Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Cherubino
    Living Legend
    • 10.iul.2006
    • 1688

    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

    Postat în original de IancuMIC
    La alegerea unui intreruptor automat, in mod clar trebuie să respectam criteriile de selectivitate; să nu întrerupă în caz de defect înaintea unui întreruptor situat în aval și nici după unul situat în amonte; am tot spus, intreruptorul general de sosire din locuinta sa nu intrerupa dupa cel din BMPT.
    Selectivitatea insa poate fi si in functie de timpul de declansare, situatie in care se pot pune intreruptoare avand acelasi curent nominal, dar curbe de declansare diferite.
    Ex. clasa C,cu Im=5-10In in locuinta si clasa D, cu Im=10-20In, in BMPT; intreruptorul din locuinta va actiona selectiv fata de cel din blocul de masura.
    Acest lucru poate fi aplicat in situatiile in care conductoarele de alimentare au aceiasi sectiune pana la consumatorul final si nu putem utiliza un general de 25A si unul de sosire de 16A.


    Am serioase motive sa cred ca ID va declansa si la scurtcircuit; numai cele facute pe vapor, nu pot face asta.
    Explicatia cu selectivitatea in functie de curbele de declansare este corecta. In mesajul postat mai sus plecasem de la premisa ca disjunctoarele au aceeasi curba de declansare, caz in care se considera ca este asigurata selectivitatea prin acea diferenta de 2 trepte intre curentii lor nominali.
    In ceea ce priveste ultima fraza, bineinteles ca un disjunctor diferential de tip ID va declansa la scurtcircuit (si la suprasarcina),dar nu va declansa blocul sau diferential, ci cel magneto-termic. Precizarea este valabila si pentru DPNa-Vigi.
    LARGO AL FACTOTUM

    Comentariu

    • matmar
      Incepator
      • 12.feb.2012
      • 16

      Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

      Salutari.As vrea sa stiu daca pun 2 bipolare de 20 A.legate in serie are valoarea de 40 A.
      si va declansa cand pe circuitul respectiv consumul va depasi 40 A. sau indiferent cum sant puse
      sigurantele serie sau paralel dupa 20A siguranta va declansa.
      Trebue sa pun o siguranta de 40A. pe un circuit si eu am cateva de 20A
      de aceea v-as intreba daca este posibil varianta mea ,

      Salutari.Trebue sa pun o siguranta bipolara de 40A. pe
      un circuit ,eu am cateva de 20A ,As vrea sa stiu
      daca pun 2 de 20A in serie ar avea valoarea de 40A
      si va declansa daca consumul va depasi aceasta
      valoare sau va declansa dupa 20A.va multumesc.

      Comentariu

      • IancuMIC
        Membru
        • 27.ian.2013
        • 276

        Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

        Nu; fiecare intreruptor actioneaza independent; nu veti putea pastra mult timp inchis un intreruptor de 20A, daca prin el va tranzita un curent de...30A. De ce va complicati si nu utilizati intreruptorul adecvat?
        Asigurati-va ca sectiunea conductorului suporta un asemena curent.
        Ultima editare de IancuMIC; 22.feb.2013, 15:57.

        Comentariu

        • matmar
          Incepator
          • 12.feb.2012
          • 16

          Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

          Multumesc....nu ma voi complica atunci .am sa caut siguranta adegvata
          este un corent de 520w la 17,3volt.ce trece prin aceasta siguranta
          referitor la conductor am pus de 6mm2 pentru a avea mai putina
          pierdere de corent .

          Comentariu

          • IancuMIC
            Membru
            • 27.ian.2013
            • 276

            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

            Postat în original de matmar
            este un corent de 520w la 17,3volt.ce trece prin aceasta siguranta
            .
            Cam incoerente datele furnizate de dvs; asadar ce putere si cat curent?

