Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • schnappi
    Incepator
    • 07.dec.2011
    • 32

    Voi vedea in primul rand cate circuite sunt in apartament si cate voi mai adauga eu (ptr. cuptor electric, plita cu gaz, hota,centrala,si alte prize pentru alte electrocasnice de bucatarie), apoi voi incerca sa trag impamantarea la toate prizele din apartament (deocamdata este la bucatarie si baia mare) si apoi voi vedea cum pot sa impart circuitele pe sigurante cu si fara diferentiale.
    Multumesc frumos de raspunsuri.

    Comentariu

    • komy
      Membru Marcant
      • 22.iul.2008
      • 441

      Din cate cred eu, siguranta diferentiala montata in BMP se pune pentru a stopa un eventul furt de curent si nu pentru protectia utilizatorilor. Nu prea cred ca pe cei de la eon sau enel sau etc ii intereseaza daca te-ai prajit daca ai folosit necorespunzator instalatia, ci ii intereseaza in primul rand sa nu furi curent. La mine in oras, s-au montat contoarele pe casa scarii si s-au pus sigurante diferentiale prima data in blocurile cu locatari nevoiasi. Concluzia o trage fiecare.
      Imi place lumina!

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        Se pune in principal pentru a obliga consumatorul sa isi rezolve problemele de la instalatiile vechi si scurgerile de energie prin defectele de izolatie, cat si pentru a limita riscurile de producere a unor incendii.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • Cherubino
          Living Legend
          • 10.iul.2006
          • 1687

          Postat în original de komy
          Din cate cred eu, siguranta diferentiala montata in BMP se pune pentru a stopa un eventul furt de curent si nu pentru protectia utilizatorilor. Nu prea cred ca pe cei de la eon sau enel sau etc ii intereseaza daca te-ai prajit daca ai folosit necorespunzator instalatia, ci ii intereseaza in primul rand sa nu furi curent. La mine in oras, s-au montat contoarele pe casa scarii si s-au pus sigurante diferentiale prima data in blocurile cu locatari nevoiasi. Concluzia o trage fiecare.
          La mine in oras am vazut, nu de mult, la un bloc, firide cu contoare echipate cu diferentiale cu sensibilitatea de 1 A. E clar ca acestea sub nicio forma nu pot proteja utilizatorul de socuri electrice.
          LARGO AL FACTOTUM

          Comentariu

          • Paulorossi
            Membru
            • 24.aug.2010
            • 271

            Diferentialul din BMP de 300 mA se pune pt a nu se fura energie electrica.In cazul unei electrocutari acesta nu iti salveaza viata.Solutia cea mai eleganta,fiabila si sigura e montarea diferentialelor pe fiecare circuit.Deoarece acest lucru costa destul de mult personal prefer sa protejez separat atat circuitul de forta cat si circuitul de lumina prin doua diferentiale generale de sensibilitate 30 mA.In cazul unui defect pe circuitul de forta nu ramai in bezna si deci poti remedia defectul.Pt circuite mai sensibile se pot monta diferentiale cu sensibilitate de 10 mA.De retinut e ca atat diferentialele de 30 cat si cele de 10 mA iti salveaza viata in caz de defect cu conditia sa fie de la producatori consacrati.Nu recomand sigurante no name,acestea pot duce la avarii grave cu consecinte majore.

            Comentariu

            • schnappi
              Incepator
              • 07.dec.2011
              • 32

              prin circuit de forta te referi la cuptor electric incastrabil, masina spalat vase / rufe, centrala termica (stiu ca nu consuma mult dar implica apa)?

              Comentariu

              • mbostangiu
                Membru Marcant
                • 31.dec.2011
                • 594

                De acord cu Dl. Paulorosi.
                Consider ca trebuie să răspunzi la 3 întrebări pentru a lua o decizie privitor la echipamentele pe care le pui în operă:
                1. Ce buget ai?
                2. Cât de important este să fi protejat corect?
                3. Cât de important este să ai protecţie diferenţială pe fiecare circuit?
                În cazul meu răspunsurile sunt:
                1. Buget minim însă fără rabat la calitate.
                2. Extrem de important, poate fi vorba de viaţa familiei tale
                3. Din experienţă am constatat ca în cazul consumatorului casnic dacă ai protecţie diferenţială generală (30 mA) poate fi suficient, dat fiind că această protecţie funcţionează doar în cazul unui defect, care totuşi apare suficient de rar încât să îţi asumi declanşare generală în cazul apariţiei defectului pe oricare dintre circuite. Astfel pentru a împăca şi bugetul, cred ca merită să îţi asumi riscul să rezolvi problema chiar şi prin telefon, instruind de exemplu o bunică de acasă să separe circuitul defect în 2 minute.
                “Quality means doing it right when no one is looking.”

