Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6451

    Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

    Postat în original de RaspoElectric
    [...] Toate conexiunile sunt jos. [...]
    Deci asta este explicaţia.

    Mulţumesc tuturor pentru ajutor!
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • Ranettius
      Membru Marcant
      • 18.oct.2005
      • 589

      Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

      Postez aici ca sa nu deschis un topic nou, cred ca are legatura cu tabloul electric, mai bine zis dimensionarea acestuia.

      Deci, se da un apartament cu 3 camere, construit nou, in tablou sunt sigurante Schneider de 16A pt prize (3 buc), una de 20A pt bucatarie (separat, cred ca pentru cuptor), un diferential de 16A (nu stiu de cati mA) pt baie, unde e locul pt masina de spalat. Generalul este tot un diferential de 25A (iar nu stiu cati mA) - e apartamentul unui coleg, s-a mutat de 3 luni

      Ce mi-a zis ca se intampla: e la al 4-lea sau al 5-lea scurt-circuit (nu stiu de la ce, i se mai intampla cand baga in priza ceva..???) la care cica declanseaza doar siguranta generala iar o data a declansat si aia de pe hol, de langa contor impreuna cu aia generala din casa... sigurantele de pe circuit nu au declansat...

      Exista vreo explicatie?

      Comentariu

      • uceniculgica
        Membru Marcant
        • 10.ian.2013
        • 573

        Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

        fara valorile exacte ale protectiilor in A, mA, curba de declansare si ce duce exact la declansare ["scurt-circuit (nu stiu de la ce, i se mai intampla cand baga in priza ceva..???)"] este dificil de explicat

        Comentariu

        • IancuMIC
          Membru
          • 27.ian.2013
          • 276

          Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

          Postat în original de Ranettius
          Ce mi-a zis ca se intampla: e la al 4-lea sau al 5-lea scurt-circuit (nu stiu de la ce, i se mai intampla cand baga in priza ceva..???) la care cica declanseaza doar siguranta generala iar o data a declansat si aia de pe hol, de langa contor impreuna cu aia generala din casa... sigurantele de pe circuit nu au declansat...
          Exista vreo explicatie?
          Sigur ca exista; posibil defect de izolatie intre nulul de lucru N si conductorul de protectie PE sau o punere la pamant, prin intermediul unui receptor cu defect de izolatie. Se mai poate intampla ca vreun "meserias" sa fi incurcat nulul de protectie cu cel de lucru, in acea priza.

          Comentariu

          • Ranettius
            Membru Marcant
            • 18.oct.2005
            • 589

            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

            Intrebat mai precis. Cica era o lampa care facea scurt si de la aia cand o baga in priza...
            Legat de curbele de declansare, nu stie. L-am rugat sa faca o poza. Revin cu info suplimentare dupa ce vine cu poza...
            Multumesc

            Comentariu

            • sandu_cot
              Incepator
              • 03.feb.2013
              • 1

              Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

              salut! m/am apucat de renovat apartamentul si astazi am avut o firma de electriceni pentru a evalua lucrarea. mi.au dat un pret destul de usturator 2000 lei manopera + materiale (care tot pe acolo ar fi) pt. un ap. de 2 camere, 15 prize din care 12 existente, 12 surse de lumina, din care 10 existente, si doua circuite separate pe cuptor si masina de spalat. peretii ap. fiind din caramida.in fine, desi cred ca/s luat de gasca cu ouale de aur, mi/au spus ca acest cost e dat de aprobarile necesare mutarii contorului (care ar face nu stiu ce cu magistrala retelei electrice) pe scara blocului shi trebuie sa aprobata lucrarea de oamenii de la enel
              daca v/ati mai intalnit cu asa ceva, va rog sa.mi spuneti si mie pasii de urmatat in vederea obtinerii mult costisitoarei aprobari, sau in situatia in care pretul cerut e echitabil, sa nu mai caut

              Comentariu

              • Ranettius
                Membru Marcant
                • 18.oct.2005
                • 589

                Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                @ sandu_cot:ati cerut cumva marirea puterii aprobate de Enel? ca altfel nu vad de ce ar trebui mutat contorul???


                Referitor la problema relatata de mine ieri, cica toate sigurantele au curba C, diferentialul din baie e de 30mA (desi de 10mA era normal pt baie, insa, deh, e mai scump...), la fel si diferentialul general, tot de 30mA.

                Comentariu

                • IancuMIC
                  Membru
                  • 27.ian.2013
                  • 276

                  Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                  Postat în original de Ranettius
                  Referitor la problema relatata de mine ieri, cica toate sigurantele au curba C, diferentialul din baie e de 30mA (desi de 10mA era normal pt baie, insa, deh, e mai scump...), la fel si diferentialul general, tot de 30mA.
                  Recomandati colegului care se plange de acea problema sa consulte un electrician, unul adevarat, care sa verifice ce am spus ieri, adica;
                  posibil defect de izolatie intre nulul de lucru N si conductorul de protectie PE sau o punere la pamant, prin intermediul unui receptor cu defect de izolatie. Se mai poate intampla ca vreun "meserias" sa fi incurcat nulul de protectie cu cel de lucru, in acea priza.
                  Ultima editare de IancuMIC; 08.feb.2013, 18:28.