            Comentariu

            • matmar
              Incepator
              • 12.feb.2012
              • 16

              Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

              Este vorba de panouri fotovoltaice care produce
              o putere de 520w. la 17,3v. pana la regulator
              pe o distanta de 12metri ,eu trebue sa pun
              intre ele un tablou cu un fuzibil de 30,2 A.
              aveam 2 de 20 A ma gandeam ca in serie fac 40 A
              .Daca cu timpul mai pun un panou
              nu mai umblam la tablou sa modific siguranta ,
              un calcul mai bun m-ar interesa mai mult.

              Comentariu

              • IancuMIC
                Membru
                • 27.ian.2013
                • 276

                Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                Fuzibil si intreruptor de 30,2A nu exista; folositi pentru ce aveti acum o protectie de 32A. Cand se mareste curentul tranzitat urcati in gama in functie de acesta.

                Comentariu

                • matmar
                  Incepator
                  • 12.feb.2012
                  • 16

                  Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                  Asa m-am gandit si eu, dar imi place
                  sa cer si parerea voastra.. multumesc mult.

                  Comentariu

                  • Consultant electrice
                    Moderator
                    • 08.nov.2005
                    • 3240

                    Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                    Doua elemente de siguranta fie fuzibile fie automate in serie NU vor sustine un curent al valorilor lor insumate. Nici dpdv electric nici ca functie de protectie. Teoretic in paralel s-ar putea intampla asta insa doar teoretic in acest caz, deci nu faceti astfel de inventii si folositi o singura protectie adecvata cerintelor si sectiunii conductoarelor.
                    Curentul nu iarta!

                    Comentariu

                    • mariuselectric
                      Incepator
                      • 17.feb.2007
                      • 72

                      Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                      Postat în original de matmar
                      Asa m-am gandit si eu, dar imi place
                      sa cer si parerea voastra.. multumesc mult.
                      Despre ce curent este vorba curent alternativ sau curent continuu, ai spus ca este de 30,2?
                      Daca este vorba despre cc, trebuie sa folosesti o siguranta de cc, de 40A.

                      Apelati la personal autorizat in domeniul electric http://www.electricieni-autorizati.ro .

                      Comentariu

                      • Armata
                        Membru
                        • 14.sep.2008
                        • 251

                        Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                        Se da urmatoarea situatie: circuit trifazat, siguranta generala in tabloul de la poarta de 40A, conductor subteran(ACYABY 4x25) pana la tabloul interior.
                        In tabloul interior se doreste diferentiala tetrapolara(40A, 30ma), releu de protectie(+contactor) si ampermetru inainte de distribuirea fazelor pe circuite.

                        Intrebari:
                        1. Pentru conectarea directa ampermetrul suporta maxim 20A pe faza. Este suficient? Dpdv teoretic cum se "distribuie" cei 40A "trifazati" pe faze?
                        2. Se poate conecta conductorul subteran(aluminiu multifilar) direct la bornele tetrapolarei?
                        3. Iesirea de dupa ampermetru se distribuie la 3 circuite trifazate(tablouri secundare) + ~12 circuite monofazate. Cum/prin ce "componente" se realizeaza aceasta distributie?
                        Ultima editare de Armata; 09.iul.2013, 16:41.
                        Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

                        Comentariu

                        • Consultant electrice
                          Moderator
                          • 08.nov.2005
                          • 3240

                          Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                          Ce aparataj doriti sa folositi? Mai ales ce ampermetru?
                          Acei 30mA sunt putini pentru o generala la asa multe circuite. Va lasa in bezna totala cel mai mic defect care duce la declansarea acesteia.
                          Curentul nu iarta!

                          Comentariu

                          • Armata
                            Membru
                            • 14.sep.2008
                            • 251

                            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                            Releul de protectie si ampermetrul au cate un link(in postarea intiala) catre produsele dorite. Presupun ca despre aceste aparataje este vorba in intrebarea dumneavoastra.

