Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • da_n
    Banned
    - Exclus de pe forum -
    • 10.mai.2009
    • 1226

    Răspuns la: Răspuns la: Tablou electric

    Postat în original de tomp_florin
    Acum daca e desenata mai colorat si corect crezi ca sunt electrician?
    era mai corecta cealalta, la asta lipseste intrerupatorul, da-i mai frumoasa!!

    Comentariu

    • andrei_rx
      Incepator
      • 19.apr.2012
      • 2

      Răspuns la: Tablou electric

      Salut!

      Am citit cu interes tot acest thread, si am ajuns la concluzia ca ar trebui facute schimbari in apartamentul meu din anii '80.

      Tabloul de sigurante este vechi (se aud zgomote de arc electric din el, probabil contacte proaste), apartamentul nu a fost inca renovat, probabil conductorii sunt si ei din aluminiu.

      Imi dau seama ca ar trebui adaugat un circuit separat pentru aerul conditionat, si probabil inca unul doar pentru bucatarie.

      Intrebarea mea este urmatoarea:
      Imi puteti recomanda (pe PM) un electrician de incredere (sau poate unul dintre voi), care sa vina sa se uite la situatia de acum si care sa poata schimba macar tabloul in viitorul apropiat, daca nu chiar si conductorii?
      (Bucuresti zona Crangasi)

      As schimba chiar eu tabloul, cu general diferential, si restul de sigurante in functie de conductorii existenti, dar as vrea totusi o parere avizata care sa fi evaluat situatia la fata locului.

      Multumiri anticipate si toate cele bune!
      - Andrei

      Comentariu

      • bilyirita
        Incepator
        • 26.sep.2004
        • 13

        Răspuns la: Tablou electric

        Salut! Am un descarcator pentru trifazic de la OBO (V20C) - il pot folosi la monofazic?

        Comentariu

        • raducu_ilie
          Living Legend
          • 10.apr.2008
          • 1043

          Răspuns la: Tablou electric

          Da. Dar folositi doar ultimele doua segmente de la stanga la dreapta. Adica cel albastru si cel de langa el.
          Sanatate maxima si efort minim!

          Comentariu

          • bilyirita
            Incepator
            • 26.sep.2004
            • 13

            Răspuns la: Tablou electric

            Situatia mea e cea din poze. Faza o pun sus, impamantarea (funia aia de cupru) jos iar la partea de avertizare din stanga am 2 fire care merg unul sus (L) iar celalalt jos (N). E bine asa? Si daca nu va suparati as mai vrea un sfat: funia aia de Cu - la capatul celalalt e papucita, cositorita si fixata cu surub si piulita (si grover) sudat de un stalp din structura metalica a casei la vreo 50-60 de cm distanta de tablou (e o inventie de-a mea de puturos) - pot sa o folosesc pentru protectie in tablou sau trebuie neaparat sa aduc direct din eclisa de separatie cablu special pentru asta? Priza de pamant si cea pentru paratrasnet (tija de captare e neizolata -> sudata de structura metalica) le fac in 2-3 zile daca nu mai ploua si o sa fie la vreo 5m una de alta si echipontetializate cu platband si vor fi comune cu structura metalica cu stalpi metalici ingropati la 1,6m si centuri la fel sus si jos. Si mai am o intrebare: stiti cumva vreun magazin online unde pot gasi bara de nul pt tabloul ala (e un gewiss de 36 module)? Am gasit in 2 locuri insa nu am reusit sa o cumpar -> ba nu e pe stoc, ba ei nu trimit cu posta etc. Codul GEWISS este GW40404 si "titlul" e Bara de nul + impamantare (5X25)+(14X10).
            Abia astept sfaturile voastre! Sanatate!

            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG393a.jpg 
Afișări:	1082 
Mărime:	344,9 KB 
ID:	602722 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG396a.jpg 
Afișări:	1191 
Mărime:	325,1 KB 
ID:	602723 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG397a.jpg 
Afișări:	1139 
Mărime:	373,7 KB 
ID:	602724

            Comentariu

            • mitzone
              Incepator
              • 09.mai.2010
              • 5

              Răspuns la: Tablou electric

              Salut forumisti! Am si eu o intrebare. A instalat cineva asa ceva? Este un releu de sub/supratensiune. Poate fi setat la ce tensiune sa declanseze, etc. E made in Ucraina. Se lauda ca pentru supratensiuni taie in 0.02 s, iar pentru subtensiuni in 1s. Nu stiu unde sa-l montez(nu-l voi monta eu; il va monta cineva specializat, dar as mai vrea si alte pareri); inainte sau dupa generalul din casa? Mentionez ca in amonte de tablou, pe scara blocului, mai am o siguranta ceramica de 25A. Multumesc.

