Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • twinsen
    Incepator
    • 08.mar.2012
    • 11

    In urma unor estimari am ajuns la urmatoarea configuratie:

    SIGURANTA AUTOMATA MOELLER DIFERENTIAL 32A 30MA + LAMPA INDICATOR Verde

    SIGURANTA AUTOMATA MOELLER F+N 20A
    Bucatarie: Centrala Termica, Frigider, Masina de spalat vase, Hota, Masina de paine, mixere + alte chestii mici

    SIGURANTA AUTOMATA MOELLER F+N 20A
    Living: Aer conditionat, Televizor,
    Dormitor 1: Aer conditionat, Televizor
    Dormitor 2: Televizor, Calculator
    Baie : Masina de spalat

    SIGURANTA AUTOMATA MOELLER F+N 10A

    Lumina

    SONERIE PE SINA SCHNEIDER SO +SIGURANTA AUTOMATA MOELLER F+N 1A
    (pe post de intrerupator sa o pot opri - nu stiu daca exista si alte solutii)

    Gruparea aparatelor pe sigurante este data strict de actuala instalatie electrica care nu poate fi modificata.
    Ultima editare de twinsen; 13.mar.2012, 09:19.

    Comentariu

    • electricman
      Membru Marcant
      • 26.iul.2009
      • 691

      Postat în original de twinsen
      In urma unor estimari am ajuns la urmatoarea configuratie:

      SIGURANTA AUTOMATA MOELLER DIFERENTIAL 32A 30MA + LAMPA INDICATOR Verde

      SIGURANTA AUTOMATA MOELLER F+N 20A
      Bucatarie: Centrala Termica, Frigider, Masina de spalat vase, Hota, Masina de paine, mixere + alte chestii mici

      SIGURANTA AUTOMATA MOELLER F+N 20A
      Living: Aer conditionat, Televizor,
      Dormitor 1: Aer conditionat, Televizor
      Dormitor 2: Televizor, Calculator
      Baie : Masina de spalat.
      Acele sigurante de 20A nu au ce cauta pe acele circuite ,poate de 16 A ar fi mai potrivite,altfel poti avea surprize.
      Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

      Comentariu

      • arschery
        Incepator
        • 17.feb.2012
        • 14

        Buna ziua, atasez proiectul unei mansarde pe care am intentia sa o construiesc anul acesta, pe desen am reprezentat becurile prizele si intrerupatoarele.
        Va rog sa-mi spuneti daca am grasit cand am luat in considerare urmatoarele:
        conductorul pentru circuitul de iluminat l-am prevazut de 1,5 cupru, prizele 2,5 cupru, copex metalic fiindca mansarde se va executa din lemn.
        Pentru iluminare casa o sa fie impartita in doua, sufrageria bucataria grupul sanitar de serviciu si camara pe o siguranta de 6 A bipolara, holul, cele doua dormitoare si baia pe a doua siguranta de aceeasi valoare.
        La prize am gandit sa fragmentez circuitul un 4, bucataria camara si baia de serviciu pe o siguranta de 16 A bipolara
        sufrageria siguranta separata 16 A bipolara
        primul dormitor si holul siguranta separata 16 A bipolara
        dormitorul doi si baia siguranta separata 16 A bipolara
        Frigiderul o sa fie pozitionat in bucatarie, masina de spalat in baia de derviciu.
        Va mai rog sa-mi recomandati ce conductor sa cumpar, am vazut ca este o promotie luna aceasta la un supermarket, un conductor facut in UE de 1,5 49 RON colacul de 100m
        Cel de Romcab este mai scump, este vre-o diferenta de calitate intre firele de pe piata?
        Sigurantele pentru circuitele de prize vor fi de la Moeller cu diferential, cele de iluminat fara diferential, tabloul si toate prizele intrerupatoarele etc. de la acelas producator.
        Multumesc

        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Plan mansarda ELECTRIC.jpg 
Afișări:	1261 
Mărime:	120,8 KB 
ID:	600803
        Ultima editare de arschery; 13.mar.2012, 11:33.

        Comentariu

        • twinsen
          Incepator
          • 08.mar.2012
          • 11

          Postat în original de electricman
          Acele sigurante de 20A nu au ce cauta pe acele circuite ,poate de 16 A ar fi mai potrivite,altfel poti avea surprize.
          Dat fiind consumatorii existenti, o singuranta de 16 A tine ? In acest sens are sens sa pun diferentiala de 32 A sau sa optez pentru una de 25 A?

