Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vanessamae
    Incepator
    • 21.nov.2011
    • 18

    Spor la treaba ! Spor la treaba ! Ai dreptate.
    Numai ca am constatat ca am o alta belea si anume ca instalatia de iluminat nu merge prin planseul (tavan) meu ci prin podeaua vecinului de deasupra (sper ca m-am exprimat corect).
    Aici o sa fie o problema pentru ca nu prea m-as apuca sa fac santuri in tavan si nici s-o "trag" aparent nu mi-ar place. O sa ma mai documentez inainte de a incepe lucrarea sa vad ce solutii gasesc, daca nu probabil voi lasa iluminatul asa cum este si voi face un upgrade numai la prize.
    In legatura cu incarcarile maxime admisibile sunt conditionat de un alt dezavantaj pe care-l am locuind intrun bloc din 1968, avand in cofretul de pe casa scarii siguranta generala de 25A si, ma repet am scris intrun post mai sus, conductorul ce intra in acea siguranta si cel care pleaca sunt din AL de 6mmp. Deci va trebui sa ma limitez la cat poate sa "duca" instalatia de pe scara.
    Stima

    Comentariu

    • Cherubino
      Living Legend
      • 10.iul.2006
      • 1688

      Postat în original de vanessamae
      Spor la treaba ! Spor la treaba ! Ai dreptate.
      Numai ca am constatat ca am o alta belea si anume ca instalatia de iluminat nu merge prin planseul (tavan) meu ci prin podeaua vecinului de deasupra (sper ca m-am exprimat corect).
      Aici o sa fie o problema pentru ca nu prea m-as apuca sa fac santuri in tavan si nici s-o "trag" aparent nu mi-ar place. O sa ma mai documentez inainte de a incepe lucrarea sa vad ce solutii gasesc, daca nu probabil voi lasa iluminatul asa cum este si voi face un upgrade numai la prize.
      In legatura cu incarcarile maxime admisibile sunt conditionat de un alt dezavantaj pe care-l am locuind intrun bloc din 1968, avand in cofretul de pe casa scarii siguranta generala de 25A si, ma repet am scris intrun post mai sus, conductorul ce intra in acea siguranta si cel care pleaca sunt din AL de 6mmp. Deci va trebui sa ma limitez la cat poate sa "duca" instalatia de pe scara.
      Stima
      "Beleaua" respectiva este o modalitate corecta de executie a instalatiilor electrice. Iti inteleg retinerea referitor la "sapaturile" pe tavan, am avut si eu parte de asa ceva si stiu ce "placut " este. Din pacate, daca vrei sa schimbi neaparat, nu prea ai alte optiuni. "Jumatatea plina a paharului" este aceea ca in situatiile de acest tip normativul iti da voie sa folosesti traseul cel mai scurt.
      LARGO AL FACTOTUM

      Comentariu

      • vanessamae
        Incepator
        • 21.nov.2011
        • 18

        "Beleaua" respectiva este o modalitate corecta de executie a instalatiilor electrice. Iti inteleg retinerea referitor la "sapaturile" pe tavan, am avut si eu parte de asa ceva si stiu ce "placut " este. Din pacate, daca vrei sa schimbi neaparat, nu prea ai alte optiuni. "Jumatatea plina a paharului" este aceea ca in situatiile de acest tip normativul iti da voie sa folosesti traseul cel mai scurt.
        Scuze ca e off topic
        Nu ma refeream ca e incomod pentru ca voi achizitiona o masina de sapat santuri in pereti, care sper sa ma ajute foarte mult, tinand cont ca apartamentul e compus din 4 camere, bucatarie, baie, wc serviciu si 2 holuri. Deci am "ceva" de sapat. Problema la care ma refeream oare dand un sant de 2 cm pana la jumatatea camerei in acea placa care are in jur de 12 cm nu slabesc structura de rezistenta ?
        As mai avea si varianta sa renunt la iluminatul de pe plafon si sa montez pe peretii laterali aplice sau ceva de genul desi lumina in incapere nu va mai fi la fel.

        Comentariu

        • Sandu_T
          Membru Marcant
          • 18.nov.2011
          • 313

          Postat în original de vanessamae
          Nu ma refeream ca e incomod pentru ca voi achizitiona o masina de sapat santuri in pereti, care sper sa ma ajute foarte mult, tinand cont ca apartamentul e compus din 4 camere, bucatarie, baie, wc serviciu si 2 holuri. Deci am "ceva" de sapat. Problema la care ma refeream oare dand un sant de 2 cm pana la jumatatea camerei in acea placa care are in jur de 12 cm nu slabesc structura de rezistenta ?
          As mai avea si varianta sa renunt la iluminatul de pe plafon si sa montez pe peretii laterali aplice sau ceva de genul desi lumina in incapere nu va mai fi la fel.
          Un ciocan cu percutie (de calitate, pentru şanţuri şi găuri în betoane) costă peste 2000 lei. Mă refer la cele profi, cu mâner antişoc. Nu se slăbeşte structura de la un şanţ.
          Aplicele nu vor lumina camera la fel de bine ca o lustră.
          Ştiu puţin din tot şi mult din nimic