                            Pana la proba contrarie, gandesc ca e mai bine sa ramai in bezna dar in viata in cazul in care ceva merge prost. Totusi, daca o sa declanseze prea des si mai ales fara motiv, o sa reanalizez utilitatatea practica a unei diferentiale pentru tot circuitul.
                            Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

                            Comentariu

                            • Consultant electrice
                              Moderator
                              • 08.nov.2005
                              • 3240

                              Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                              Scuze, nu sesizasem link-urile. Treaba sta asa - exista aparate de masura pentru tablouri si comutatoare voltmetrice sau transformatoare de curent. Aceste aparate asociate pot sa masoare si curenti mai mari fata de cele din link-urile dvs. Costurile vor fi mai mari insa veti avea un panou echipat profesional care va va oferi informatii precise. Daca doriti doar sa arate bine cu acele afisaje si sa cheltuiti mai putini bani trebuie sa va ganditi daca atingeti acel consum de 20A/ faza sau sa folositi transformatoare de curent asa cum apare si in descrierea produsului:
                              "Indicatoarele de curent DMA sunt destinate pentru transformatoare de curent cu un curent nominal in secundar de 5A. Domeniu pentru aceste transformatoare de la 25 la 1000 / 5 A. Valoarea curentului primarului transformatorului de curent specifica valoarea maxima masurata si valoarea reala curenta este afisata de indicator."

                              DMA-20A si 20A-3 DMA sunt destinate pentru masuratori directe (fara transformatoare) in intervalul de 0-20 A.

                              La o instalatie asa complexa puteti folosi mai multe sigurante diferentiale pe circuitele monofazate, sau o diferentiala de 300mA generala daca nu aveti in BMP deja una.
                              Referitor la partea cu conexiunile v-am atasat niste poze cu panouri gata echipate si clemele de derivatie de la barele de distributie.

                              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Panouri electrice echipate.jpg 
Afișări:	1132 
Mărime:	236,4 KB 
ID:	611215
                              Ultima editare de Consultant electrice; 09.iul.2013, 22:42.
                              Curentul nu iarta!

                              Comentariu

                              • Armata
                                Membru
                                • 14.sep.2008
                                • 251

                                Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                                Primul produs nu are functie doar de voltmetru(desi ma incata si aceasta functie) ci scopul lui principal este de protectie la supratensiune/subtensiune. Am ales aceasta solutie in detrimentul clasicelor bobile MSU deoarece "rearmarea" se face automat si nu manual. Instalatia specificata este pentru o gospodarie(putin cam "imprastiata" - garaj, "atelier" de lucru), deci masurarea foarte exacta nu este chiar o necesitate, mai ales ca vine cu niste costuri asociate. Nici "aratatul bine" nu este un criteriu prea important, insa spatiul ocupat de aparataje este desul de limitat(de aceea speram sa pot monta amermetrul direct pe faze).

                                Revenind la apermetu, tocmai aceasta e problema, ca nu stiu cum sa calculez, plecand de la generala de 40A, curentul maxim teoretic care poate ajunge pe faze . Chiar daca in utilizarea normala probabil nu vor atinge maximul, vreau ca fiecare componenta din circuit sa faca fata la incarcarea maxima admisa

                                Mai nou nu se mai monteaza diferentiale in BMP. Sau cel putin asa mi-a comunicat electricianul care a realizat legaturile din panou. Chiar a dezactivat(prin inlaturarea impamantarii) diferentiala la un circuit monofazat mai vechi care a trebuit relocat. Explicatia lui a fost ca romanul a gasit modalitati sa fure prin impamantare. Pe circuitele sensibile(apa) sunt montate diferentiale de 10ma. Nu cred ca este fezabil sa montez diferentiale de 30ma pe fiecare circuit si nici sa dau cu banul in care este probabil sa se introduca aparate cu defecte. Dupa cum am zis, daca o sa faca figuri, o dau afara si pun una de 300ma.
                                Ultima editare de Armata; 10.iul.2013, 10:42.
                                Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

                                Comentariu

                                Procesare...