                Comentariu

                • sas_ro
                  Incepator
                  • 01.ian.2012
                  • 4

                  Rugaminte

                  Buna seara,
                  La un apartament cu 2 camere as dori sa pun sigurante diferentiale.
                  Problema cea mai mare e ca am doar 3 circuite (in urma unei probleme a trebuit sa montam cabluri aplicate pe perete) si toate prizele sunt pe un circuit.
                  Ca si consumatori:
                  - dormitor: tv, router, 2 laptop, saptamanal un aspirator
                  - bucatarie: frigider, masina de spalat, cuptor cu microunde, centrala. Din cand in cand: mixer, sandwich maker.
                  pe viitor tot in bucatarie vor mai fi: 1 hota, cuptor de 2500 W
                  - sufragerie: tv si fier de calcat din cand in cand.

                  Stiu ca va trebui sa impart consumatorii din bucatarie in 2 sau 3 circuite.

                  Electricianul care mi-a pus firele aplicate a facut legatura cu prizele de la tablou la o doza cu 4 conductori.
                  Mi se pare ca sunt: 2 de 2.5 mm si 2 de 1,5 mm din care unul este galben-verde(impamantare probabil).
                  Din acea doza pleaca in urmatorele doze conductor de 1,5 mm care va trebui sa suporte:

                  centrala (este posibil ca centrala pleaca direct din prima doza - nu sunt sigur)
                  cuptorul cu microunde - 800w
                  hota cu 2 motoare
                  cuptorul - 2500 w
                  si masina de spalat Beko)

                  1. Pana reusesc eu sa impart circuitul de prize va rog sa imi spuneti daca va fi in regula acest consum pentru cablurile de 2,5 mm care ajung doar pana la prima doza(adica toate prizele din casa), si mai apoi pentru cele de 1,5 care vor ajunge la:

                  cuptorul cu microunde - 800w
                  hota cu 2 motoare
                  cuptorul - 2500 w
                  si masina de spalat Beko)
                  din cand in cand: mixer, prajitor de paine, sandwich maker.
                  2. as dori sa pun o sig diferentiala de 10 mA. Pot sa iau una de 25 A pentru toata casa, montata inainte de celelalte 3 sigurante pe care le am acum.
                  Daca nu exista de 25A cu 10 mA urmatoarea e cu 30 mA. La 30 mA curenteaza tare (in mediu umed - de ex. )
                  3. Sig diferentiala ma protejeaza in cazul in care ating faza cu nulul? - din greseala

                  Inca o rugaminte:
                  - ce trebuie sa pun pentru a avea protectie diferentiala + protectie la suprasarcina
                  - ce firma producatoare recomandati? Moeler, Schneider? (acum am 1 sig de 10 A la iluminat si 2 sig de 16A la prize si celalalt circuit la care electricianul de care va spuneam ca mi-a montat cabluri aparente "a legat" spoturile de pe hol)

                  (s-a chinuit 1 zi pentru ca nu stia unde e problema si pana la urma mi-a repus iluminatul in functiune si prizele in bucatarie si sufragerie. Circuitul din bucatarie e din Cupru - si nu a facut altceva decat sa aduca curent intr-o doza si astfel a conectat prizele din bucatarie si pe cele din sufragerie.
                  A luat 200 lei - pentru montat tablou su tras acele 4 cabluri - am inteles ca astea sunt preturile

                  Prizele din dormitor le-am conectat eu.
                  Parerea mea e ca era cam nesigur - a stat 1 zi.

                  multumesc frumos
                  Bogdan

                  Comentariu

                  • Paulorossi
                    Membru
                    • 24.aug.2010
                    • 271