          Comentariu

          • vanessamae
            Incepator
            • 21.nov.2011
            • 18

            Postat în original de Sandu_T
            Un ciocan cu percutie (de calitate, pentru şanţuri şi găuri în betoane) costă peste 2000 lei. Mă refer la cele profi, cu mâner antişoc. Nu se slăbeşte structura de la un şanţ.
            Aplicele nu vor lumina camera la fel de bine ca o lustră.
            Multumesc de raspuns domnule Sandu_T.
            Nu vreau sa deviez subiectul discutiei, rog sa nu fie considerat off topic (am dat "cautare" si nu am gasit nimic, sau poate nu ma pricep eu).
            Nu ma refeream la o "scula" asa de scumpa ci la ceva de genul asta http://www.stern.bizoo.ro/vanzare/99...t-canale-Stern
            Inca o data, rog sa nu fie considerat off topic sau reclama.
            Multumesc pentru intelegere.

            Comentariu

            • Sandu_T
              Membru Marcant
              • 18.nov.2011
              • 313

              Postat în original de vanessamae
              Nu ma refeream la o "scula" asa de scumpa ci la ceva de genul asta
              Cu scula respectivă va dura ceva timp până când se va trasa un trasa un canal şi va degaja foare mult praf, dar pentru o încercare, investiţia nu este foarte mare.

              Ca fapt divers, la o casă în care au fost montate 70 de puncte separate, 4 doze, un tablou şi 13 circuite separate din tablou, săpatul şanţurilor a durat 1 zi. Depinde şi de îndemânarea celui care utilizează aparatul.
              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	tablou_electric.jpg 
Afișări:	701 
Mărime:	311,6 KB 
ID:	599038
              Ştiu puţin din tot şi mult din nimic

              Comentariu

              • Cherubino
                Living Legend
                • 10.iul.2006
                • 1688

                Postat în original de vanessamae
                Nu ma refeream ca e incomod pentru ca voi achizitiona o masina de sapat santuri in pereti, care sper sa ma ajute foarte mult, tinand cont ca apartamentul e compus din 4 camere, bucatarie, baie, wc serviciu si 2 holuri. Deci am "ceva" de sapat.
                Ar fi bine sa te gandesti ca o instalatie electrica corect dimensionata si executata te tine "o viata", asadar n-o faci in fiecare an. Asa ca, daca tot te apuci de "deranj" prin casa, parerea mea ar fi s-o faci ca lumea, fara niciun rabat. Exact cum s-a mai spus mai sus, s-ar putea ca mai tarziu sa regreti ca ai pus aplice pe pereti in locul iluminatului din plafon.

                Stima.
                LARGO AL FACTOTUM

                Comentariu

                • sas_ro
                  Incepator
                  • 01.ian.2012
                  • 4

                  Buna ziua
                  Va rog un raspuns:

                  1. siguranta de 16 A abia poate proteja conductor de 2,5 mmp (in nici un caz conductor de 1,5 mmp). Corect?
                  2. Siguranta diferentiala ma protejeaza daca ating din greseala (prostie) cu o mana faza si cu cealalta nulul? (teoretic curentul care intra este acelasi cu cel care iese)????
                  3. Ce siguranta sa iau ca sa am:
                  a) protectie diferentiala
                  b) protectie la scurtcircuit in caza ca eu voi fi conectorul dintre faza si nulul de pe acelasi circuit
                  c) protectie la suprasarcina

                  Multumesc

                  Bogdan

                  Comentariu

                  • komy
                    Membru Marcant
                    • 22.iul.2008
                    • 442

                    In I7 din 2002 era INTERZIS sa faci canale in tavan. Acuma cu normativul nu stiu ce sa zic ca nu l-am citit inca. Eu folosesc cablu cu 3 fire pe care il ingrop in tencuiala.
                    Pentru a face un apartament nu se renteaza sa cumperi o masina de canale profi, cu toate ca am mai vazut un Einhel la 300 lei care ar putea sa tina o lucrare daca nu prea tragi de ea si apartamentul e din caramida.
                    Traba cu orice scula de facut canale, sa stiti ca fara aspirator o sa fice cam "ceata" la locul de munca.

                    Un ciocan rotopecutor nu costa chiar 2000 le, eu am makita hr 2470 care costa de la 650 lei in sus si care daltuieste si da gauri extrem de bine.