                  Comentariu

                  • Cherubino
                    Living Legend
                    • 10.iul.2006
                    • 1687

                    Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                    Postat în original de Ranettius

                    Referitor la problema relatata de mine ieri, cica toate sigurantele au curba C, diferentialul din baie e de 30mA (desi de 10mA era normal pt baie, insa, deh, e mai scump...), la fel si diferentialul general, tot de 30mA.
                    Daca diferentialele au aceeasi sensibilitate, in cazul aparitiei unui curent de scurgere vor declansa ambele (atat cel de pe circuitul respectiv, cat si generalul).
                    LARGO AL FACTOTUM

                    Comentariu

                    • Ranettius
                      Membru Marcant
                      • 18.oct.2005
                      • 589

                      Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                      IancuMIC: nu cred ca are cum un "meserias" sa fi incurcat ceva la priza respectiva, defectul s-ar manifesta tot timpul.... Am inteles ca a chemat pe cineva care i-a descoperit ca defectul era din lampa respectiva, insa intrebarea la care tipul chemat nu a raspuns (ca de aia m-a intrebat si pe mine si am si postat aici) a fost de ce nu a declansat siguranta de pe circuitul respectiv si a sarit direct generalul.

                      Dl. Cherubino a zis corect si logic, asa ma gandesc si eu.

                      LE. Bazat pe raspunsul dlui Cherubino, o idee teoretica...

                      daca pe un circuit de priza care trece prin siguranta (de ex 16A, curba declansare C) care trece apoi prin siguranta generala, de tip DIFERENTIAL (tot curba declansare C) apare un scurt, sar ambele sau sare mai repede diferentialul? mi-aduc aminte ca parca citeam pe aici ceva asemanator mai demult.. sau ma insel?
                      Ultima editare de Ranettius; 08.feb.2013, 20:12.

                      Comentariu

                      • IancuMIC
                        Membru
                        • 27.ian.2013
                        • 276

                        Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                        Intreruptoarele automate pentru consumatori sunt de tipul magneto-termic, cu o oarecare intarziere la declansare, in functie de curba. Intreruptoarele diferentiale declanseaza aproate instantaneu la aparitia unui defect de izolatie sau punere accidentala la masa.
                        In cazul unei suprasarcini pe un anume circuit, in mod sigur va declansa mai intai intreruptorul care protejeaza acel circuit; nu va sari diferentialul.

                        Comentariu

                        • Cherubino
                          Living Legend
                          • 10.iul.2006
                          • 1687

                          Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                          Postat în original de Ranettius

                          LE. Bazat pe raspunsul dlui Cherubino, o idee teoretica...

                          daca pe un circuit de priza care trece prin siguranta (de ex 16A, curba declansare C) care trece apoi prin siguranta generala, de tip DIFERENTIAL (tot curba declansare C) apare un scurt, sar ambele sau sare mai repede diferentialul? mi-aduc aminte ca parca citeam pe aici ceva asemanator mai demult.. sau ma insel?
                          Pentru ca protectiile sa fie selective, ar trebui ca intre protectia circuitului (16A, ca sa vorbim pe exemplul dat) si intreruptorul general sa existe o diferenta de 2 trepte (ceea ce ar insemna ca, pentru o selectivitate totala, intreruptorul general ar trebui sa fie de 25 A). Nu are importanta daca disjunctorul general este doar magneto-termic sau are si protectie diferentiala, intrucat in cazul unui scurtcircuit nu va declansa protectia diferentiala.
                          LARGO AL FACTOTUM

                          Comentariu

                          • IancuMIC
                            Membru
                            • 27.ian.2013
                            • 276

                            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                            Intreruptoare diferentiale asigura;(vedeti DPNa Vigi)
                            1. protectia diferentiala
                            2. protectia la suprasarcina
                            3.protectie la scurtcircuit.
                            Definitie scurtcircuit. toate cazurile in care se deterioreaza izolatia receptoarelor electrice sau a retelei interioare si apare o punere accidentala la masa .
                            Unul din cazuri a fost tocmai expus.
                            Postat în original de Ranettius
                            Intrebat mai precis. Cica era o lampa care facea scurt si de la aia cand o baga in priza...
                            Legat de curbele de declansare, nu stie. L-am rugat sa faca o poza. Revin cu info suplimentare dupa ce vine cu poza...
                            Multumesc

                            Comentariu

                            • Ranettius
                              Membru Marcant
                              • 18.oct.2005
                              • 589

                              Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                              Am inteles. Multumesc

                              Comentariu

                              • IancuMIC
                                Membru
                                • 27.ian.2013
                                • 276

                                Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                                Pentru ca protectiile sa fie selective, ar trebui ca intre protectia circuitului (16A, ca sa vorbim pe exemplul dat) si intreruptorul general sa existe o diferenta de 2 trepte (ceea ce ar insemna ca, pentru o selectivitate totala, intreruptorul general ar trebui sa fie de 25 A).
                                La alegerea unui intreruptor automat, in mod clar trebuie să respectam criteriile de selectivitate; să nu întrerupă în caz de defect înaintea unui întreruptor situat în aval și nici după unul situat în amonte; am tot spus, intreruptorul general de sosire din locuinta sa nu intrerupa dupa cel din BMPT.
                                Selectivitatea insa poate fi si in functie de timpul de declansare, situatie in care se pot pune intreruptoare avand acelasi curent nominal, dar curbe de declansare diferite.
                                Ex. clasa C,cu Im=5-10In in locuinta si clasa D, cu Im=10-20In, in BMPT; intreruptorul din locuinta va actiona selectiv fata de cel din blocul de masura.
                                Acest lucru poate fi aplicat in situatiile in care conductoarele de alimentare au aceiasi sectiune pana la consumatorul final si nu putem utiliza un general de 25A si unul de sosire de 16A.

                                Nu are importanta daca disjunctorul general este doar magneto-termic sau are si protectie diferentiala, intrucat in cazul unui scurtcircuit nu va declansa protectia diferentiala.
                                Am serioase motive sa cred ca ID va declansa si la scurtcircuit; numai cele facute pe vapor, nu pot face asta.
                                Ultima editare de IancuMIC; 09.feb.2013, 15:25.

                                Comentariu

                                Procesare...