
                              • 10.iul.2006
                              • 1687

                              Postat în original de cosmintr
                              Toate instalatiile electrice mai noi, au diferential general, care este de 30mA. Daca va uitati la blocuirle de masura si control care se monteaza la case si blocuri, cutiile alea transparente, se vede siguranta generala cu protectie diferentiala, si protectie la supratensiune. La mai multe caldiri la locul meu de munca, se reabiliteaza, si toate circuitele sunt prevazute cu sigurante cu diferential, si in tablourile generale si in cele de separatii pe etaje.
                              Eu stau la casa si am unu general pe intrare de 30mA, si mai am doua de 10mA circuite care merg la bai. Nu sunt electrician de profesie, asa ca eventualele greseli sunt scuzabile.
                              Diferentialele care se monteaza in BMP-uri au de regula sensibilitatea de 300 mA si nu sunt destinate protectiei impotriva socurilor electrice.
                              Solutia montarii diferentialelor "dedicate" cu sensibilitati de 10 sau 30 mA este una confortabila (in caz de defect se intrerupe doar circuitul cu probleme), dar costisitoare. Pe de alta parte, solutia unui diferential general cu sensibilitate de 30 mA este mai ieftina, dar in caz de defect se va opri curentul in toata casa, iar apoi trebuie "sapat" in instalatie pentru depistarea consumatorului cu probleme. Parerea mea este ca ambele variante sunt bune, atata vreme cat asigura protectia utilizatorilor instalatiei; depinde doar de bugetul pe care fiecare si-l poate permite pentru protectiile electrice.
                              LARGO AL FACTOTUM

                              Comentariu

                              • cosmintr
                                Membru Marcant
                                • 30.iul.2006
                                • 568

                                Revin, m-am uitat cu atentie in BPM meu si intradevar este o siguranta principala de 32A cu 0,3A deci 300mA. Cele din casa care merg la bai sunt de 10mA. Nu am fost atent la virgula si la nr de 0 de dupa.
                                Ultima editare de cosmintr; 30.dec.2011, 18:06.

                                Comentariu

                                Procesare...