                    Salut.
                    Din explicatia ta reiese ca momentan sunt 3 circuite in apartament din care un circuit deserveste toate prizele,asta insemnand ca celelalte doua sunt pe circuitul de iluminat.
                    Recomand urmatoarea configuratei pe viitor:
                    -un circuit lumina(becuri) protejat printr-o siguranta diferentiala de 6A,30 mA(se vor folosi conductori de 1,5 mm2)
                    -un circuit prize baie(daca e cazul)protejat printr-o siguranta diferentiala de 16A,10 mA sau 16A,30 mA (se vor folosi conductori de 2,5 mm2)
                    -circuit cuptor electric bucatarie,protejat printr-o siguranta 1P+N sau 2P de 16 A (se vor folosi conductori de 2,5 mm2)
                    -circuit aparate bucatarie,protejat printr-o siguranta 1P+N sau 2P de 16 A (se vor folosi conductori de 4 mm2 pt coloana principala).Supradimensinarea conductorului iti va permite ca in viitor sa poti pune siguranta de 20 A daca va creste consumul fara sa schimbi conductorul.
                    -circuit camera+hol,protejat printr-o siguranta 1P+N sau 2P de 16 A (se vor folosi conductori de 2,5 mm2)
                    -circuit cealalta camera,protejat printr-o siguranta 1P+N sau 2P de 16 A (se vor folosi conductori de 2,5 mm2)
                    Camerele se vor proteja separat deoarece poate se doreste montarea unor statii de AC in viitorul apropiat.
                    Toate circuitele de prize(exceptand priza din baie,daca e cazul) se vor proteja printr-un diferential general de 25 A,30 mA.Toti conductorii vor fi de cupru.
                    Atasez si o schema explicativa.
                    Succes.
                    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Distributie sigurante.JPG 
Afișări:	19378 
Mărime:	63,3 KB 
ID:	599000

                    Comentariu

                    • sas_ro
                      Incepator
                      • 01.ian.2012
                      • 4

                      Multumesc foarte mult pentru raspuns.

                      Problema mea e ca trebuie sa sparg peretii si o parte din gresie ca sa pot trage fire. Si nu as face acest lucru pentru ca asteptam un copil, se va face un "santier" mai mic in casa si e cam dificil de facut acum.

                      O solutie ar fi sa merg in continuare cu firele pe pereti.

                      Am incercat astazi sa vad cum e facut circuitul.
                      De la contor am trase 2*2,5 mm si 2*1,5 mm pana intr-o doza din bucatarie. Firele groase alimenteaza circuitul de prize iar cele subtiri becul de la bucatarie.

                      La contor am un fir gros (Cu)- cred ca e de 4 mm (Precizare: firele de care zic sunt luate de la magazin unde am cerut fir de 1,5 si fir de 2,5 - nu astiu daca astea sunt mm sau mmp. Nu ma pricep)
                      Acest fir ajunge in doza cu pricina prin perete (am pus curent pe el si mi-a ajuns in doza - electricianul meserias al meu nu stiu daca a vazut treaba asta)
                      Mi-am cumparat fir spion de plastic - nu vrea sa intre. Am incercat si pe alte circuite si nu am reusit sa-l bag decat max 50 cm (si am mai dat si 50 lei pe el la Dedeman.

                      (ce m-ati sfatuit dvs nu e realizabil - sotia nu mai vrea sa bage bani in apartament. Stiu ca e vorba de siguranta noastra si voi incerca sa remediez problema, insa pana la spart pereti am acceptul sotiei. Mai incolo nu stiu cum s-o conving:d)

                      Voi chema un mester, poate reuseste el sa vada cum poate sa mai bage 2 fire tot de 4 mm ca sa am si impamantare. (impamantarea trebuie sa aiba fir cu aceeasi grosime, da?)

                      Intrebari:
                      1. daca reusesc sa mai bag 2 fire de 4 mm, coloana principala astfel creata va fi OK pentru tot circuitul de prize? (bineinteles cu aceeasi siguranta de 16 A.)
                      2. In locul diferentialelor recomandate pot pune doar 1 diferentiala ca si intrerupator general 25A, 10 mA - ca sa mai economisesc
                      bani (chiar daca voi ramane pe intuneric cand sare siguranta)
                      3. Daca nu reusesc sa trag firele de 4 mm, siguranta existenta la prize (16 A) ma ajuta sa nu iau foc in conditiile in care din cand in cand voi avea in priza: centrala, frigiderul, cuptorul de 2500 W si un aspirator de 1600 si hota cu 2 motoare (precizez ca exista o "coloana" cu fir de 2,5 mm din care la prize ajunge doar 1,5 mm. Acest cablu de 1,5 cat suporta?).

                      Stiu ca ce va cer eu e o prostie mai mare ca mine - dar daca nu reusesc sa rezolv problema intr-un mod elegant (tras o coloana de 4 mm care sa alimenteze toate prizele din casa si lumina de la bucatarie - 1 bec ) circuitul existent va ramane exact asa cum e.

