Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • valahu
    Incepator
    • 23.sep.2013
    • 5

    Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

    ok, sper sa fie o scapare a electricianului la montarea tabloului. eu credeam ca daca nu a prins un cablu in tablou ar fi trebuit sa nu functioneze si alte intrerupatoare ...,.

    Merci!

    Comentariu

    • IancuMIC
      Membru
      • 27.ian.2013
      • 276

      Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

      Postat în original de valahu
      Salut,
      Cand am trecut la instalarea aplicelor am constatat ca [COLOR="#FF0000"]nu am tensiune intr-un intrerupator.
      Postat în original de valahu
      am spus care e problema. nu am tensiune in firele din tavan. am scos intrerupatorul, la fel, , in intrerupator la fel.
      Acu' e altceva; nu intelegeam de ce era nevoie sa ai tensiune in ...intrerupator.
      Sigur nu vrei sa folosesti un...comutator sau intrerupator dublu?

      Comentariu

      • valahu
        Incepator
        • 23.sep.2013
        • 5

        Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

        da. era prevazut un intrerupator dublu. dar care e legatura cu faptul ca eu nu am curent?

        Comentariu

        • Ranettius
          Membru Marcant
          • 18.oct.2005
          • 589

          Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

          @valahu: electricianul a umblat si pe traseul circuitelor din casa sau doar a schimbat tabloul?

          - Daca s-a intervenit si pe trasee, se poate sa fie o problema intr-o doza..
          - Daca doar s-a inlocuit tabloul, e posibil sa fi uitat sa faca legatura firului in cauza.

          Pe de alta parte, mai sunt cateva observatii: cum de obicei, la un apartament, circuitele de lumina nu sunt separate, pe fiecare camera, ci exista unul singur, comun, daca in celelalte camere exista curent, e posibil sa se fi intamplat ceva fix cu firele din camera unde nu ai lumina. S-au dat ceva gauri in acea camera? Ar trebui identificata doza din camera respectiva, identificat in doza firul care duce la intrerupator si vazut daca el are tensiune.

          Ca si concluzie, mai intai reverifica tabloul, apoi doza..

          Comentariu

          • valahu
            Incepator
            • 23.sep.2013
            • 5

            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

            ok. merci mult. s-au dat gauri pentru fixare diferite corpuri: dulapuri, corpuri iluminat, etc ...
            pe trasee nu s-a intervenit, doar la tablou
            sper sa fie de la tablou, desi aceasta supozitie e timida pentru ca repet: toate celelalte intrerupatoare au curent.

            e posibil ca la mine fiecare intrerupator sa aiba firul lui care intra in tablou?

            Comentariu

            • Ranettius
              Membru Marcant
              • 18.oct.2005
              • 589

              Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

              e posibil ca la mine fiecare intrerupator sa aiba firul lui care intra in tablou?
              Din cate stiu nu prea e asa... vedeti la tablou si apoi pe dozele de pe traseu, incepand cu cea din camera respectiva

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                Nu vad de ce ar fi atata risipa de conductori si s-ar complica cu circuit separat pentru fiecare intreruptor.
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • ionut_vechiu
                  Incepator
                  • 10.feb.2012
                  • 12

                  Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                  Buna dimineata.

                  Atasez cateva poze cu un tablou de sigurante ( in regie proprie ). Langa generala sigururanta generala vreau sa montez un Bloc dif vigi ic60 C25A, 30mA , o bobina MSU si poate un descarcator ipf 20 sau 40. Deasemenea vrau sa montez inca trei diferentiale in locul a trei sig C10A pentru cada hidro, CT si hidrofor. Am facut o priza pe FY4 mm C20, restul prizelor pe caBlu FY 2.5 mm C16A , iar iluminatul in living(am mai multe surse de iluminat) FY2.5mm si 1.5mm C10A si restul circuitelor pe Fy1.5mm C6A. Nu am gasit la distribuitor piptene 1p+n pentru conectarea sigurantelor si am folosit cablu FY6 mm( pentru punti). Rog cateva impresii.

                  Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20130930_090442.jpg 
Afișări:	3753 
Mărime:	308,8 KB 
ID:	612932 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20130930_131353.jpg 
Afișări:	5442 
Mărime:	377,2 KB 
ID:	612933 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20130930_131401.jpg 
Afișări:	2959 
Mărime:	300,6 KB 
ID:	612934

                  Multumesc.

