Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Paulorossi
    Membru
    • 24.aug.2010
    • 271

    Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

    Postat în original de razvyyc
    Conform normativului I7 (si a altor normative internationale) - este permisa utilizarea unor sectiuni inferioare sigurantelor montate in amonte (cat si cum, te las sa cauti). Drept dovada - sectiunea unui pin de legatura din bara pieptene Legrand de 63A. In rest - toate indicatiile sunt bune.
    Nu inteleg la ce faci referire.Am sugerat doar ca pt siguranta de 25A trebuie folosit conductor de sectiune 6mm2 pt legaturi intre sigurante,iar pt 32A,trebuie folosit conductor FY de sectiune 10 mm2.
    Daca va uitati in normativul I7/2002 care este inlocuit cu I7/2011,dar dpdv tehnic este la fel,o sa vedeti la tabelul 4.9 Curenţi nominali maxim admisibili pentru alegerea siguranţelor şi a întrerupătoarelor automate mici pentru protecţia la suprasarcină şi scurtcircuit a conductoarelor şi cablurilor din Cu şi Al cu izolaţie din PVC
    ca pt conductor cupru de sectiune 6 mm2 se va alege siguranta de 25A iar pt conductor cupru de sectiune 10 mm2 se alege 32A,indiferent daca conductorul respectiv este in tablou sau in tub.Ganditi-va ca in tabloul electric,fiind mai multe conductoare active se degaja mai multa caldura,fata de un tub care se ventileaza/raceste mai bine.In nici un caz conductoarele din tub nu sunt "in aer" ,asa cum se crede.
    Se stie ca densitatea maxima a conductorului depinde de mai multi factori printre care cei mai importanti:
    -tipul de material
    -sectiunea
    -tipul de izolatie exterioara
    -temperatura mediului ambiant si capacitatea de ventilare a conductorului activ,data de izolatia peretelui,nr de conductoare active,etc
    Pt conductor FY izolatia este dimensionata la 70 grade,de accea la o suprasolicitare mica a conductorului exista posibilitatea sa deteriorezi rapid izolatia,sa imbatranesti prematur izolatia si sa produci un scurtcircuit daca mai sunt conductoare active sau pasive in jur.
    Desigur ca se poate folosi cu succes si conductor cu sectiune 4 mm2(pt punti,la temp.ambianta de 30 garde),pt siguranta genarala de 32A,doar ca izolatia va trebui sa fie din silicon sau alt material cu punct de topire inalt,in nici un caz conductorul nu va avea izolatie PVC(FY).Retineti ca nu se va distruge materialul conductorului ci izolatia lui.Se stie ca densitatea maxima pt conductor de cu este 35A/mm2 si scade in functie de tipul de izolatie exterioara,temperatura mediului ambiant si capacitatea de ventilare a conductorului activ.
    Mai mult siguranta generala cu curba de declansare C,care este folosita frecvent in instalatii casnice, declanseaza imediat daca curentul nominal(25 sau 32A) al ei creste de 5-10 ori,si cu durate si de cateva ore sau instantaneu daca se depaseste curentul nomina cu 1,13 pana la 5 ori
    Daca va uitati la un pieptene o sa vedeti ca bara colectoare este mult mai groasa decat fiecare pieptane.Curentul nominal al "piptanelui"este dat de sectiunea barii colectoare a lui,nu de sectiunea pieptanelui.Ma indoiesc ca ,impropiu spus"pipetanele"respectiv rezista la 63A in regim de lunga durata,la temp ambianta de 30 grade si izolatie din PVC,e foarte posibil ca aceasta densitate sa fie data doar pt bara colectoare,mai groasa, care sustine toti pipeptani.Corect ar fi fost sa mentioneze densitatea de curent in anumite conditii,date de temp mediului ambiant,etc

    De aceea ,domnilor ,am sugerat aceste informatii.Informatiile pe care le ofer au fundament tehnic si nu le spus doar ca asa "mi se pare" sau ca am vazut la altii si "merge si asa".

    Succes!

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

      Totul se raporteaza la lungime. La fel si cu acel pieptene de legaura, partea care intra in contact cu bornele aparatajului de protectie are sectiune mai mica decat bara din care face parte insa si lungimea este foarte mica. Chiar si bara in sine este incarcata pe zone cu curenti diferiti si doar pe sectiunea de intrare cu curent mai mare, lucru care la conductor daca luam in considerare un circuit fara derivatii nu se intampla. Acesta e alimentat la un capat, incarcat uniform si la capatul celalalt este consumatorul.
      Avantajul barei este ca acei dinti ai pieptenului sunt aplatizati si astfel avem o suprafata de contact mai mare si facilitam trecerea curentului.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • ionut_vechiu
        Incepator
        • 10.feb.2012
        • 12

        Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

        Am reusit sa montez pieptenii..

        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20131002_112908.jpg 
Afișări:	3192 
Mărime:	286,5 KB 
ID:	612972

        Comentariu

        • Cherubino
          Living Legend
          • 10.iul.2006
          • 1688

          Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

          Postat în original de ionut_vechiu
          Am reusit sa montez pieptenii..
          Si noi am reusit sa ne sucim gaturile uitandu-ne la poza.
          LARGO AL FACTOTUM

          Comentariu

          • raducu_ilie
            Living Legend
            • 10.apr.2008
            • 1043

            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

            A fost mai usor sa rotesc monitorul. Arata altfel cu busbar decat cu clasicul FY.
            Sanatate maxima si efort minim!

