Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • kiki07
    Incepator
    • 26.feb.2012
    • 5

    buna ziua
    va rog
    nu stiu daca am postat la sectiunea care trebuie
    asa ca pt a primi raspunsuri la problema mea postez si aici
    Instalatii electrice, generatoare de curent, tablouri electrice, prize si intrerupatoare, protectii, amplificatoare, corpuri de iluminat, electrocasnice

    numai bine

    Comentariu

    • fflorin
      Incepator
      • 30.oct.2010
      • 33

      in reteaua "dedeman"

      Comentariu

      • twinsen
        Incepator
        • 08.mar.2012
        • 11

        M-ar putea ajuta cineva cu schimbarea tablului electric la un apartament de 3 camere? Dat fiind ca, in apartament nu voi modifica instalatia electrica inca, as vrea sa las rezerva pentru a include ulterior circuit separat pentru masina de spalat, centrala etc. In prima faza as dori sa adaug un diferential, sonerie, sigurante, etc. Situatia actuala se prezinta de forma




        si as tinde spre ce va de genul

        Ultima editare de twinsen; 08.mar.2012, 18:03.

        Comentariu

        • valica29
          Incepator
          • 04.nov.2011
          • 33

          Nu sunt expert dar ar trebui sa oferiti mai multe date : schita apartamentului cu numarul de prize , cam ce consum estimati pe fiecare priza (ce consumatori sunt), in special in bucatarie fiindca aici sunt cei mai mari consumatori (cuptor electric, cuptor cu micorunde, masina de spalat etc.).

          Comentariu

          • twinsen
            Incepator
            • 08.mar.2012
            • 11

            Postat în original de valica29
            Nu sunt expert dar ar trebui sa oferiti mai multe date : schita apartamentului cu numarul de prize , cam ce consum estimati pe fiecare priza (ce consumatori sunt), in special in bucatarie fiindca aici sunt cei mai mari consumatori (cuptor electric, cuptor cu micorunde, masina de spalat etc.).
            Intradevar acestea sunt niste apecte foarte importante dar avand in vedere ca nu schimb si instalatia electrica in prima faza nu cred cred ca influenteaza prea mult solutia tehnica.

            Ca idee ar fi asa:
            • Bucatarie: Centrala Termica, Frigider, Masina de spalat vase, Hota, Masina de paine, mixere + alte chestii mici
            • Living: Aer conditionat, Televizor,
            • Dormitor 1: Aer conditionat, Televizor
            • Dormitor 2: Televizor, Calculator
            • Baie : Masina de spalat

            Comentariu

            • valica29
              Incepator
              • 04.nov.2011
              • 33

              Imi cer scuze nu am citit foarte atent postul dumneavoastra, doriti doar schimbarea tabloului cu sigurante automate, dupa cum vad ce consumatori aveti si presupunand ca instalatia electrica este veche (poate aluminiu) nu stiu daca este indicat cele doua aere conditionate pe aceleasi circuite ar trebui circuite separate pentru ele, nu mai zic de masina de paine, masina de spalat si alte electrocasnice din bucatarie care consuma mult. Ar trebui gandita si situatia cand toate aparatele sunt functionale.
              Ultima editare de valica29; 09.mar.2012, 15:03.

              Comentariu

              • twinsen
                Incepator
                • 08.mar.2012
                • 11

                Postat în original de valica29
                Imi cer scuze nu am citit foarte atent postul dumneavoastra, doriti doar schimbarea tabloului cu sigurante automate, dupa cum vad ce consumatori aveti si presupunand ca instalatia electrica este veche (poate aluminiu) nu stiu daca este indicat cele doua aere conditionate pe aceleasi circuite ar trebui circuite separate pentru ele, nu mai zic de masina de paine, masina de spalat si alte electrocasnice din bucatarie care consuma mult. Ar trebui gandita si situatia cand toate aparatele sunt functionale.
                Sunt de acord ca nu e situatia ideala si ca se impune si o schimbare a instalatiei electrice, dar din pacate acest lucru nu e posibil in acest moment. Trecerea la un tablou de sigurante automat ar trebui sa inbunatateascu cat de cat starea actuala, fiind un prim pas in ceea ce priveste schimbarea instalatie.

