Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • marius_mc
    Incepator
    • 10.feb.2012
    • 83

    va multumesc mult.
    Am cumparat ap de la un electrician, dar cand am vazut ce improvizatii face l-am scos afara.
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	100_5793.jpg 
Afișări:	617 
Mărime:	265,9 KB 
ID:	600343 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	100_5792.jpg 
Afișări:	640 
Mărime:	383,7 KB 
ID:	600344

    Comentariu

    • raducu_ilie
      Living Legend
      • 10.apr.2008
      • 1043

      Cablul fotografiat de dvs este Cyyf si se poate poza si asa. Singurul neajuns la asemenea pozare este ca nu se poate inlocui in caz de defect.
      Sanatate maxima si efort minim!

      Comentariu

      • prazvan76
        Incepator
        • 23.mar.2010
        • 3

        [QUOTE=Consultant electrice;501704]@prazvan76 0,1A era corect, am scris eu gresit mA. Ma gandeam la 100 mA. Lungimea conductorului este destul de mare si protectia de 0,03mA poate declansa si din aceasta cauza.
        Domnule Consultant, multumesc pentru sugestii. Lungimea destul de mare a cablului cum poate fi compensata in asa fel incat sa nu mai faca probleme? In momentul asta am o siguranta normala de 16 A si nu mai apar probleme. Priza de pamant inca nu e facuta si mi-e frica sa nu dea pompa ceva curent prin apa. Ce diferentiala ar fi recomandat de montat pe acest circuit pentru a nu mai aparea probleme?

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          @prazvan76 Puteti folosi o diferentiala din gama Vigi cu intreruptor asociat tip AC cu protectie impotriva declansarilor accidentale cauzate de supratensiuni pasagere - manevre de comutatie, trasnet etc sau daca protectia o montati in zona umeda exista daca nu ma insel chiar un aparataj special codificat SiE. Pentru cabluri lungi aveti nevoie de un aparataj cu curba de declansare B. Aparatajele obisnuite pentru aplicatii generale au curba C. Pentru protectia impotriva electrocutarii aveti nevoie de valoarea de 0,03A (30mA), pentru protectie generala defecte de izolatie, incendiu etc puteti folosi si valori mai mari 300mA.

          @marius mc La ce improvizatii va referiti ca a folosit acel tip de cablu ingropat direct?
          Ultima editare de Consultant electrice; 22.feb.2012, 12:01.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • komy
            Membru Marcant
            • 22.iul.2008
            • 442

            Postat în original de marius_mc
            va multumesc mult.
            Am cumparat ap de la un electrician, dar cand am vazut ce improvizatii face l-am scos afara.
            se poate pune si cablu direct in tencuiala, dar cum au zis si colegii mei, pe viitor nu veti putea face modificari.
            Partea proasta pe care o vad eu aici, este traseul ales pentru alimentarea acelei prize.
            In mod normal traseele orizontale se fac la o distanta de aprox. 30 cm de la tavan in jos iar coborarile vin deasupra prizei(intrerupatorului). Asa stim de fiecare data ca la orizontala dozei de derivatie si la verticala dozei de aparat nu vom face gauri pentru tablouri, mobila suspendata, etc.
            Imi place lumina!

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              Si nu stiu cum se intampla ca de fiecare data cand nu sunt respectate traseele si ma iau dupa regulile teoretice de pozare nimeresc sa dau eu cate o gaura unde nu trebuie.
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              • Cherubino
                Living Legend
                • 10.iul.2006
                • 1688

                Postat în original de Consultant electrice
                Si nu stiu cum se intampla ca de fiecare data cand nu sunt respectate traseele si ma iau dupa regulile teoretice de pozare nimeresc sa dau eu cate o gaura unde nu trebuie.
                Legile lui Murphy sunt universale...
                LARGO AL FACTOTUM

                Comentariu

                • komy
                  Membru Marcant
                  • 22.iul.2008
                  • 442

                  Mda... se poate spune si asa sau ca la noi in Romanica lucreaza extraordinar de multi gigei pe 2 lei care nu sunt verificati de nimeni.
                  Eu la fiecare instalatie noua, as face obligativitatea pozarii instalatiei.
                  Imi place lumina!

                  Comentariu

                  • fflorin
                    Incepator
                    • 30.oct.2010
                    • 33

                    ar fi valabil si la instalatiile sanitare si de incalzire.in Israel seful meu facea acest lucru (poze).cand se preda lucrarea beneficiarul primea un album foto in care se vedeau tuburile si trecute cateva cote.sigur asta ne scutea pe noi sa mergem sa schimbam cabluri sau conducte de apa.ACOLO INSTALATIA DE INCALZIRE SI SANITARA SE TRAGEA PRIN TUB DE PROTECTIE DACA SE INTAMPLA SA DAI O GAURA IN MIJLOCUL CASEI DESFACEAI CONDUCTA DIN DISTRIBUITOR SI DE LA CALORIFER ,O TRAGEAI AFARA O SCHIMBAI,NU TREBUIA SA DARAMI TOATA CASA

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6359

                      Off-topic: Fiind vorba de Israel şi de conducte "pipe-in-pipe", atunci cred că este vorba de PEXGOL de la Golan Plastic Products. Greşesc?
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • apanoiu
                        Membru Marcant
                        • 10.mai.2010
                        • 643

                        Help!
                        Incerc de cateva luni sa gasesc un tip de conector, a se vedea poza.
                        Il folosesc la doze, il prefer clemelor Wago sau al conectorilor de capat.

                        Poate ati vazut asa ceva pe la vreun distribuitor de electrice.
                        Multumesc.
                        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	conector.jpg 
Afișări:	680 
Mărime:	38,5 KB 
ID:	600510
                        DIY

                        Comentariu

                        • valica29
                          Incepator
                          • 04.nov.2011
                          • 33

                          Uite aici am vazut ceva http://comenzielectrice.ro/producatori.php?id=34

                          Comentariu

                          • komy
                            Membru Marcant
                            • 22.iul.2008
                            • 442

                            Care e pretul cu care il luati, caci pe situl prezentat de colegul am vazut ca cel mai ieftin e 2,6 lei. Va spun sincer ca eu nu am mai vazut niciodata, si v-as ruga sa puneti mai multe poze. Este rentabil financiar?
                            Imi place lumina!

                            Comentariu

                            • apanoiu
                              Membru Marcant
                              • 10.mai.2010
                              • 643

                              Am trimis o comanda, sa vedem daca cei de la magazin sunt flexibili.
                              Pare sa fie ce cautam eu, este ca o bara de nul izolata. Sper sa fie de calitate.

                              Multumesc !
                              DIY

                              Comentariu

                              • valica29
                                Incepator
                                • 04.nov.2011
                                • 33

                                Eu personal cautam niste cleme din acestea pentru 1.5- 2.5 mm2, in schimb am gasit niste cleme rapide foarte utile dar parca tot cele cu surrub imi inspira incredere. http://www.magazine-online.ro/serban...doze-electrice

                                Comentariu

                                Procesare...