                      Multumesc frumos

                      Comentariu

                      • afterwards
                        Incepator
                        • 30.aug.2011
                        • 21

                        Salut. Expun urmatoarea situatie: pentru o constructie noua P+E s-a facut bransament electric pe stalpul de peste drum unde s-a montat cofretul cu contoarul electric si protectii. De la stalp pana la casa sunt cca 23ml in linie dreapta, cu traversarea strazii dar si a unui colt din curtea vecina. Este nevoie de un nou acord de la primarie <pt traversarea strazii> si respectiv de acordul notarial al vecinului inainte de tragerea cablului de la cofret la casa? Alta intrebare e legata de lungimea traseului, este necesara montarea unui stalp intermediar pe proprietatea mea? Mentionez ca am incheiat deja contractul de furnizare en.el. cu Enel.

                        Comentariu

                        • vanessamae
                          Incepator
                          • 21.nov.2011
                          • 18

                          Buna ziua tuturor
                          Am nevoie de un mic ajutor.
                          Pentru a face upgrade la toata instalatia electrica din casa ce fel de cablu ma sfatuiti sa folosesc : FY say MYYM ?
                          Mentionez ca la oricare din variante cablul va fi bagat prin tub pvc si apoi in tencuiala.
                          Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

                          Comentariu

                          • Sandu_T
                            Membru Marcant
                            • 18.nov.2011
                            • 357

                            Postat în original de afterwards
                            Salut. Expun urmatoarea situatie: pentru o constructie noua P+E s-a facut bransament electric pe stalpul de peste drum unde s-a montat cofretul cu contoarul electric si protectii. De la stalp pana la casa sunt cca 23ml in linie dreapta, cu traversarea strazii dar si a unui colt din curtea vecina. Este nevoie de un nou acord de la primarie <pt traversarea strazii> si respectiv de acordul notarial al vecinului inainte de tragerea cablului de la cofret la casa? Alta intrebare e legata de lungimea traseului, este necesara montarea unui stalp intermediar pe proprietatea mea? Mentionez ca am incheiat deja contractul de furnizare en.el. cu Enel.
                            Nu ştiu cum e la Enel, dar bănuiesc că e la fel ca la EON. În teorie, distribuitorul (Enel) are responsabilităţi până la panoul de pe stâlp, inclusiv. De la panou până la casă, te priveşte exclusiv cum faci branşamentul. Indiferent că traversezi proprietăţi private prin aer sau prin pământ, e bine să închei un acord notarial, pentru liniştea ta. Pentru drum, dacă este unul vicinal/comunal, pentru care nu ai nevoie de aviz din partea CNADNR, poţi solicita de la primărie un act prin care ţi se acordă dreptul de a face o săpătură pentru traversare cablu electric. E bine să ceri acel act pentru că, în cazul în care face cineva sesizare, eşti acoperit.

                            Postat în original de vanessamae
                            Buna ziua tuturor
                            Am nevoie de un mic ajutor.
                            Pentru a face upgrade la toata instalatia electrica din casa ce fel de cablu ma sfatuiti sa folosesc : FY say MYYM ?
                            Mentionez ca la oricare din variante cablul va fi bagat prin tub pvc si apoi in tencuiala.
                            Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
                            Cablul de tip MYYM (x 3) este mai bun deoarece are o manta de PVC în plus.
                            3 conductori de cupru de 2,5 mmp, într-un cablu de tip MYYM, vor rezista la amperaj mai mare decât 3 conductori de 2,5 mmp, în cabluri tip FY (care nu au manta de protecţie suplimentară).
                            Ştiu puţin din tot şi mult din nimic

                            Comentariu

                            • vanessamae
                              Incepator
                              • 21.nov.2011
                              • 18

                              Multumesc frumos pentru raspuns

                              Comentariu

                              • Sandu_T
                                Membru Marcant
                                • 18.nov.2011
                                • 357

                                Postat în original de vanessamae
                                Multumesc frumos pentru raspuns
                                Demn de menţionat este şi faptul că MYYM se foloseşte cu precădere la alimentarea aparatelor electrocasnice şi mai puţin la instalaţii electrice (utilizarea MYYM este atipică pt astfel de utilizare). Un metru liniar de cablu MYYM cu 3 conductori in interior este mai scump decât 3 metri liniar de conductor FY.
                                Ultima editare de Sandu_T; 05.ian.2012, 11:08.
                                Ştiu puţin din tot şi mult din nimic

                                Comentariu

                                Procesare...