                  Comentariu

                  • Paulorossi
                    Membru
                    • 24.aug.2010
                    • 271

                    Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                    Salut,
                    Am cateva recomandari:
                    - recomand folosirea a 1 buc piptene 1p+n sau 2 buc 1p in locul puntilor.Spun asta deoarece un singur potential contact imperfect va duce la avarii in toate sigurantele din aval.La pieptane nu se intampla acest lucru,in cel mai rau caz contactul imperfect va fi doar intr-o siguranta.In plus,piptanele are contact in forma dreptunghiulara,si de regula toate sigurantele au portul dreptunghiular,deci asigura contact mai bun decat daca se foloseste conductor FY.
                    - daca ai facut puntile cu conductor de 6 mm,siguranta generala nu trebuie sa fie mai mare de 25A,conform normativului I7.Tu nu ai specificat ce valoare are actuala siguranta generala
                    -daca montezi siguranta generala diferentiala 25A,30 mA,atunci celelalte sigurante diferentiale pe care vei vrea sa le montezi se vor alimenta direct de pe alimentarea tabloului nu din siguranta generala diferentiala deoarece un potential defect cu curenti de scurgere ce implica deconectarea unei sigurante diferentiale va atrage dupa sine si deconectarea sigurantei generale,lucru care te va lasa in bezna si va creea disconfort,deci e mai bine sa deconecteze doar siguranta diferentiala de pe circuitul defect
                    - pune o siguranta generala diferentiala si pe circuitul de iluminat.In cazul tau,un defect de curenti de scurgere la un bec,se va lasa cu siguranta generala deconectata,nu vei avea nici macar lumina de la o veioza sa poti rezolva defectul
                    - daca prin CT,se intelege centrala termica,atunci recomand o siguranata de 16 A.Banuiesc ca ai boiler electric,alta priza de serviciu,pompa,ups,poate alti consumatori ocazionali(polizor,rotopercutor,etc)
                    -priza de 20A,nu inteleg unde o pui.Atentie,in comert gasesti priza monofazata doar de 16A maxim,la 20A o s-o distrugi.Se gaseste si de 20A,la Gewiss parca dar trebuie vazut.
                    Toate acestea sunt recomandari si pareri proprii.

                    Succes!

                    Comentariu

                    • ionut_vechiu
                      Incepator
                      • 10.feb.2012
                      • 12

                      Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                      -acelasi lucru am gandit si eu in legatura cu puntile si am sa le inlocuiesc cu piepteni, doar ca trebuie sa ii comand pe internet,
                      -siguranta generala este de ic60n C25 A,
                      -pentru priza de C20A am folosit Cablu fy4mm, este in holul de intrare si m-am gandit sa am o priza pentru un consum mai mare,
                      -ideal este sa montez diferentiale pe fiecare circuit.... am sa iau in calcul ceea ce mi-ai recomandat, adica o sig generala diferentiala pentru prize , una pentru iluminat si alte 3 pe circuite separate direct din alimentare pentru circuitele in contact cu apa( centrala, cada si hidrofor-pompa)
                      Insa din ce am citit pe forum am inteles ca daca am sig generala de 25 A si celelalte sigurante au 2 trepte de putere mai jos (ex 10A ) nu mai sare generala ci doar siguranta de pe circuitul cu probleme... nu se aplica si in cazul diferentialelor? plus curba de declansare poate fi diferita( la generala mai lenta si la sig dedicata mai rapida).

                      Comentariu

                      • Consultant electrice
                        Moderator
                        • 08.nov.2005
                        • 3240

                        Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                        Ideea este sa existe selectivitate si sa se intrerupa doar circuitul cu probleme. Daca nu sare siguranta generala si s-a oprit doar un circuit este perfect. Siguranta generala are rolul de a proteja bransamentulin principal, adica tot consumul insumat de pe toate circuitele sa nu depaseasca limitele instalatiei si puterea din contractul de furnizare a energiei.
                        Curentul nu iarta!