          Comentariu

          • electricman
            Membru Marcant
            • 26.iul.2009
            • 691

            Postat în original de twinsen
            Dat fiind consumatorii existenti, o singuranta de 16 A tine ? In acest sens are sens sa pun diferentiala de 32 A sau sa optez pentru una de 25 A?
            Problema nu se pune asa,trebuie ca in caz de suprasarcina sa declanseze disjunctorul nu sa se intrerupa conductorul sau sa ia foc.Ar fi indicat sa pui un disj diferential de 32 A,acum nu stiu ce coloana ai de la tabloul general la tabloul din casa.
            Recomandarea mea este sa schimbi si coloana,daca se poate ,sau macar un electrician sa vada ce ai acolo.
            Postat în original de arschery
            Buna ziua, atasez proiectul unei mansarde pe care am intentia sa o construiesc anul acesta,
            Cel de Romcab este mai scump, este vre-o diferenta de calitate intre firele de pe piata?
            Multumesc
            Eu iti recomand sa iei un conductor produs de o firma serioasa gen romcab,iprob,pe la astia inca exista CTC-ul.
            Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

            Comentariu

            • arschery
              Incepator
              • 17.feb.2012
              • 14

              Perfect, asa ma gandeam si eu, oricum am la serviciu tester de izolatii si o sa incerc cablul cumparat, referitor la sigurante, eu nu sunt electrician de meserie ci electronist deci nu prea am avut pana acum experiente cu instalatii electrice, ma gandesc ca regula de 10 A pentru sigurantelepentru iluminat s-a cam schimbat o data cu introducerea becurilor economice, dupa calculul meu siguranta de 6A trebuie sa fie de ajuns.
              Dupa calculele mele la o tensiune de 220V la un consum de 1000W avem un consum de 4,5 aprox A deci o siguranta de 6A este ok mai ales ca eu am circuitul de iluminat impartit in 2 circuite cu sigurante separate si consumatorii sunt 15 becuri economice care nu ajung la 100W per bucata.
              Necunoscuta este la circuitul de prize fiindca nu am reusit sa stabilesc pozitia aparatului AC, insa am incercat sa segmentez cat se poate circuitul astfel incat in momentul defectionarii unei sigurante sau a unui scurt sa nu raman fara tensiune in toata casa ci doar partial pe circuitul afectat.
              Doresc sa va mai intreb ce grosime se foloseste uzual pentru conductorul care alimenteaza panoul electric din cofretul general? deasemenea casa nu a fost prevazuta cu instalatie de impamantare si ma gandeam sa o realizez si pe aceasta cu ocazia modernizarii instalatiei electrice, ca idee de moment ma gandesc la un patrulater confectionat din teava de cupru de genul pentru calorifere, ingropata si legata cu conductor multifilar din cupru la cofret. materialul si dimensiunea o sa fie alese in functie de calculul pe care inca nu l-am facut, singura problema pe care o vad este oxidarea foarte rapida a cuprului ingropat.
              Multumesc anticipat pentru pareri.
              Ultima editare de arschery; 13.mar.2012, 16:44.

              Comentariu

              • liviu2004
                Membru marcant
                • 03.ian.2007
                • 508

                Din cate stiu nu se foloseste cupru pentru impamantare, cocleste repede. Se folosesc tevi zincate, sudate intre ele cu platbanda zincata pana la intrarea in casa undeva. Stiu ca exista niste calcule referitoare la asezarea tevilor si adancimea necesara. La urma priza de pamant se verifica cu un aparat de masura pentru asa ceva.

                Comentariu

                • raducu_ilie
                  Living Legend
                  • 10.apr.2008
                  • 1043

                  In urma unor estimari am ajuns la urmatoarea configuratie:

                  SIGURANTA AUTOMATA MOELLER DIFERENTIAL 32A 30MA + LAMPA INDICATOR Verde

                  SIGURANTA AUTOMATA MOELLER F+N 20A
                  Bucatarie: Centrala Termica, Frigider, Masina de spalat vase, Hota, Masina de paine, mixere + alte chestii mici

                  SIGURANTA AUTOMATA MOELLER F+N 20A
                  Living: Aer conditionat, Televizor,
                  Dormitor 1: Aer conditionat, Televizor
                  Dormitor 2: Televizor, Calculator
                  Baie : Masina de spalat

                  SIGURANTA AUTOMATA MOELLER F+N 10A
                  Lumina

                  SONERIE PE SINA SCHNEIDER SO +SIGURANTA AUTOMATA MOELLER F+N 1A (pe post de intrerupator sa o pot opri - nu stiu daca exista si alte solutii)


                  Gruparea aparatelor pe sigurante este data strict de actuala instalatie electrica care nu poate fi modificata.





