Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

    Fiecare firma isi gandeste echipamentele pentru a lucra impreuna, mai ales aparatajul care se asociaza. Parerea mea este ca trebuie utilizat tot blocul de la aceeasi firma, asta daca nu cumva este imposibil si tehnic sa asociati aparataj de la alt producator cu acel shunt trip.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • RaspoElectric
      Membru Marcant
      • 17.feb.2009
      • 707

      Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

      Postat în original de claudiu17
      Pentru alimentare cu trifazat din tabloul de la capatul drumului de servitute am ca siguranta generala un COMTEC BRL de 16 A si or sa vina sa-mi puna pe 32 A. Am inteles ca se lucreaza (si) cu materialul clientului daca vreau ceva mai bun (am deja un COMTEC de 32 A, in/din tabloul electric din casa, dar as pune altceva, daca tot platesc manopera). In afara de siguranta automata tripolara de 32 A (care mi s-a recomandat sa fie Legrand, Moeller sau Schneider) mai trebuie sa iau si ce este in lateral acum, adica Dispozitivul de protectie la supratensiune trifazat (DPST) si Declansatorul de deschidere (Shunt trip), pentru consum de uz casnic? Are ceva daca raman DPST-ul si declansatorul de acum? M-am uitat prin oras zilele astea nu prea am vazut asa ceva, in afara de un declansator Moeller, dar mi s-a parut mai ciudatel.
      Eu cu Comtec am avut o caruta de neplaceri.De la BRL tunate,la DPST prajite,prize modulare de toata jena,cu dovezi si cu tot tacamul.Cea mai jalinca(sa nu zic proasta) firma de echipamente electrice.Am atatea dovezi ca de m-as duce la protectia consumatorului in numele clientilor(cu dovezi existente)........ar fi fara numar.
      Cea mai janica gaselnita a fost copierea modulelor Gewiss.Si sunt multi beneficiari care au fost inselati de unii executanti cu echipamente modulare ca fiind Gewiss.
      Daca va tine buzunarul,va recomand ca protectie 3 bobine MSU de la Schneider de 255 sau 270 Vca (depinde de variatiile tensiunii din zona dvs) legate intre R-N,S-N si T-N, care sa comande o sig generala.Asta pt supratensiunile de origine fizica(adica din prostiile unilor baieti de la furnizorul de energie electrica).Pt supratensiunile de origine atmosferica e necesara utilizarea unor descarcatoare SPD si o impamantare verificata.As fi interesat de gama de protectie de la Bender in ce priveste supratensiunile.Inca astept un cadou din partea lor pt teste.
      Cu respect ... Ovi
      Ultima editare de RaspoElectric; 23.aug.2013, 23:50.
      Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

      Comentariu

      • ilie s
        Incepator
        • 21.feb.2012
        • 9

        Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

        buna seara .ce se intamla daca,la o siguranta diferentiala,conductorii care vin de la contuar sant montati sub diferential.e corect?

        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	ro1SP.jpg 
Afișări:	12084 
Mărime:	224,8 KB 
ID:	612016

        Comentariu

        • raducu_ilie
          Living Legend
          • 10.apr.2008
          • 1043

          Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

          La cei de Legrand exemplul de instalare a componentelor este ilustrat in imaginea de mai jos. Mai multe detalii gasiti pe site-ul lor www.legrand.ro

          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	exemplu Legrand de instalare.jpg 
Afișări:	26502 
Mărime:	145,3 KB 
ID:	612028
          Sanatate maxima si efort minim!

          Comentariu

          • mariuselectric
            Incepator
            • 17.feb.2007
            • 72

            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

            Ideal este sa tragi direct de la tabloul electric circuitul pentru anexe si astfel scapi de interconexiunea Al-Cu .
            Ultima editare de Consultant electrice; 25.aug.2013, 22:52.

