Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vanessamae
    Incepator
    • 21.nov.2011
    • 18

    deci raman la FY daca utilizarea este atipica in astfel de aplicatii ?

    Comentariu

    • Paulorossi
      Membru
      • 24.aug.2010
      • 272

      sas_ro,conductorul de 2,5 mm2 trebuie protejat de o siguranta de 16 A pt siguranta deplina.De retinut e ca nu poti utiliza mai mult de 16 A in regim de lunga durata.Recomand neaparat sa tragi conductorul de impamantare,acesta iti poate salva viata in caz de defect.Poti pune o singura siguranta generala diferentiala pt moment,neaparat sa fie de calitate(Siemens,ABB,Schneider,Legrand,Gewiss,etc) .
      Succes!
      Postat în original de Sandu_T
      3 conductori de cupru de 2,5 mmp, într-un cablu de tip MYYM, vor rezista la amperaj mai mare decât 3 conductori de 2,5 mmp, în cabluri tip FY (care nu au manta de protecţie suplimentară).
      Nu prea vad cum ar rezista la amperaj mai mare in conditiile in care conductorul se raceste mai greu avand o izolatie suplimentara.

      Comentariu

      • afterwards
        Incepator
        • 30.aug.2011
        • 21

        @Sandu-T: Multumesc de raspuns, voi merge la primarie sa ma interesez.

        Comentariu

        • Sandu_T
          Membru Marcant
          • 18.nov.2011
          • 313

          Postat în original de Paulorossi

          Nu prea vad cum ar rezista la amperaj mai mare in conditiile in care conductorul se raceste mai greu avand o izolatie suplimentara.
          Pentru a vă clarifica cu privire la acest aspect, puteţi întreba orice producător de cabluri despre această chestiune. Intensitatea maxim admisa pentru un conductor izolat cu pvc in manta suplimentara de pvc este mai mare decât în cazul unui conductor fără izolaţia suplimentară.
          Conductorul se răceşte mai greu? Depinde de mediul ambiant, cred, nu? Conductorul se răceşte doar dacă scade intensitatea ori dacă se întrerupe consumul. În funcţie de natura cablului (nr straturi de înveliş + material condutor), temperatura maxim în timpul exploatării poate creşte. Eu am un cablu cu 6 straturi de înveliş, cam la ce termperatură credeţi că rezistă ?
          Postat în original de vanessamae
          deci raman la FY daca utilizarea este atipica in astfel de aplicatii ?
          Da. Oricum, nu vă apucaţi să achiziţionaţi cablu decât după ce discutaţi cu un electrician autorizat să facă reţele electrice.
          Ştiu puţin din tot şi mult din nimic

          Comentariu

          • Cherubino
            Living Legend
            • 10.iul.2006
            • 1688

            Postat în original de vanessamae
            Buna ziua tuturor
            Am nevoie de un mic ajutor.
            Pentru a face upgrade la toata instalatia electrica din casa ce fel de cablu ma sfatuiti sa folosesc : FY say MYYM ?
            Mentionez ca la oricare din variante cablul va fi bagat prin tub pvc si apoi in tencuiala.
            Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
            FY nu este cablu, este conductor de Cu unifilar (masiv) izolat cu PVC. MYYM este cablu de Cu cu manta exterioara, care poate avea diferite sectiuni precum si un numar variabil de conductoare (este acel cablu de alimentare, de obicei cu manta alba, care se intalneste la toate electrocasnicele).
            Cred ca ai vrut sa te referi la Myf, care este conductor de Cu flexibil (litat) izolat cu PVC. Eu de obicei lucrez cu Myf pentru ca mi se pare mai usor de lucrat cu el, dar nu sunt sigur ca noul normativ I7-2011, care a intrat in vigoare in nov. anul trecut, mai permite acest lucru. Eu am interpretat astfel prevederile sale : ca este admis conductorul flexibil (de tip Myf) doar de la sectiunea de minim 16 mmp in sus. Nu sunt sigur ca este corecta interpretarea mea, asa ca ar fi bine sa-si spuna parerea si alti colegi forumisti care au citit normativul.
            LARGO AL FACTOTUM