                  La distributia dvs vad urmatoarele greseli:

                  - masina de spalat vase se apropie de 2 kw ca si consum. Nu are ce cauta pe acelasi circuit cu masina de facut paine care are si ea o oarecare putere;
                  - de regula centrala termica se alimenteaza dintr-o siguranta separata;
                  - cele doua unitati de aer conditionat daca vor functiona simultan vor fi peste 2 kW si de aceia din nou veti avea o problema. Luati in calcul ca aveti pe aceleasi circuit si masina de spalat rufe si atunci veti vedea ca de aceia v-am indicat ca sunt trei consumatori care la dvs ar trebui sa fie pe circuite separate: masina de spalat vase, masina de spalat rufe si cele doua unitati de AC.
                  Ar mai fi si centrala termica. Mai luati in calcul ca dvs acuma investiti ptr un viitor care ar trebui sa se gaseasca cu o instalatie electrica noua.
                  - ca sa folositi sigurante de 20A ar trebui sa va ganditi ca de la acele doze care le colecteaza sa plecati catre tabloul central cu conductor de 4.
                  O zi buna!
                  Sanatate maxima si efort minim!

                  Comentariu

                  • twinsen
                    Incepator
                    • 08.mar.2012
                    • 11

                    Postat în original de raducu_ilie
                    In urma unor estimari am ajuns la urmatoarea configuratie:

                    SIGURANTA AUTOMATA MOELLER DIFERENTIAL 32A 30MA + LAMPA INDICATOR Verde

                    SIGURANTA AUTOMATA MOELLER F+N 20A
                    Bucatarie: Centrala Termica, Frigider, Masina de spalat vase, Hota, Masina de paine, mixere + alte chestii mici

                    SIGURANTA AUTOMATA MOELLER F+N 20A
                    Living: Aer conditionat, Televizor,
                    Dormitor 1: Aer conditionat, Televizor
                    Dormitor 2: Televizor, Calculator
                    Baie : Masina de spalat

                    SIGURANTA AUTOMATA MOELLER F+N 10A
                    Lumina

                    SONERIE PE SINA SCHNEIDER SO +SIGURANTA AUTOMATA MOELLER F+N 1A (pe post de intrerupator sa o pot opri - nu stiu daca exista si alte solutii)


                    Gruparea aparatelor pe sigurante este data strict de actuala instalatie electrica care nu poate fi modificata.





                    La distributia dvs vad urmatoarele greseli:

                    - masina de spalat vase se apropie de 2 kw ca si consum. Nu are ce cauta pe acelasi circuit cu masina de facut paine care are si ea o oarecare putere;
                    - de regula centrala termica se alimenteaza dintr-o siguranta separata;
                    - cele doua unitati de aer conditionat daca vor functiona simultan vor fi peste 2 kW si de aceia din nou veti avea o problema. Luati in calcul ca aveti pe aceleasi circuit si masina de spalat rufe si atunci veti vedea ca de aceia v-am indicat ca sunt trei consumatori care la dvs ar trebui sa fie pe circuite separate: masina de spalat vase, masina de spalat rufe si cele doua unitati de AC.
                    Ar mai fi si centrala termica. Mai luati in calcul ca dvs acuma investiti ptr un viitor care ar trebui sa se gaseasca cu o instalatie electrica noua.
                    - ca sa folositi sigurante de 20A ar trebui sa va ganditi ca de la acele doze care le colecteaza sa plecati catre tabloul central cu conductor de 4.
                    O zi buna!
                    Ideea e ce eu functionez deja in aceasta configuratie de ceva vreme, desi sunt constient ca nu e situatia ideala, iar schimbarea instalatiei actuale nu e o optiune.
                    Intrebarea concreta e ce valori sa pun la sigurate daca le inlocuiesc strict pe cele vechi si in plus adaug si un diferential central?