              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMAG0128.jpg 
Afișări:	1039 
Mărime:	180,1 KB 
ID:	602734 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMAG0129.jpg 
Afișări:	877 
Mărime:	167,3 KB 
ID:	602735

              Comentariu

              • da_n
                Banned
                - Exclus de pe forum -
                • 10.mai.2009
                • 1226

                Răspuns la: Răspuns la: Tablou electric

                Postat în original de mitzone
                Nu stiu unde sa-l montez inainte sau dupa generalul din casa?
                fiind o protectie se monteaza la intrarea in tablou sa protejeze tot

                valoarea lui (A) trebuie sa fie cel putin egala cu a generalului

                Comentariu

                • mitzone
                  Incepator
                  • 09.mai.2010
                  • 5

                  Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Tablou electric

                  Multumesc frumos.

                  Comentariu

                  • matmar
                    Incepator
                    • 12.feb.2012
                    • 16

                    Răspuns la: Tablou electric

                    Are cineva o schita , sau stie sa-mi explice cum se fac legaturile la un attuatore a 4 rele ,vine montat in tabloul electric voi incerca sa pun foto daca voi reusi .

                    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Atuatore a 4 relee.jpg 
Afișări:	1395 
Mărime:	341,4 KB 
ID:	602775

                    Comentariu

                    • da_n
                      Banned
                      - Exclus de pe forum -
                      • 10.mai.2009
                      • 1226

                      Răspuns la: Tablou electric

                      Postat în original de matmar
                      Are cineva o schita
                      incearca asta
                      Découvrez le catalogue des produits électriques Legrand pour les pofessionnels. Retrouvez tous les produits électriques et numériques du bâtiment, pour la réalisation de vos chantiers.

                      pe pagina mai in jos la Documents associés, Page catalogue poti descarca un pdf (clic in partea dreapta, coloana din mijloc)unde sunt si scheme pentru F411/1N, F411/2 ca sa-ti faci o idee, problema ca explicatiile sunt in franceza

                      Comentariu

                      • matmar
                        Incepator
                        • 12.feb.2012
                        • 16

                        Răspuns la: Tablou electric

                        Multumesc mult ,voi pune pe google tradutore......numai bine

                        Comentariu

                        • Paulorossi
                          Membru
                          • 24.aug.2010
                          • 272

                          Răspuns la: Tablou electric

                          Salut.
                          Varianta in engleza o gasesti aici.La pag 19 din pdf gasesti explicatia bornelor,la pag 21 gasesti un exemplu pt tipul F111/1N.La pag 66 gasesti practic ce te intereseaza adica F111/4 impreuna cu explicatiile.Pe borna 1 vine alimentat faza.Bornele 2,3,4,5 sunt iesiri spre receptoare.
                          Succes!

                          Comentariu

                          • mitzone
                            Incepator
                            • 09.mai.2010
                            • 5

                            Răspuns la: Răspuns la: Tablou electric

                            Vreau sa multumesc tuturor celor care au postat sfaturi pe acest thread. Iata si "capodopera" mea. E cam dezordine acolo din cauza ca mi-a fost frica de firele de aluminiu, sa nu cumva sa le rup.

                            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMAG0147.jpg 
Afișări:	1278 
Mărime:	84,9 KB 
ID:	603028 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMAG0148.jpg 
Afișări:	4035 
Mărime:	134,1 KB 
ID:	603029

                            Comentariu

                            • Pastelu
                              Membru
                              • 03.mai.2012
                              • 238

                              Răspuns la: Tablou electric

                              Buna poti sa-mi spui unde se gaseste acel" diferential" care iti arata si tensiunea ?

                              Comentariu

                              • mitzone
                                Incepator
                                • 09.mai.2010
                                • 5

                                Răspuns la: Răspuns la: Tablou electric

                                nu e diferemtial. e un releu care te protejeaza de caderi/varfuri de tensiune; la varfuri peste limita setata de tine, se lauda ca taie la 0.02 sec; dupa ce trece varful, baga din nou curent la un timp presetat de tine (de la 15 la 600 sec parca, pasul de 5 sec). Sunt patit (mi s-au ars mai multe prin casa din cauza unor baieti de la enel care mi-au bagat un 380 scurt in casa). se gaseste la d...d.an. Costa vreo 300 ron, dar merita zic eu.Fata de alte solutii, gen bobina MSU de la schneider, asta e fain ca baga din nou curent dupa ce trece avaria.

                                Comentariu

                                Procesare...