                        Comentariu

                        • Paulorossi
                          Membru
                          • 24.aug.2010
                          • 271

                          Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                          Postat în original de ionut_vechiu
                          -acelasi lucru am gandit si eu in legatura cu puntile si am sa le inlocuiesc cu piepteni, doar ca trebuie sa ii comand pe internet,
                          -siguranta generala este de ic60n C25 A,
                          -pentru priza de C20A am folosit Cablu fy4mm, este in holul de intrare si m-am gandit sa am o priza pentru un consum mai mare,
                          -ideal este sa montez diferentiale pe fiecare circuit.... am sa iau in calcul ceea ce mi-ai recomandat, adica o sig generala diferentiala pentru prize , una pentru iluminat si alte 3 pe circuite separate direct din alimentare pentru circuitele in contact cu apa( centrala, cada si hidrofor-pompa)
                          Insa din ce am citit pe forum am inteles ca daca am sig generala de 25 A si celelalte sigurante au 2 trepte de putere mai jos (ex 10A ) nu mai sare generala ci doar siguranta de pe circuitul cu probleme... nu se aplica si in cazul diferentialelor? plus curba de declansare poate fi diferita( la generala mai lenta si la sig dedicata mai rapida).
                          Salut,
                          Recomand siguranta generala diferentiala de 25A,30 mA sau 32A,30 mA.Puntile,daca se vor face cu conductor FY de sectiune 6mm2(pt sig 25A) sau 10 mm2(pt sig 32A),conform normativului.Cel mai indicat ar fi o bara colectoare(pieptane) de 63A,aceasta este maximul ce se poate introduce in borna unei sigurante monofazate de max 32A.Toate sigurantele de pe circuite vor fi de max 16A si va exista cel putin 2 trepte diferenta intre general si celelalte sigurante.Nu se justifica sigurante mai mari de 16A.Daca ai consumatori mari, pui mai multe circuite de 16A.
                          -priza de 20A nu se justifica.Nu exista un singur consumator monofazat de 4500w,echivalent a unui curent de 20A,la 230 V si nici priza nu gasesti de 20A.Ideal ar fi fost doua sigurante de 16A in hol daca se doreste posibilitatea conectarii unui consumator mai mare.
                          Succes!

                          Comentariu

                          • ionut_vechiu
                            Incepator
                            • 10.feb.2012
                            • 12

                            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                            multumesc pentru sfaturi

                            Comentariu

                            • razvyyc
                              Membru Marcant
                              • 04.ian.2008
                              • 449

                              Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                              Postat în original de Paulorossi
                              Salut,
                              Am cateva recomandari:
                              ,....
                              - daca ai facut puntile cu conductor de 6 mm,siguranta generala nu trebuie sa fie mai mare de 25A,conform normativului I7.Tu nu ai specificat ce valoare are actuala siguranta generala
                              .....
                              Conform normativului I7 (si a altor normative internationale) - este permisa utilizarea unor sectiuni inferioare sigurantelor montate in amonte (cat si cum, te las sa cauti). Drept dovada - sectiunea unui pin de legatura din bara pieptene Legrand de 63A. In rest - toate indicatiile sunt bune.

                              Postat în original de IancuMIC
                              Selectivitatea insa poate fi si in functie de timpul de declansare, situatie in care se pot pune intreruptoare avand acelasi curent nominal, dar curbe de declansare diferite.
                              Ex. clasa C,cu Im=5-10In in locuinta si clasa D, cu Im=10-20In, in BMPT; intreruptorul din locuinta va actiona selectiv fata de cel din blocul de masura.
                              Depinde de curentul de scc. Un curent de scc. cu valoare de 30xIn o sa duca la declansarea ambelor sigurante. In acest mod este impropriu sa vorbim de selectivitate prin curba de declansare.

                              Comentariu

                              • Cherubino
                                Living Legend
                                • 10.iul.2006
                                • 1687

                                Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                                Doua observatii:
                                1. 6mmp pentru 25 A si 10 mmp pentru 32 A se aplica doar in cazul introducerii conductoarelor in tub. In tabloul de distributie aceste punti sunt "in aer", deci se poate ramane fara probleme la puntile de 6 mmp (in cazul in care nu se adopta solutia "pieptenului").
                                2. Ce cauta o siguranta de 16 A pentru circuitul unei centrale termice (pe gaz, presupun), care la functionare in sarcina maxima absoarbe un curent care nu depaseste 2 A?
                                LARGO AL FACTOTUM

                                Comentariu

                                Procesare...