                    Comentariu

                    • Paulorossi
                      Membru
                      • 24.aug.2010
                      • 272

                      Problema e destul de simpla.
                      Trebuie identificat sectiunea conductorului de pe fiecare circuit pe care il aveti.In functie de sectiunea conductorului se vor monta sigurantele respective sau mai mici daca consumatorii de pe circuitul respectiv au putere cumulata mica.In cazul tau ca sa poti pune sigurante de 20 A trebuie sa ai conductor de 4mm2,ma indoiesc de acest lucru,deci trebuiesc puse sigurante de valori mai mici.Cel mai simplu mod de a face o prostie ,cand ai nevoie de mai multa putere pe un circuit, e sa montezi o siguranta mai mare decat suporta conductorul respectiv.In caz de suprasarcina pe circuitul respectiv nu va declansa siguranta,iti va arde conductorul cu consecintele de rigoare.Nu uitati ca cca 80% din incendii se datoreaza improvizatiilor facute la instalatiile electrice.
                      In concluzie ca sa va putem comunica exact valorile sigurantelor trebui ca d-voastra sa identificati si sa ne comunicati sectiunea conductorului de pe fiecare circuit.

                      Comentariu

                      • valica29
                        Incepator
                        • 04.nov.2011
                        • 33

                        Postat în original de Paulorossi
                        Problema e destul de simpla.
                        Trebuie identificat sectiunea conductorului de pe fiecare circuit pe care il aveti.In functie de sectiunea conductorului se vor monta sigurantele respective sau mai mici daca consumatorii de pe circuitul respectiv au putere cumulata mica.In cazul tau ca sa poti pune sigurante de 20 A trebuie sa ai conductor de 4mm2,ma indoiesc de acest lucru,deci trebuiesc puse sigurante de valori mai mici.Cel mai simplu mod de a face o prostie ,cand ai nevoie de mai multa putere pe un circuit, e sa montezi o siguranta mai mare decat suporta conductorul respectiv.In caz de suprasarcina pe circuitul respectiv nu va declansa siguranta,iti va arde conductorul cu consecintele de rigoare.Nu uitati ca cca 80% din incendii se datoreaza improvizatiilor facute la instalatiile electrice.
                        In concluzie ca sa va putem comunica exact valorile sigurantelor trebui ca d-voastra sa identificati si sa ne comunicati sectiunea conductorului de pe fiecare circuit.
                        Ati punctat foarte bine, nu vreau sa par rautacios dar se intampla atatea incendii din aceasta pricina, se dau atatea cazuri la televizor si totusi oamenii nu invata nimic din aceste greseli facute de altii, trebuie sa se intample vreo nenorocire ca omul sa remedieze o problema. Eu stau la bloc si ma gandesc daca deasupra mea sau langa mine vreun vecin face astfel de improvizatii toti vecinii ar avea de suferit, parerea mea ca ar trebui modificate unele legi cu privire la instalatia electrica din locuinta sa fie verificata, instalata de persoane, firme autorizate.

                        Comentariu

                        • arschery
                          Incepator
                          • 17.feb.2012
                          • 14

                          @valica, si ce te faci cand firma autorizata trimite la lucru un meserias care s-a facut electrician printr-un curs de 3 luni de calificare la fortele de munca? el fiind somer si lucrand initial ca paznic sau alta meserie care nu are nimic in comun cu electricitatea?
                          va spun ca am patit acest lucru nu la electrician ci mai grav la cel care trebuia sa faca revizia la centrala termica, venit din partea celei mai mari firme de instalatii din Romania, si care a uitat dupa revizie sa puna dopurile inapoi la cosul de evacuare, stiti ce se intampla daca aveam centrala in spatiul de locuit? in conditiile in care am dormit o noapte si cosul a suflat gaze arse in casa? Deci in primul rand legea trebuie sa prevada niste criterii mult mai stricte de avizare a firmelor, si sa renunte la a mai face meserias pe banda rulanta la oficiile pentru ocuparea fortei de munca.
                          Electricianul firmei care se ocupa de constructia casei pune siguranta de 10 A pe iluminat fiindca asa stie el ca este bine, l-am intrebat daca regula este valabila si in cazul in care in toata casa am becuri economice de maximum 35W si a raspuns ca este super ok ca el asa a invatat. Din cate stiu eu sigurantele se aleg in functie de puterea insumata a consumatorilor de pe circuitul respectiv dar care nu trebuie sa depaseasca puterea maxim admisa pe sectiunea conductorului electric folosit. Daca gresesc va rog sa ma corectati.