            Comentariu

            • vanessamae
              Incepator
              • 21.nov.2011
              • 18

              "Cred ca ai vrut sa te referi la Myf........."
              DA, am gresit peste tot, rectific MYF
              Multumesc pentru observatie, de aceea cred ca am creat o stare de confuzie
              Scuze

              Comentariu

              • Cherubino
                Living Legend
                • 10.iul.2006
                • 1688

                Eu am lucrat si cu MYYM introdus in tub, chiar in vara trecuta am facut o astfel de instalatie la o casa, bineinteles ca au crescut costurile lucrarii, dar asta a fost dorinta proprietarului. In ceea ce priveste tabelele, ele sunt din I7-2002, care in prezent este abrogat.
                LARGO AL FACTOTUM

                Comentariu

                • Sandu_T
                  Membru Marcant
                  • 18.nov.2011
                  • 313

                  Postat în original de Cherubino
                  In ceea ce priveste tabelele, ele sunt din I7-2002, care in prezent este abrogat.
                  Partea comică este că normativul nou se bazează tot pe standardul din 2001 care a fost anulat între timp (octombrie). Normativul a fost publicat în noiembrie.
                  Ştiu puţin din tot şi mult din nimic

                  Comentariu

                  • Cherubino
                    Living Legend
                    • 10.iul.2006
                    • 1688

                    Postat în original de Cherubino
                    Eu am interpretat astfel prevederile sale : ca este admis conductorul flexibil (de tip Myf) doar de la sectiunea de minim 16 mmp in sus. Nu sunt sigur ca este corecta interpretarea mea, asa ca ar fi bine sa-si spuna parerea si alti colegi forumisti care au citit normativul.
                    Revin cu o erata la ceea ce am scris mai sus : am studiat din nou tabelul 5.7 din I7-2011 si am ajuns la concluzia ca sunt admise conductoarele flexibile de tipul HO7V-U, HO7V-R in toate sectiunile specificate, iar in anexa 5.33 se face vorbire si despre conductoare Myf.
                    LARGO AL FACTOTUM

                    Comentariu

                    • vanessamae
                      Incepator
                      • 21.nov.2011
                      • 18

                      Deci scuze pentru posturile de mai sus dar m-am bulversat cu totul
                      Pana la urma, fara a tine cont de costuri, care este cea mai buna solutie de a face un upgrade total la instalatia electrica : conductoare tip FY, MYF sau MYYM ?
                      Multumesc anticipat.

                      Comentariu

                      • Cherubino
                        Living Legend
                        • 10.iul.2006
                        • 1688

                        Postat în original de vanessamae
                        Deci scuze pentru posturile de mai sus dar m-am bulversat cu totul
                        Pana la urma, fara a tine cont de costuri, care este cea mai buna solutie de a face un upgrade total la instalatia electrica : conductoare tip FY, MYF sau MYYM ?
                        Multumesc anticipat.
                        Dupa cum am mai spus, eu lucrez cu Myf deoarece mi se pare mai usor de lucrat cu el ( se trage usor prin tuburi, se "asaza" foarte frumos in doze). Neecesita cositorire la legaturile din doze si la capetele din dozele de aparat iar unii vad asta ca pe un dezavantaj Eu sunt de parere ca legaturile cositorite sunt "fara moarte", deci merita efortul suplimentar. Din punct de vedere strict al parametrilor electrici, este similar cu FY. Asadar, oricare este bun. In ceea ce priveste MYYM, poti sa faci instalatia si cu asa ceva, dar trebuie sa te gandesti ca pentru fiecare traseu iti trebuie cate un tub separat.
                        LARGO AL FACTOTUM

                        Comentariu

                        • cosmintr
                          Membru Marcant
                          • 30.iul.2006
                          • 570