                    Sa stiti domnule Sandu_T ca oricat de indemantatic ai fi, trasele oblice nu se admit decat pentru scari. Daca ati facut toata casa cu trasee oblice ca in poze, sa stiti ca nu e prea bine.
                    Ultima editare de komy; 07.ian.2012, 16:39.
                    Imi place lumina!

                    Comentariu

                    • Sandu_T
                      Membru Marcant
                      • 18.nov.2011
                      • 313

                      Postat în original de komy
                      In I7 din 2002 era INTERZIS sa faci canale in tavan. Acuma cu normativul nu stiu ce sa zic ca nu l-am citit inca. Eu folosesc cablu cu 3 fire pe care il ingrop in tencuiala.
                      Pentru a face un apartament nu se renteaza sa cumperi o masina de canale profi, cu toate ca am mai vazut un Einhel la 300 lei care ar putea sa tina o lucrare daca nu prea tragi de ea si apartamentul e din caramida.
                      Traba cu orice scula de facut canale, sa stiti ca fara aspirator o sa fice cam "ceata" la locul de munca.

                      Un ciocan rotopecutor nu costa chiar 2000 le, eu am makita hr 2470 care costa de la 650 lei in sus si care daltuieste si da gauri extrem de bine.

                      Sa stiti domnule Sandu_T ca oricat de indemantatic ai fi, trasele oblice nu se admit decat pentru scari. Daca ati facut toata casa cu trasee oblice ca in poze, sa stiti ca nu e prea bine.
                      Nu eu am făcut traseul respectiv. Nu mă ocup cu reţele electrice. S-a făcut rabat de la această regulă, fiind punctul aproape de panou, diferenţa de ~25cm. Un ciocan poate costa şi 4500 lei, mai ales cele antişoc. Poza este doar de exemplificare a traseelor făcute cu genul de aparat mentionat de mine.
                      Ştiu puţin din tot şi mult din nimic

                      Comentariu

                      • Consultant electrice
                        Moderator
                        • 08.nov.2005
                        • 3240

                        Aici nu se discuta de cea mai scumpa scula, se discuta de scula potrivita la operatia potrivita care sa aiba si un raport calitate pret in avantajul utilizatorului. Cine face canale zi de zi probabil ca va investi in una de 4500 ron cum spuneti dvs. ca sa il fereasca de vibratii sau sa le atenueze pe cat posibil si va investi si intr-un aspirator dedicat ca sa il fereasca de praf.
                        Curentul nu iarta!

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6360

                          Mă scuzaţi că-mi permit să vă corectez: ce-i drept, acum se discută "de scula potrivita la operatia potrivita care sa aiba si un raport calitate pret in avantajul utilizatorului", dar aceasta este o discuţie potrivită pentru topicul de scule; pe acest topic nu ar trebui să se discute despre tablourile electrice?
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • Sandu_T
                            Membru Marcant
                            • 18.nov.2011
                            • 313

                            Postat în original de Consultant electrice
                            Aici nu se discuta de cea mai scumpa scula, se discuta de scula potrivita la operatia potrivita care sa aiba si un raport calitate pret in avantajul utilizatorului. Cine face canale zi de zi probabil ca va investi in una de 4500 ron cum spuneti dvs. ca sa il fereasca de vibratii sau sa le atenueze pe cat posibil si va investi si intr-un aspirator dedicat ca sa il fereasca de praf.
                            Am încercat să rămân ontopic atât cu penultimul răspuns cât şi cu poza postată. Cât despre preţ, era doar o exemplificare iar despre tăietorul cu disc, am scris mai sus că merită încercat dar va scoate foarte mult praf. Scuze de offtopic. Pe de altă parte, nu mă pot abţine să nu observ că acolo unde preţul nu contează la materiale, se alege soluţia DIY, în condiţiile în care un electrician cu scule potrivite nu costă o avere.
                            Ştiu puţin din tot şi mult din nimic

                            Comentariu

                            • schnappi
                              Incepator
                              • 07.dec.2011
                              • 32

                              Stie cineva ceva sonerie de sina pentru tablou care sa faca alt sunet in afara de buzzerul binecunoscut pentru acest tip de sonerii (gen ding-dong etc.)?

                              Multumesc frumos

                              Comentariu

                              • Consultant electrice
                                Moderator
                                • 08.nov.2005
                                • 3240

                                Nu cred ca exista pentru ca nu este loc pentru a include cele doua corpuri care rezoneaza sa produca acel sunet de "bing-bang", iar o solutie digitala cu reproducere pe un tweeter de dimensiuni mici gen o sonerie de telefon cred ca ar fi prea costisitoare pentru o sonerie. Daca nu aveti tabloul ingropat cred ca va incape o sonerie mica sa sune mai elegant pe o laterala a lui, incat sa nu fie inestetica treaba.
                                Curentul nu iarta!

                                Comentariu

                                Procesare...