                          Comentariu

                          • raducu_ilie
                            Living Legend
                            • 10.apr.2008
                            • 1043

                            Dvs nu gresiti dar nici nu trebuie sa generalizam. Acel meserias de care pomeniti dvs se poate sa vina sa inceapa instalatia electrica sau ce vine el sa faca dar si la gaze si la curent se cere ca o persoana autorizata ANRE sa il supravegheze si sa-l corecteze. Legenda cu cei 10A pe iluminateste din pacate inca actuala. Cat despre criteriile care tin la baza autorizarii unei firme nu aveti idee cate kg de maculatura si cate normative trebuiesc indeplinite pentru a obtine acea autorizare. Din pacte mai exista insa si uscaturi asa ca
                            Sanatate maxima si efort minim!

                            Comentariu

                            • twinsen
                              Incepator
                              • 08.mar.2012
                              • 11

                              Postat în original de Paulorossi
                              Problema e destul de simpla.
                              Trebuie identificat sectiunea conductorului de pe fiecare circuit pe care il aveti.In functie de sectiunea conductorului se vor monta sigurantele respective sau mai mici daca consumatorii de pe circuitul respectiv au putere cumulata mica.In cazul tau ca sa poti pune sigurante de 20 A trebuie sa ai conductor de 4mm2,ma indoiesc de acest lucru,deci trebuiesc puse sigurante de valori mai mici.Cel mai simplu mod de a face o prostie ,cand ai nevoie de mai multa putere pe un circuit, e sa montezi o siguranta mai mare decat suporta conductorul respectiv.In caz de suprasarcina pe circuitul respectiv nu va declansa siguranta,iti va arde conductorul cu consecintele de rigoare.Nu uitati ca cca 80% din incendii se datoreaza improvizatiilor facute la instalatiile electrice.
                              In concluzie ca sa va putem comunica exact valorile sigurantelor trebui ca d-voastra sa identificati si sa ne comunicati sectiunea conductorului de pe fiecare circuit.
                              Ma indoiesc si eu ca am conductor de 4mm. Din pozele atasate mai jos nu pare...

                              Pe de alta parte am incercat sa calculez singur puterea maxim consumata pe instalatie plecand de la formula W=V * A si am constantat ca pe fiecare circuit nu am consumatori care sa depaseasca in conditii de utilizare simultana o putere de 4500W. in aceste conditii din calcule da un 20A







                              Postat în original de valica29
                              Ati punctat foarte bine, nu vreau sa par rautacios dar se intampla atatea incendii din aceasta pricina, se dau atatea cazuri la televizor si totusi oamenii nu invata nimic din aceste greseli facute de altii, trebuie sa se intample vreo nenorocire ca omul sa remedieze o problema. Eu stau la bloc si ma gandesc daca deasupra mea sau langa mine vreun vecin face astfel de improvizatii toti vecinii ar avea de suferit, parerea mea ca ar trebui modificate unele legi cu privire la instalatia electrica din locuinta sa fie verificata, instalata de persoane, firme autorizate.
                              Tocmai pentru ca doresc sa evit eventualele probleme "ma agit" pe forum pentru a afla cat mai multe astfel incat sa fac instalatia ok. Pe de alta parte, nu as vrea vrea sa cad in extrema cealalta ca plecand de la schimbarea unui simplu tablou sa trebuiasca "sa reconstruiesc" intreaga casa

                              Comentariu

                              • raducu_ilie
                                Living Legend
                                • 10.apr.2008
                                • 1043

                                Dvs aveti consumul de 4500W dar nu aveti deocamdata conductoarele necesare acelui consum. Protectiile se monteaza tocmasi ptr a evita sa puneti o siguranta de valoare mare "care sa tina" si apoi sa va strice conductorii.
                                Astazi am ajuns la un apartament de doua camere care avea asa ceva pe post de tablou. Intenc la intrare de 2,5 la iesire de 2,5. Doua circuite dupa cum se vede: unul de prize cu 32A si unul de 16A pe iluminat. O minune!

                                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	tablou dimensionat.jpg 
Afișări:	2423 
Mărime:	165,9 KB 
ID:	600960
                                Sanatate maxima si efort minim!

                                Comentariu

                                Procesare...