                Comentariu

                • Consultant electrice
                  Moderator
                  • 08.nov.2005
                  • 3240

                  Cand se face modernizarea in etape este destul de problematic, pentru ca daca doriti sa ganditi un panou pentru utilizarea impreuna cu instalatia modernizata pe viitor va trebui sa alegeti alte valori la protectii; aceste valori mai mari pot creea insa probleme pe instalatia veche si nu vor decupla si exista riscul sa se supraincalzeasca sectoare de instalatie. Nu cred ca vrea nimeni sa puna un panou modern si sa aleaga valori mai mici de protectii pentru instalatia actuala si dupa sa le scoata cand face instalatia noua si sa puna alt aparataj dimensionat pentru noile conductoare.
                  Curentul nu iarta!

                  Comentariu

                  • twinsen
                    Incepator
                    • 08.mar.2012
                    • 11

                    Intru totul de acord ca nu e cea mai inteleapta decizie din punct de vede costuri, dar dat fiind situatia actuala nu prea exista cale de mijloc.

                    Sunt ferm convins ca aici voi gasi colegi forumisti, cu o vasta experienta, cu care pot discuta si efectua o astfel de lucrare

                    Comentariu

                    • raducu_ilie
                      Living Legend
                      • 10.apr.2008
                      • 1043

                      Ca idee ar fi asa:

                      Circuit de iluminat pe intreg apt-ul

                      Bucatarie:

                      Centrala Termica,
                      Frigider, Hota, mixere + alte chestii mici
                      Masina de spalat vase,
                      Masina de paine,

                      Living: Aer conditionat, Televizor,

                      Dormitor 1: Aer conditionat, Televizor

                      Dormitor 2: Televizor, Calculator

                      Baie : Masina de spalat

                      Si banuiesc ca dvs inca aveti INTENC. Dar cum spuneti, intr-o alta faza veti avea si alta instalatie. Tabloul actual, se poate schimba si configura.
                      Sanatate maxima si efort minim!

                      Comentariu

                      • twinsen
                        Incepator
                        • 08.mar.2012
                        • 11

                        Intradevar instalatia este una de tip INTENC Pentru ca lucrurile sa fie cat mai clare am atasat cateva poze.





                        Se ofera cineva cu calificarea si experienta necesara sa efectueze o astfel de lucrare ?

                        Comentariu

                        • raducu_ilie
                          Living Legend
                          • 10.apr.2008
                          • 1043

                          Noi am inteles de la inceput ce doriti sa faceti dar dvs ar fi trebuit sa treceti la datele de contact macar localitatea de unde sunteti pentru ca respectivii colegi apropiati de locatia dvs sa va poata ajuta.
                          Sanatate maxima si efort minim!

                          Comentariu

                          • twinsen
                            Incepator
                            • 08.mar.2012
                            • 11

                            Aveti perfecta dreptate... Sunt din Bucuresti Sector 2

                            Comentariu

                            • electricman
                              Membru Marcant
                              • 26.iul.2009
                              • 690

                              Postat în original de twinsen
                              Aveti perfecta dreptate... Sunt din Bucuresti Sector 2
                              Ai grija sa nu rupa sigiliul ,atunci cand iti schimba tabloul.
                              Se pot adopta doua solutii ,sa suni la enel si sa anunti ca vrei sa schimbi tabloul pe care este amplasat contorul,si astfel vei putea amplasa contorul pe un suport si langa el tabloul electric,cu ocazia asta schimband si iesirile de aluminiu din el,poate chiar coloana de la tabloul de pe hol pana la contor,cei care lucreaza in domeniu stiu despre ce vorbesc,sau lasi contorul pe o parte din suportul vechi,iar langa el poti amplasa noul tablou.
                              Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                              Comentariu

                              • Consultant electrice
                                Moderator
                                • 08.nov.2005
                                • 3240

                                Exista si varianta sa va ajute cineva sa echipati un tablou cu protectiile si circuitele interconectate, iar cand vin cei de la Enel sa va desfaca contorul sa ii puneti pe ei contra unei sume asupra careia va intelegeti la fata locului sa va monteze respectivul panou gata echipat. Solutia e cea mai rapida insa depinde cat de constiinciosi si dornici de munca sunt cei de la Enel.
                                Curentul nu iarta!

                                Comentariu

                                Procesare...