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

              Daca raspundeti cuiva dupa mai multe posturi in care se discuta deja alte subiecte, folositi butonul "Raspunde cu citat" direct din postul pentru care raspundeti, altfel nu se mai intelege nimic si nu stim cui va adresati.
              Pentru reclama si eventualele servicii pe care le oferiti creeati topic pe sectiunea de anunturi/bursa:
              VAND, CUMPAR, INCHIRIEZ, CEDEZ, IMPRUMUT, SCHIMB, OFER SERVICII! Anunturi exclusiv din domeniul constructiilor si imobiliarelor!
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              • ilie s
                Incepator
                • 21.feb.2012
                • 9

                Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                deci, pana la urma ,e corect cum au fost montati conductorii sub diferential?multumesc

                mentionez ca a fost respectat colegamentul faza-nul

                Comentariu

                • raducu_ilie
                  Living Legend
                  • 10.apr.2008
                  • 1043

                  Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                  Atata timp cat pe diferential nu se indica in mod clar IN si OUT intrarea poate sa vina si pe "sus" dar si pe "jos". Deci e corect.
                  Sanatate maxima si efort minim!

                  Comentariu

                  • Cherubino
                    Living Legend
                    • 10.iul.2006
                    • 1688

                    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                    Postat în original de RaspoElectric
                    Eu cu Comtec am avut o caruta de neplaceri.De la BRL tunate,la DPST prajite,prize modulare de toata jena,cu dovezi si cu tot tacamul.Cea mai jalinca(sa nu zic proasta) firma de echipamente electrice.
                    Daca va tine buzunarul,va recomand ca protectie 3 bobine MSU de la Schneider de 255 sau 270 Vca (depinde de variatiile tensiunii din zona dvs) legate intre R-N,S-N si T-N, care sa comande o sig generala.Asta pt supratensiunile de origine fizica...
                    Cu respect ... Ovi
                    Domnu' Ovi, subscriu 100% referitor la Comtec. In ceea ce priveste solutia cu cele 3 MSU,e interesanta ideea, dar am o mica intrebare: cum pot sa comande toate 3 o singura siguranta (presupun tetrapolara)?
                    Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                    Postat în original de ilie s
                    deci, pana la urma ,e corect cum au fost montati conductorii sub diferential?multumesc
                    Daca ne referim strict functional, da, e corect, diferentialul functioneaza indiferent de sensul curentului prin el. Daca ne raportam la aspectul "tehnologic", aici e o mica problema, legata de activitatile de mentenanta ulterioare montarii tabloului.Mai exact, "cutuma" la aceste aparate este ca intrarea tensiunii sa fie pe bornele superioare. Un electrician experimentat care ar veni sa remedieze o eventuala avarie in instalatie, dupa ce va decupla tensiunea, va verifica INTOTDEAUNA lipsa acesteia inainte de a incepe lucrul. Dar ce ne facem daca cel care vine sa repare nu si-a format inca acest reflex si, dupa ce va decupla diferentialul, va incepe sa-si bage degetele la bornele inferioare, ferm convins ca nu mai are tensiune acolo, si se va electrocuta? Sunt de parere ca in astfel de situatii bornele pe unde intra tensiunea trebuie marcate cu o avertizare care sa "sara in ochi" oricarei persoane care deschide capacul tabloului.
                    LARGO AL FACTOTUM

                    Comentariu

                    • raducu_ilie
                      Living Legend
                      • 10.apr.2008
                      • 1043

                      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                      Un exemplu ar fi mai jos!

                      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	bobina MSU in trifazat.jpg 
Afișări:	3455 
Mărime:	184,6 KB 
ID:	612082
                      Sanatate maxima si efort minim!