            Comentariu

            • Cherubino
              Living Legend
              • 10.iul.2006
              • 1688

              Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

              Postat în original de raducu_ilie
              A fost mai usor sa rotesc monitorul.
              Io n-am avut curajul de a cuteza sa indraznesc a roti monitorul, ca mi-a fost frica sa nu cumva, din cauza fortei gravitationale, sa se stranga toti electronii pe laterala monitorului (acum orientata in jos) si sa creeze vreo vatamare aparatului.
              Scuze pt off-topic.
              LARGO AL FACTOTUM

              Comentariu

              • ionut_vechiu
                Incepator
                • 10.feb.2012
                • 12

                Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                scuze ptr poza... am postat de pe telefon si nu mi-am dat seama

                Comentariu

                • Cherubino
                  Living Legend
                  • 10.iul.2006
                  • 1688

                  Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                  Postat în original de ionut_vechiu
                  scuze ptr poza... am postat de pe telefon si nu mi-am dat seama
                  Nicio problema...mai glumim si noi. Bine ca ati reusit sa rezolvati problema puntilor dintre disjunctoare.
                  LARGO AL FACTOTUM

                  Comentariu

                  • ionut_vechiu
                    Incepator
                    • 10.feb.2012
                    • 12

                    Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                    Buna seara. Imi puteti spune daca este bine montat intrerupatorul diferential vigi ic60, 30 mA cu siguranta ic60n 2p, ambele de 25 A ? Ma refer la conductorii faza si nul care intra (1 si 3) si ies (2 si 4), atasez o poza. Am apasat butonul test si a declansat. Mltumesc

                    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	modul dif.jpg 
Afișări:	950 
Mărime:	199,7 KB 
ID:	613077

                    Comentariu

                    • Cherubino
                      Living Legend
                      • 10.iul.2006
                      • 1688

                      Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                      [QUOTE=ionut_vechiu;554184]Buna seara. Imi puteti spune daca este bine montat intrerupatorul diferential vigi ic60, 30 mA cu siguranta ic60n 2p, ambele de 25 A ? Ma refer la conductorii faza si nul care intra (1 si 3) si ies (2 si 4), atasez o poza. Am apasat butonul test si a declansat. Mltumesc /QUOTE]
                      DA. Diferentialul s-a comportat exact asa cum trebuie sa se comporte la actionarea butonului test, adica sa declanseze.
                      LARGO AL FACTOTUM

                      Comentariu

                      • Consultant electrice
                        Moderator
                        • 08.nov.2005
                        • 3240

                        Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                        Modulul VigiiC60 are o baza cu 2 terminale care se introduc in terminalele de jos ale protectiei asociate. Deasemenea pla protectia asociata se inlatura o placuta de plastic care permite interconectarea mecanica cu modulul diferential. Din poza cele doua protectii stau corect apropiate una de alta iar daca butonul de test a functionat conexiunea si modul de lucru sunt realizate corect. Este recomandat sa verificati functia diferentialei din cand in cand cu butonul test (lunar chiar) ca sa fiti sigur ca totul este ok.
                        Curentul nu iarta!

                        Comentariu

                        • laeucigasul
                          Incepator
                          • 03.nov.2010
                          • 65

                          Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                          "mariuselectric
                          Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta
                          Nu recomand RELEE. Recomand Schneider sau Legrand."

                          Intradevar va dau dreptate, am montat prizele arata oribil + cele simple s-au crapat (ceramica s-a crapat) intr-un cuvant "bombe". Ma duc sa achizitionez Schneider.
                          Ultima editare de laeucigasul; 23.oct.2013, 16:58.

                          Comentariu

                          • emil88
                            Incepator
                            • 22.sep.2010
                            • 90

                            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                            Vreau sa fac impamantare la casa am 5 tevi de 1.2m si platband zincate la ce distanta/adancime se pun in pamant?

                            Comentariu

                            • Cherubino
                              Living Legend
                              • 10.iul.2006
                              • 1688

                              Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                              Postat în original de emil88
                              Vreau sa fac impamantare la casa am 5 tevi de 1.2m si platband zincate la ce distanta/adancime se pun in pamant?
                              In montaj vertical se pun la distanta egala cu dublul lungimii lor (adica cca. 2,4 m una de alta), iar adancimea de ingropare cca. 40-50 cm masurati de la nivelul solului pana la extremitatea superioara a electrodului.
                              LARGO AL FACTOTUM

                              Comentariu

                              • emil88
                                Incepator
                                • 22.sep.2010
                                • 90

                                Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                                Tarusii au d=60mm daca nu ma insel, conteaza asta? As vrea sa fac in L sapatura, e bine? Nu am achizitionat cablul care o sa vina de la impamantare pana in tabloul de sigurante masiv sau multifilar ce sectiune sa aiba ?
                                Alte aspecte care "mi-au scapat" imi puteti spune sa pot face corespunzator treaba.

                                Comentariu

                                Procesare...