                          Pai cred ca MYYM, dar e si cel mai scump. La noi f multi electricieni merg pe FY, pentru retele interioare fixe, in Italia am inteles de la un prieten care lucra acolo, se folosesc MYF si MYYM.
                          Parerea mea ca flexibil, dublu izolat e mai bun decat simplu izolat, si rigid. Aveti la capete legaturi de facut la doze la prize, intrerupatoare, e mai usor de lucrat cu flexibil. Eu mi-am modernizat instalatia electrica in casa in 2008, in 2009 am facut si mansarda pe interior, peste tot s-a folosit MYF si MYYM, bagat si in copex ignifug. La mansarda s-a pus in copex metalic. O groaza de circuite.
                          Sunt mai fiabile in timp firele flexibile, mai schimnbati o lampa, mai schimbati o priza, un intrerupator. Mai usor se lucreaza.

                          Comentariu

                          • sas_ro
                            Incepator
                            • 01.ian.2012
                            • 4

                            Postat în original de Paulorossi
                            sas_ro,conductorul de 2,5 mm2 trebuie protejat de o siguranta de 16 A pt siguranta deplina.De retinut e ca nu poti utiliza mai mult de 16 A in regim de lunga durata.Recomand neaparat sa tragi conductorul de impamantare,acesta iti poate salva viata in caz de defect.Poti pune o singura siguranta generala diferentiala pt moment,neaparat sa fie de calitate(Siemens,ABB,Schneider,Legrand,Gewiss,etc) .
                            Succes!
                            Multumesc frumos domnule Paulorossi.

                            Am conductor de impamantare - doar ca e de 1,5 mmp

                            Ca sa concluzionez:
                            1. siguranta de 16 A abia poate proteja conductor de 2,5 mmp (in nici un caz conductor de 1,5 mmp). Corect?
                            2. Siguranta diferentiala ma protejeaza daca ating din greseala (prostie) cu o mana faza si cu cealalta nulul? (teoretic curentul care intra este acelasi cu cel care iese)????
                            3. Ce siguranta sa iau ca sa am:
                            a) protectie diferentiala
                            b) protectie la scurtcircuit in caza ca eu voi fi conectorul dintre faza si nulul de pe acelasi circuit
                            c) protectie la suprasarcina

                            Multumesc

                            Bogdan

                            Comentariu

                            • vanessamae
                              Incepator
                              • 21.nov.2011
                              • 18

                              multumesc mult pentru raspunsuri cosmintr si Cherubino
                              Cred ca voi alege MYYM tinand cont de avantajele pe care le prezinta fiind cu dubla izolatie, flexibil, etc, chiar daca sunt costurile mai mari si voi fi nevoit sa merg cu fiecare traseu prin canale separate (asa as fi facut oricum). Ma gandesc totusi ca este mai viabila solutia cu canale separate pe fiecare traseu deoarece cred ca mult mai usor e sa inlocuiesti un conductor in cazul unei defectiuni decat daca ar fi doua sau trei in acelasi tub.

                              Comentariu

                              • Cherubino
                                Living Legend
                                • 10.iul.2006
                                • 1688

                                Postat în original de vanessamae
                                multumesc mult pentru raspunsuri cosmintr si Cherubino
                                Cred ca voi alege MYYM tinand cont de avantajele pe care le prezinta fiind cu dubla izolatie, flexibil, etc, chiar daca sunt costurile mai mari si voi fi nevoit sa merg cu fiecare traseu prin canale separate (asa as fi facut oricum). Ma gandesc totusi ca este mai viabila solutia cu canale separate pe fiecare traseu deoarece cred ca mult mai usor e sa inlocuiesti un conductor in cazul unei defectiuni decat daca ar fi doua sau trei in acelasi tub.
                                Spor la treaba!
                                In privinta defectarii cablurilor in tub, daca respecti incarcarile maxime admisibile in regim permanent (prin dimensionarea corespunzatoare a protectiilor), ai sanse ca instalatia ta sa aiba aceeasi durata de viata ca si a locuintei pe care o deserveste.
                                LARGO AL FACTOTUM

                                Comentariu

                                Procesare...