                      Comentariu

                      • RaspoElectric
                        Membru Marcant
                        • 17.feb.2009
                        • 707

                        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                        Postat în original de raducu_ilie
                        Un exemplu ar fi mai jos!
                        WOW.Ce promptitudine.37 minute. Imi cautam azi pozele pe hardul vechi si uite nea Raducu m-a salvat .Asa ii recomandasem si in privat d-lui claudiu17.@raducu_ilie cand ne intalnim fac cinste.
                        Azi mi-am instalat un program de recovery sa caut poze pe hardul vechi care l-am formatat.mai am acolo poze de la lucrari.

                        Pe oricare din bobine apare supratensiune,actioneaza pargia care declanseaza tot.Acum e valabila zicala: "O poza face cat o mie de cuvinte".

                        Postat în original de Cherubino
                        Domnu' Ovi, subscriu 100% referitor la Comtec. In ceea ce priveste solutia cu cele 3 MSU,e interesanta ideea, dar am o mica intrebare: cum pot sa comande toate 3 o singura siguranta (presupun tetrapolara)?
                        Poate fi si tripolara daca sistemul e TN-C.
                        Daca BMPT e fara diferentiala,coloana ramane TN-C pana la ultimul tablou de distributie intern,de unde se va forma TN-S(conform i7/2011)
                        Cu respect ... Ovi
                        Ultima editare de RaspoElectric; 29.aug.2013, 19:44.
                        Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                        Comentariu

                        • Cherubino
                          Living Legend
                          • 10.iul.2006
                          • 1688

                          Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                          Pentru Ovi si Raducu Ilie:
                          Va multumesc frumos, m-am edificat!
                          LARGO AL FACTOTUM

                          Comentariu

                          • clivius
                            Incepator
                            • 21.iul.2006
                            • 4

                            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                            Buna ziua.
                            Ii rog pe cei mai priceputi sa ma ajute si pe mine cu un sfat in urmatoarea problema : intentionez sa-i schimb mamei tabloul electric si am constatat ca instalatia pe lumina este facuta eronat, in sensul ca faza nu trece prin intrerupator asa cum ar trebui ci ajunge direct in bec ! Blocul este vechi de vreo 45 de ani, as dori sa stiu daca in momentul schimbarii tabloului pot sa schimb faza cu nulul pe circuitul de lumina, astfel incat faza sa treaca prin intrerupator si nulul sa ajunga direct la becuri ! Ma gandesc daca aceasta inversare a firelor poate avea vreun efect daunator !
                            Cu multumiri,
                            Liviu.

                            Comentariu

                            • raducu_ilie
                              Living Legend
                              • 10.apr.2008
                              • 1043

                              Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                              Pentru ca schimbarea la tabloul de sigurante sa aiba efect ar trebui sa stiti daca acest "defect" sesizat de dvs este pe intreaga instalatie sau este doar la acel intrerupator. Daca este peste tot atunci rezolvarea este cea propusa de dvs. Daca nu este defectul peste tot atunci aveti munca de chinez batran insemnand ca trebuie sa desfaceti toate dozele si sa modificati circuitele de lumina in asa fel incat faza sa fie trecuta prin intrerupatoare. O zi buna !
                              Sanatate maxima si efort minim!

                              Comentariu

                              • clivius
                                Incepator
                                • 21.iul.2006
                                • 4

                                Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                                Postat în original de raducu_ilie
                                Pentru ca schimbarea la tabloul de sigurante sa aiba efect ar trebui sa stiti daca acest "defect" sesizat de dvs este pe intreaga instalatie sau este doar la acel intrerupator. Daca este peste tot atunci rezolvarea este cea propusa de dvs. Daca nu este defectul peste tot atunci aveti munca de chinez batran insemnand ca trebuie sa desfaceti toate dozele si sa modificati circuitele de lumina in asa fel incat faza sa fie trecuta prin intrerupatoare. O zi buna !
                                Defectul cred ca este in toata instalatia (am depistat pana acum in holul de la intrare si in sufragerie), am sa verific cu atentie peste tot.
                                Multumesc frumos pt. raspuns !

                                Comentariu

                                Procesare...